Tóny v trní

Tóny v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47644/tony-v-trni-47644.jpg 5 4 1

Velmi rozsáhlý román je příběhem trojice žen, Gity, Jany a Evy, které se poznaly v dětství a jejichž osudy se překříží ještě po dvaceti letech, v období konce osmdesátých let. Psycholožka Eva má vcelku spokojené manželství, tříletého syna a osmiletou dceru. Samotnou ji překvapí, když se zamiluje do jiného muže, ještě bolestnější je odhalení, že jde o tajného katolického kněze… Svou „krizi středního věku“ i velký psychický tlak vyplývající z jejího zaměstnání vyřeší přikloněním se k víře. Také Gita, Romka z typické slovenské osady, které se jako jedné z mála z tohoto prostředí podařilo vystudovat (lékařka na ORL) se rozhodne svého muže, pendlujícího mezi Prahou, Bratislavou a hlavně ambiciózní matkou, opustit, a prožívá románek se známým hercem a režisérem, který byl jejím dětským idolem. Karty zamíchá vážná choroba... I Jana opouští svého muže i dítě: vztahovou krizi řeší tím, že se odstěhuje k dávné lásce, muži, který trpí rakovinou a potřebuje celodenní péči… Trojjazyčný (čeština, slovenština, romština) román je naprosto strhující a po právu se zařadí k tomu nejlepšímu, co u nás bylo o ženách kdy napsáno.... celý text

helenkan
03.04.2016 3 z 5

Myslela jsem,že knížku odložim na neurčito.Zvláště,když ten začátek se mi zdál docela nudný.Pak jsem přeci jen pokračovala a hlavně mě lákala ta slovenština.Dá se říct,že to bylo převážně psaný slovensky a byla to má prvotina v tomhle jazyce.Takže tak trochu pro mě výzva.
Docela mi životy Evy,Gity i Jany začaly zajímat.Nebylo to lehké za totality.Stojí to za přečtení.

2005  90%Tóny v trní
2011  47%Chci tě zpátky, i když tě ztratím