Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429135/bmid_tracyho-tygr-sf1-429135.jpg 4 2295 310

Nové vydání americké kultovní novely čtenářům znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje mladík ke své proměně v muže.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Argo

Tracy's Tiger , 1952

bh69
bh69
20.10.2018 5 z 5

Doporučuji jako audioknihu se skvělým V.Brodským. (jen poznámka k těm komentářům dožadujících se vysvětlení smyslu apod - opravdu potřebujete mít všechno logické a polopaticky do detailu jasné ? Není dobrá literatura právě v tom, že vede k zamyšlení, že nechává prostor pro fantazii a vlastní projekce a výklady ? Zkuste tak moc nepřemýšlet a nechat na sebe umění prostě působit :)

05.10.2018 5 z 5

Je to tak!! Tygr se dá chytit za srst častokrát jenom jednou myšlenkou, vzpomínkou, zážitkem. Opakovaně se nechá pohladit, zastaví se, potom zmizí. Když se po čase objeví je trošku jiný. Málokdy nás nechá pohlédnout mu do očí.
Můžeme být zahlceni sebeláskou nebo příliš pozemskými starostmi, že nevidíme nebe nad hlavou, kde náš tygr pluje v oblacích. Zároveň nám sedí u nohou a přesto se dá snadno přehlédnout.
Příběh právě proto nelze pochopit, že byl stvořen citlivým člověkem s dětsky hravou duší k tomu, aby se dotýkal jemných a pravdivých míst v našich srdcích, které z nás dělají lidské bytosti.
Je to příběh o zrání a zralosti člověka i lidské společnosti. Je to příběh životních zkušeností samotného Saroyana, který stvořil v období hladu a dluhů a zanechal nám v něm mnohé. Hlavně životní sílu. Vždyť "čí ruka nesmrtelná stvořila krásu tak děsivou"??
Snad proto je v příběhu tygr z cirkusu, že zaměnit pravdu za lež je tak snadné. Zvláště v davu, že?!
To je pro mne poselství druhého poslechu tohoto pokladu:)

Rudla333
Rudla333
20.09.2018 3 z 5

Když vidím všechnu tu chválu tady, říkám si, že jsem Tracyho tygra asi nepochopil.

Atmosféra skvělá, napínavá. Ale bohužel, chybělo mi nějaké větší vysvětlení - něco, za co bych mohl příběh pořádně uchopit. Takhle jsem bohužel na konci cítil jen zmatení a lehké zklamání.

Musím si to ještě nechat uležet. Třeba si pak Tygra dám ještě jednou a najdu v něm to, co mi poprvé chybělo.

Vikk
Vikk
11.09.2018 5 z 5

Četla jsem jako adolescent. V době hledání, váhání a pochyb. A mohu říct, že doteď mám z knihy takový dojem, že jsem nic silnějšího nikdy nečetla. Což je asi blbost. Ale tenkrát mi to tak připadalo. Miluju tu knížku a myslím, že ve správný fázi cyklu bych u ní asi bulila i dneska. musím to vyzkoušet a přečíst si to znova. Jinak všem ve věku 15 až 20 doporučuju úplně nejvíc!

pepa4081
pepa4081
09.09.2018 5 z 5

Doufám, že také mám svého tygra, i když ten lenoch věčně jenom někde spí. Když však někdy zařve, je to paráda. A jsem šťastný, že jsem našel svou Lauru (i když se manželka jmenuje jinak).
Tuhle kratičkou knížku čtu vždycky s velkou chutí a radostí. Je to takové pohlazení. Všem doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

08.09.2018 5 z 5

Nádherná, a přitom ve své podstatě velice jednoduchá kniha, která v sobě má mnoho v minimu. Krásný, jemný příběh, ve kterém nejde o zápletku, nejde o postavy, nejde prakticky ani o děj, jde jen o lásku.

kap66
kap66
30.08.2018 5 z 5

Vidím, jak většina čtenářů touží po pochopení Tracyho tygra a dohledává k němu výklady. Když jsem ho před lety četla poprvé, bylo to stejné. Moje potřeba chytnout ho za srst a vyklepat z něho především fakta byla obrovská; taky jsem si ho tehdy až tak neužila. Znovu jsem po něm sáhla - starší a v tomto směru moudřejší - a nechala se jenom unášet; fungovalo to bezvadně. Zůstaly mi dojmy - a kupodivu jsem k pochopení blíž než tehdy.

Diabel
Diabel
23.08.2018 4 z 5

Poetický příběh s neuvěřitelnou atmosférou. Kdo nečetl, měl by to rozhodně co nejdřív napravit. Doporučuji i poslech nezkrácené verze v podání pana Brodského, která prožitku z knihy dodá úplně jiný level...

Na co rozhodně nezapomenu je úplný začátek knihy, kdy Tracy konečně našel svého tygra, který nebyl tak docela tygrem. Ale pro Tracyho to tygr byl a to bylo nejdůležitější a nikdo mu ho již nemůže vzít...
Opravdu krásná, dojemná, poetická a kouzelná kniha, kde Saroyan na prostoru sotva sto stran popisuje a našeptává, co je v životě nejdůležitější.
Tracyho tygr se dá pochopit spíš srdcem než rozumem...
A stejně jako Tracy, tak i já a vy máme svého tygra... Možná o něm někteří ještě neví... Ale třeba ho ve vás probudí právě ten tygr, který se toulá tímto příběhem...

Moje hodnocení 8/10

maja.s
maja.s
22.08.2018 5 z 5

Po přečtení knihy jsem se cítila krásně. Kniha, která se zpočátku může zdát jednoduchá, dokáže také tak jednoduše pohltit a začnete si všímat každičkého detailu. Nejenže vyčaruje úsměv na tváři, ale zároveň dokáže dostat do napětí. Ta chvíle napětí přichází ve správný čas, na závěr. Se zatajeným dechem pobíháte očima po řádcích a nemůžete se dočkat, až se dozvíte... Objeví se tygr? Pak přijde to uvolnění, kdy nepochopené všichni pochopí a s klidnou duší si uvedomí, na čem záleží.
Určitě jsem nečetla naposledy a těším se, až si ji přečtu znova a několikrát. Patří k těm, kde se dá stále objevovat něco nového.

tonysojka
tonysojka
08.08.2018 5 z 5

Rihatama to vystihla úplně přesně.Poprvé čteno před 34 mi lety,tehdy zcela nepochopil,teď podruhé,pochopil jen jako v hádance,nerozuměl ,ale strašně líbilo.

07.08.2018 5 z 5

Na to, jak je tato kniha stará (už přes 65 let), je v ní stále něco, co můžeme hledat, nacházet i užívat v současnosti. Sladko-kyselý příběh (tak jako život samotný) sleduje poutavou cestu k lásce.

07.08.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audio v podání Vlastimila Brodského. Nevím jestli jsem pochopila. Vím, že to bylo nádherné a určitě si ho brzy zopakuji. Opět jako audio, tentokrát nové s více interprety. Potom možná dojde i na knihu! Rihatama to napsala skvěle!!! Nejvíc mě oslnil humor a lehké pero ve spojením s hloubkou obsahu.
Určitě je to kniha na opuštěný ostrov či evakuačního zavazadla.

Chajda69
Chajda69
07.08.2018 1 z 5

Já na ty lyrické novely prostě nejsem. Asi jim nerozumím, jsou na mě až moc snové, plující mimo realitu bez nějakého pevnějšího ukotvení.

Rozhodně to ale nedávám za vinu knize, na vině bude nepochopení na mé straně. Hodnocení je jen subjektivním vyjádřením toho, jak se mi kniha (ne)líbila, nikoli snahou o objektivní určení kvalit knihy. My jsme se v tomhle případě bohužel nepotkali.

Rihatama
Rihatama
07.08.2018 5 z 5

Simplicistní a minimalistické. Poetické a krásné. Kde je láska, tam je život. A tygr. Nebo panter. Prostě ta krásná, hravá, velká kočka. Anebo možná medvěd, antilopa či pes. Kdo co chce. To vše lze snadno ztratit, ne však nemožné opět získat. A chce to jediné. Věřit a dát šanci a možnost využít příležitost sobě i těm druhým. William Saroyan věděl. A tak žil. A psal.

pauele
pauele
24.07.2018 4 z 5

Neviem sa zbaviť pocitu, že mi to celé prišlo z mojej strany nedocenené, nepochopené.. Niečo mi tam uniká aj keď podstatu chápem. A možno je to tak ako to cítim a je to poloplné či poloprázdne. Podľa uhlu pohľadu.

JeseterZuzana
JeseterZuzana
18.07.2018 5 z 5

Tygře, tygře planoucí, lesem černým za noci, čí ruka nesmrtelná stvořila krásu tak děsivou?
Čtu tuhle knihu přibližně 20 let s různými pauzami. Vždy objevím něco nového a pokaždé je něco jiného důležité.
Pro mě životní setkání, které moc přeji každému.

irskádívka
irskádívka
01.07.2018 3 z 5

Jen doufám, že jsem ji pochopila. Zajímavé, neobvyklé.
Ale i tak si neodpustím podotknout, americká literatura je opravdu přeceňována.

kika812
kika812
26.06.2018 5 z 5

Každý by si měl najít svého tygra

Lenka4
Lenka4
20.06.2018 5 z 5

Příjemné putování mezi realitou a fantazií, kdy si člověk není nikdy zcela jist, kde se právě nachází.

PetrKral
PetrKral
14.06.2018 5 z 5

Oblíbená klasika - must read! Ale věřím, že nemusí sednout každému a asi zálěží na věku, kdy se k Tygrovi člověk dostane.