Led v žilách

Led v žilách https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89704/bmid_led-v-zilach-Pba-89704.jpg 4 313 81

Tóra Gudmundsdóttir série

Legendy o přízracích ožívají, mrazivými pustinami Grónska se plíží smrt… Čtvrtý případ reykjavícké advokátky Tóry Gudmundsdóttir, již vyšlo Poslední rituál, Mrazivé světlo, Žhavý hrob. Advokátku Tóru Gudmundsdóttir povolají z města do ledových pustin. Pracovníci islandské společnosti, která na drsném pobřeží Grónska připravovala otevření dolu, náhle přerušili veškeré kontakty a vypadá to, jako by beze stopy zmizeli. Tóra se svým přítelem Matthiasem, svéráznou asistentkou Belou a dalšími spolupracovníky se snaží rozluštit spletité vztahy, které v táboře panovaly, a přijít tak na kloub neblahým událostem. Jako v noční můře se v zásuvkách psacích stolů objevují lidské kosti a v chladírně celá mrtvola. Náhle je těžké odlišit vrahy od obětí. Starý inuitský lovec však ví, že mstiví duchové musejí být usmířeni, a krutá ledová pustina si vždycky vybere svou daň…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Auðnin , 2008

Janadvorackova
02.07.2018 3 z 5

Duchové mrtvých v grónské sněhové pustině jsou docela neklidní, mnohdy naštvaní, chtějí oběti a furt jako něco požadují. Severské národy mají zajímavou mytologii, trocha jí je i tady.

A geologové, kteří do těch míst přijedou kopat, jsou zase od začátku lehce duševně nalomení.
Přišlo mi, že kdo v tomto příběhu nebyl mrtvý, byl nenormální :). Ale to vytvořilo poměrně zajímavou atmosféru. Zpočátku mi to připadalo jako kombinace "Věci" a "Akt X :)," a čekala jsem, kam se to posune.

Postupem času se ale děj začal vrstvit, tak jako v krajině furt sněží a staré věci a kosti zavane sníh, aby se na ně mohly navršit nové. A nové stopy mizí, psi vyjí, vítr hučí a kolem tábora se potulují domorodci trvající na tom, aby osádka základny vypadla, aniž by jim to pořádně vysvětlili.
Takže se stane, že někdo z živých zemře. Někdo mrtvý se objeví, ze sněhu vylezou přízraky osadníků ze sto let staré minulosti, načež se všecko smíchá a čtenáři z toho už taky trochu hrabe.

A Tóra je taky divná. Do kufru, který si bere s sebou na základnu, si zabalí letní šaty, halenku s volány a že je něco blbě jí dojde, až když klepe kosu -:))).

Effka
11.06.2018 5 z 5

Krásně, poutavě napsané, velmi napínavé čtení od první stránky. Knihu jsem nedokázala odložit, dokud jsem nedočetla až do konce. Byla to první, ale určitě ne moje poslední kniha od této spisovatelky, už se těším na další díly z této série.

Novča4727
31.05.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem četl před pár lety a velice mne zaujala a potěšila jak popisem Gronska které jinak neznám, tak stupňujicim se napětím. A ještě něčím co vysvětluje mnohé o způsobu života domorodců, ale nechci popisovat, abych neprozradil děj knížky.
Rád si přečtu i jiné knihy ad této autorky.
Můj názor je že knížka splnila svůj účel pobavit a vnímavého čtenáře i čím si poučít

MissAngee
26.04.2018 4 z 5

Díl byl slabší než ten předešlý. Pořád byl dechberoucí, ale méně akčnější. Děj se začal nějak vyvíjet až zhruba od třetiny knihy.
Pozitivem je pocit tajemnosti. Moje trefné spekulace o možném podezřelém s nezpochybnitelnými důkazy, byly všechny úplně vedle - pokud tu někdo není zkušený detektiv, bude pro vás skutečný oříšek přijít vrahovi na kloub.

Blondebookdevil
22.02.2018 3 z 5

No dobrá, cítím to tak na 2,5, ale protože je to Yrsa, tak dávám 3*. Odlehlá grónská pustina je vynikající místo pro příběh, kde se v zásuvkách stolů objevují kosti a pod ledem mrtvoly. Přesto si myslím, že z toho šlo vytěžit víc, stejně jako to šlo napsat na stránek míň. Vrah, no... Kdo byl vlastně vrah? Nikdo, náhoda, nebo duchové? Pro mě zatím nejslabší.

Lotka
08.02.2018 1 z 5

Po několika letech kniha, kterou jsem odložila nedočtenou. Začátek dobrý, ale pak asi autorce utekla myšlenka.

Teclaireddy
06.02.2018 3 z 5

Oproti jiným Yrsiným knihám trochu zklamání. Docela dlouho jsem se nemohla začíst, stále se to trochu točilo dokola a někdy mi to připadalo příliš překombinované. Jakoby autorka nejdřív měla nápad na rozuzlení a až pak vymýšlela, jak k tomu dojde. Trochu křečovitý a těžko uvěřitelný mi přišel i důvod, proč se takto různorodá skupina do tábora vydala a zůstávala tam tak dlouho. Jasně, policie byla nedostupná a tak, ale stejně. Místy mi to taky přišlo přehnaně drastické, pro některé brutální činy jsem nenašla racionální opodstatnění, jako by to hrálo hlavně na efekt.

Danago
29.01.2018 4 z 5

Čtvrtý případ advokátky Tóry se tentokrát odehrává v Grónsku v prostředí ledových pustin. Pracovníci islandské společnosti která v Grónsku připravovala otevření dolu, náhle přerušili veškeré kontakty a vypadá to, jako by beze stopy zmizeli. Tóra se svým přítelem Matthiasem a dalšími spolupracovníky se snaží rozplést spletité vztahy, které v táboře panovaly. V zásuvkách psacích stolů objevují lidské kosti a v chladírně celá mrtvola. Najednou je obtížné odlišit vrahy od obětí. Starý místní lovec však ví, že mstiví duchové musejí být usmířeni, a krutá ledová pustina si vždycky vybere svou daň.
V příběhu je opět jiné a opět zajímavé prostředí i téma. Knížka je napínavá čtivá , konec je jako vždy překvapivý.

Lucinkaaa
21.01.2018 4 z 5

Přečetla jsem první knihu od této autorky. Zaujal mě děj na tolik, že jsem se na chvíli ocitala v Grónsku. Ano kniha se mi líbila :-)

Zoy
29.12.2017 5 z 5

Opět kniha autorky, která měla spád a rozhodně se u ní člověk nenudil. Byla to první kniha, která alespoň okrajově vypovídala o životu v Grónsku ( otázkou je, zda-li se nejedná o fikci) a určitě je to zajímavé téma, o kterém bych si ještě ráda přečetla něco dalšího

LuckaH2
08.09.2017 4 z 5

Tajemno v knihach teto autorky se mi vzdy libi,takze i tady beru stare duchy tabora jako plus k pribehu ztracenych kolegu. Trochu mi schazeli vetsi uvahy Tory a Mathiase a jejich vztah, debaty. Ale za me ctive, prekvapivy konec

85098211
29.08.2017 5 z 5

Tato kniha má sice pozvolnější tempo než ty předchozí, ale to se podle mého k mrazivému prostředí Grónska dobře hodí. Opět se jedná o zajímavý případ a na konci se objeví poměrně neočekávané rozuzlení. A já jsem jako obvykle spokojená a vrhám se na další díl této série :-).

PetK
23.04.2017 4 z 5

Tak z prostředí Grónska jsem ještě nic nečetla, dobrý, ale radši jen v knížce, ta zima musí být šílená. :-) A jinak klasika, série si drží úroveň, spokojenost.

TeaPeter
29.03.2017 3 z 5

Kniha byla nesporně dobře napsána, ale prostředí mi bylo kulturně tak vzdálené, že jsem si knihu oblíbil nedokázal.

marek1278
15.03.2017 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší díl této série, asi mě tížila ta hromada sněhu v Grónsku, ale nemohl jsem se začíst, i na Yrsu to bylo až moc popisné a jen konec byl zase stará dobrá klasika. Každopádně těším se na další díly

Hana86
05.02.2017 4 z 5

První kniha, kterou jsem četla z prostředí Grónska, bylo to hodně zajímavé, co se týká místní kultury a zvyků. jen je zajímavé, že případ neřešila policie, ale jen právnička, ale tak proč ne.
Zápletka se mi líbila, bylo to napínavé, nečekané a četlo se to samo.

kubakubikula
03.02.2017 5 z 5

tahle kniha se mi asi zatim libila ze vsech nejvic, pri cteni az mrazi...

gossipavlina
02.02.2017 5 z 5

Super detektivka. venku -10°C, padá sníh, v knížce asi tak -30°C, dokonalá souhra čteného s prostředím, které se kolem mě zrovna v tu chvíli odehrávalo.
Advokátka Tóra zase jede, jaké má sakra štěstí, že dokáže být vždy v pravý čas na pravém místě. Spojení Inuitské kultury se současností, do toho pár zmizelých, něco kostí, zlých duchů a trocha tradic, přes které se někteří nedokážou přenést a je z toho uvařená výborná detektivka. Nejen napínavá, ale i zajímavá především prostředím.
Doporučuji. Yrsa S. mě ani tentokrát svým výkonem nezklamala.

kratochwilova
31.01.2017 4 z 5

První kniha od autorky, trochu se divím , že děj utáhne jen právnička, ale asi teda jo. Drsný sever, zvláštní atmosféra, přečetla jsem to za tři dny dny. Některé části jsem četla opakovaně,takové knížky musím ocenit.

ArwenAragorn
30.12.2016 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a půjčím si klidně další. Vztahy mezi lidmi v táboře uprostřed mrazu a ledu, jejich postupné objevy a podezření. Dozvěděla jsem se i něco z prostředí inuitské komunity. Napětí chvílemi ubývalo, chvílemi přibývalo, místy jsem se trochu nudila, ale jsem docela spokojená, kniha je svým způsobem působivá.