Tovaryšstvo Ježíšovo

Tovaryšstvo Ježíšovo https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33388/tovarysstvo-jezisovo-33388.jpg 4 77 14

Román z konce 17. století je strhující zpovědí mladého jezuity, pověřeného úkolem pokatoličtit východní Čechy. Děj se odvíjí kolem člena jezuitského řádu, ketrý prochází peripetiemi ve vztahu ke svému poslání i k řádu samotnému. Chce se od postavení osvobodit, ale není to možné.

milan.valden
07.02.2023 5 z 5

Jeden z největších a nejkrásnějších, byť velmi "temných", českých nejen historických románů... alespoň pro mne určitě...

Kabuky
15.12.2022 5 z 5

Drsné téma z drsné doby.

marlowe
25.04.2022 4 z 5

Pro mne totálně kontroverzní kniha: jsem moc rád, že jsem si ji přečetl (!) – ale zároveň mě přiměla k rozhodnutí s Jiřím Šotolou definitivně skončit.

Z pohledu formy je Tovaryšstvo Ježíšovo naprosto brilantní. Autorovi se podařilo – na rozdíl třeba od jeho pozdějšího románu Svatý na mostě – napsat körnerovsky hutný příběh, kde nepřebývá ani nechybí jediné slovo. To jsem si fakt vychutnával, ten úžasný jazyk. Na to, že se jedná o Šotolovu prozaickou prvotinu, je ten román naprosto vyzrálý – a jen mě zaráží, že se autor ve svých pozdějších dílech (bohužel mohu srovnat právě jen se Svatým na mostě) vydal cestou odklonu od „hutnosti“ směrem ke žvanivé rozbředlosti. Za formální stránku jsem knížce udělil jednoznačných 100%.
JENŽE…
Jenže ten obsah!
Už jsem to napsal stokrát, že u uměleckého díla vyžaduju jednak soulad formy a obsahu a druhak rovnováhu při dávkování ingrediencí. Tady se ale o souladu, natožpak o nějakém rovnovážném dávkování nedá mluvit ani náhodou.
Kniha vypráví o působení jezuitského řádu kdesi ve východních Čechách – a je jakýmsi vhledem do myšlení členů Tovaryšstva Ježíšova.
Z tohoto pohledu je to čtení zajímavé a rozhodně i poučné – jenže natolik depresivní a beznadějné, že jsem (díky tomu) se Šotolou opravdu skončil. Knihy mají povznášet ducha – a nikoli ho ubíjet a vláčet ho od první do poslední stránky bahnem deprese a poraženectví. Četba tohoto románu, to je lezení po holých kolenou tunelem, který má východ, k němuž směřujeme, zalitý betonem. Jestli si dovedete představit, jak se asi cítí trasovací kolík, zatlučený palicí až úplně po samotnou hlavičku, tak přesně takhle jsem se cítil při čtení já: ve sračkách až po krk a s permanentním pocitem, že se nemůžeš ani pohnout. V románu chybí byť jen zrníčko naděje – je tam totální absence alespoň náznaku víry v jakékoli zlepšení. Na jedné misce vah jen bezbřehá temnota, beznaděj, zlo a fanatismus – a na misce druhé stoprocentní jistota, že zítra bude ještě hůře než dneska. Na první hodině hudební nauky (jak si laicky představuju) studentům na konzervatoři určitě řeknou, že základem každé skladby je kontrast – střídání tempa, střídání tónin, využívání celé notové škály atd. Jenže Šotola tady napsal skladbu, kterou nám ve své knížce přehrává jen na jediné klávese: na tom nejspodnějším (nejtemnějším) cé. Když neexistuje kontrast, není o čem mluvit. Jenom černá fotka je blbost. Musí na ní být černé i bílé plochy – právě kvůli tomu kontrastu. Abyste vůbec něco viděli.
Měl jsem teď možnost srovnání se Steinbeckovým románem Na východ od ráje – a tam je úplně všechno – celý lidský život jako na dlani. Slzy i smích, zrada i věrnost, naděje i beznaděj, pravda i lež. Prostě pepř a sůl – TOHLE je obraz lidského života. Všechny notičky od nejnižší až po tu nejvyšší. Takhle si představuju ideální román.
Šotola nám předložil fotografii, na které je jenom černá barva. A já od první stránky do poslední cítil pouze nepohodu, vztek, bezmoc a nedostatek vzduchu. A nemohl jsem se dočkat, až to budu mít z krku! Proto jsem příběhu, který mohl být zajímavý, kdyby si autor občas namočil štětec i do jiného kalíšku, než do toho s černou tuší, udělil pouhých 50%.
Takže suma sumárum 75% za román jako celek – ale znovu opakuji: Šotolu už nikdy víc, další beznadějný příběh plný zoufalství, malomyslnosti a poraženectví si napříště raději odpustím.

Kasperle
21.02.2021 5 z 5

Smutná kniha... Je to syrové čtení, které nenabízí žádnou naději. Když už se vyskytne nějaký pozitivní záblesk, je rázem převálcován (dějem, demagogií, politikařením, lidskou hamižností apod.). Příběh je plný náboženství, ale je v něm minimum skutečné víry. Hlavní roli hraje instituce zvaná jezuitský řád (potažmo katolická církev), která se nespokojí jen s něčím. Chce uchvátit všechno, a pokud toho dosáhne, tak ještě víc, tedy absolutně všechno. Důležité je vymazat paměť místa a nahradit ho novou ideologií (i kdyby smyšleným mariánským kultem). Obrat člověka o všechno, včetně svědomí. Nic veselého... přesto jde o výtečnou knihu.

Pablo70
14.11.2020 4 z 5

Osobnost vláčená dějinami, dobré úmysly zmařené vyšší mocí, úpadek vítězné ideologie... Šotola se obracel bezesporu ke generaci právě prožívající zklamání nad selháním budování socialismu (komunismu) a jeho kniha rezonovala v našich myslích. Koneckonců se tato hořká historie v našich dějinách několikrát opakovala, v moderních dějinách zklamání po roku 1948 nahradil osvobozovací šok 1968 a následná tuhá normalizace. Takové jinotajné romány se četly s velkým porozuměním a Šotola byl v nemilosti, následující román Kuře na rožni "vydal" nejprve v ilegální edici Petlice a až následně mohl znovu publikovat v Československém spisovateli. Tato hořká a skvěle napsaná kniha k nám promlouvá stále, protože i dnes je tu mnoho poslušných služebníčků ochotných za mrzký peníz udělat cokoli. Je to hořká a smutná kniha mířící do vlastních řad...
"Kdo je ten člověk? Mluví a mluví. Na všechno má odpověď. Ale ani po tváři, ani po řeči, ani po hlasu, po ničem ho nepoznáš. Nepoznáš, kdo to je. Člověk bez obličeje."
Co jsem takových za svůj život viděl... Znáte je taky?

stagno
04.06.2020 4 z 5

Stará dobrá románová klasika.Studiem reálií podložený fundovaný vhled do
situace v českých zemích v druhé polovině 17.století,výborné dialogy,bohatý
jazyk,přesvědčivé zachycení psychologie postav.
A především jedinec,který v dobré víře vstupuje do společenství a postupně
poznává,že ideje a praxe se rozcházejí,že se sám stal součástí autoritářského
systému,kde se neposlušnost neodpouští,součástí jeho mocenské hry.Má se
vzepřít?Věčné dilema.Předpokládám/a doufám/,že Jiří Šotola neměl při zobrazení
této manipulativní moci na mysli pouze jezuitský řád.

martineden
07.02.2020 5 z 5

Skvělý román. Velmi dobře popsána atmosféra doby.

freejazz
01.11.2019 5 z 5

výborný historický román s prepracovaným dejom, silnými postavami a navyše zasadený do reálneho sveta. pravda, nie je to oddychovka na jeden večer, ale na databázi knih asi ľudia skôr hľadajú niečo podstatné, než výplň prázdneho času.

lidunka1
05.10.2017

Neměla jsem v tomto čase na ni chuť.

ji7967
26.10.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Po mnoha současných knihách, které se čtou s lehkostí a to i proto, že jsou napsány poměrně jednoduše a člověk se nemusí příliš soustředit ani nadmíru přemýšlet, je tohle balzám. Úchvatná čeština, dopilovaná, famózní. Velmi silná ženská otázka, která se prolíná s ještě silnější otázkou náboženství. Bravurní vykreslení doby, "zblbnutí" řádem i to, jak lidé chtějí věřit, chtějí ze své podstaty dělat dobro a pak stačí pár vyšších panáků z řádu..... Zpočátku se čte poměrně těžce, pak se zamilujete a kniha vás nepustí a člověka obohatí. Řadím mezi knihy, které si člověk MUSÍ přečíst než zemře.

ladyfromskye
05.03.2015 5 z 5

Překrásná a přesmutná alegorie, kladoucí si za cíl varovat před jakoukoliv šílenou ideologií. (Mimochodem, v tomto případě před ideologií komunismu, či, chcete-li, socialismu.) Bohužel, zdá se mi čím dál tím víc, že neposloucháme. Škoda.

Tyyynab
14.12.2013 4 z 5

Po jazykové stránce je tato kniha fenomenální - autor naprosto vystihl uvažování oné doby. Po stránce obsahové už tak nadšena nejsem. Většina kněží je zde vylíčena jako vypočítaví prevíti, všichni jdou jenom po moci a penězích... Zdá se mi to přehnané, i když nechci tu dobu banalizovat, nicméně nic není černobílé a jezuité měli na společnost jistě i pozitivní vliv (budování škol atd.). Mělo-li to být srovnáním s minulým režimem, dobrý pokus, ale ani v něm nebylo vše černobílé.

Blue
05.10.2013 5 z 5

Kniha není jednoduchá, čte se pomalu, ale zároveň nejde odložit. Myslím, že tento svůj první historický román už autor nepřekonal.

Lenisk@
20.02.2013 2 z 5

Bohužel nenapadájí mě slova, kterými bych mohla popsat své pocity z knihy. Děj se mi vlekl, jazyk se mi četl dobře pouze v přímé řeči... Ovšem může se zde jednat o čistě můj osobní problém - ráda čtu "akční" současné knížky :).