Náhradní řešení

Náhradní řešení https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374205/bmid_nahradni-reseni-Nb9-374205.jpg 4 74 28

Tony Hill / Carol Jordanová série

Na svatbě je láska všude ve vzduchu. Osamělí lidé víc myslí na to, že s někým chtějí být. A žena, která už dlouho nikoho neměla nebo se právě s někým rozešla, se ochotněji než jindy dá do řeči s neznámým příjemným mužem, nechá se pozvat na večeři a posléze i na víkend. Proč se znepokojovat, že o sympatickém vdovci skoro nic neví, možná je to konečně pan Pravý… Pak se na odlehlé venkovské silnici objeví hořící auto a v něm uškrcená a spálená mladá žena. Vrah po sobě nezanechává téměř žádné stopy, a tak se vrchní inspektorka Carol Jordanová, šéfka nově ustaveného regionálního týmu pro závažné zločiny, spolu s tvůrcem psychologických profilů Tonym Hillem skoro modlí, aby se dočkali další precizně promyšlené vraždy, která jim snad o pachateli napoví víc. Za pár týdnů na jiném odlehlém místě se scéna opakuje. A za nějaký čas znovu. O vlastní genialitě přesvědčený pachatel je stále o spoustu kroků před policií – a Carol jde zatím o všechno. Když selže ona, Tony, Paula, Stacey, Alvin, Kevin a Karim, její nepřátelé jí s radostí vezmou to poslední, co jí ještě zbývá, a zničí ji. Beznadějná situace si žádá beznadějné řešení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , BB art

Insidious Intent , 2017

Onoff
18.01.2023

Začátek slibný, skoro jsem se zaradoval, že se mi po delší době povedlo narazit na autorku kriminálního žánru, která skutečně umí psát, ne jen tvořit komplikované zápletky. Ne že bych z ní měl až takový dojem jako z Japrisota nebo Highsmithové nebo Hammeta nebo Chandlera, to ani náhodou, ale působilo to přinejmenším decentně. Jenže pak přišel kámen úrazu - přímé řeči. V dialozích prostě neuvěřitelně neohrabaná doslovnost, topornost, ohlušující šustění papírem (ano, vadí i u knih, nejen ve filmu). Jít s hrdiny, kteří mluví jako klauni, prostě nejde. Nebyl jsem schopen v četbě pokračovat a odložil jsem to. Poslední kapkou je až soudružské dbaní na diverzitu policejního týmu. Asi už chápu, proč ji ve svých knihách tak vyzdvihoval komunista Stieg Larsson. Jenže on byl aspoň opravdu dobrý spisovatel. Val McDermidové jde z komplexního spisovatelského řemesla jen něco. Možná jí ještě v budoucnu dám šanci, ale teď to opravdu nešlo. Přitom začátek působil tak slibně... Škoda!

ludek.n
26.07.2022 5 z 5

Nově ustavený regionální tým pro závažné zločiny s Carol Jordanovou v čele má první oficiální případ. Tak zvaný svatební vrah je jim však tentokráte více než rovnocenným protivníkem. Carol Jordanovou navíc dostihuje minulost a problémy se valí ze všech stran. Val McDermidová v desátém pokračování případů z Bradfieldu exceluje. Celá série je výjimečně kvalitní, ale Náhradní řešení konečně nasadilo celému jejímu snažení korunu královny. A není to jen šokujícím finálovým rozuzlením zápletky. Val zúročuje všechno dobré, co si v předchozích knihách se sympatickou dvojicí - psychologem Tony Hillem a vrchní inspektorkou Carol Jordanovou - připravila a co se postupně vyvíjelo a dospívalo až k okamžiku současné katarze. Emocionální dopad přitom není postaven na děsivých činech sériového vraha (i když jeho účinkování má pochopitelně svou váhu a důležitost), ale na celém tom složitém propletenci jemných nitek vztahů, postojů a osudů, které jednoho každého z hrdinů přivedly až sem, do tohoto místa a času, kdy se rozhoduje o bytí a nebytí, o spravedlnosti a odplatě, o cti, rovnosti a právu na štěstí. Mrazivé a podmanivé čtení…

MíšaS.
13.11.2021 3 z 5

Až na ten konec, to mi přišlo zbytečné, ale třeba má autorka nějaké záměry do budoucna...
Jinak se to četlo celkem dobře, jako všechny předchozí díly. Pokud se člověk prokouše až na 10. díl, tak už má jasnou představu, že se budou 90% knihy honit za pachatelem a na posledních 10% se to nějak skoulí a vyřeší, takže si nemám na co stěžovat, když jsem to věděla. Ale i tak mi Tony a Carol přijdou jako sympaťáci a jen čekám, kdy konečně... :)

apq
06.03.2021 4 z 5

Kniha se mi libila, přestože byla příliš zdlouhavá. Závěr to ale zachránil.

Evkae36
11.01.2021 1 z 5

Tahle kniha mi tedy nesedla. Možná chyba, že to byla úplně první kniha, kterou jsem od této spisovatelky četla, ale prostě se mi nelíbila. A asi také proto, mě ten konec zas až tak nešokoval. Spousta postav s blbými jmény, zbytečná dlouhá souvětí s trapnými přirovnáními, omílání jedné věci pořád dokola, zbytečné popisy některých zbytečných událostí, chvílemi mi přišlo, jako bych už četla úplně jinou knihu....samotný příběh a zápletka se v tomhle binci prostě úplně vytratili. Škoda, mám tu ještě jednu knihu od této spisovatelky, ale pochybuju, že bude jiná.

kacenka075
12.10.2020 3 z 5

Knihu mám rozečtenou a nedá mi to, abych se nevyjádřila ke kvalitě textu. Připadá mi, že buď překladatelka nebo redaktorka odvedly celkem nekvalitní práci. Čte se to ztuha, místy bych vážně volila úplně jiný výraz, než který vám slovník nebo mozek nabídne jako první (milostná rozmíška?? jako vážně?? v mluvené řeči mladého člověka??)), slovosled příšerný, vycpávkových slov přespříliš, některá souvětí mají konec v nedohlednu... Možná je to v angličtině normální, ale proto je tady překladatel a pak redaktor, aby z toho udělali český text. Ne jen strojově přeložený. Kvalitě příběhu takové zpracování opravdu ubližuje. Takže příště budu muset sáhnout po originálu, abych zjistila, jestli je paní McDermidová dobrá spisovatelka.

Val
06.07.2020 4 z 5

Na úvod musím napsat, že by mě nikdy nenapadlo prozrazovat závěr knihy, byť je sebevíc šokující. Nutno podotknout, že v tomto případě tomu tak je. Příběh výborný , hlavní padouch, kterého znáte prakticky od začátku, na zabití , Carol frustrovaná z nepříliš úspěšného vyšetřování a samozřejmě Tony, všemožně pomáhající v profesním i osobním životě. Vše O.K. Až na ten konec, který vás smete ...

moudivlacek
05.07.2020 5 z 5

Další skvělý příběh o chytání vraha, který si o sobě myslí, že je nepolapitelný. Nejhorší na tom je, že zneužívá citů osamělých žen toužících po lásce. Carol tentokrát nebojuje jen s vrahem, ale i s možností prozrazení jejího bývalého vztahu k alkoholu. Tony v Carol rozeznává hroutící se osobu, která je ale odhodlaná dovést vše až do konce.
A i když mám tuto autorku ráda, ten šok na konci knihy..... No, tohle jsem nečekala a upřímně řečeno, jsem to obrečela.

Janča089
25.04.2020 2 z 5

Budu asi výjimka, ale mně se kniha nelíbila, až mě místy štvala.
Už od prvních stran jsem měla pocit, že čtu nějakou kopii R. Bryndzy (pokud tomu není naopak).
Bylo tam spoustu prázdných pasáží, že by klidně stačilo číst ob stranu a nic zásadního by mi neuniklo (ok, možná tím, že jsem nečetla předchozí díly).
Celkově mi přišlo, že je tam víc plkání o elitním týmu než děje. Napětí jsem nepostřehla žádné.
A také, proč byl tento případ už v začátku přidělen tomuto elitnímu týmu? To ihned věděli, že bude vražd více? A že tak elitní tým pořádně neprošetřil jiné možnosti a hned věděl, kdo je vrah?
Závěr mě překvapil, ano, ale ne mile.
A pak ta občasná přirovnání: "Občas potřebovala přemýšlet nahlas, házet kosti nějaké teorie do bahna a sledovat, jaký tvar by mohly vyvolat. " Nebo: "Obličej měl vyhublý a posetý hnědými stařeckými skvrnami jako jablko golden delicious ponechané příliš dlouho v mise na ovoce. "

VěraČamková
16.02.2020 5 z 5

Četla jsem tuto poslední knihu vlastně jako úplně první, moc mě bavila, celý příběh mě zaujal včetně sympatického týmu vyšetřovatelů. No, závěr nebudu prozrazovat na přání spisovatelky.

ivoiro
16.02.2020 5 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Trochu mě mrzí, že jsem začal až tímto dílem. No nic, teď se musím zavrtat do prvních dílů.0

Martina1805
11.01.2020 5 z 5

Tak jsem knihu dočetla a jsem nadšená na konci knihy žádá autorka čtenáře aby neprozrazovali jak kniha dopadla. Řeknu vám naprosto jí chápu a prozrazovat jako dobrý čtenář nic nebudu. Snad jen skvělé, vydržte a přečtěte.

veveronka
06.11.2019 3 z 5

Knihy s temito hlavnimi hrdiny je vzdy skvela.

čef
30.10.2019 5 z 5

Provařit úplný závěr knihy, tak jak to možná předpokládala autorka a žádala o zdrženlivost, by mne nenapadlo už jenom proto, že to jednak nikdy nedělám a určitě také proto, že ho tentokráte už vůbec nepovažuji za příliš dokonalý, v této původně na logice a uvěřitelnosti vystavěné sérii. Logická řešení stále vidím, ale už jen v pátrání po sériovém vrahovi, v osobním životě hrdinů již méně. Je to určitě nadprůměrná detektivka, ale…. Posuďte sami složení elitního vyšetřovacího týmu tak, jak vykrystalizoval v minulých dílech, asi aby bylo pořád o čem psát: abstinující alkoholička, Asiatka, Arab, senior, lesbička, černoch, o Tony Hillovi nemluvě. Přijatelné, tak jak to vidíme v Británii na každém rohu? Nevěřím a oproti předchozím dílům úplně nadšen tedy nejsem.

Jiparis
16.07.2019 5 z 5

Napinave, misty velmi krute a s nepredvidatelnym zaverem.

zdendula31
08.05.2019 5 z 5

Parádní,jako vše od autorky.

Mandlevest
08.05.2019 5 z 5

Výborná detektivka, na kterou jsem se musela docela hodně soustředit, neboť jsem si půjčila, jak jsem nyní zjistila v DK, desátý příběh s touto sympatickou detektivní partičkou. Co se týká soukromí Carol , Tonyho a ostatních, kniha navazuje a jestli autorku ještě neznáte a navnadí Vás velmi pěkné hodnocení, doporučovala bych začít od začátku, je zde docela dost odkazů na to, co se stalo v minulosti. Co se týká vyšetřování a zápletky případu, nic nového pod sluncem, vrah je znám už v průběhu knihy, ale jako celek se mi knížka moc líbila a v knihovně určitě vyhledám starší případy této čtivě napsané série.

janina66
18.04.2019 5 z 5

Úžasné čtení. Carol by podle mne mohla být víc sympatická, ale nevadila mi. A ten konec? Už teď se nemůžu dočkat pokračování.

Greenfingers
10.03.2019 5 z 5

Výborná detektivka (thriller), ostatně tak jako většina knížek,které jsem od Val McDermid četl. Hlavní hrdinové (Jordanová,Hill) nejsou žádní superhrdinové - jsou to lidé z masa a kostí, mají své 13. komnaty a takhle se mně to líbí.

raty
06.02.2019 5 z 5

Návštěva u starých dobrých přátel Carol, Tonyho a ostatních z týmu vždycky potěší. Dobře vystavěná detektivní zápletka, rozvíjející se osobní životy postav i nějaké to překvapení. Za mě bez výhrad, snad kromě jediné - doufám, že čekání na pokračování nebude moc dlouhé.

Val McDermid
skotská, 1955