Továrna na absolutno

Továrna na absolutno https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389929/mid_tovarna-na-absolutno-bEn-389929.png 4 1170 155

První Čapkův utopistický román, napsaný fejetonovým stylem, líčí události kolem vynálezu karburátoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající absolutno - boha.

Knižní střípky
21.01.2018 3 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední, nyní po letech jsem se k ní vrátila. Je stále stejně výborná, bohužel i stále stejně aktuální. Za mě je to jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

Delirium
28.12.2017 3 z 5

Tak já nevím. Asi nejsem hodna toho číst knihy od někoho tak inteligentního a působivého jako je pan Čapek. U tohoto díla to platí obzvláště - první část se mi líbila, měla rychlý spád. Pak však přišla druhá část, to už takový sešup nebyl. Označila bych ji jako spoustu informací v krátkém úseku, který se však nedal vůbec překlenout. Zde bylo vidět, jak sám autor v předmluvě uváděl, že se ke psaní musel nutit. Nu, a poslední část, abych to zúplnila... nu... závěrečná válka byla vymyšlena opravdu dobře, to musím uznat.

Sajdak
17.12.2017 4 z 5

Příběh a celkové téma se mi velice líbilo. Od Čapka jsem četla již několik knih a tak se mi tato, jako ty předtím, líbila. Opět zde bylo spousta myšlenek, o kterých se dá přemýšlet..:) To , co jsem si z knhy vzala já, tam možná ani není, ale mě se nejvíce líbila kritika chybějící tolerance mezi lidmi. Asi jediné, co bych knize vytkla, byl poněkud rozvleklý závěr.

pavel6016
26.11.2017 2 z 5

Námět byl velmi zajímavý, první půlka svižná. Druhá půlka měla daleko větší potenciál k rozvinutí tématu, bohužel byla dosti nudná.

Morgause
06.11.2017 4 z 5

Čapkovo antiutopistické dílo, z nějž prýští nejen autorova inteligence, ale i úžasný smysl pro jazyk, považuji za jeden z nebroušených diamantů české literatury. Sem tam si ale něco protiřečí a ne všechno je stoprocentně domyšlené, myslím si, že tak skvělé dílo by si bylo zasloužilo více času a možná i převedení do podoby "klasického" románu, ale i takto bylo neskutečné. Z boje bagrového a kolotočového Absolutna mě mrazilo, stejně jako z neuvěřitelných hald neupotřebitelných cvočků a z představy války, jejíž smysl se dávno vytratil (nebo nikdy pořádně neexistoval?). Možná bychom opravdu měli konečně začít trochu popřemýšlet a uvěřit v sebe, ne v cokoli, co nám kdo podstrčí.

maccik
12.07.2017

První půlka napsaná velice poutavě. Čte se to samo. Zajímavý nápad s netradičním pojetím Boha. Ve druhé, ale příběh přestává být čtivý. Několik drobných fejtónu nedbale provázaných, ubírají knize původní geniální myšlenku.

zlatka2001
28.06.2017 4 z 5

Bylo to takové rozvláčné, ale na to, že tam šlo o nějaký transformátory a já tedy fakt na fyziku nejsem, tak jsem to přečetla už za tři dny. Mám Čapka ráda, ale budou prázdniny, dám něco opravdu zábavného.

IchLiebeLesen
02.06.2017 2 z 5

Tato kniha je hodně propracovaná. Doopravdy dobrá zápletka. Díky klasické Čapkově čtivosti se četla dobře. Bohužel ten humor se mi nelíbil. Sice bezva ... narážky na všechna možná náboženství, ale všechno má svoje meze. V této knize je humor trochu přepísknutý. Jinak velice dobré varování proti utopiím .

Zednář
21.04.2017 4 z 5

Než román to spíš vypadá jako sbírka feuilletonů na jedno téma; Vypuštění nespoutaného Všehotvůrce, Božské částice, Prvotního hybatele, Absolutna do světa, jež na něj není ani zdaleka připraven a z jeho široširosti zešílí v horečce snažení se o jeho pochopení a vnucení svého chápání Boha všem ostatním. Výjimečně utopie končí "štastně" (i po dvou stech miliónech padlých v bratrovražedném boji za jediného pravého Boha), v pepíkovské sešlosti v hospodě kdy je Absolutno opět vypuzeno ze světa tím že se "samo" zničilo. Skvělá Čapkovská fantastika, uvažuje o skromnosti, empatii člověka k člověku, hravá s jazykem, poutavá svou poly-subjektivností náhledu na řádící Absolutna.

Karketa.von.st
31.03.2017 3 z 5

Kniha humorně napsaná i když hlavní zápletka je velmi vážná a je dobré se nad ni zamyslet. Zejména se mi líbila poslední kapitola, kdy hlavní hrdinové spekulují o víře v lidi a sebe sama, místo v Boha a zázraky.

"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. (...) Svět bude zlej, dokud nezačnou lidi věřit v lidi."

Hana3441
22.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha

globetrotter
16.02.2017

Poslechnout tento román lze zde: https://youtu.be/qOwUw11Pm-U

hellena1523
04.02.2017 4 z 5

Neskutečně nadčasové dílo! Až děsivě...Hodně těžké, ale přitom vtipné! Čapek byl mistrem slova a géniem!

angloumene
14.01.2017 4 z 5

Opravdu hodně zajímavý nápad se spoustou malých bůžků a ještě větší spoustou malých lidí, kteří se nechali ošálit pocitem vlastní výjimečnosti a zapomněli, že i ti ostatní mají právo na svou pravdu.

Továrna na absolutno představuje typické Čapkovo dramatické dílo. Geniální nápad je doprovázen kŕasným jazykem, ale všechny charaktery jsou extrémně ploché a hlavní myšlenka je předestřena velice explicitně.

RichardvonT.
28.12.2016

"...víš, roztříštit atom na elektrony a ty zapřáhnout do práce, chápeš to?"
"Dokonale", souhlasil prezident, "jen je zapřáhnout"
"Mysli si, dejme tomu, že dva koně ze vší síly táhnou oba konce provazu opačnými směry. Víš, co to je?"
"Patrně nějaký sport", mínil pan Bondy.

mgeisselreiter
23.12.2016 2 z 5

Ač si Čapka vážím a mám ho rád, zde jsem nucen hodnotit krutě málo, jen 40%. Vysvětlení je rovnou od autora z jeho předmluvy ke třetímu vydání v roce 1926, kdy se přiznává, že nejde o knihu, ale seriál fejetonů (vycházelo každý týden v novinách od podzimu 1921 do jara 1922), ale hlavně naznačuje, že neměl jasnou představu a tvořil pod tlakem termínů za pochodu (a navíc proti původnímu plánu 12 kapitol natáhl na 30). Já to vidím tak, že úvod, asi 30-40 stran, je skvělých s výbornou myšlenou (85%), ale následně Čapek cucá z palce, co ho zrovna napadne, děj tak není ucelený, často je i nelogický. V poslední třetině jsem už i některé pasáže přeskakoval a dočetl jen z povinnosti. 23.12.2016.

Hebrey
30.11.2016 5 z 5

Čapek byl prostě geniální.

ThrisaManx
26.09.2016 4 z 5

Od prvních slov mě kniha nadchla a s obrovským zaujetím jsem četla, dokud jsem nenarazila na trochu nudnou část knihy někde uprostřed. Takže po velmi slibném začátku přichází menší úpadek a já se musela trochu nutit, abych četla dál. Naštěstí to konec opět všechno vyrovná a celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobrou.

Manyna
04.09.2016 3 z 5

Námět byl parádní, ale dalo se z toho vytřískat daleko, daleko víc. Asi jí budu muset dát za pár let ještě jednu šanci.

MayB2
18.08.2016 4 z 5

Zajímavé je, že vážné a varovné téma je pojaté jako docela vtipné čtení. Nádherná práce s češtinou.

"Pan Bill Prittom mínil, že se tato vysoce politická konference konala proto na místě tak opuštěném, aby byla vyloučena přímá ingerence Absolutna na její úrady. Všude jinde by se mohlo státi, že by se do shromáždění mužů tak vážných vloudilo Absolutno ve formě vnuknutí, osvícení nebo dokonce zázraku, což by ve vyšší politice bylo samozřejmě něčím neslýchaným."