Totální rauš – Drogy ve třetí říši

Totální rauš – Drogy ve třetí říši https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296746/bmid_totalni-raus-drogy-ve-treti-risi-ZVc-296746.jpg 4 334 84

Strhující jako thriller – první komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši. Když Němci v roce 1940 vtrhli do Francie, měli vojáci wehrmachtu k dispozici třicet pět milionů dávek pervitinu. Látka – dnes mezinárodně známá jako meth – byla tehdy k dostání v každé lékárně. Droga měla umožnit tzv. bleskovou válku a stala se běžnou součástí výbavy vojáků. Dokonce i údajný abstinent Hitler se rád uchyloval k farmaceutickým stimulantům. V době, kdy nařídil poslední ofenzivu v zimě roku 1944, nebyl čistý ani jeden den. Jeho osobní lékař Theo Morell jej zásoboval všemi druhy léků, hormonů i tvrdých drog. Pouze v tomto stavu mohl vůdce vydržet tak dlouho. Ohler prošel všechny materiály k tématu, hovořil s pamětníky, vojenskými historiky i lékaři. Na knize se podílel přední historik Hans Mommsen, který také napsal doslov.... celý text

Válečné , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Host

Der totale Rausch – Drogen im Dritten Reich , 2015

Čmeláček
19.03.2024 5 z 5

Období druhé světové války mě fascinuje už dlouho. Ale o tom, že se v německé armádě takhle hojně užívaly, nebo spíš zneužívaly drogy, jsem četl poprvé. I když jsem už něco na tohle téma slyšel, akorát nevím, kde jsem k tomu přišel. Možná jsem někde zahlédl nějaký článek na dané téma, už si nevzpomenu. No ale věřit se tomu dá z fleku, to jako fakt jo :). A u téhle knihy bylo hned poznat, že ji napsal někdo, kdo tomu rozumí. Za mě proto určitě jedno velké doporučení!

stanislava9718
22.02.2024 4 z 5

I toto historické téma mě zajímá. Autor si dal práci, pečlivě pátral v archivech a zdrojích a vznikla tato kniha o temné, drogové jízdě německé armády a pohlavárů Třetí říše nazvané Blitzkrieg. Drogy a další podpůrné prostředky vyráběly německé firmy i na zabraných územích, mimo jiné i v protektorátu Čechy a Morava. Hitlerovi se věnovalo mnoho osobních lékařů, ale se svými úspěchy vynikl osobní lékař Theodor Morell, díky jehož "podpůrné" léčbě Hitler, páchal jeden zločin, proti lidskosti za druhým a pro věčnou slávu Velkoněmecké říše, obětovat klidně celý svět včetně vlastního národa.

Karin92
08.01.2024 5 z 5

Úžasná kniha! Plná faktů, velice zajímavý poslech. Díky za takové množství informací v jedné knize.

kristleko
18.11.2023 5 z 5

Objevný pohled na historii Třetí říše jako jeden velký drogový rauš, kdy po impozantním vojenském rozmachu přicházela od podzimu 1941 čím dál hnusnější kocovina. Není to akademická historická práce, jako spíše pokus o vysvětlení dějinných událostí, které dává smysl vzhledem k farmakologické nadvládě Německa od 19. století (v laboratořích firmy Bayer dělilo jen pár dnů objev aspirinu a heroinu, který se přidával do sirupů proti kašli pro děti, hospodyňky zase čelily únavě pralinkami s obsahem pervitinu) a archivním záznamům Hitlerova osobního lékaře Theodora Morella. Ten vůdci postupně podal - injekčně i perorálně - přes osmdesát substancí včetně silných narkotik jako kokain či eukodal. Ze zapřisáhlého abstinenta se v péči dr. Morella stal narkoman, jehož touha po "okamžité možnosti fungovat" z něj - zvláště po atentátu v červenci 1944 - udělala lidskou trosku s rozpíchanými pažemi nádražních feťáků, která v hlubinách bunkru ztratila veškerý smysl pro realitu. Tato část knihy je až fyzicky nepříjemná. Mimořádně zajímavé je vysvětlení, jak dokázal (početně i materiálně slabší) wehrmacht v roce 1940 převálcovat spojenecké armády a během měsíce dobýt Francii. Němci se přitom na západní frontě během tzv. podivné války do útoku nijak nehnali a odvážný plán generála von Mansteina na tankový průnik přes Ardeny byl odmítán jako sebevražedný. Umožnilo jej teprve nasazení pervitinu, díky němuž byli vojáci tři dny a tři noci bdělí a pancéřové divize generála Guderiana pronikly do hloubi francouzské obrany, která se z toho už nevzpamatovala. Blitzkrieg najednou dává smysl. Ztělesněním vojenského pádu Třetí říše pak byly kamikaze ponorky Seehund s posádkou mladých rekrutů, posilněných drogovým koktejlem testovaným na vězních ze Sachsenhausenu. (9/10)

jan7760
07.11.2023 5 z 5

Zaujímavé čítanie, človek sa dozvedel, čo za feťáka ten Hilter vlastne bol a v akom zdravotnom stave sa nachádzal vo finálnej fáze vojny. Aké obrovské množstvá pervitínu boli dodávané vojsku a ako ľahkovážne s ním nakladali. Zaujímavosťou pre mňa bolo, že mám dokonca niečo spoločné s tým bláznom. Mutaflor... to som vôbec nevedel, že tento liek má už takú dlhú históriu za sebou.

666Jitka
18.10.2023 5 z 5

Zaujaly mě komentáře k této knize, které jsem četla u pár svých "oblíbených", zde na DK. Knihu jsem si pořídila a vzápětí si jí začala dávkovat - každý večer kousek tohoto výborně zpracovaného tématu, který mi v hlavě rozlil údiv, šok a úžas zároveň. Povrchně jsem něco málo věděla o drogách ve druhé světové válce, ale toto to bylo tedy něco ! Byla jsem naprosto ohromená zjištěními, které jsem četbou tohoto hodnotného díla naučné literatury učinila. Najednou druhá světová válka vypadá úplně jinak, když si člověk uvědomí, že byli všichni Němci včetně vůdce nadopovaní. Je mi z toho zle a nikdy neodpustím účastníkům Mnichovské zrady, že nás zaprodali, aby potom sami zjistili historií ověřenou pravdu, že takovému monstru jako byl magor Áda, podáš prst a sežerou Ti ruku. Zkrátka s teroristy se nevyjednává, protože to k ničemu dobrému nikdy nevede, zvlášť když je toto zfetované monstrum schopné pro vlastní sebeobdiv, přesvědčení o své nadřazenosti a věčnou slávu obětovat klidně celý svět včetně vlastního národa.

OdvaznyMladyMuz
21.07.2023 4 z 5

Můžeš si dát několik pilulek pervitinu a projet tankem kus Evropy až do Francie.

Můžeš si nechat do žíly vpustit zázračnej koktejl, díky kterýmu seš schopnej seřvat Mussoliniho na dvě doby, aby jako spráskanej pes stáhl ocas a vrátil se do Itálie skřípnutý v kleštích Spojenců.

Nebo se můžeš vměstnat do miniaturní ponorky plný výbušnin, vyplout na širý moře, sežrat všechny drogy, co ti dali, abys neusnul, celej týden dezorientovaně plout, srát si do kalhot a zvracet si do klína. To všechno bez jediný vteřiny spánku, aniž bys tušil, že válka je už čtyři dny u konce.

Možností je bezpočet, spousta zážitků. Tady se můžeš sjíždět až do konce války, až k definitivní kapitulaci vlastního těla i říše.

Requiem za sen alá Adolf Hitler.
Docela zajímavej bulvár tenhle Totální rauš, rozhodně ne návod k použití.

FiFoj
05.06.2023 5 z 5

Pokud vás toto téma zajímá, je tato kniha "must read" a pokud nezajímá, tak taky.

Nejexponovanější a nejlépe probádané období 20. století z úplně nové perspektivy, o které vám ve škole nic neřekli. Blitzkrieg jako několikadenní perníková jízda? Jistě. Nejvyšší nacistické šajby na jehle? Beze všeho. Šílené experimenty s koktejly, se kterými by se člověk bál být v jedné místnosti, natož si je plesknul do žíly? Hold my beer.

Pod pozlátkem Übermenschství a propagandy se skrývá šílenství, zoufalství, vypočítavost, ziskuchtivost a mocenský boj. A masivní zneužívání drog.

Kniha se čte sama, tempo je rychlé a stabilní. Autor si na nic nehraje a upozorňuje, že obsahuje spekulace a domněnky. Za sebe bych uvítal analýzu nějakého historika, jelikož pokud jsou i jen dílčí části historicky přesné, znamenalo by to, že byl vliv psychoaktivních látek ve druhé světové válce naprosto zásadní.

IHT
27.05.2023 5 z 5

Dejepis me vetsinou nudi a nemam rad druhou svetovou valku.
Nicmene drogy mi prijdou zajimave a o armade na pervitinu uz jsem slysel (J.A.R. - Kdyz ti pred Moskvou dojde pervitin :)). A ze byl Hitler pri svych proslovech naspeedovany, je zjevne po par minutach sledovani zaznamu.
Obalka pekna, obsah moc zajimavy - se zvedavosti jsem si poslechl audioknihu.
A byl jsem nadsen :)
Pred Normanem smekam - paradni mravenci prace v archivech. A jeste lepsi prace pri vlastnim psani - bylo to zajimave, bylo to zabavne, melo to spad. A smekam i pred Ninou Fojtu, ktera to krasne prelozila do cestiny - bohuzel mam mnohem castejsi opacnou zkusenost s preklady z nemciny (nekteri prekladatele asi umi dobre nemecky, ale uz neumi dost dobre psat cesky). Do poslechu jsem se plne ponoril a napetim casto ani nedychal - predstavovat si, jak to probihalo v realu, bylo proste silene. Vareni hormonalnich preparatu, testovani obuvi, oslavovany Hitleruv asketizmus... - hruza. Jsem moc rad, ze jsem se narodil az dlouho po valce.

vvikingg
03.05.2023 5 z 5

Blitzkrieg do Francie byl na metamfetaminu založen, v Rusku už jen pomáhal vydržet a přežít, list se obrátil. Velmi dobrá kniha , mnoho neznámých informací, třeba o trestném ,,Schuhläuferkomando,, které testovalo v koncentračním táboře Sachsenhausenu boty pro německou armádu značek Baťa, Salamander, Leiset, na podzim1944 pro námořnictvo látku D IX pro posádky miniporek a žabí muže. Za mě plný počet hvězd, doporučuji.

Kortez
17.02.2023 4 z 5

Audiokniha.
Zajímavá studie do dění 2. světové války z pohledu farmatik a jejich zneužívání na dosažení vojenských cílů. V tomhle ohledu je blitzkrieg daleko pochopitelnější a čtenáři nebo posluchači se dělají mžitky před očima i bez drog z faktů uvedených v knize. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímá o druhou světovou, nebo o vojenství jako také.

IreneP
19.08.2022 4 z 5

Nový pohled na dění ve Třetí říši. Už od prvních kapitol poutavé. K audioknize jsem se dostala úplnou náhodou a téma drog ani nevyhledávám, ale tady to bylo skvělý. Takové zneužívání farmak, to člověk tedy často nevidí (nebo o tom neví). Zajímavé, kniha pěkně odsýpá a fakta překvapují.

Bagrik062
06.06.2022 4 z 5

Obsahově autor přináší zcela, alespoň pro mě, nový pohled na dobové souvislosti právě v kontextu užívání drog. Byť se snaží o čtivost přidáváním pasáží o vhledu do "obyčejného" všedního dne Hitlera skrze jeho jídelníček a podobně, musím se přiznat, že mě to naopak na čtivosti pocitově snižovalo a zbytečně odvádělo od tématu.

Leona333
08.05.2022 5 z 5

Že jsou drogy součástí válek, válečných tažení už od pradávna, není žádnou novinkou. Již Homér v Odysseji zmiňuje "zázračný nápoj zapomnění," který válečníci popíjeli po skončení Trojské války. Ve skutečnosti se jednalo o opium rozpuštěné v alkoholu. V 11.století asasíni při likvidaci nepřátel, kouřili hašiš... Vikingové a sibiřské kmeny, holdovali houbičkám... Finové - Finsko ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století, patřilo k největším spotřebitelům heroinu, pervitinu na světě. O jeho využití ve Finské zimní válce se Sovětským svazem, kolovaly nesčetné příběhy...
Takže ano, Hitler měl z čeho vybírat a dle libosti zdokonalovat... Stačilo jen vyhlásit stanné právo a bylo ve prospěch "ŘÍŠE," povoleno vše.
Tahle výborně napsaná kniha, je důkazem toho, že i moderní a "pokrokové" dvacáté století, se pod vlivem fanatika a fanatismu, mohlo na lidech díky vědomému, či nevědomém užívání drog, podepsat v mnohém...
Knihu k přečtení doporučuji.

coquus
07.05.2022 4 z 5

Pohled na nacistické Německo a druhou světovou válku z nezvyklého úhlu pohledu. Nejde o hledání senzací za každou cenu, jak jsem se zpočátku mylně domníval, ale o seriózní publikaci ukazující dosud neznámou stránku historie. Většina zde uváděných faktů jsou podložené, ozdrojované informace. A pokud dojde na spekulace, protože bílých míst je stále dost, tak jen v nezbytně nutné míře. Doporučuji.

Darja.8
04.05.2022 5 z 5

Do této knihy jsem se zprvu nemohla začíst. Ale dala jsem ji šanci. A rozhodně nelituji.
Dozvěděla jsem se spoustu věcí o drogách.
O tom jak moc ovlivnili průběh války.
Nejvíc mě překvapilo, že byl sám Hitler závislý na drogách.

ujira
29.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioverzi a kniha mne strhla, poprvé tématem - o využívání drog v německé armádě jsem doposud neslyšela, podruhé obsáhlostí informací, které autor musel prostudovat a sehnat, potřetí zajímavým zpracováním, jež knihu povýšilo na thriller.

Hellboy
14.04.2022 5 z 5

07/2022 Drogy a nacisti. SPOILER. Ono to zní jako bulvární téma, žejo. Jako jedna z těch desítek knih, které prodávají v Levných knihách, jež mají na obálce hákový kříž a k otázce druhé světové války už neříkají nic nového, jen se nimrají v nesmyslných podružnostech (Odhalená tajemství Adolfa Hitlera; Hitler - muž za maskou monstra; 11 důvodů proč Adolf Hitler nevyhrál válku...) Tato kniha je ale podle mě jiná. Přináší skutečně zásadní nový pohled na druhou světovou válku, její příčiny a průběh. Ve 30. letech bylo celé Německo Pervitinem doslova nasáklé a to je dobré si uvědomit, když uvažujeme o kontextu Hitlerova nástupu k moci. Kniha přesvědčivě dokládá, že když mluvíme o Blitzkriegu, není možné nezmínit Pervitin, který v této fázi války hrál klíčovou roli. Nejen, že bez Pervitinu by válka probíhala úplně jinak, ale třeba obsazení Francie už bylo zjevně plánováno s přihlédnutím k tomu, že všichni vojáci dostanou bohaté příděly pervitinu. Všechno šlo podle plánu. Od počátku operace FALL ROT 5. června to trvalo do obsazení Paříze pouhých 9 dnů! Což je devět dnů, kdy nadopovaný vojáci frčeli a prostě nespali. Druhá polovina knihy se věnuje příběhu Hitlera a jeho osobního lékaře Theodora Morella, který mu v podstatě každý druhý den po dobu několika let dával injekčně různé koktejly drog. Fascinující je, že to byly často neozkoušené mixy, naprosto šílené koktejly, takže Hitler ze sebe dobrovolně udělal pokusného králíka. Na jednu stranu se stravoval vegetariánsky, na druhou stranu bral neustále steroidy z mrtvých zvířat. Některé drogy, například eukodal, dokonale vysvětlují Hitlerovo podivné chování, zaslepenost, fanatismus. Fetování na nejvyšší úrovni třetí říše zkrátka není žádný bulvár, je to významná a dosud nepochopitelně přehlížená kapitola dějin, která mně osobně otevřela oči a donutila mě přehodnotit to, jak o Hitlerovi a nacistech přemýšlím.

Marek82
12.03.2022 5 z 5

O 2. svetovej vojne som toho prečítal už dosť, ale toto bol úplne nový pohľad. Niekedy som bojoval s podozrením, koľko z obsahu je podporeného faktami a koľko si autor domýšľa. No je pravda, že udalosti 2. svetovej vojny sú vďaka pedantnosti Nemcov veľmi dobre zdokumentované. O závislosti vodcu na liekoch a látkach som potom našiel zmienky aj inde. Je zaujímavé, že sa o tom až tak nepíše, hoci je to fakt. Kniha zasadzuje rauš Nemcov do kontextu udalostí vojny, je teda zároveň aj krátkou a prehľadnou kronikou, no s množstvom nových informácií. Odporúčam.

Barbanka
18.02.2022 5 z 5

Kdo by to byl řekl že za druhé světové války byl skoro celý německý národ sjetý . Z Hitlera se časem stala slušná troska, v neustálými abstinenčními příznaky. Myslím, že když skončila válka a on už neměl přístup ke svým každodenním dávkam, pro něj byla sebevražda vlastně vysvobozením. Stavy které prožíval v posledních letech své závislosti byly alespoň trošku trestem za jeho krutost a zvrhlost, protože opravdu nebyly zaviděníhodné…

drogy Adolf Hitler Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945

Norman Ohler