Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77035/bmid_tracyho-tygr-fCt-77035.jpg 4 2300 310

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Tracy's Tiger , 1952

misantroop
13.10.2015 4 z 5

Tracy je mladý muž, který má tygra. Vlastně to není tygr. Je to černý panter. Nebo to možná není černý panter.
Všichni máme svého vlastního tygra.
I já.

Erudite
31.08.2015 5 z 5

Jak by vypadal váš tygr?
Můj by se možná podobal hnědému línému labradorovi, on by to mohl být v podání Williama Saroyana ale klidně i delfín. Všechno může být tygr. I černý panter.
Kniha plná odlehčení. Děj plynulý a svěží, jako letní den. Sedněte si na zahradu, dejte si šálek kávy a užijte si Tracyho tygra.

gladya
06.08.2015 5 z 5

Knížka přečtena během chvilky, ale zaryla se mi pěkně hluboko pod kůži. Nemá smysl řešit propracovanost postav, dialogy, jazyk, příběh a jiné "literární parametry". Tracyho tygr buď zahraje na tu správnou strunu v mysli nebo srdci čtenáře, nebo čtenáře mine. Pro mě to bylo milé pohlazení po duši a přitom má neskutečnou hloubku.

Gothard
02.08.2015 3 z 5

Asi jsem knihu četl v nesprávném období, protože až tak výjimečná mně nepřišla. Netradiční příběh, který je možné interpretovat mnoha způsoby. V tom je snad i jeho síla - každý ho může pochopit po svém, každý si z něho může vzít přesně to své podle toho, v jakém rozpoložení se právě nachází. Zajímavé postavy, pěkné dialogy, příjemně nesmyslný děj se sympatickou dávkou nostalgie. A jen zdánlivě jednoduché nebo přímočaré - autor si s textem vyhrál, aby sdělil přesně to, co chtěl sdělit, a způsobem, který je přesný do posledního slovíčka. Ale kult kolem této knihy mě míjí. Na druhou stranu - kult není možné vysvětlovat nebo chápat: buď jdeš s námi, nebo stojíš opodál. Tak já jsem v tomto případě ten, co se jen dívá.

Póžislava
06.07.2015 5 z 5

Srdeční záležitost. Nic víc, nic míň.

9459
20.06.2015 5 z 5

Musím říct, že je naprosto úžasná. Brala jsem si ji s sebou na cesty a stálo mě velké úsilí, abych ji celou nepřečetla už v autobuse. Není složitá, ale přitom geniálně napsaná. Mít tak víc takových.

cuzan
13.06.2015 5 z 5

Kdo nemá tygra, jako by nebyl. I když je to třeba černý panter. Tato knížka je knížka mého života. Láska mého života. Tygr mého života.

braunerova
15.05.2015 5 z 5

Když jsem byl mladý, tak mě tahle kniha okouzlila. Dnes mohu říct, že pro mě je to nejkrásnější kniha jakou jsem kdy četl. Nevím, jak to autor dokázal, ale jeho naprosto obyčejná slova ve mě vyvolávají vzpomínky na mé staré lásky a beznaděje. Děj nedává moc smysl, ale cožpak láska se dá pochopit? Kdo byl někdy beznadějně zamilovaný, tomu se tahle kniha bude líbit. A všem přeju, aby našli svého tygra.

Hissatam
05.05.2015 3 z 5

Nebol to práve typ knihy, ktorý mám rada. Aj keď uznávam, že keby som si to možno prečítala inokedy, v inom období môjho života, pôsobila by na mňa inak. Podľa mňa to určite nie je čítanie na každý deň, na tú knihu sa človek musí cítiť.

narcisonanis
01.05.2015 5 z 5

Milá, taková je kniha Williama Saroyana a tak se dá jednoduše charakterizovat. Někdy zkrátka člověk potřebuje ke čtení – či dokonce k životu – takovou kouzelně milou knihu, jakou je Tracyho tygr. Nemusíte ji úplně pochopit, ostatně to asi autor ani po vás nechce. Nemusíte si s ní ani lámat hlavu a hledat hluboké myšlenky, pokud nechcete. Stačí si ji jen přečíst a užít si ji. Pokud ve vás něco zanechá, bude to jistě úžasné. A pokud ne? Není zase tak dlouhá, aby vás to příliš mrzelo ;)

P.S. – Bylo mi líto toho velkého zastřeleného kocoura – chudák :D

Hellou
29.04.2015 4 z 5

Taky mi připomíná Malého prince a Pěnu dní :)
Je to ten typ knížky, kde se "nic nestane" a přitom z ní máte na nějaký čas takový ten pocit, kdy se musíte usmívat :)

tygriik
23.04.2015 5 z 5

Nejdojemnější, nejkouzelnější a nejkrásnější kniha mého života.

Ládja
10.04.2015 4 z 5

Něco mezi Vianovou Pěnou dní, Siddhárthou od Hesseho a Malým princem. Krátké a krásné počteníčko, které dokáže zvednout náladu, ukáže něco nového, dokáže přivést na nové myšlenky a ukázat trochu jiný pohled na svět. Vždyť láska je...a tygr je...Kdo by to nespojoval? Vždyť je v tom hodně pravdy...

elin.m
06.04.2015 5 z 5

Krásná, vtipná, oddychová a tenoučká. Přišla jsem na ni úplnou náhodou přes kamarádky seznam knih k maturitě.

sarka6023
23.03.2015 5 z 5

Jednoduše krásné. Někdy není nutné napsat komplexní šestisetstránkový epos, abyste zahýbali čtenářovou duší. Někdy stačí malá žlutá knížečka, pár naivních obrázků, jeden naivní mladík a jeho tygr, který je vlastně panter... ale je tygr.

helkol
13.03.2015 5 z 5

chytla mě za srdce ,strašně krásný příběh :)

Muhibbis
06.03.2015 5 z 5

Saroyan je môj obľúbený autor krátkych próz a táto je jedna z najčarovnejších. Príbeh o chlapcovi a jeho odvahe, hrdosti či vášnivosti, jednoducho čomsi nedefinovateľnom, čo autor dobre zobrazil pomocou tigra, je krátky a nenáročný na čítanie, no o čosi ťažší na pochopenie. Predsa však, na rozdiel od Rocka Wagrama to nie sú úplné intelektuálne galeje, o čom svedčí aj fakt, že hlavná myšlienka pomerne rýchlo došla aj mne. Mimochodom, čo tiger skutočne zosobňuje, som v plnej miere pochopila až po prečítaní Platóna. Tiger je totiž v podstate jeho thymos.

Guepp
28.02.2015 5 z 5

Knižka, ke které se musíte vracet, protože Vám pokaždé nabídne nový pohled. Hned po prvním přečtení jsem si ji zamilovala. Neskutečná hloubka nebo naopak povrchnost, kterou si určujete Vy sami podle momentální nálady a stavu. Může to být kluk, který si prostě a jednoduše myslí, že má tygra. Ale co když ten tygr je ve skutečnosti něco jiného? Zkuste abstrakta zhmotnit, proč né zrovna do tygra?!

lukazsss
27.02.2015 5 z 5

Patří do mých TOP 3 knih :)

waltlenka5
19.02.2015

super kniha dost mě pobavila - doporučeji - čteno jedním dechem