Tovaryšstvo Ježíšovo

Tovaryšstvo Ježíšovo

Román z konce 17. století je strhující zpovědí mladého jezuity, pověřeného úkolem pokatoličtit východní Čechy.

Děj se odvíjí kolem člena jezuitského řádu, ketrý prochází peripetiemi ve vztahu ke svému poslání i k řádu samotnému. Chce se od postavení osvobodit, ale není to možné.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33388/tovarysstvo-jezisovo-33388.jpg 4.243
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Eminent

lidunka1
05.10.2017

Neměla jsem v tomto čase na ni chuť.

ji7967
26.10.2016

Nádherná kniha. Po mnoha současných knihách, které se čtou s lehkostí a to i proto, že jsou napsány poměrně jednoduše a člověk se nemusí příliš soustředit ani nadmíru přemýšlet, je tohle balzám. Úchvatná čeština, dopilovaná, famózní. Velmi silná ženská otázka, která se prolíná s ještě silnější otázkou náboženství. Bravurní vykreslení doby, "zblbnutí" řádem i to, jak lidé chtějí věřit, chtějí ze své podstaty dělat dobro a pak stačí pár vyšších panáků z řádu..... Zpočátku se čte poměrně těžce, pak se zamilujete a kniha vás nepustí a člověka obohatí. Řadím mezi knihy, které si člověk MUSÍ přečíst než zemře.

ladyfromskye
05.03.2015

Překrásná a přesmutná alegorie, kladoucí si za cíl varovat před jakoukoliv šílenou ideologií. (Mimochodem, v tomto případě před ideologií komunismu, či, chcete-li, socialismu.) Bohužel, zdá se mi čím dál tím víc, že neposloucháme. Škoda.

Tyyynab
14.12.2013

Po jazykové stránce je tato kniha fenomenální - autor naprosto vystihl uvažování oné doby. Po stránce obsahové už tak nadšena nejsem. Většina kněží je zde vylíčena jako vypočítaví prevíti, všichni jdou jenom po moci a penězích... Zdá se mi to přehnané, i když nechci tu dobu banalizovat, nicméně nic není černobílé a jezuité měli na společnost jistě i pozitivní vliv (budování škol atd.). Mělo-li to být srovnáním s minulým režimem, dobrý pokus, ale ani v něm nebylo vše černobílé.

Blue
05.10.2013

Kniha není jednoduchá, čte se pomalu, ale zároveň nejde odložit. Myslím, že tento svůj první historický román už autor nepřekonal.

Lenisk@
20.02.2013

Bohužel nenapadájí mě slova, kterými bych mohla popsat své pocity z knihy. Děj se mi vlekl, jazyk se mi četl dobře pouze v přímé řeči... Ovšem může se zde jednat o čistě můj osobní problém - ráda čtu "akční" současné knížky :).