Toulky českou minulostí 1

Kniha Toulky českou minulostí 1

Janadvorackova
24.12.2020

Neskutečné množství informací, které nemáte šanci si zapamatovat, ale jsou hrozně zajímavé.
Už jenom výčet různých kultur a jejich zvyků...
Předkové naši si sice místy smlsli na sousedovi, ale byli fakt šikovní.

Oceňuji též srovnání dění na našem území vs. dění ve světě.

I když nevím, na kolik jsou informace dneska aktuální, v sérii pokračuji.

novackovi
13.12.2020

Podle těchto knih by se měl vyučovat dějepis na školách. Čtivé, bohaté, přehledné, výborné!

Afilada
02.10.2020

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

KáťaM.
26.09.2020

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Čekala jsem, že si tak připomenu české dějiny, mám dějepis ráda, ale musím říct, že mi knížka připadala zbytečně vleklá, zabírala se až zbytečnými podrobnostmi (opravdu nepotřebuji vědět, jaký měl svatý Václav tvar hlavy). Audiokniha vznikla tak, že se pospojovaly jednotlivé díly, které v minulosti vysílal Český rozhlas. Když už to spojují do audioknihy, čekala bych, že tam sestříhají alespoň úvodní a závěrečnou znělku, to bylo trochu rušivé. Špatná byla i kvalita poslechu. Některé interprety nebylo (obzvlášť při poslechu v autě) skoro slyšet. Skoro bych řekla, že klasická kniha by bývala v tomto případě lepší. Knížku hodnotím jako průměr, čekala jsem víc.

Sklíčko
20.03.2020

Moc hezké. Tohle mě vždycky dostane...pohladí.

Gimli
11.01.2020

Touto knihou jsem započal svou cestu za poznáním českých dějin. Přestože mám za sebou gymnaziální dějepis, cítím, že toho o naší historii vím žalostně málo. A jsem rád, že mě na začátku mé pouti za nápravou vzal za ruku právě Petr Hořejš.

kristleko
17.08.2019

Dosti pozoruhodný počin, vezmeme-li v potaz, že to autor dával dohromady, když pracoval za minulého režimu ve vodárnách a chemičkách a oficiálně publikovat nesměl. První díl už dnes není tak svěží jako v době svého vzniku v 80. letech, nicméně propojení základního historického vyprávění a nesčetných medailonků, glos a dobových reálií v bočním sloupci stále funguje perfektně. Čtenář si připomene či doplní základní přehled o historickém vývoji, a navíc se dozví různé střípky a zajímavosti, o nichž neměl tušení. První díl je zároveň atypický v tom, že je fakticky rozdělen na tři části – antropologickou, archeologickou a historickou. Je zajímavé sledovat, jak se osídlení na našem území proměňovalo a mísilo, stále však zůstávalo zemědělskou kulturou, zatímco v Mezopotámii vznikaly první městské státy a později ve Středomoří prosperovala velkolepá Římská říše. Velice užitečné jsou právě autorovy poznámky o vývoji ve zbytku Evropy či světa, na kterých si lze uvědomit, že naše země byly až donedávna velice zaostalým místem, kde půda příliš neplodila a život byl tudíž velice těžký… Alespoň nějak doložená historie začíná fakticky až v 9. století s knížaty Mojmírem na Moravě a Bořivojem v Čechách, prvními opravdu plastickými historickými postavami pak jsou věrozvěsti Cyril a Metoděj. V té rané přemyslovské době, kdy se často dějinná fakta zaměňují s bájemi a legendami, tato kniha poskytuje alespoň základní orientaci. Střídala se období stability a vzestupu státu s obdobími zmatku, kdy byl stát často existenčně ohrožen. Po „zakladatelské“ etapě, kdy byl přemyslovský stát etablován za cenu vraždy bratra a vyvraždění konkurenč-ního rodu, přichází „první zmatek“ kolem roku 1000 s vykleštěným a oslepeným Jaromírem a Vladivojem coby symbolem úpadku a ztráty suverenity. Dalším okamžikem vzestupu je první král Vratislav II. (1085), krátce poté však přichází „druhý zmatek“ první půlky 12. století, kdy se opět knížata střídala a stát byl pod silným vlivem císaře. Poslední vzestup pak přichází s druhým králem Vladislavem II. (1158), po jeho smrti však stát upadá do „třetího zmatku“ až do nástupu Přemysla Otakara I., čímž kniha končí a nechává čtenáře v očekávání druhého dílu, který snad přinese trochu více optimismu. (9/10)

Wladimirski
03.05.2019

Úžasná kniha na jejíž hodnocení 5 hvězdiček nestačí. Nepředpokládal jsem, že toulky českou minulostí sáhnou tak hluboko a začnou ještě v době před Neandrtálcem, ale tato dlouhá vývojová linka se ukázala jako perfektní pro celkový obraz počátku našich dějin. Velmi poutavé čtení, přiměřeně detailní, zkrátka ukázková literatura faktu. Samozřejmě nelze číst jako beletrii, nad jednotlivými odstavci jsem si přemýšlel, dával si je do souvislostí a na počet stránek četl poměrně dlouho. Nicméně jedno negativum jsem nalezl - "depku" z toho, že snad většinu získaných informací nejsem schopen uchovat v aktivní paměti :-(! Ale knihu mám ve své knihovně, tak mohu opakovaně "oživovat". Doporučuji bez rozdílu věku všem, kteří mají o historii alespoň minimální zájem.