Žhavý hrob

Žhavý hrob https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64356/bmid_zhavy-hrob-fbA-64356.jpg 4 334 79

Tóra Gudmundsdóttir série

Tři těla, jedna uříznutá hlava a jedno strašlivé tajemství... Islandská advokátka Tóra přijíždí na Vestmannské ostrovy, aby pomohla svému mandantovi Markúsovi. Před více než třiceti lety skončil jeho rodný dům při erupci sopky pod vrstvou popela. Nyní jej archeologové chtějí vykopat, ale Markús protestuje. Hrůzný nález ve sklepě pak z banálního případu udělá vyšetřování několikanásobné vraždy! Bylo by možné, aby Markús ještě ve školním věku zavraždil čtyři muže a jednomu z nich nadto uřízl hlavu? A co s tím vším má společného jeho mladická láska Alda? Tóra se snaží zjistit, co se před lety odehrálo, ale nejdůležitější svědkyně právě zápasí se smrtí a další byla s největší pravděpodobností zavražděna. Dramata, tragédie a vášně dávno minulých let stále číhají pod povrchem a ty, kterých se týkají, nepouštějí ze svých sítí tak lehce.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Aska, Das gluhende Grab , 2007

konicekbily
07.05.2023 5 z 5

Podle mého soudu příběh s originální zápletkou, bez německého pomocníka. Výlet do historie akceptuji, prostředí Islandu je zajímavě popsáno. Proti předcházejícím dílům děj ubíhá rychleji - a i závěr se mi líbil.

princesse
05.04.2023 4 z 5

Propletený příběh a to i vinou přírodních vlivů. Chyběl mi Matthias, ale vypadá to, že v dalším díle s Tórou se opět objeví. Těším se. Sérii určitě dočtu.

Jaruš7
14.01.2023 4 z 5

Celkem zdařilý spletenec dávných zločinů a msty.
Sopečné erupce a jejich laviny zahalí zločiny jen někdy.
Jistota není nikdy jistá.

Jako vždy autorka příběh obohatila nezvyklým prostředím
a pestrou charakteristikou postav.

Poutavé čtení.

Lusa
04.11.2022 5 z 5

Jako předchozí díly, měl i tento vtáhnul rychle do děje a nepustil až do úplného konce. I když zde jsem již vytušila zápletku. Série s Tórou je však čím dál lepší.

moudivlacek
20.10.2022 4 z 5

Další příběh Tóry, bohužel bez německého přítele Matthiase. Ale zas tu byla silně v popředí sekretářka Tóry Bela, a to je také číslo. I když počátek sliboval raketový nástup událostí, brzy se to uklidnilo. Ale pořádně se vše zaplétalo. Ale byla to skládačka na delší čas. Tři mrtví a hlava ve sklepě a záhy další mrtvá, i když jinde. Tóra se snaží dokázat nevinu svého mandanta, a během svého pátrání doslova vyšťourá otřesnou minulost, na kterou by určití lidé rádi zapomněli. A i když si ke konci myslíte, jak je vše jasné, tak ještě autorčina třešnička na dortu vám ten konec "osladí". Další díl by tam snad měl být už i Matthias a já se na něj moc těším.

JaniMa
28.06.2022 4 z 5

Trochu mi chyběl netradiční humor z předešlých dílů a trochu déle mi trvalo, než mě případ skutečně zaujal. Když se to zlomilo bylo to opravdu fajnové čtení.
Proč si Tóra vybrala na cestu jako doprovod Belu, to je mi také záhadou (viz komentáře ostatních). Mně se zde ale její role líbila a byla jsem ráda, že už není vykreslena jako úplně neschopná a nesnesitelná pijavice. Jsem zvědavá, jak tomu bude v dalších knihách.

etell
25.06.2022 4 z 5

Zaujímavé rozuzlenie príbehu. Matthias chýbal, ale náhrada vo forme asistentky nemala chybu. Vtipná osôbka :) Knihu odporúčam.

Čmeláček
01.06.2022 5 z 5

Ani tato kniha nebyla marná, i když Matthias chyběl. Přesto to bylo hodně dobré čtení.

Sixao
21.05.2022 3 z 5

Série má bohužel sestupnou kvalitu. První díl mě bavil nejvíc, tohle pokračování jsem pomalu měla problém dočíst. Od půlky bylo jasné, co se Aldě stalo. Závěr tedy nepříliš překvapivý, děj překombinovaný a chyběl prostě Matthias. Yrsa napsala lepší knihy.

Niu
09.04.2022 5 z 5

Další pěkné pokračování série s Tórou. Knížka byla trochu jiná, než předchozí díly. Mohlo to být tím, že zde chyběl Matthias a větší prostor dostala Bela, která se mi tady začala zamlouvat (oproti prvnímu dílu). Už zde nebylo tolik humoru. Zároveň zápletka se dala celkem snadno odhalit. Konec mě trochu překvapil a možná i znechutil stejně jako Tóru samotnou.

EliskaD
29.11.2021 4 z 5

Opět chytlavá kniha s právničkou Tórou. Nejenže mě u Yrsy baví samotné příběhy, ale baví mě i hlavní postavy. Proto mě trochu mrzelo, že se v tomto dílu neobjevuje spolu s Tórou i Matthias. Jejich dialogy měly v minulých dílech šmrnc. Aby se vykompenzovala Matthiasova nepřítomnost, bere si s sebou Tóra na Vestmannské ostrovy na pomoc asistentku Belu. Ta byla v předchozích dílech vykreslena jako naprosto neschopná a neochotná, a nyní jí Tóra bere na pracovní cesty aby jí pomáhala? A nechává jí hledat něco v archivech? A Bela nepyskuje? A dokonce něco najde? To je velký posun. Ale chápu, že pokud Tóra nemůže své stopy a nápady sdílet s Matthiasem, musela mít k sobě někoho jiného. I s Belou se mi to ale líbilo. Knihu hodnotím jako výbornou, zajímavou a čtivou.

mataj
19.09.2021 5 z 5

Výborný další díl se sympatickou advokátkou Tórou. Zajímavé vyšetřování, které sahá hodně do minulosti, které by podle některých nemělo být odhaleno. Napínavé a čtivé s překvapivým koncem. Není co bych vytkla...

martiline
01.06.2021 5 z 5

Přečetla jsem knihu velmi rychle ... ty záhadné dávné příběhy mne nesmírně baví a překvapivá rozuzlení ještě víc ... moje oblíbená autorka.

hanap
01.05.2021 3 z 5

Opět chytrá a neúnavná Tora. Pro mě překvapivé rozuzlení.

Micha-Él
09.02.2021 3 z 5

Vzhledem k tomu, že se děj v podstatě rozjel až ve 3/4 knihy, nemohu hodnotit výše, i když do sebe všechno zapadlo a nakonec jsem pochopila, proč se knížka tolik táhla. Ale celková kompozice mi přijde dost nudná a překombinovaná, chvilku jsem měla pocit, že to snad odložím. Nepoznávala jsem, že knížku napsala Yrsa, ale protože znám i její další počiny, vím, že umí psát daleko lépe.

Leona333
30.10.2020 4 z 5

Islandská autorka mi kápla do noty ze všech těch severských autorů a jejich příběhů - detektivek z poslední doby asi nejvíce. Její knihy mají nápad a určitý šmrnc, který mne baví a drží při jejich čtení. Rozpoznat na začátku možného vraha, je zcela nemožné... Téměř do samého závěru se nedá s přesností nic určit, rozhodnout.

Mirin1349
31.08.2020 4 z 5

Když čtete severské krimi příběhy (jedno od koho), můžete vsadit boty na to, že pachatel nebude první, druhý, nejspíš ani třetí nebo čtvrtý adept, kterého vám předhodí. Na druhou stranu mrtvých bylo tolik, že by se jednoduché a prvoplánové vysvětlení stejně nehodilo. Moc se mi líbilo, že hlavní hrdinka není policistka, ale "jen" advokátka a tedy ne každý je s ní ochoten spolupracovat a cesta k informacím je tak pro ni složitější. Prostředí Islandu dodává na zajímavosti. Určitě napravím chybu a začnu sérii číst od začátku.

jprst
14.08.2020 5 z 5

Ani třetí kniha autorky s hlavní hrdinkou advokátkou Tórou nepostrádá patřičné napětí a švih, a to až do samého konce.

ddkk
16.07.2020 4 z 5

Yrsa mne znovu překvapila. Její nápady jsou neotřelé a umí využít všech možností, které jí specifické přírodní prostředí a historie Islandu nabízejí. A to mne baví, pokaždé se dovím něco nového. Případy, které v těchto souvislostech Tóra řeší, jsou pokaždé překvapivé, i když tentokrát to byl takový propletenec, že jsem se v něm místy ztrácela.
Dávám za čtyři a doporučuji.

m_martina
18.06.2020 5 z 5

Po prvních dvou případech jsem si už Tóru oblíbila a tato kniha se mi líbila. Kromě toho výbuch sopky je zajímavé téma.