Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec

Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372501/bmid_tomas-morus-humanista-statnik-svate-ktW-372501.jpg 4 3 2

O živote, diele a osobnosti významného tudorovského štátnika Thomasa Mora (1478-1535), o jeho priateľstve s Erazmom Rotterdamským, vzťahoch s Henrichom VIII., náboženských polemikách na tému Lutherovej teológie a ďalšie.

Biografie a memoáry

Vydáno: , Logos

Starmoon
Starmoon
25.10.2023 5 z 5

Prehľadné, stručné, obsažné; a úplne stačiace na to, aby chcel byť čitateľ tiež "amici Thomae Mori". S niektorými interpretáciami udalostí zo života tohto svätca v optike tohto autora som síce nebola veľmi stotožnená (darmo, stále som Seuffertovho Morusa komparovala s Thomasom Morusom z knihy Tichí buriči Boží), ale inak ma kniha aj v svojej stručnosti úplne pohltila a nadchla.

Mimir
Mimir
13.05.2018 3 z 5

Voľba pre biografiu velikána je voľba, ktorá nesie obrovskú zodpovednosť a táto zodpovednosť padá na plecia autora ako povinnosť a ašpirácia zachytiť ľudskú veľkosť, v tomto prípade Tomáša Morusa. Morus, až nápadne podobná analógia k Becketovi, bol duchom osvety. Nebol prílišne horlivý ako Luther, ani špekulatívny ako Erasmus, no napriek tomu si ho počkala šibenica. I tam dokázal svoju duchaprítomnosť, keď oslovil kata slovami: Pomôž mi starému, prosím Ťa hore. Naspäť už zídem sám.

Autorovy knížky

Josef Seuffert