Toulavý autobus

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh cestujících americkým dálkovým autobusem, jejichž cestu přeruší přírodní katastrofa a kteří v nečekaných podmínkách obnažují svou pravou tvář a charakter. Autor v románě zvlášť účinně uplatnil své vypravěčské mistrovství i schopnost postihnout duše lidí a typické rysy soudobé americké společnosti a způsobu života. Doslov: A.J. Šťastný Typografie: Oldřich Menhart ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30580/toulavy-autobus-30580.jpg 4.2352
Orig. název:

The Wayward Bus (1947)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, ELK - Evropský literární klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (55)

Přidat komentář
amigo17
04.11.2018

Ďakujem pán Steinbeck za zvezenie, cesta bola super a budem sa tešiť, ak budem môcť služby vašej dopravnej spoločnosti využiť aj nabudúce. :)

zahadum
28.10.2018

Jednoduchá až priam banálna životná situácia. Pár ľudí je nútených stráviť spolu istý čas v obmedzenom priestore. Steinbeck majstrovsky rozohráva najprv skryté a neskôr aj otvorenejšie prejavy myslenia a prejavov ľudskej mysle. Ako geniálny psychológ predstaví všetky možné formy skrytej sexuálnej žiadostivosti ...áno..podstata tohoto románu sú rôzny formy sexuálnych predstáv u ľudí v dobe kedy sex bolo stále skryté tabu ale naprosto potrebné k životu. Samozrejme,že to nie je nejaký zvrhlý erotický román, kdeže...o erotiku to ani nezavadíme. Je to skôr o tom ako zmýšľa človek o druhom pohlaví ak to nesmie nejak dávať najavo. Všetky možné psychologické hry mužov a žien a ich skryté túžby a vzrušujúce myšlienky. Tie postavy sú tak živé,že často nebolo treba ani mena postavy aby som na základe jeho myslenia a správania vedel o kom je reč. Fascinuje ma autorov rozhľad v človeku a to ako rozumel ľudskej duši do jej posledných a neprístupných zákutí. Kniha je skutočné majstrovské dielo svetovej literatúry. Na niečo vyše dvesto stranách je ľudstvo opísané do maniakálnych detailov od autora ktorý poznal čo je to človek, jeho duša, jeho city, jeho túžby, chúťky, zlomyseľné aj závistlivé sklony. Berte !

TipsyChipsy
20.08.2018

Moc dobře se to četlo, příběh měl svůj vývoj, vyvrcholení a dobrý konec. Líbilo se mi, jak popsal psychologii svádění, jak působí atraktivní žena na různé muže, jak změní chování mužů pohlavní pud a jak si s nimi hrála jejich "kořist". Celkově mě překvapilo, že tam hrál roli sex a vztahy mezi zadanými partnery i myšlenky zatím svobodných mladých lidí. Steinbeckovi hrdinové mi nepřipadali špatní, jen jejich údělem nebo přímo jejich ústy kritizuje moderní dobu, kdy už úspěch nezaručí jen poctivost a šetrnost. Americký svět vypadá tak, že ti nejobdivovanější lidé nejsou nikdy poctiví. Ale příběh nakonec vyzněl pozitivně.

Ran
07.08.2018

Líbilo se mi, jak autor dokázal vystihnou tolik věcí a přitom se děj odehrává během jediného dne.

Scathia
23.07.2018

Steinbeck prostě umí psát, to je bez debat. Celá kniha je o popisu jednoho jediného dne. Autor dokázal skvěle vystihnout prostředí, místní a dobovou atmosféru a psychologii postav. Tohle je to, co mi u většiny "rychlokvaškové" literatury chybí, takže díky Čtenářská výzvo, že jsem si mohla dopřát trochu toho literárního luxusu.. :-) Mimochodem, docela jsem zírala, že taková kniha u nás vyšla 1966. Sice v té době uvolněný socialismus, ale i tak, tolik nenápadných, ale i nápadných rýpanců do komunistů, to se jen tak nevidí. :-))))

ivakola
11.07.2018

Knížka o jedné cestě autobusem několika různorodých lidí. Autor rozebral povahy jednotlivých postaviček tohoto příběhu tak, že máte pocit že je znáte ze svého okolí a denodenně se s nimi potkáváte. Jejich chraktery se naplno projeví, když jejich dopravní prostředek uvízne.

Péťa1950
21.06.2018

Kniha, ke které jsem se už několikrát vrátila. Mistrovské dílo

ddkk
24.05.2018

Toulavý autobus byl první Steinbeckovou knihou, kterou jsem před mnoha a mnoha lety, asi ještě na gymplu, přečetla. A zopakovala jsem si to nedávno. Nic na mém okouzlení Steinbeckem se nezměnilo. Je jen málo autorů, které stavím na nejvyšší stupínek pomyslného piedestalu. Steinbeck tam samozřejmě patří. Toulavý autobus je kouzelná sonda do lidských duší, o nichž autor věděl snad vše...Nejinak než za pět.

playada
12.04.2018

Hezké to bylo... Moc hezké...

archandelka
08.04.2018

Steinbeck mě naprosto uchvátil v knize Na východ od ráje. Na Toulavý autobus jsem se fakt těšila, navíc to je docela tenká kniha, takže jsem předpokládala, že to bude rychle přečteno.
Opak byl pravdou - těžce se mi tím prokousávalo, postavy jako obvykle vykreslené brilantně, ale děj žádný. Kromě toho, že jsem si tím splnila další část Čtenářské výzvy, na mě tato kniha žádný valný dojem neudělala.

Niraj
27.11.2017

Knihu nebudu slovně nijak hodnotit, bylo by to nefér, protože jediným motivem ke čtení této knihy byla čtenářská výzva - autor s Pulitzerovou cenou. Z plejády vhodných autorů jsem nemohl dlouho vůbec nic vybrat, asi to jsou autoři a témata mimo můj záběr. Nakonec tedy Steinbeck, kterého jsem znal aspoň ze školy. Po dlouhém vybírání jsem zvolil tuto knihu. Dočetl jsem ji, ale nijak mě to neoslovilo. Není to chyba autora, překladatele, ani moje, míjíme se a jak píšu, četl jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

grapas
09.11.2017

super čtivá vtipná novela o malých lidech

bekule
12.10.2017

Moje první setkání se Steinbeckem , pak jsem od něj přečetla všechno co u nás vyšlo. Jak už někdo přede mnou trefně napsal tak trochu jiní "Účastníci zájezdu". Četla jsem to už tak strašně dávno že si vybavuji už jen ten citronový koláč. Budu si muset postupně většinu Steinbeckových knih přečíst znovu.

kentaur231
22.08.2017

Jedinečná psychologická kresba postáv, skoro mi v určitom zmysle pripomína Gorkého. Zdanlivo banálna téma, no Steinbeck z nej vykresal majstrovské polotemné romaneto, také, čo sa nedá príliš prerozprávať či opísať, ale ide dohlboka do mysle - poznáte každého z nich, z tých úžasných cestujúcich; hnus. Úžasné, fakt.

stansuomi
14.08.2017

Schopnosť Steinbecka opísať charakteristiku postáv je v tomto diele najdokonalejšia. Mal som pocit pri čítaní že poznám presne každú jednu postavu, jej charakterove črty. Autor nezostal nič dlzný ani opisu prostredia amerického vidieka...

Melanka
16.07.2017

Moc dobrá kniha, jsem ráda, že jsem po ní díky Čtenářské výzvě sáhla. Takoví hodně chytří "účastníci zájezdu".

t.adm
04.06.2017

Nejdříve jsem chtěla dát 3 hvězdičky. Pak jsem si ale uvědomila, že bych tento příběh dokázala převyprávět, i když jsem ho četla asi měsíc, dokonce podrobně vykreslit postavy i krajinu. Děj se sice odehrává skoro jen v jídelně a pak u autobusu, ale přesto vypráví příběhy nejrozdílnějších lidí, takže se člověk dostane mnohem dál. Každý člověk má možnost výběru, je jen otázkou, zda si vybrat chce nebo se podřídí. O proti Nebeským pastvinám mi zde chyběly takové ty "věty k zamyšlení", kdy se člověk pozastaví, přestane číst a přemýšlí, sní. Přesto to bylo velmi krásné.

Ay.Le
29.05.2017

Už zase se mi u Steinbecka stalo, že na začátku knihy si říkám: "Jo, to vypadá dobře, to se mi bude líbit..." a pak přijde zlom, kdy si uvědomím, že Steinbeck je geniální a že ho miluju, protože ten pocit, který z jeho knih mám, je vždycky neskutečně silný, dává mi pocit obrovské bohatosti a přemýšlím o nich pak ještě hodně dlouho, protože mi jen tak nejdou z hlavy...

Looka2
20.05.2017

80% Pro mne netypicky psychologický Steinbeck, rozhodně má blíž k vážnosti Hroznů hněvu než hravosti Na plechárně.

Haen
26.02.2017

Výborný Steinbeck. Nesourodá skupina cestujících, jejich plány, radosti a zklamání, touha zůstat i uniknout ze svých životů. Četla jsem znovu po mnoha letech, ale to kouzlo tam pořád je.

NavoSever
22.01.2017

Mnohému čtenáři jistě zvedne náladu, protože zjistí, že je jistě spoustu lidí na světě, kteří se mají mnohem hůře než on, ať už jsou bohatí nebo chudí, krásní či oškliví, staří nebo mladí. Líbilo se mi, jak si s postavami pohrával osud, co všechno se může stát, jen když člověk vyrazí autobusem do světa. No kdo ví, co se stane třeba zítra, cestou autobusem do práce :)

gustav9805
31.12.2016

Starsi vydani prekladu a zaujala me slova jako schanenda ci vohrndira. Hezky kniha odsypa a perfektni opis postav.

mauťa28
28.12.2016

Asi jediná kniha, kterou jsem četla už asi 5krát. Miluju ji:-)))

kara
29.11.2016

Má oblíbená kniha. Četla jsem ji už asi po čtvrté. Perfektně vykreslené postavy, fascinující popisy. Člověk má pocit, že je také součástí děje. Kniha ho do sebe úplně vcucne.

adelinka
06.11.2016

Jeden deň v jednej knihe. Šofér autobusu prepravuje pár ľudí. Každý jeden je povahovo iný. Každý úplne inak rozmýšľa, každý jeden aj úplne inak žije. Úžasné pozorovanie osôb, ako psychiku ľudí a ich správanie dokážu ovplyvniť nepredvídateľné situácie.....

kacimilek
24.10.2016

Kdo nikdy alespoň na krátký okamžik nezatoužil po naprosto svobodném, toulavém a řekněme bezstarostném životě? V Toulavém autobuse si při troše dobré vůle můžete na cestě představit sami sebe a vychutnat si životní volnost.

veronika97
23.07.2016

Na knize oceňuji zejména popis různých charakterů lidí, kteří jsou velmi ovlivnění dobou. Jsou omezenými ovečkami v protikladu s Juanem a Mildred, kteří jsou dá se říci jedinými kladnými postavami příběhu.
Bylo to mé první setkání se Steinbeckem a potěšilo mě! :) Velmi mi přiblížil dobu i prostředí.. Motiv "amerického snu" je v knize cítit snad na každé straně.

Sparkling
20.05.2016

Krásná kniha. Děj plyne tak lehce, čtenář se postupně seznamuje s postavami. Na začátku jsou to jen cizí lidé, kteří se projevují určitým způsobem, který by mohl vyvolat mnoho předsudků, později přicházejí záblesky jejich hlubších vnitřních dojmů, pocitů, vzpomínek, a nakonec vše krásně vygraduje několika posledními kapitolami, kde se popis jejich osobností a osudů krásně projasní-nebo vlastně spíš ještě víc zkomplikuje. Tak jako v reálném životě.

KLADIK
12.05.2016

Mě se opravdu líbí všechno od Steinbecka.

moneta
07.03.2016

Klasický Steinbeck. Knihe nie je čo vytknúť. Nemá prakticky žiadny dej vystavaný na nejakej zápletke, ale číta sa to ľahko. Cestovať s Juanom Chicoyom ma bavilo ;)