Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77035/bmid_tracyho-tygr-fCt-77035.jpg 4 2295 310

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

Tracy's Tiger , 1952

Yogi
Yogi
12.07.2019 5 z 5

Tygři planou a žhnou, občas jsou dokonce černí panteři, mluví za nás, když to čekáme, spí, mručí, uááchují, hledají tygřice, někdy jsou vidět, někdy ne, bývají sklíčení, nervózní, vyhladovělí, vyzáblí, smutní, úzkostliví, osamělí, poranění, jdou ze zoo nebo z cirkusu - a taky utíkají a schovávají se - a jsou svobodní. Každý potřebuje toho svého tygra.

Krátká, pohádková, milá záležitost. A taky hodně hodně zvláštní krátká, pohádková, milá záležitost, i když přesně ten typ, který mám tolik ráda, s určitým kouskem nadsázky, alegorie, surrealismu - se symbolikou nebo metaforou, ve které si každý najde to své (podobně jako v Čekání na Godota nebo v Malém princi). Každý v tom uvidí to, co se mu zrovna hodí, to, co v tom právě vidět potřebuje a co to představuje pro něj samotného a tahle neurčitost je myslím to nejkrásnější a nejkouzelnější, co na knížkách jako je tahle může vůbec být.

LauraNoah
LauraNoah
09.07.2019 5 z 5

Krásná kniha... Proměny tygra mohou být nejdříve trochu matoucí, ale na konci je vše "vysvětleno". Nádherná romantika podaná netradičním způsobem, jakým to zvládne snad jen W. Saroyan. Četla jsem ji již několikrát a určitě ještě přečtu.
Jednoho tygra mám doma, a to ve všech podobách :-D

ondrej4998
ondrej4998
09.07.2019 1 z 5

O knize jsem slyšel mnohokrát, ale když jsme se k ní konečně dostal, přišla mi hodně slabá. Začátek je svěží, těšil jsem se na to, co vznikne z tygří metafory, ale ničeho zajímavého jsem se nedočkal. Většina knihy - "hledání tygra" - je z mého pohlehu nudné, divné a pochmurné vyprávění bez většího nápadu. Konec to malinko napraví, ale v rámci tak podivného děje mi přijde těžko uvěřitelný.

ibáG
ibáG
07.07.2019 2 z 5

Mě ta kniha nějak minula. Přijde mi, že tolik chvály je jako bouře ve sklenici vody. Zařadila bych ji mezi díla, o kterých kdyby se tolik nemluvilo (a o autorovi), tak ji skoro nikdo nečte. To je jako s některými obrazy. Stačí, aby byl autor opěvován a lidé se zamýšlejí nad tím proč a začnou často přikyvovat. Kdyby to samé vytvořil někdo, komu se taková propagace neudělá a nikdo to dílo či autora tolik znát nebude, zájem bude zřejmě minimální. Na mě je tohle dílko asi až příliš metaforické. Ale pár zajimavých postřehů a myšlenek tam je.

sarka45
sarka45
26.06.2019 4 z 5

Mé druhé setkání s Tracyho tygrem. Poprvé mě nezaujal, tentokrát si už k němu ale hledám cestu a už se mi to začíná i dařit. Hodně tomu pomohlo i audiozpracování s vynikajícími interprety. Až se k ní po letech vrátím potřetí, třeba vše zapadne na správné místo a získá i poslední hvězdičku.

yellowbanna
yellowbanna
21.06.2019 5 z 5

Kdysi mi byl Tracyho tygr předčítán. Ale bohužel nikdy dočten. A já se sama ke knize nevrátila. Až teď jsem narazila na audioknihu a hereckému obsazení se nedalo odolat (Vojta Dyk, Ivan Trojan, David Novotný, Josef Abrhám, Arnošt Goldflam, Jiří Schmitzer a další a hlavně úžasná Marta Issová se sametovým hlasem jako Laura Luthiová). I díky nim všem jsem se do příběhu ponořila dvojnásob a teď tu sedím a přemýšlím, proč muselo uplynout tolik času, než jsem si k Tygrovi našla cestu zpět. A jaké by to bylo knihu dočíst již tenkrát.

Mercatino
Mercatino
06.06.2019 5 z 5

Toto je kniha u které bych nečekal to, co jsem od ní dostal. Absolutní překvapení. Skvělý pocit z dobře stráveného času, kterému sekundují spoustu otázek na které si po dočtení nedokážu tak narychlo odpovědět. Kniha je na hodinku čtení a dá se říct, že to není nic jiného než superluxusní jednohubka. Jsem rád, že jsem na ní v poličce narazil.

MichelleS
MichelleS
06.05.2019 4 z 5

Po předchozí tíživé Cestě jsem potřebovala něco hravého, nereálného, pohádkového. Určitě zkusím, zda v ní v neobjevím něco nového v pokročilejší životní etapě, když tu nejvhodnější jsem zcela jistě propásla. Na rozdíl od pokladu zmíněného v závěru jsem tygra vnímala jako odvahu, sebevědomí, věrnost ideálům a snům. Uvidíme příště.

Lakyuzcte
Lakyuzcte
26.04.2019 5 z 5

Kniha která donutí člověka opravdu přemýšlet těžko ji popsat. Ještě se k ní jednoho dne musím vrátit :) ale jedno je jisté rozhodně to není promrhaný čas spíš dostanete ještě větší touhu ke knížce, protože tomu chcete porozumět víc ;)

Sireen
Sireen
06.04.2019 5 z 5

Strašně krásná a čistá věc. Jednoduchá a přitom tak hluboká.

gretl74
gretl74
25.03.2019 3 z 5

Dlouho jsem nic podobného nečetla. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami, zatím tři, třeba později ještě jednu dodám, až se mi to v hlavě rozleží. Také si nejsem jistá, jestli to autor tak "hluboce" myslel, nebo to byla jen taková taškařice na první dobrou, chytli se toho samozvaní "vykladači" literatury a začalo to žít vlastním životem.

E_Lan
E_Lan
23.03.2019 3 z 5

Byť nelze upřít velmi zajímavý nápad, tak mě toto moc nechytlo. Čtené panem Brodským, dobré, nicméně tak trochu bez šíře příběhu. Trochu záhadné dílko podněcující fantazii, ale nemohu se ubránit pocitu, že toho zase tolik o životě kniha neříká.

MikulášV
MikulášV
10.03.2019 5 z 5

Krátká knížečka, která vám skutečně nasadí brouka do hlavy. Málo kdy se mi stane, že nad knihou přemýšlím ještě několik dní po přečtení.

josefina_silena
josefina_silena
18.02.2019 3 z 5

O knize jsem hodně slyšela a dlouho jsem se na ní chystala. O to víc jsem ale byla zklamaná. Asi jsem o tom přemýšlela až moc nebo možná příliš málo. Budu se muset ke knize ještě někdy vrátit a zkusit to ještě jednou.

annettka1098
annettka1098
15.02.2019 4 z 5

Mnoho silných myšlenek na málo stránkách. Nejsem si jistá, že jsem zvládla vše zpracovat. Bude to ten druh knihy, kterou když si přečtu 5krát, pokaždé mezi řádky najdu jiné sdělení.

JoeSurikata
JoeSurikata
05.02.2019 4 z 5

Inteligentní, chytlavá pohádka pro dospělé. Podobenství o touze po opravdovém, naplněném životě. Knížka, která si čtenáře přečte ...

1.Agness
1.Agness
03.02.2019 5 z 5

Komentářů je tu spousta, a tak jen v bodech:
Krátký příběh nabitý velkými myšlenkami.
Jednohubka.
Filozofie života podaná zábavnou a odpočinkovou formou.
Hra - ať je to hra života, osudů, imaginace nebo autorova hra se slovy.
Hledání - hlavně toho smyslu života, tygra, nebo smyslu autorových slov, což spolu souvisí.
Podobně vrstvený příběh jako je dobrodružství Malého prince. Říká si o to, abychom se k němu znovu po čase vrátili a našli další tajemství.
Kdo by nechtěl svýho tygra, parťáka na život i na smrt.
Jinými slovy - doporučuju.

Amalberga
Amalberga
15.01.2019 4 z 5

První část knihy mě poněkud nudila, zato druhá byla moc hezky a citlivě napsaná. Tracyho tygr je moc pěkná moderní pohádka, ale že by to bylo něco kdovíjak úchvatného, to zase ne.

flyingandie
flyingandie
10.11.2018 2 z 5

Saroyan má rád tygry. A taky Wiliama Blakea. V této útlé knížečce se totiž jeden takový zhmotnil. Vlastně ne jeden, ale mnoho tygrů. Ale co vlastně tygr je? Je to chtíč, náboj, energie, touha nebo láska? Je to toulavý kocour z ulice nebo nešťastný panter z cirkusu? Knížku napsal Saroyan v nelehké době, a plánoval si pomocí ní vydělat na obživu. Dokáže se ale takto hluboká knížka napsat během pár týdnů bez rozmyslu jen kvůli penězům? Je opravdu plná významů, jak se domníváme? Anebo prostě autor napsal blamáž, které neprávem přisuzujeme obrovský význam? Kdo ví. Já osobně ji považuji spíše za to druhé...

sola_lupa
sola_lupa
04.11.2018 4 z 5

Z téhle knihy má člověk pocit, že každý z nás má svého tygra. Podle mě má každý z nás jiné zvíře, protože kdyby to byli jen tygři, byli bychom si asi až příliš podobní. Nebo Tracy potkal jen lidi, kteří se mu tolik podobali.
Každopádně ať už je tygr panterem, jiným zvířetem, naší vnitřní silou, láskou nebo celým životem, jeho ztvárnění v příběhu Williama Saroyana je nádherné, i když mu pro mě něco chybí či přebývá. Nevím jak pro ostatní, ale nejmilejší postavou pro mě byl doktor Pingitzer. Snad proto, že se na to díval trochu jinak a snažil se Tracymu rozumět a možná nakonec i porozuměl.