Továrna křiváků

Továrna křiváků https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142448/bmid_tovarna-krivaku-142448.jpg 4 34 13

V roce 1942, v době vrcholící druhé světové války, Ernest Hemingway požádal amerického velvyslance na Kubě o povolení řídit ze svého domu na kubánském venkově špionážní skupinu. To je pravda... DAN SIMMONS, držitel mnoha literárních ocenění, rozvádí tuto málo známou historickou skutečnost do důmyslně promyšleného, napínavého příběhu. V létě roku 1942 odjel agent FBI jménem Joe Lucas na Kubu, aby na příkaz J. Edgara Hoovera hlídal Ernesta Hemingwaye, který se lehkovážně rozhodl, že si v Karibiku bude hrát na špióna. Lucas dostal instrukce, aby nějakým způsobem získal důvěru a přátelství slavného autora, avšak ani všechen chladnokrevný rozum a výcvik jej nepřipravily na lidskou smršť známou jako "Papá." Hemingway vytvořil špionážní skupinu, které říká "Zlodějská dílna", aby rozehrál dramatickou partii amatérské špionáže. Pak, navzdory všem očekáváním, Hemingway získá závažnou zpravodajskou informaci a hra se stane pro něho, Lucase a nesčetné nevinné smrtelně nebezpečnou. V Továrně křiváků Dan Simmons splétá nezapomenutelný, strhující příběh zalidněný postavami většími než život, které ve 40. letech 20. století obývají smyslnou, opojnou kubánskou krajinu. Je to román o cti, vášni a mrazivém spiknutí. A klidně se to mohlo stát... zdroj: www.pitaval.cz... celý text

Literatura světová , Horory , Válečné

Vydáno: , Plejáda

The Crook Factory , 1999

lazarus
01.07.2023 3 z 5

Zábavná jednohubka od mistra pera. Zajímavě pojatý konspirační román ve stylu N.Stephensona, říznutý vtípky, stejně jako v Ohních z ráje. Ne tak vtipné, ale stejně zábavné. Kdo má rád 007, nechť v klidu přihodí bodík k hodnocení

Vincenzoci
21.10.2022 3 z 5

První kniha čtená od tohoto autora, koupena ve výprodeji. Příběh byl velmi zajímavý a mělo to spád, postavy tam pěkně pasovaly a líbilo se mi, že na konci je napsané, co se s postavami stalo. V knize bylo ale opravdu hodně překlepů, které vše kazí a to byla škoda. Zejména kvůli těm překlepům jedno přečtení stačilo a kniha půjde do světa.

Finn69
15.10.2020 2 z 5

Mám sice rád jak Hemingwaye, tak Simmonse, tohle mě ale nějak nebralo. A i když to má vycházet ze skutečných událostí, moc jsem jim ten příběh nevěřil. Za mě je to jedna z těch slabších Simmonsových knížek.

Gracian1964
11.04.2020 5 z 5

Pridávam svoj komentár. Po knihe poviedok konečne klasický Simmons. Mohol som si ho vychutnať a presne to som aj učinil. Príbeh sa odohráva v roku 1942 prevážne na Kube, ale na začiatku sa ocitneme v USA, ak sa dobre pamätám. Hemingway sa rozhodol založiť si taký malý kontrašpionážny krúžok, ktorý ma za cieľ pátrať po nemeckých ponorkách. Nasadia na neho agenta FBI, aby ho mali pod kontrolou. Do hry sa zapájajú aj iné spravodajské služby, nielen americké, ale aj britské a nemecké, až som v tom začal mať trochu hokej. Ale čítalo sa to dobre. Vraj to vychádza zo skutočnosti. Každopádne : ESTAMOS COPADOS!!!

Patapuf
03.02.2019 4 z 5

Parádní propojení historie s fikcí... je to tak dobře napsané, že bych tomu i uvěřil :)

trudoš
20.11.2017 4 z 5

Ne tak zábavné a strhující jako třeba Drood nebo Páté srdce (v rámci Simmonsových poct literárním velikánům), ale pořád skvělé. Ovšem mluví ze mě nadšení z autora jako takového, takže berte můj názor s rezervou. Já si ale nemůžu pomoct, tahle pseudoživotopisná díla sedí k Danu Simmonsovi asi nejvíc. Vedle dokonalé atmosféry doby a zajímavých poznatků z historie dokáže uhrát mysteriózní zápletku a ještě jako bonus věrně vykreslit psychologii hlavních i vedlejších postav. Osobně by mě vážně zajímalo, co by na to řekli sami aktéři, kdyby vstali z hrobů a mezi pojídáním mozků vyděšených civilistů by si o pauzách střihli jednu z jeho knih. Aneb Jak si nezahrávat s nemrtvými.
Tentokrát ovšem spisovatel upustil od fantastiky zcela a rozehrál čistokrevný špionážní román, v němž vzdává hold jak samotnému žánru, tak především Ernestu Hemingwayovi. A i když se chvílemi možná moc rozepisuje v disputacích, díky čemuž akce přijde ke slovu málem až v závěru, pořád jsem si Továrnu užil se vším všudy.

ziriant
09.01.2017 4 z 5

Chvíli mě trvalo, než jsem se začetla, tentokrát kvůli vlastním předsudkům či vkusu, protože jsem si nechtěla připustit, že by mě příběh z tohoto pro-mě-neatraktivního prostředí a doby mohl bavit. Ale pak jsem si najednou uvědomila, že čtu a čtu a nemůžu přestat. U žádného Simmonse jsem nikdy nelitovala, že jsem mu dala šanci. I když musím říci, že jsem tehdy při koupi v Levných knihách dost ofrňovala nos nad tou křiklavou obálkou brakových románků pro ženy. A jak už bylo níže několikrát napsané, korektura je opravdu pod hranicí únosnosti.

evickakyticka
11.12.2016

Docela jsem bojovala. Ze začátku jsem si říkala, že mě kniha snad bude bavit, když jsem od autora už něco četla. Ale nakonec jsem nevydržela a nedočetla. Sklapla jsem ji s tím, že nemám zájem vědět, jak tato blamáž dopadne. Hemingway mi přišel celou dobu docela podivínský, hlavní postava, Joe Lucas, nemasný / neslaný... Samé zkratky špionážních organizací, které mi nic neříkaly (a pořád mě tam štvaly), děj se moc nevyvíjel, asi jsem šlápla vedle. Od špionů pro příště ruce pryč...

Erezka
06.02.2016 4 z 5

Ze začátku jsem byla trochu skeptická, pak jsem ale do knížky začetla. Jedná se o celkem napínavý špiónský akční román odehrávající se na Kubě. Člověk se při popisu naprosto vžije do života plného moře, slunce a chlastu. Rozuzlení se mi zdálo poněkud přehnané, ale i tak můžu knížku jedině doporučit. Od Hamingwaye jsem nic nečetla a tohle mě přimělo se nad tímto vážným nedostatkem zamyslet. :-)
Souhlasím s komentářem Ládji ze 14.11.2013. Korektura se opravdu značně nepovedla a kniha je plná chyb a překlepů. Jsou i věty, které jsem četla několikrát, než mi došlo, že je někdo špatně přeložil.

Ládja
14.11.2013 4 z 5

V roce 1942, v době vrcholící druhé světové války,Ernest Hemingway požádl amerického velvyslance na Kubě o povolení řídit ze svého domu na kubánském venkově špionážní skupinu. To je pravda...Takto se píše na přebalu jedné z poslední vydaných knih Dana Simmonse u nás. Co vše je v knize pravda a co jen fabulace, ví nejspíše skutečně pouze autor. Ale stejně jako u ostatních Simmonsových knih se nedá upřít podrobné nastudování daného tématu, myšlení jednotlivých lidí a celkové nové informace. špionážní příběh zabívající se jedním z autorů "ztracené generace", kde hraje hlavní roli chlast, kubánské počasí, moře a dlouhé rozmluvy o psaní, ale i o životě. Tato kniha není klasická detektivka, ani krimi, ale ani životopisný příběh. Tato kniha má od každého kousek. Doporučuji k přečtení pro nadšence Simmonse, ale i Hemingwaye. Jediný, ale největší problém v celé knize je její překlad a snad ani neprovedená korektura. Je smutné číst oblíbeného autora s tolika chybama v textu.

Trautenberg
30.09.2013 5 z 5

Super - napínavá špionážní šaráda a ještě se člověk něco dozví o Hemingwayovi

Minas
16.07.2013 3 z 5

Opět slušné čtivo od Simmonse. Kniha je napsaná působivým stylem jako vždy, bohužel téma a vůbec zabředávání do špionážních akcí a Hemingway nejsou mým šálkem kávy, proto takové hodnocení (v rámci Simmonse).
Špioni jsou všude okolo a nikdo netuší proč by je měla zajímat taková blbost jakou Továrna křiváků podle hlavního hrdiny bezesporu je. Dvojití agenti hrající pro třeti a čtvrté strany. Nikomu nemůžete věřit a už vůbec ne tomu prolhanému a báchorky smýšlejícímu spisovateli, který se honí za neexistujícími ponorkami.
Nejvíc jsem se bavil částmi, kdy americký špion, který nenávidí romány, sám sepisuje knihu na počest právě Hemingwayovi. Simmons si prostě nemohl odpustit narážky, ostatně jako vždy.. přičemž jsem se jich nemohl nabažit.

Čeho jsem se však bohužel dosytosti nabažil, odpusťte mi mé hrubší výrazivo, byla totálně zprzněná korektura. Plejáda se jako vždy na korekturu z vysoka vykálela. Od doby kdy jsem četl Flashback, který se mnou zamával, co do otřesných chyb, jsem si myslel, že se Plejáda napraví. Teď však uvažuju, kde těch chyb bylo více. To není politováníhodné, to je neskonalý průser! Jak mám Simmonse rád, děsím se každé další jeho knihy, která výjde v tomto nakladatelství.

Library&me
29.03.2013 4 z 5

Další zajímavé dílo Simmonse,,.. Určitě mohu doporučit,.. Jen se mi zdal trošku náročnější začátek, nemohla jsem se do děje začíst,...

Dan Simmons
americká, 1948