Toulky českou minulostí 1

Toulky českou minulostí 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229334/bmid_toulky-ceskou-minulosti-1-NLl-229334.jpg 5 188 30

jiriq
07.03.2016 5 z 5

Po dnes již téměř legendárních Obrázcích z českých dějin a pověstí to bylo kdysi dávno moje druhé setkání s českými dějinami. Autor umí vybrat to podstatné a podat to tak, že se kniha čte sama. Použitý styl, tedy vlastní text a k němu poznámky na okrajích je dobrý nápad. V neposlední řadě musím ocenit překrásné ilustrace, zejména v prvním díle.

lazarus
06.12.2015 5 z 5

Nejstravitelnější učebnice dějepisu českých zemí. Poutavě popisované události jsou na každé stránce doplňovány okrajovými střípky z dané doby a prokládány velkým množstvím pěkných ilustrací.

Cizozemec
30.06.2015 5 z 5

Celkový dojem velmi dobrý. Kvalita informací a způsob podání výborný, černobílé ilustrace rozeseté po knize vzdáleně připomínají takový vědecký deník, což není vůbec ničemu na škodu.

Trochu trpí přehlednost a plynulost čtení, jelikož jsem si vždy před otočením listu musel rozmyslet, jestli pojedu dál hlavní text anebo se vrhnu na sloupky se zajímavostmi po stranách (případně do vložených odstavců, většinou s popisem světových událostí) a pak se zase vrátím do hlavního textu. Ale to nic nemění na tom, že mě knížka bavila a už jsem se vnořil do druhého dílu.

Snad jen takový povzdech. Když vezmu celkový rozsah celé série, tak období vzniku člověka až po nástup Habsburků na český trůn je stlačeno do dvou dílů. A na zbývajících 500 let je pak dalších 12 dílů. A mě by tak bavilo zůstat o něco déle právě v těch dvou prvních dílech.

rabor
08.03.2015 5 z 5

Zdařilé přiblížení českých dějin sepsaných nehistorikem a určených nehistorikúm. V rámci možností poutavý výklad dějin okořeněný množstvím zajímavostí a ilustracemi, který přestože je již 30 let starý, snadno překoná mnoho současných knih. Osobně se mi zamlouvalo, že se autor nepouštěl do nějakých divokých spekulací a držel se spíše střízlivého skepticismu a nadhledu (včetně rozboru rúzných legend). Jen nevím, proč ty velké ilustrace jsou záměrně takové zašmudlané, když jejich autor kreslit umí.

kattyV
08.03.2013 5 z 5

Opravdu výborný cyklus, který vás provede celými českými dějinami. Bohužel nemám všechny díly, ale plánuji, že si je časem postupně doplním. Autor není povoláním historik, ale možná právě proto píše tak, jak to chceme číst. V každém případě, to, že historik není se neprojevuje tím, že by text nebyl historicky přesný, projevuje se to tím, že se dozvídáme věci, které nám připadají zajímavé.
Kniha je doplněna řadou ilustrací a věnuje se nejen významným historickým událostem, dozvíme se i to, jak se lidé v dané době oblékali, jak bydleli, co jedli, čím obdělávali svá políčka... prostě, jak žili.

V tomto díle, který začne u neandrtálců a skončí na konci 12. století se dozvíme mimo jiné třeba to, že Boleslav I. se nazýval Ukrutný, protože zavraždil svého bratra Václava (řečeného Svatý). To zní vcelku logicky, až na to, že kdoví, jestli to byla pravda. Jeho syn Boleslav II. je známý jako Pobožný byl tak pobožný a křesťansky založený, že nechal vyvraždit Slavníkovce. Roztomilý to člověk, ne?

derhaa
22.09.2012

Kniha se mi líbila. Co se týče obsahu jsem spokojen a dozvěděl jsem se spousta důležitých údajů. Co se mi líbilo ohledně obsahu
- srovnání českých dějin se světovými, tj. co se dělo o okolo nás, velmi zajímavé, co se např. dělo u Římanů
- napravení dětských ideálů o českých legendách, tj. prvních přemyslovcích (aneb jak si literáti vymysleli a přibarvili dějiny)
- graficka stránka moc pěkná, to že je černobílá u ilustracích je právě to nejlepší. U historických předmětů ale barevnost chybí.

Celkově mohu doporučit a to přečíst co nejdříve než si přečtěte, např Jiráska, anebo jiné vykladače rádoby českých bájí a pověstí!

maryzka
08.05.2012 2 z 5

tato celá serie se mi líbila byli tam i přísloví, které nám vštěpovali babičky i částečně ve škole jako například - Výrok jednoho pana učitele KAPE TI NA KARBIT. Tohle jsem nechápala a nikdo nám to nevysvětlil a tady jsem se dozvěděla co to bylo, anebo že čas řízení hodin jako pravidelné stravování že zavedli Přemyslovci no člověk nevěřil co se objevuje za zajímavosti.

paloma
22.04.2012 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha, moc dobře se čte. Já jí četla jedním dechem, což u naučné literatury se většinou říct nedá.

vana.zkraslic
29.09.2011 5 z 5

Zajímavé i pro lidi, kteří o dějepisu slyšeli naposledy na základní škole

mery.616
04.03.2011

.. opravdu zajímavé pro lidi které to zajímá :-D