Poslední rituál

Poslední rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9351/bmid_posledni-ritual-8tI-9351.jpg 4 536 114

Tóra Gudmundsdóttir série

Jsme na Islandu, v budově univerzitní katedry historie. A právě zde je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede prozměnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést třetí znamení. Přes to všechno není román jen obyčejnou detektivkou. Svou oblibu získal i barvitě vylíčeným, pracovním i milostným, životem rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Þriðja táknið , 2005

Péťa1950
18.05.2021 4 z 5

Vyšetřování vraždy pomalu nabírá na rychlosti. Vše na pozadí historie honů na čarodějnice v kontinentální Evropě a na Islandu, rituály , čarodějnické praktiky. Zajímavá dvojice vyšetřovatelů i s rodinnými problémy. Rozuzlení podle scénáře, vrah musí být zmíněn už na začátku. Popis prostředí, přírody, klimatických podmínek navozuje realitu života na Islandu.
Doporučuji čtenářům, kterým nevadí odbočky od hlavního děje.

knihomoli
15.05.2021 3 z 5

Zajímavé vedlejší téma honu na čarodějnice na Islandu, ale žádné nadšení z knihy se nekonalo

Kristulda
27.02.2021 5 z 5

Mě se teda moc líbila. Určitě přečtu další.

Hella
12.02.2021 2 z 5

Velké zklamání. Tohle je vážně ta stejná PANÍ autorka ze série o Freyje & Huldarovi? No těpic, tohle bylo strašně rozvleklé, poměrně nezajímavé, pasáže o mučení se v žádném případě nedaly číst a na můj vkus jich bylo víc než dost, nesympatické postavy a k tomu neslaná nemastná hlavní hrdinka...

faba
21.10.2020 1 z 5

Mám od této autorky odposlouchány dvě knihy, Černá díra a DNA. A to bylo super! Hlavně Černá díra.
Moc jsem se těšil na tuto sérii. A opět jako už několikrát, jsem byl zklamán. Já se zkrátka nesmím na nic těšit :-)
Děj rozvleklý, postavy, no raději nekomentuji a příběh nic moc. Tak že nevím zdali si přečtu další díly série o Tóře Gudmundsdóttirové.
Ještě k překladu: Jestli v cizích knihách (ale i ve filmech) zazní, „Do prčic" (i když s malým p) jsem znechucen. Vždyť to pomalu neví nikdo kde to je u nás, a což potom na Islandu. Nemůžu si pomoc, ale já bych klidně použil jiné slovo na p... Což jsem udělal, když jsem se k té části knihy pročetl. Co to je! Jak můžu přeložit něco, co v islandštině neexistuje.
Ale to jen tak na okraj. Ale už je to ve mě uloženo a kniha je tím pádem o * horší.
Škoda peněz... .

Palele
03.10.2020 4 z 5

Mám ráda detektivky, nebo možná přesnější je, že jsem hltač detektivek :). A mám ráda série. Pokud čekáte rozuzlení, ze kterého Vám spadne brada a chcete být napnutí jako kšandy, tak raději sáhněte po jiné knize. Ale jestli Vám stačí pohodové čtení, které nicméně odsýpá, zajímavé hlavní postavy, což tady jsou-islandská právnička a bývalý německý policista, k tomu netradiční příběh, plus jsem se něco dozvěděla o Islandu, plus pro mě hodně zajímavé informace o čarodějnických procesech (vůbec jsem netušila, že se tahle věc týkala i Islandu), tak za mě určitě ano. Yrsa se mi líbí a už se těším na další pokračování.

Herby77
27.09.2020 3 z 5

Moje první kniha od této spisovatelky, nebylo to špatné, ale nebyla to detektivka a napínavá taky ne, spíš příběh, který bych zkrátila na polovinu, zbytečné okecávání všeho možného, ale rozhodla jsem se přečíst celou sérii, tak snad budou další lepší.

jprst
11.08.2020 4 z 5

Moje první kniha této autorky a hned příjemné překvapení. Poutavý a originální příběh s napínavou zápletkou, při které se podařilo autorce šikovně využít i magickou historii islandského středověku. Postavy jsou dobře propracované, osobní problémy hlavní hrdinky a jejích dospívajících dětí nijak děj neruší, naopak jej zpestřují. Téma příběhu je drsné, ale autorka to nepřehání s rozebíráním nechutností. Prostě dobrá četba, kterou mohu jen doporučit.

ddkk
06.07.2020 3 z 5

Yrsiny knihy mám ráda, taky jsem začala s těmi ze série Freyja a Huldar, které jsou skutečně skvělé. Teď jsem se vrátila k jejímu debutu, k prvnímu případu Tóry. Je zajímavý a neotřelý, má všechno, co má dobrá detektivka mít. Jenže od Yrsy už čekám něco více, a tak tentokrát jen za dobré tři. A doporučuju.

Micha-Él
04.07.2020 4 z 5

Víc než polovina knížky mi přišla zbytečně rozvleklá a bez spádu, ale moc jsem sympatizovala s Tórou a Matthiasem, výborně se to četlo a dozvěděla jsem se zajímavé informace o čarodějnictví. Asi po 250. straně mě ale příběh úplně pohltil a já byla hrozně napjatá, jak to celé dopadne. Po dočtení můžu jen říct, že se jedná o opravdu skvěle propracovanou detektivku se stejně skvělými postavami a jako bonus čtenář dostane spoustu zajímavostí z magie a čarodějnických procesů na Islandu! Zejména v první polovině jsem se trochu podivovala nad tím, že knihu napsala stejná autorka jako "Pamatuji si vás všechny", protože ta byla opravdu mrazivá. Tahle je naopak navzdory všem ohavnostem napsaná dost jemně, a i když je atmosféra tajuplná, rozhodně jsem se nebála jako u výše zmíněné. Druhá polovina mě ale dokonale přesvědčila o tom, že Yrsiny detektivky budou výborné, těším se na další Tóřin případ :)

čef
22.06.2020 5 z 5

Tóra poprvé v akci a hned má na starosti pořádné přiblblíky. Těžko chápat konání oběti a jeho přátel, nicméně jsou tady a žijí si po svém. Jenom doufám, že si i po smrti užijí toho, po čem toužily a budou se v pekle pěkně smažit. Já jsem si své také užil při čtení této zajímavé knihy, dozvěděl jsem se leccos o čarodějnických rituálech na Islandu a okolí a těším se na další knihy této autorky.

m_martina
18.06.2020 4 z 5

První díl se mi tolik nelíbil, ale zase na druhou stranu nebyl vůbec špatný. Asi to bylo hlavně tím, že pozdější oběť Harald mi byl silně nesympatický.

Didi15
31.05.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo. :) Mám ráda, když je hlavní hrdinkou žena, je to trochu odpocinek od nadupanych a ostřílených detektivů:)
Líbí se mi historické souvislosti.

Awča
14.05.2020 5 z 5

Kniha se četla pěkně, nebylo to žádné vzrušující čtení, takový příběh se záhadou.
Vyšetřování mě bavilo, i když bylo svým způsoběm pomalé, obalené různými historickými detaily, které byly mnohdy zajímavé, ale místy už trochu nudné.
Zato jiskření a vtípky mezi Tórou a Matthiasem stály za to.
A ty rodinné peripetie!
Bavilo mě to moc, chystám se na další díl.

Johhanka79
21.01.2020 5 z 5

Nemám co vytknout. Zajímavý děj, sympatické hlavní postavy, čtivě napsané. Za pět hvězdiček a doporučuji!!!

Tantalis
14.07.2019 4 z 5

Sympatická hlavní postava, obyčejná žena se svými vlastními problémy, která nemá k dispozici perfektně vybavenou forenzní laboratoř, a přesto se pouští do vlastního vyšetřování. Pro mě zbytečně drastická vražda, ale to je u severských autorů běžné.

ZuK1
01.07.2019 3 z 5

Váhala jsem mezi 3 – 4*, úplně mi tentokrát nesedlo téma, knížka se ale každopádne velmi dobře čte a chystám se už i na další díly. Abych ale odlišila od série Freyja & Huldar, kde se mi Dna i Černá díra líbily určitě víc, dávám nakonec 3*.

Abia
12.06.2019 4 z 5

Zábavná, napínavá kniha. Hlavní postava je sympatická a je to žena, která žije úplně "normální" život. Bavilo mě to, těším se na další díl.

Miluska2810
26.03.2019

Pre mna osobe slaba kniha. Obah na obale knihy sluboval fakt ze pocitanicko, ale bohuzial sklamalo ma to velmi. Taky krasny namet a hold...

mi-380
18.03.2019 4 z 5

Kladivo na čarodějnice na Islandu v roce 2005, první případ Tóry a Matthewa. Pěkně to během pátrání mezi nimi jiskří a my při tom můžeme nahlédnout do magické historie islandského středověku, do nekonečných třenic mezi katolíky a protestanty, a také do neméně zajímavé ostrovní současnosti s podivným spolkem vysokoškoláků.
Přidávám 85 % (aktuálně 309 hodnotících s průměrem 83 %).

„Jako matka s matkou? To si jako budeme vyměňovat názory na výchovu dětí?“ Tóra neměla sebemenší chuť se s tou ženskou setkat.
Matthias pokrčil rameny. „To nevím. Já nejsem matka.“

P.S.
Yrsa se snaží dělat zdravotní osvětu. Před nedávnem jsem četl čtvrtou část (Led v žilách), ta byla ostře protialkoholická. Tato první část je zase otevřeně tvrdě protikuřácká.