Továrna na Absolutno

Továrna na Absolutno https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/515/bmid_tovarna-na-absolutno-03m-515.jpg 4 1170 155

První Čapkův utopický román o vynálezu stroje na využití energie, jenž však z hmoty kromě ostatní energie uvolňuje i „absolutno“-boha a způsobí tím převraty v citech a myšlení lidí i národů. Kladem díla zůstává jeho kritika: kritika nacionalismu, klerikalismu a společenského systému, na jehož pozicích autor stál. Ilustroval Josef Čapek, obálka František Gross.... celý text

lucie.kapal
05.08.2016 4 z 5

"Turci s pomocí arabských, súdánských a perských vojsk zaplavili celý Balkán a zmocnili se Uher, když tu vypukl mezi nimi rozpor šíitů a sunnitů pro jakousi patrně velmi důležitou otázku..."

Myslím, že pan Čapek byl ještě mnohem a mnohem chytřejší než jsem si myslela, naprosto mě uchvátil konec té knihy. I když prostřední část byla místo trochu nudná.

monikaKU
14.07.2016 3 z 5

Uvod a zaver vyborny, velmi som sa bavila. Musim ale strhnut hviezdicky za nudny a zbytocne natahovany stred. Knihu som takmer kvoli tomu nedocitala.

eva-lupen
08.06.2016 5 z 5

Poslechnuto na youtube jako MLUVENÉ SLOVO z rozhlasu. Skvěle to vypráví Karel Höger a další. Není to sice přesně načtená kniha, ale vše podstatné tam je + je tam ještě něco navíc.
Čapek měl skvělou představivost a empatii. Ono by to takhle totiž dopadlo. Tohle by si měl přečíst každý - dala bych to jako povinnou četbu, ale až někdy později, ne malým dětem - ty by to nepochopily.

wiix
01.03.2016 4 z 5

Neskutočne nadčasové dielo, plné logických absurdít a predvídaní do budúcna. Autor prejavil dôvtip i iróniu s vtipom mne vlastným.

sulcv
28.02.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, která varuje před silou energie, kterou člověk přestane ovládat a naopak ona začne ovládat jeho.

qwill
11.02.2016 5 z 5

Bylo nevyčerpatelné. Hýřilo výkonností. Našlo početní výraz pro vlastní nekonečnost: hojnost.
Zázračné rozmnožení rybiček a chlebů na poušti se dočkalo monumentální reprízy: zázračného rozmnožení cvočků, prken, dusíkatých hnojiv, pneumatik, rotačního papíru a všeho ostatního továrního zboží.
Nastala na světě neomezená hojnost všeho, čeho je lidem třeba. Všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti.

Dnes by napsal: všeho je však lidem třeba, jenom ne neomezené hojnosti Informací.

rarášek
11.02.2016 3 z 5

Bylo to velmi zajímavé. Sice jsem se tím prokousávala a některé věci jsem určitě moc dobře nepochopila, ale určitě to bylo velmi zajímavé. Stroj zvaný Karburátor, které na jedné straně vyrábí velké množství energie, ale na straně druhé vyrábí neznámou energii, kterou Marek nazývá Absolutno, které způsobuje vidění, zázračné uzdravování, atd. Absolutno se výrobou začne množit a to nakonec skončí tím, že se rozpoutá Největší Válka o náboženství, která pak v jednu chvíli skončí. Zajímalo by mě, jak by to vypadalo, kdyby se to skutečně stalo. Vše vypráví Kronikář. Líbila se mi předmluva, kterou napsal Čapek, aby vysvětlil vznik této knihy. Není,to rozhodně špatná kniha. :)

jakafe
10.02.2016 5 z 5

Když jsem si přečetla úvod, v němž se pan Čapek tak trochu omlouvá, že kniha končí nedůstojným pojídáním jitrnic (a dodávám, že hlavně se zelím...), nevěděla jsem, co si o tom myslet. Ale po přečtení to sedí. Karel Čapek zde opět dokazuje, že je obdivuhodný mistr slova, velký myslitel a vizionář. Zdejší hodnocení v modrých číslech zase dokládá to, že Továrna na Absolutno není kniha pro každého, proto ji ani nedávám do svých doporučených. I já jsem ji před lety odložila po prvních kapitolách. Asi k ní člověk musí dozrát. V každém případě idea vynalezeného Absolutna - Boha (dnes by se ta nekonečná energie možná dala nazvat antihmotou), který zaplaví svět hojností, osvícením, uzdraveními a milostmi - se všemi důsledky - je dechberoucí. Knihu jsem přečetla za pár dní, i když je třeba příběh Absolutna dávkovat po částech. Dějových zvratů je tam požehnaně a vše je třeba důkladně pochopit, aby to navazovalo. I v tom spočívá genialita tohoto díla.

DK197
30.01.2016 2 z 5

Myšlenku to má, poselství to má... To chválím. Ale nějak se mi to nečetlo nejlíp. V pasážích jsem se vracela, abych si připomněla, co čtu. Někdy jsem se přistihla, že nevnímám, a tak trochu se těším, až bude kniha za mnou. Škoda.

LišákPlyšák
27.01.2016 4 z 5

Čapka mám ráda , ale tohle se mi nečetlo nejlíp . Občas jsem se přistihla , že čtu mechanicky a pořádně nevnímám obsah , ale myšlenka je až strašidelně aktuální takže 4 hvězdy .

Kabátice
14.01.2016 4 z 5

Občas jsem měla z knihy trošku zamotanou hlavu, jelikož některé pasáže mi připadaly, jako kdybych se ocitla ve snu, ale jinak je kniha výborná. Autorův odpor k válce a násilí ze stránek přímo stříká a určitě se u této knihy každý zamyslí nad tím, jak nadčasový Čapek byl.

Alpental
30.11.2015 5 z 5

Po dlouhé době ho čtu podruhé a líbí se mi jinak a ještě více než poprvé.
Ano některé kapitoly byly psány téměř horkou jehlou, ale jsou to spíš sebrané spisy než román.
Potěší zas skvělá Čapkova slovní zásoba a stálá aktuálnost díla, bohužel kvitující i s dnešní situací.
Tak a jdu se pustit do nějaké zajímavé knihy o Čapkovi!

majklp
10.11.2015 3 z 5

(SPOILER) Nebýt skvělých ilustrací Josefa Čapka, hodnotil bych o něco hůř. Josefa Čapka dlouhodobě hodnotím výše než jeho bratra... Jinak v knize se mi líbil respekt k selskému rozumu. Závěrečná apokalypsa mi připomněla Ondřeje Neffa s jeho Tmou. Tohle je ovšem napsáno o něco lépe.
Hodnocené vydání: Aventinum, Praha, 1925, II. vydání

Ifanka
19.06.2015 5 z 5

Karel Čapek je prostě geniální. Není co dodat, snad jen tento "hatefree" závěr :)
"A zejtra pro mě udělejte třeba to zelí po moravsku.
Po moravsku?
No, co? Já to zkusím..."

IvaJakl
01.05.2015 5 z 5

Román který se hodí do každé doby. Je v něm vidět, že se lidstvo nikdy ze svých chyb nepoučí.

Phoenix16.cz
23.09.2014 3 z 5

Skoro sto let stará knížka a pořád aktuální. Je vidět, že lidstvo/národ jako takový se zas tak rychle nemění navzdory technickému pokroku a rozmachu globalizace. Co by se stalo dnes, kdyby se náhle všude začal zjevovat bůh tak jako v Továrně na absolutno? Vsadím se, že by se to od popsaného příběhu příliš nelišilo. A osudu by nás neuchránilo ani to, že v dnešní době přeci jen převládá ateismus.

SalomeH
10.09.2014 5 z 5

A vše končí pojídáním jitrnice.

schacco
09.08.2014 5 z 5

Tohle není román. To je satirická nábožensko-politicko-ekonomická studie. Na první pohled roztříštěné dílo, které Čapek psal ve formě fejetonů, skrývá silné poselství, obzvlášť aktuální v dnešní době. Tato kniha je navíc důkazem, jak blízko měl mnohdy Čapek k Haškovi.

Rocker007
18.06.2014 4 z 5

Myslím, že tato kniha se tak trochu vyjadřuje i k dnešku. Četla se mi hezky, ale k Čapkovi musí člověk dozrát. Ještě před třemi lety bych tuto knihu asi nedočetl.

Kapis
03.03.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Čapek byl vizionář, jestli někomu vadí skoky v ději a různé styly, měl by si uvědomit, že tak dneska píše každý druhý a domyslet ty mezery není žádný velký problém. Střídání stylů přesně odpovídá postavám, které zrovna jednají. Čapek jasně ukazuje jak je posedlost jen tou svoji "vlastní pravdou" zkázonosná a jak rychle se mění ve fanatismus, jež s Voltairovskou tolerancí a nadhledem a svým typickým vtipem a moudrostí odhaluje. Moc se mi líbilo jakým stylem představil fungování médií, jež je praktikováno beze změn dodnes.

"Problém Boha je, že je nekonečný a každý, kdo má tu svou pravdu, těch pár metrů Boha, si pak myslí, že ho má celého." Zakončení u jitrnic je pak naprosto geniální a Páter Jošt a moravské zelí pak ukazuje celý problém na jednom stole. Ano, potřebujeme více tolerance k názorům druhých a bude na světě snad trochu lépe.