Poslední rituál

Poslední rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9351/bmid_posledni-ritual-8tI-9351.jpg 4 535 114

Tóra Gudmundsdóttir série

Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede prozměnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést třetí znamení. Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Metafora

Þriðja táknið , 2005

Atanone
05.10.2017 5 z 5

Musím dát za 5 :)
Moje první kniha od této autorky ( a náhodou také první v sérii Tóra) a moc se mi líbila. Zajímavá hlavní hrdinka,její životní postoj i humor a inteligence,stejně tak zajímavá mrtvola ( hlasitý souhlas s 85098211) a zápletka,pro mě přitažlivé téma s náměty ke googlování a krásná země,kde se příběh odehrává. Jen tak na okraj-na Islandu si všichni tykají,což se v tomto překladu nedělo ani mezi "domorodci".
Určitě se k autorce vrátím

85098211
24.08.2017 5 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy čekat, ale podle anotace se mi zdála být zajímavá. A opravdu - jsem spokojená! ;-) Tóru jsem si oblíbila, Harald byl absolutně skvělá mrtvola, podle mého názoru si svoji smrt definitivně zasloužil, a tento případ se mi moc líbil. Autorka píše poutavě a já se již moc těším na další díl :-).

machelka
05.08.2017 4 z 5

Dobrá oddechova detektivka. Líbilo se mi zapojeni čarodějnictví v ději.

wuliting
27.05.2017 5 z 5

na prvotinu celkom slusne, neocakavana motivacia...

Eevina
01.05.2017 3 z 5

Za mě klasická průměrná detektivka. Čekala jsem trochu více po přečtení Pamatuji si vás všechny, na knize mi vadil velký výklad minulosti, nejsem zrovna fanoušek dějepisu. Přesto je to taková oddechová detektivka, když nechcete moc přemýšlet a jenom si odpočinout. Ale jinak nic víc. Nenadchne ale ani neurazí.

sarka45
17.03.2017 1 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, ale nebyla to dobrá volba. Není to vůbec můj šálek kávy. Neseděl mi jazyk autorky, hlavní postavy mi nebyly vůbec sympatické, kniha pro mě neměla spád. Přišlo mi, jako když si čtu encyklopedii. Jedním z důvodů, proč jsem si ji vybrala, bylo to, že se odehrává na Islandu. Ale o životě na Islandu jsem se tam nedozvěděla téměř nic. Tedy kromě honu na čarodějnice v 17. století. Disciplinovaně jsem ji dočetla, ale vím, že žádnou další od této autorky číst nebudu.

TeaPeter
24.02.2017 5 z 5

Výborná knížka. Po dlouhé době to pro mě byla detektivka, která byla propracovaná a u které nebyl pachatel a motiv zřejmý dlouho dlouho před koncem. Těším se na další díly.
Nemyslím si, že by to byla detektivka pro ženy, jak naznačuje pinussilv. Je to zkratka méně obvyklá severská detektivka (ty v současnosti nejběžnější se obvykle vyznačují potoky krve, zástupy psychopatů a hromadami obětí), kde se vyskytují i normální lidé žijící normální životy. Třeba i švédská dvojice Sjöwall-Wahlöö se věnovala beznemu životu svých postav.

Hana86
05.02.2017 3 z 5

Dobrá detektivka, atmosféra Islandu, staré rodinné tajemství, čarodějnictví.
Četlo se to velmi dobře. Člověk si jen musí zvyknout na to, jak si všichni na Islandu tykají :)

babicka_amalka
26.01.2017 5 z 5

slušný příběh, slušný styl, pro mě zajímavé prostředí; nezklamalo;

pinussilv
23.01.2017 4 z 5

Poslední rituál mě zauja a přečetla jsem ho s chutí. Trošku bych řekla, že se jedná o detektivku pro ženy a v tomto svém názoru nehledejte nic negativního. Zkrátka advokátka Tora je matka a žije i svůj obyčejný ženský život. Proto snad je příběh zdánlivě pomalejší a trochu jiný než mnohé drsné severské detektivky. Ten, kdo má rád atmosferu severských zemí, určitě sáhne i po další knížce, dalším detektivním příběhu a současně bude sledovat i Tořiny osudové cesty.

Mišmiš
09.01.2017 5 z 5

Pro mě dobrá kniha. Má spád, překvapivý konec aspoň pro mě a krásně se čte. Tuto autorku jsem si zařadila mezi oblíbené a už se moc těším na další její knížky :-)

TheSarcasm
24.12.2016 3 z 5

Kniha mě moc nenadchla. Přišlo mi to dost překombinované a takové nijaké. Vlastně se tam nic moc nedělo a příběh se ani nějak nevyvíjel/neposouval. Celé to čarodějnické pozadí působí poněkud násilně. Souhlasím s názorem níže, že možná Yrsa původně zamýšlela napsat něco trochu jiného, kde by tu linku více využila. Že Yrsa mystično umí jsem si ověřil na jejím románu "Pamatuji si vás všechny", který se mi líbil víc.

V28
09.12.2016 5 z 5

Oddechovka - detektivka z Islandu, která zůstává i přes čtyři stovky stránek čtivá, svižná plus velice příjemná,sympatická postava advokátky Tóry. Jak detektivní, tak soukromá linie příběhu je zajímavá i zábavná. Kdo rád čte Arnaldura Indridasona, ten si určitě oblíbí i Yrsu Sigurdardóttir......zdála se mi o chlup lepší, zajímavější.

cérka
07.12.2016 4 z 5

Po knize Pamatuji si vás všechny jsem se velmi těšila na další knihu. Poslední rituál mě až na konec příběhu moc bavil. Čekal jsem gradaci a to nejlepší se hold na samotném konci nekonalo. Proto jen čtyři hvězdičky, nicméně Mrazivé světlo už mám doma :-)

mrazovagabina
04.10.2016 5 z 5

Příběh se mi moc líbil, kniha se krásně četla. Určitě si chci přečíst další pokračování. Jedinou výtku mám k vydavateli, protože kniha (vydání z roku 2014) je plná tiskových chyb a překlepů, několikrát byla zaměněna i dvě jména (Harald a Halldór). Příběhu to samozřejmě na kvalitě neubírá, ale knize jako celku to zbytečně škodí.

sandra292
15.09.2016 3 z 5

No nevim nic extra to nebylo.kniha ctiva,zapletka prumerna.cetla jsem daleko lepsi knihy.neni to ta kniha ktera vas nuti cist dal a dal az dlouho do noci.Dam ale Yrse jeste sanci a prectu si jeste jeji jinou knihu

rene6927
29.07.2016 5 z 5

Příjemná detektivka. Moc se mi líbil sepsaný popis historie čarodějnictví. Tóra mi je vážně moc, moc sympatická.

Trissi
24.07.2016 4 z 5

I když jsem si vždy říkala, že severské krimi nemusím, tak pomalu měním názor. Toto je moje první kniha od autorky a určítě ne poslední.

Horalka5
03.05.2016 5 z 5

Napínavé, čtivé se skvělým koncem :) Autorka opět nezklamala :)

ondatra28
06.04.2016 3 z 5

Tak teď úplně nevím co si mám vlastně myslet. Celé je to takové vzláštně rozvleklé. Čekala jsem větší pecku, ale od Yrsy si přečtu samozřejmě další dílka.