Tradície na Slovensku

Tradície na Slovensku https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288980/bmid_tradicie-na-slovensku-7qk-288980.jpeg 4 10 2

Kniha Tradície na Slovensku je zaujímavým čítaním pre celú rodinu o pôvode, vývoji a význame našich bohatých tradícií. V prvej časti ponúka pútavé informácie o rodinnom zvykosloví, o narodení dieťaťa, svadbe i o úmrtí, o pôvode zvykov a obradov aj o tom, čo sa z nich v priebehu storočí zachovalo. Druhá časť knihy prechádza štyrmi ročnými obdobiami a oboznamuje s výročnými zvykmi a obradmi. Súčasťou knihy je receptár s tradičnými jedlami, ale aj mnoho piesní, riekaniek a pranostík. Autorkou knihy je slovenská etnografka Zora Mintalová Zubercová. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli knihy Vianoce na Slovensku a Pečieme na Vianoce.... celý text

NoraHudecová
26.03.2020 5 z 5

Dočítate sa pomerne detailne o spôsobe života našich predkov po celom Slovensku. Dozvedela som sa viac o tom ako žili, jedli, pracovali ale aj oslavovali. Akú veľkú rolu u nich zohrávalo náboženstvo a čo všetko ovplyvňovalo. A tiež niečo o rozdieloch medzi sedliakmi a mešťanmi a napokon aj o deľbe práce.
Text je rozdelený na dve časti. V prvej polovici sa dočítate o narodení, svadbe či smrti a druhá časť textu je rozdelená podľa ročných období. Súčasťou knihy sú aj recepty z minulosti prispôsobené dnešným podmienkam a nájdete ich vždy na konci väčšieho celku. Doplňujúcim prvkom sú aj riekanky, vinšovačky a úryvky piesní.
Odporúčam všetkým vekovým kategóriám.

freejazz
15.10.2018 4 z 5

pri týchto knihách si uvedomujem, koľko toho Slováci nevedia o svojej histórii a tradíciách. pekné čítanie a pripomenutie, odkiaľ sme a z čoho by mohla čerpať naša autentická kultúra, ak by v súčasnosti chcela byť originálna.