Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/bmid_total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4 446 115

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story , 2012

8211
04.08.2021 5 z 5

Arnolda mám ráda, a tato kniha je velmi zajímavá, a hlavně i čtivá (na to, že to je autobiografie). Přečetla jsem rychle, je tam spousta vtipných a zajímavých momentů a vysvětlivek z natáčení i z rodinné sféry.

MaxK
22.07.2021 4 z 5

Neviděl jsem ani jeden ze Schwarzeneggerových filmů za posledních dvacet let (tato kniha to možná změní) a obecně této zábavě moc neholduji. Patřím ale ke generaci, kterou jeho filmy dost ovlivnily, a proto jsem se rozhodl pro čtení této knihy. Nejvíc mě zaujala první třetina. Dětství v Rakousku, období nedostatku, pochopení pro otce, veterána prohrané války, odkazy na československé reálie, přešlapy při službě v rakouském tankovém vojsku. Nad některými historkami o příchodu "rakouského vesničana" do USA v éře končících hippies jsem se hodně zasmál. Má dnes v Kalifornii ještě někdo zeď, kterou mu postavil zedník Schwarzenegger? Každá takováto (auto)biografie je založena na sebestylizaci, říká nám, jak autor vidí sám sebe, a není kritickým životopisem z pera historika. To není výtka, jen je dobré mít tuto skutečnost při čtení na paměti. Občas si Schwarzenegger trochu protiřečí. Na jednu stranu obdivuje snadnost amerického podnikání, na druhou stranu píše, jak bylo lepší natáčet film ve Španělsku, protože v USA by některé věci neprošly, třeba kvůli odborům. U poslední třetiny knihy jsem byl rád, že jí čtu s desetiletým odstupem od napsání. Umožnilo mi to vidět, jak Schwarzenegger upozornil na některé jevy, které se od té doby ještě více prohloubily. Jestli má tenhle příběh nějaké motivační poselství, pak je to důraz na opakování, chceme-li se něčemu naučit.

Rihatama
26.06.2021 5 z 5

"Všichni bychom měli zůstat hladoví."

Spousta velkých svalů jako křidýlka nebo deltový sval a spousta siláckých řečí. Míra Arnoldových ambicí se zdá být nekonečná, stejně jako se zdá být neuvěřitelný jeho rychlý nástup do světa velkých kluků, kde se však zastaví jen na "chvíli", aby šel zase dál a výš. A přece je z jeho slov cítit jistá pokora i smysl pro sebekritiku. I když jedna věc je něco napsat, druhá tak skutečně jednat. Ani si nejsem jistá, jestli jsem byla připravena na tolik stránek o kulturistice o dokonalých tělesných proporcích... Spíš nebyla. I když do knihy jsem se pouštěla s otevřenou myslí. Můj velký bratr byl v naší sourozenecké trojicí ten nejchytřejší. A přece si od mládí si pečlivě pěstoval muskulaturu. Takže jsem Arnolda nezavrhla, nadto některé jeho filmy mám opravdu ráda.

S Total recall jsem neprohloupila. Toto Arnoldovo veledílo potvrzuje, že velké svaly nutně neznamenají malý mozek. Kulturistika nebo ne, já se hlavně dozvěděla o nesmírném odhodlání, železné vůli, vytrvalosti a disciplíně jednoho kluka z rakouského venkova, který se ve svém oboru propracoval na absolutní špičku. Kulturistice se nadto věnuje "pouze" první třetina knihy. V další se Arnold rozpovídá o všech svých filmech, což je navýsost zajímavé, a v poslední o své politické kariéře republikánského guvernéra Kalifornie.

Skromnost není Arnoldovou nejsilnější stránkou, chtělo by se říct. On se totiž mnohdy prachsprostě chlubí. Jenže on má čím! Vyjma his love affairs. Možná je na to třeba pohlédnout z jiného úhlu. Naprostá otevřenost, a to i za cenu, že se to někomu nebude líbit. A to oceňuji. Vážně impozantní rozsah pracovních aktivit a pracovní doba až 18 hodin denně. Kdyby mu nebránil rakouský původ, věřím, že by už byl prezidentem USA. Hledáte motivační knihu? Ač neuvěřitelná, tahle je jedna z nich. Kniha o splněném snu. Tom americkém snu.

S jedním nicméně úplně souhlasit nemohu, a to s adorací Gorbačova. Ano, stál za rozpadem sovětského impéria. Ale to on tak úplně nechtěl. Chtěl perestrojku. Takže když se Litevci jako první svazová republika v roce 1990 odtrhla a vyhlásila samostatnost, "milý" Gorbačov tam nechal poslat v lednu 1991 armádu a pod tanky tehdy zahynulo 14 Litevců a další desítky bylo zraněno, když bránili televizní věž, aby ji Sověti nemohli obsadit a vyhlásit obnovení starých pořádků...

PietroGrencik
13.05.2021 5 z 5

Opravdu nevěřitelný životní příběh chlapce, tankistu, kulturistu, dělníka, herce, biznismana, politika, otce a nevímkohoještě.

Kolombus
06.04.2021 5 z 5

"neuveriteľný" je v názve právom a opodstatnený. Obdivuhodný príbeh o tom ako pracovať na sebe a ako posúvať hranice. Občas máte naozaj pocit že vyratúva iba úspechy, ale ľudia, to ako on na sebe tvrdo drel, niet pochýb že sa to muselo pretaviť do toľkých úspechov a tak to berte ako fakty :) skvelé, obdivuhodné a poučné.

Nikiny
21.03.2021 4 z 5

Neskutečný příběh úžasného člověka. Je až neuvěřitelné, co všechno Arnie stihl, když přišel do USA a vedle práce chodil do školy, dělal kurzy herectví, cvičil.... jakoby měl den 36 hodin... Sice se někteří lidé nechávají slyšet, že je to hloupost, že nemohl vše takto zvládat a nezhroutit se, ale zase na jeho obranu - byl by tam, kde je a dosáhl by toho, čeho dosáhl, kdyby to tak nebylo a kdyby si svůj život vyšperkoval a přikrášlil jen na stránkách své životopisné knihy? Nemyslím si.
Ovšem, co se týče knihy jako takové, čekala jsem od autora Peter Petreho větší důvtip při psaní. Ze začátku krátké strohé věty mi připomínaly některé hloupé a krátké hlášky z akčních filmů alá "Co to je? - Modré světlo - A co to dělá? - Svítí modře." Ke konci knihy se však jeho vyjadřování zlepšilo natolik, že jsem mu to odpustila.

vendylein
12.02.2021 3 z 5

Arnold je prostě superhrdina každým coulem a to nejen ve svých filmech, ale i v životě. Stejně jako ve filmech ale ani v jeho životopise nevidíme to všechno "za tím".
Ano, je tu pár neúspěchů a nepříjemností, ale vy víte, že Arnold to vyřeší a vyjde z toho jako vítěz (a že je vlastně přece morálně bez poskvrnky, i když nějaký ten škraloup tam je, ale on to vlastně přece myslel dobře a aspoň ho to polidšťuje).
Ano, jsou tu nějací pomocníci, nicméně stejně máte pocit, že všechno dobré ve svém životě si vybojoval sám, všechny dobré nápady měl on a tak vůbec :)
To nic nemění na tom, že tahle kniha je supermotivační a v určitých ohledech superinspirující (jeden by skoro začal s kulturistikou :)) a že Arnoldovi nelze upírat neuvěřitelná cílevědomost, tah na branku, píle a snaha něco dokázat. Arnold je prostě ikona a bylo fajn poznat ho trochu blíž než jen jako herce z (pro mě) kultovních snímků.

hanak_v_exilu
16.01.2021 5 z 5

Těžko hodnotitelná kniha. Během čtení jsem měl pocit, že se Schwarzenegger celou dobu vychloubá a přikrášluje realitu. Když jsem odstoupil pár kroků dozadu, tak jsem musel uznat, že jen střízlivě popisuje situaci, a občas se dokonce zbytečně omlouvá. A tak je to u něj se vším. Arnie se vzpírá škatukování, vzpírá se předsudkům a především boří předpoklady. I proto je jeho životopis pekelně čtivý a nepředvídatelný. Jestli o něm nevíte vůbec nic, budete nevěřícně kroutit hlavou. Jestli o něm víte alespoň něco, budete jí uznale pokyvovat.

LiberX
29.12.2020 4 z 5

Žádné šokující odhalení se nekoná, nikdo není terčem opravdové kritiky. 3x vypraná a 2x vyžehlená. Přesně taková je tato biografie, která nemá za cíl nic jiného, než upevnit piedestal, který pro sebe Arnold celý život stavěl.

To ale není nezbytně na škodu. Výsledkem je ta nezajímavější, nejvýpravnější a taky nejdelší motivační literatura, jakou jsem zatím četl.

Bonusem navíc je možnost nahlédnout do zákulisí kulturistiky a Hollywoodu.

vemrazik
14.12.2020 5 z 5

Nikdy jsem nebyla kdoví jaká fanynka, ale tyhle paměti mě přesvědčily o tom, že Schwarzenegger je opravdu osobnost. Jeho odhodlání a pevná vůle, díky kterým došlo ke splnění amerického snu jednoho Rakušana, jsou pro mě až neuvěřitelné.
Myslím, že film o Arnieho životě ještě nenatočili jen proto, že není tak snadné najít někoho, kdo by ho mohl hrát...
Za mě má jeho příběh všechno, rozhodně doporučuju přečíst.

Atanone
22.10.2020 5 z 5

Jelikož se mi Arnold Schwarzenegger začal jako herec „líbit“ teprve až s úbytkem svalové hmoty a hlubšími vráskami v obličeji, šla jsem do čtení s řádným despektem a předsudky. Upřímně řečeno hlavně kvůli tomu, že jsem chtěla vědět, co se tak asi může dít v hlavě člověka, posedlého svým tělem. Opět se ukázalo, že předsudky a podceňování jsou známkou hlouposti – tentokrát té mojí.
Pro mě je tato kniha překvapením roku, protože jsem od ní nečekala nic a byla jsem připravená na to, že ji stejně po pár stránkách asi odložím. Naopak jsem se jí prokousávala dost dlouho, protože každá stránka stála za to. Kniha je doslova nabušená informacemi z Arnoldova osobního života, z počátků snahy dostat kulturistiku mezi uznávané sporty, je plná „drbečků“ o známých osobnostech, informací z politiky a já osobně děkuji obzvlášť za poslední kapitoly, které jsou jakýmsi shrnutím jeho názorů a motivační tečkou.
O jeho cílevědomosti a vůli jsem nikdy nepochybovala, jeho příběh je jasná ukázka toho, čemu se tam za vodou v rákosí říká „americký sen“. Ale v tom, jak o tom mluví, je zároveň veliká pokora a sebereflexe. Uvědomit si svůj problém a navíc ho přiznat, omluvit se za něj a jít dál, to je vlastnost velikých lidí. Navíc je zábavný a vtipný. Nás doma mimo jiné pobavila pasáž, kde taťka milionář učí své děti „rakouským způsobům“. Například jak učil syna zhasínat světlo a šetřit elektřinou, jsem obratem radila kamarádce, která doma řeší podobný problém.

Sheldon
21.10.2020 5 z 5

Zřejmě nejlepší herecké paměti vůbec, a to jsem jich četl opravdu spousty. Vyprávění plné emocí, humoru i popisu ,,fištrónu" rakouského vesničana z chudých poměrů, který má dnes odhadovaný majetek 400 milionů dolarů. Název odkrývá vše. Klobouk dolů před guvernátorem.

toni-az
17.10.2020 5 z 5

Já tedy čtu většinou pouze beletrii, ale na doporučení kamaráda jsem si pořídil tento audiobook a nelitoval jsem. Arnolda mám rád už odmalička, takže to bylo zajímavé a poučné čtení. Trochu nudný byl jen úplný začátek z dětství a pak už to frčelo. Ten člověk je prostě robot, co si usmyslí, to prostě dosáhne, a to i přes "mrtvoly". Na jednu stranu obdivuhodné, na druhou mi to moc nesedí.

Každopádně kniha je velmi čtivá, vtipná a má spád. Díky tomu, jak se mění životní etapy, se nikde nezasekne. A navíc mě donutila podívat se znovu na některé filmy, o kterých se tam píše, člověk je pak vidí novýma očima a leckdy si při sledování vzpomene na nějakou veselou historku z natáčení. Doporučuji (nejen) všem přznivcům kulturistiky, akčních filmů či politiky.

baterka.gs
24.09.2020 5 z 5

Fascinující a motivující příběh člověka, který šel za svým snem. Moc příjemné povídání a spousta podnětů k zamyšlení.. (čteno v originále)

Rawen616
20.09.2020 4 z 5

Arnold je skutečně inspirativní člověk. Můžeme o tom vést spory ale to je asi tak všechno co s tím můžeme dělat. Faktem zůstává, že vše, co si v životě vytyčil, toho dosáhl. Je to samozřejmě také egoista, což je z knihy znát, ale upřímně - bez trochy toho egoismu se těžko prosazuje a vzhledem k tomu co všechno dokázal, má na trochu té sebechvály nárok. A nesmíme zapomenout, že měl také kapku štěstí a uměl se pohybovat mezi těmi správnými lidmi. Kniha jako taková je klasický životopis, který můžeme rozdělit na tři části. Za prvé: vyrůstání v Rakousku a cestu za kulturistickým snem. Za druhé: život v Americe a hereckou kariéru a za třetí, kariéru politickou. První část je skvělá. Arnold popisuje nelehké dětství v chudých poměrech, vojnu a první pokusy se cvičením. Postupně se mu daří vypracovat se mezi kulturistickou špičku v Evropě což mu otevře dveře do vysněné Ameriky a můžeme sledovat jeho cestu za titulem Mr. Olympia. To vše je doprovázeno řadou vtipných historek, ze kterých pochopíte, že Arnold není jen nějaký svalovec ale zatraceně chytrý týpek, který navíc neměl problém čas od času něco trochu "očurat" aby mu to hrálo do karet. Druhá část kdy se díky své postavě dostane k filmu je také super a zejména historky z natáčení Barbara Conana, Terminátora a Predátora jsou moc fajn. Co knize ubírá je poslední dosti rozsáhlá část s jeho politickou kariérou. Jistě, je to velmi důležitá část jeho života, pro čtenáře a hlavně neamerického čtenáře je to bohužel hodně nezáživné. Když pominu tuto poslední část, je kniha fajn motivační záležitostí, ukazující, že s patřičnou disciplínou a odhodláním(respektive s vyčůraností, drzostí a štěstím, kterému ale stejně musíte vyjít naproti) se dá docílit čehokoliv chcete. A navíc, ani Arnold nebyl zdaleka bezchybný a jako správný chlap to v knize naštěstí přiznává :-)

Widow Embalmer
19.09.2020 4 z 5

Je to tak trochu nabubřelá sebechvála, ale sakra kdo jinej by si to už moh dovolit, když ne Arnie. Já toho člověka hluboce obdivuju. Být v něčem opravdu dobrej, byť jen v jedný věci, je těžký jak sloní kakanec. A on nejenže byl vrcholovej sportovec, on se ještě stal jedním z nejúspěšnějších herců Holyvůdu a ještě jako původem Rakušan guvernérem Kalifornie. To je motivační jako prase. Prostě mu hrozně fandim a taky i závidim. Kniha jako taková žádnej zázrak teda neni, ale o to tu prostě nejde. Jde o to, přestat se vymlouvat a flákat a začít na sobě makat. A pořád. A nepřestat. Když jdou jiný do kina, jít do posilky. Když jdou jiný na večeři, učit se cizí jazyk nebo třeba na něco hrát. Když jdou jiný do práce, Ty musíš bejt jejich šéf. Moc bych tohle chtěl umět s tak neochvějnou sebekázní jako Arnie. Ale asi nikdy neobjevím to tajemství oceli. No nic, du si pustit Conana a dát si k tomu pizzu. Ach jo.

Burák
25.08.2020 4 z 5

Vyrůstala jsem v 90. letech, takže fenoménu Arnolda Schwarzeneggera se nešlo vyhnout ani když člověk akční filmy úplně ignoroval stejně jako jsem to dělala já. O jeho úspěších v kulturistice jsem věděla díky mužské části mé rodiny snad odjakživa a o jeho politické kariéře na přelomu milénia informovala i česká média celkem pravidelně.

Chci tím říct, že i když jsem měla pocit, že Arnolda znám, respektive vím o kom je řeč, tahle jeho kniha mě vyvedla z omylu. Rozhodně nejsem jeho fanynkou, ale tohle mě bavilo a podtitul "Neuvěřitelný příběh" sedí naprosto přesně.

Prakticky v každé kapitole jsem narazila na něco, co mě nutilo si dohledávat více informací a dozvěděla jsem se spoustu nového o kulturistice, zákulisí hollywoodských trháků i americké politice. Opravdu se to četlo velmi dobře (ale je tam hodně hodně hodně jmen, na to pozor). Část knihy, kde popisuje období na pozici kalifornského guvernéra možná bude většinu čtenářů nudit, protože se tam řeší často problémy specifické jen pro USA, respektive pro Kalifornii a zmiňují se politici, kteří pro běžného českého čtenáře jsou úplně neznámé, ale pokud vás americká politika aspoň trochu zajímá, rozhodně to stojí za přečtení (navíc Arnold se vážně snaží vysvětlovat to v tehdejším kontextu a vyloženě polopaticky).

Vytkla bych tomu to, že víc než autobiografie je to spíš nabubřelá óda na vlastní osobu. Ta zahleděnost do sebe z toho opravdu křičí a v Česku na tuhle sebechválu nejsme zvyklí a věřím, že to dost lidí na téhle knize bude iritovat. Na druhou stranu, lidí, kteří by dokázali obstát hned v několika různých disciplínách na nejvyšší možné úrovni, skutečně mnoho není, takže proč ne.

Do budoucna bych se nebránila přečtená jeho životopisu z pohledu druhých lidí.

Paldiny
23.08.2020

Chronologická autobiografia, kde sa Arnie venuje kulturistike, podnikaniu, filmom, politike a akési pojítko všetkému robí osobný život. Knihu som čítal s prestávkami asi dva roky. Možno aj preto, že podnikanie a politika toľko nebavili.

jitka7326
19.08.2020 2 z 5

Celkem zajímavé čtení ale politická kariéra mě až tak nebavila.

pavel1238
19.08.2020 2 z 5

Začátek dobrý, ale postupně člověk zjišťuje, že se jedná spíš o oslavu Arnoldova života, než životopis. Do očí je to bijící v líčení politické kariéry - všechno jsem dělal správně, nebo aspoň s dobrým úmyslem... Negativní části jsou buď úplně ignorovány, nebo jen hodně povrchně naznačeny (nevěra s kolegyní). A najednou na vás vyskočí, že se vlastně rozvádí, protože je to sukničkář. Zkrátka, první půlka knížky je výrazně lepší než ta druhá.