Toulky českou minulostí 1

Toulky českou minulostí 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20743/bmid_toulky-ceskou-minulosti-1-CZo-20743.jpg 5 188 30

Toulky českou minulostí série

Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku. Přijměte pozvání na cestu proti času! Na výlet do míst, kde dnes žijeme. Do krásného kraje uprostřed Evropy. Půjdeme světem, pro který má naše mateřština líbezná pojmenování: Domov. Vlast. Chceme se toulat minulostí, sem tam zastavit, prodlít a naslouchat ozvěně, jež doléhá až k nám do přítomnosti. V hluku moderní doby je ta ozvěna takřka neslyšitelná. Přesto zní ve všem našem počínání. Bydlíme v domech, které jiní lidé postavili. Sklízíme ovoce ze stromů, které jiní lidé sázeli. Co známe, sdělili nám jiní lidé řečí, kterou jiní lidé vytvořili. Přes dálavy staletí k nám doposud promlouvají kamenné památníky po předcích - jejich města, hrady, chrámy. Kocháme se krásou podivuhodného množství uměleckých děl, z nichž vane dech starobylosti a mistrovství. Jejich prostřednictvím se člověk ohlíží zpátky a zažívá pocity úcty i obdivu. Ať jakkoli jsme zaujati dneškem, ať jakkoli jsme myšlenkami, city i činy zakotveni v přítomnosti, nic to nemění na faktu, že tvoříme pospolitost též s dědy a pradědy, jedna země a jedno dědictví nás pojí s lidmi dávno zpráchnivělými. Z mlhavých dálek věků se přes propast času klene most, jehož druhý pilíř tkví ve vzdálených dobách budoucích, a my po tom mostě kdesi uprostřed jdeme. Neseme si životem zkušenosti předchozích pokolení. Každý z nás v sobě chováme celá staletí, ba tisíciletí. A tak aniž si to uvědomujeme, jsme si blízko, velmi blízko i s lidmi, které jsme nikdy nepoznali. Pojďte! Vypravíme se za nimi. Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Práce

Janizoun
03.10.2023 5 z 5

Děkuji databázi knih a děkuji opět mým oblíbeným čtenářům zde "n.ezn.amy" a "Filomena1961", protože díky Vám a Vašim moc pěkným komentářům, mi neunikla tato nádherná kniha o naší historii.
Toulám se historií moc ráda a budu se toulat dál, protože jsem si opatřila další díly.
Toto úžasné čtení má i krásné ilustrace a moc ráda ho doporučuji dál.

n.ezn.amy
29.09.2023 5 z 5

Dějiny naší země od nejstarší doby kamenné až k Přemyslovcům. Krásně sepsaný průřez, který vás určitě nebude nudit. Kniha je rozdělena do tří částí a čtenář pozná vše od osídlení naší země, přes první fakticky doložené vládce Mojmíra, příchod Cyrila a Metoděje, defacto prvního krále Vratislava II a kniha končí nástupem Přemyslem Otakarem. Koho baví dějiny anebo kdo více chce poznat naší historii, tak tato kniha je k tomu naprosto ideální.

Filomena1961
21.10.2022 5 z 5

Tak jsem si opětovně vytáhla z knihovny Toulky, abych se s panem Horou vypravila do dávné minulosti světa kamene až po markrabství moravské. Úžasné dobrodružství. Toulky mě motivovaly k tomu, že jsem hodně historických míst navštívila a cítila jsem vždy posvátný pocit, když jsem si uvědomila, co se ve které lokalitě odehrálo. Kniha, i když je nabitá informacemi, se moc dobře čte a navíc text doprovázejí překrásné ilustrace.

mi-380
27.09.2022 5 z 5

Ach jo, škoda, že jsem to nepřečetl dřív, to bych si to všechno lépe pamatoval. Hořejšovy knihy máme v knihovně dávno, občas prolistované, v podstatě ale čtené minimálně. Tak jsem si to teď alespoň pěkně užil s archivem ČRo, kde autorovy knihy poutavě a fundovaně, s příjemným brněnským akcentem, a s pomocí mnoha odborníků, předávají zvídavým posluchačům.
95 % (zatím 166 hodnocení s průměrem 93 %).

milan3144
03.05.2022 5 z 5

Přijal jsem pozvání Petra Hory, abych s ním podnikl výlet proti toku času, do velmi vzdálené historie, úsvitu člověka, a pak pomalu putoval zpět směrem k časům dnešním. Prozatím toto pouť přerušuji, ale už nyní můžu směle napsat, že je nevšední, poučná a poutavá, a že zcela jistě se s autorem, ne sice hned, vydám v druhém díle k pokračování tohoto putování.
Dávám pět hvězd.

Elea
29.07.2021 5 z 5

Hezké, zajímavé, přehledné, dobře se čte.

666Jitka
16.07.2021 5 z 5

Zakoupila jsem si jako audioknihu a jsem naprosto nadšená. Podle mého názoru velmi pěkně a podrobně zpracovaný průřez nejstarších dějin našeho území až po nástup Přemyslovců, zkoumání archeologických nálezů, posouzení nejstarších písemností a legend, vývoj architektury, umění a kultury, politika, období válek a míru, život vyšších vrstev i obyčejných lidí, medailonky významných osobností, které měli vliv na vývoj v Čechách a na Moravě - zkrátka vše, co jsem si mohla v jednom celku o naší historii přát.

Janadvorackova
24.12.2020 5 z 5

Neskutečné množství informací, které nemáte šanci si zapamatovat, ale jsou hrozně zajímavé.
Už jenom výčet různých kultur a jejich zvyků...
Předkové naši si sice místy smlsli na sousedovi, ale byli fakt šikovní.

Oceňuji též srovnání dění na našem území vs. dění ve světě.

I když nevím, na kolik jsou informace dneska aktuální, v sérii pokračuji.

novackovi
13.12.2020 5 z 5

Podle těchto knih by se měl vyučovat dějepis na školách. Čtivé, bohaté, přehledné, výborné!

Afilada
02.10.2020 5 z 5

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

KáťaM.
26.09.2020 2 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Čekala jsem, že si tak připomenu české dějiny, mám dějepis ráda, ale musím říct, že mi knížka připadala zbytečně vleklá, zabírala se až zbytečnými podrobnostmi (opravdu nepotřebuji vědět, jaký měl svatý Václav tvar hlavy). Audiokniha vznikla tak, že se pospojovaly jednotlivé díly, které v minulosti vysílal Český rozhlas. Když už to spojují do audioknihy, čekala bych, že tam sestříhají alespoň úvodní a závěrečnou znělku, to bylo trochu rušivé. Špatná byla i kvalita poslechu. Některé interprety nebylo (obzvlášť při poslechu v autě) skoro slyšet. Skoro bych řekla, že klasická kniha by bývala v tomto případě lepší. Knížku hodnotím jako průměr, čekala jsem víc.

Sklíčko
20.03.2020 5 z 5

Moc hezké. Tohle mě vždycky dostane...pohladí.

Gimli
11.01.2020 5 z 5

Touto knihou jsem započal svou cestu za poznáním českých dějin. Přestože mám za sebou gymnaziální dějepis, cítím, že toho o naší historii vím žalostně málo. A jsem rád, že mě na začátku mé pouti za nápravou vzal za ruku právě Petr Hořejš.

kristleko
17.08.2019 5 z 5

Dosti pozoruhodný počin, vezmeme-li v potaz, že to autor dával dohromady, když pracoval za minulého režimu ve vodárnách a chemičkách a oficiálně publikovat nesměl. První díl už dnes není tak svěží jako v době svého vzniku v 80. letech, nicméně propojení základního historického vyprávění a nesčetných medailonků, glos a dobových reálií v bočním sloupci stále funguje perfektně. Čtenář si připomene či doplní základní přehled o historickém vývoji, a navíc se dozví různé střípky a zajímavosti, o nichž neměl tušení. První díl je zároveň atypický v tom, že je fakticky rozdělen na tři části antropologickou, archeologickou a historickou. Je zajímavé sledovat, jak se osídlení na našem území proměňovalo a mísilo, stále však zůstávalo zemědělskou kulturou, zatímco v Mezopotámii vznikaly první městské státy a později ve Středomoří prosperovala velkolepá Římská říše. Velice užitečné jsou právě poznámky o vývoji ve zbytku Evropy či světa, na kterých si lze uvědomit, že naše země byly až donedávna zaostalým místem, kde půda příliš neplodila a život byl tudíž těžký Alespoň nějak doložená historie začíná fakticky až v 9. století s knížaty Mojmírem na Moravě a Bořivojem v Čechách, prvními opravdu plastickými historickými postavami pak jsou věrozvěsti Cyril a Metoděj. V té rané přemyslovské době, kdy se často dějinná fakta zaměňují s bájemi a legendami, tato kniha poskytuje alespoň základní orientaci. Střídala se období stability a vzestupu státu s obdobími zmatku, kdy byl stát často existenčně ohrožen. Po zakladatelské etapě, kdy byl přemyslovský stát etablován za cenu vraždy bratra a vyvraždění konkurenčního rodu, přichází první zmatek kolem roku 1000 s vykleštěným a oslepeným Jaromírem a Vladivojem coby symbolem úpadku a ztráty suverenity. Dalším okamžikem vzestupu je první král Vratislav II. (1085), krátce poté však přichází druhý zmatek první půlky 12. století, kdy se opět knížata střídala a stát byl pod silným vlivem císaře. Poslední vzestup přichází s druhým králem Vladislavem II. (1158), po jeho smrti však stát upadá do třetího zmatku až do nástupu Přemysla Otakara I., čímž kniha končí a nechává čtenáře v očekávání druhého dílu, který snad přinese trochu více optimismu. (9/10)

Wladimirski
03.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha na jejíž hodnocení 5 hvězdiček nestačí. Nepředpokládal jsem, že toulky českou minulostí sáhnou tak hluboko a začnou ještě v době před Neandrtálcem, ale tato dlouhá vývojová linka se ukázala jako perfektní pro celkový obraz počátku našich dějin. Velmi poutavé čtení, přiměřeně detailní, zkrátka ukázková literatura faktu. Samozřejmě nelze číst jako beletrii, nad jednotlivými odstavci jsem si přemýšlel, dával si je do souvislostí a na počet stránek četl poměrně dlouho. Nicméně jedno negativum jsem nalezl - "depku" z toho, že snad většinu získaných informací nejsem schopen uchovat v aktivní paměti :-(! Ale knihu mám ve své knihovně, tak mohu opakovaně "oživovat". Doporučuji bez rozdílu věku všem, kteří mají o historii alespoň minimální zájem.

Petrstik
14.01.2018 5 z 5

Výborně a čtivě zpopularizováné dějiny české země, doplněné spoustou doprovodních černobílých ilustrací, které přispívají k atraktivnosti knihy.

Majdule
12.07.2017 5 z 5

Tak tady jsem byla nadšená. Toulky jsou psané čtivým, lehkým, skoro poetickým jazykem. Obracejí se na čtenáře, který má hlavu. Předkládají, kde není jistota, různé verze a se zdravou skepsí drží čtenáře při zemi, kde by se fantazie ráda rozeběhla.
Velmi oceňuji poznámky ve sloupcích a doprovodných ilustracích, obohacují pohled (pro zajímavost, já vždy přečetla hlavní kapitolu a vracela se k nim zpět). A za mimořádně užitečné považuji nahlédnutí na světové dění, které nám dává potřebný kontext.
Velmi se mi líbily ilustrace, i když bych leckdy kacířsky uvítala barevné fotografie :).
A největší vklad této půvabné a výpravné publikace je, že ve mě vzbudila zájem a podnítila zvědavost. Už mám půjčené Čechy v době knížecí.

tygřík2
06.03.2017 5 z 5

Kdo má rád historii a českou zvlášť, ten se porochní. Rochnila jsem si u všech 13 dílů. Uprostřed stránky hlavní text s ilustracemi, za "okraji" drobné, ale vysoce zajímavé, detaily k tématu.
Dobře slouží k "mazlení" s knížkou. A probouzejí zvědavost a chuť se dozvědět něco víc.

berau
22.10.2016 3 z 5

Petr Hora je skvělý popularizátor a jeho série Toulek ční nad všechny ostatní. Žel tento první díl série už přeci jen poněkud zastaral, což je znát přílišným se zaobíráním naší historie v kontextu
bývalého Československa a také výběrem použité literatury. Vytknul bych knize i zpracování poznámek, které jsou opravdu droboučkým písmem a vzhledem k rozsahu je jich více než základního textu, což tomu škodí. Dnes by se to po stylizační a grafické stránce dalo udělat mnohem lépe. Na druhou stranu ilustrace byly opravdu krásné.

braunerova
27.08.2016 3 z 5

Pod dojmem skvělých recenzí jsem čekal něco hodně čtivého, jako jsou knihy pánů Kovaříka, Richtera nebo Hrycha. Knihu jsem nakonec dočetl, ale byl to boj. Na každé straně je sloupec tištěný drobným písmem a nahuštěný fakty. Nakonec jsem tyhle poznámky přestal číst. Pokud by tohle měla být školní učebnice, jak píše lazarus, většina dětí by dnes nenáviděla dějepis.
Celostránkové černobílé obrázky by spíše slušely nějaké fantasy -třeba mamut, který vyhazuje do vzduchu lva?
Když to shrnu: před autorem smekám, ale knihu doporučuji jen opravdovým nadšencům o českou historii.