Toulky českou minulostí 3

Toulky českou minulostí 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2469/bmid_toulky-ceskou-minulosti-3-aSf-2469.jpg 5 109 6

Toulky českou minulostí série

Od nástupu Habsburků (1526) k pobělohorskému stmívání (1627). Jsme u významného milníku českých dějin. U památného letopočtu 1526. Tehdy, 29. srpna, byla nečekaně přetržena pětapadesátiletá éra panování Jagellonců v českém státě. Mladičký, dvacetiletý král Ludvík Jagellonský podstoupil se svou nekvalitní, nepříliš odhodlanou armádou nerovnou řež s přesilou tureckých nájezdníků u Moháče (na samém jihu dnešního Maďarska). Byl bleskově poražen a na útěku z bojiště se utopil v tamních močálech. Český svatováclavský trůn náhle osiřel právě tak jako uherský svatoštěpánský. Aktuálního obsahu nyní nabyly dřívější úmluvy Habsburků s Jagellonci o vzájemném dědění v podobném případě. A tak brzy po nešťastné moháčské bitvě získal českou královskou korunu třiadvacetiletý Ferdinand I. Habsburský. Nikdo v tom okamžiku nemohl tušit, že se Habsburci po následující čtyři věky, až do roku 1918, vladařského žezla v českém státě už nepustí...... celý text

Filomena1961
23.10.2022 5 z 5

Pokračuji ve svých toulkách u Moháče, kde Ludvík Jagellonský se utopil v tamních močálech. Na trůn u nás nastupují Habsburkové. Nastaly počátky absolutismu, které vyvolaly stavovskou revoltu, která byla potlačena. Dál se procházím českou renesancí, časy Maxmiliána II, Rudolfa II až po Bílou horu. V závěru perfektní příloha s chronologickým přehledem a také rodokmeny jednotlivých linií Habsburků. Úžasná kniha, maximální počet hvězdiček a poděkování.

Elea
02.08.2021 5 z 5

Krásná ukázka toho, že dějiny je možné podávat zajímavě.

Janadvorackova
06.02.2021 5 z 5

Počteme si o událostech v letech 1526 až cca 1630, i když zmiňován je i konec třicetileté války roku 1648.
Skončila vláda Jagelonců a přivtírli se nám sem Habsburkové. A už nás neopustili.
V minulosti se však stalo několik událostí, které mohly dějiny trochu okořenit a tento zmiňovaný rod i ze země vypakovat.
Například kdyby bitvu na Bílé hoře neovládl chaos a vůdci vedli, jak měli/mohli...
Je zajímavé číst o dějinách trochu i způsobem "co by bylo, kdyby." Líbí se mi obsáhlost téhle série. Knihy obsahují, krom událostí domácích, i výčty událostí ve světě. Autor nezapomíná na známé osobnosti té doby a přináší i zpravodajství stylem: "zatímco se u nás dělo to a tohle, narodil se tento malíř, onomu hvězdáři bylo náct a v Americe se zakládaly první osady..." Je pak velmi snadné historii vnímat trochu současněji.

Mně dějepis bavil vždycky. Mívali jsme učitelku, která nám barevnými křídami na tabuli kreslila průběhy bitev :). Vyžívala se ve ztvárňování vozových hradeb, bitevních plánů a různých, jak to říct, mocenských posloupností. Pyramida a v ní: král - měl pod sebou tyhle lidi a těchto pět byli pěkní zmetci :). Samozřejmě ji necituji, ale její snaha o podrobnost mi vytanula na mysli při poslechu.

Například jsem si dlouho myslela, že Zimní král byl pěkný chudák, když vládl jeden rok a litovala jsem ho. A on to byl přitom týpek, který zdrhl z bitvy, tedy moment, bitva začala, když on obědval. Poté se "tam jel podívat," a když viděl, že se situace vyvíjí jaksi podivně, nechal si zbalit kufry a dvůr a odjel ze země. Nejspíš měl jen jedny kalhoty a v nich naděláno...
Raději ale nesoudit, nebo mě to čeká také, že.
Co lidem té doby běželo hlavou, se stejně nedozvíme, ale tahle série nám to může alespoň přiblížit.

Afilada
02.10.2020 5 z 5

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

hankam
23.05.2013 5 z 5

Krásně a srozumitelně napsané, žádná nudná učebnice dějepisu. Nejvíc mě zaujaly kapitoly věnované životu císaře Rudofa II.

paloma
22.04.2012 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha, moc dobře se čte. Já jí četla jedním dechem, což u naučné literatury se většinou říct nedá.
Bílá hora - velmi zajímavé období, často si kladu otázku "coby kdyby".