Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/592/dobrodruzstvi-toma-sawyera-nxI-592.jpg 4 944 126

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Adventures of Tom Sawyer , 1876

NemmamSlov
19.08.2019 5 z 5

Tom Sawyer je prešibanec, luhár, podvodník, sebec, ale napriek tom chlapec, ktorý má srdce na pravom mieste. Zo začiatku som mu moc nefandil, ale potom som si uvedomil : Kto bol v dectve odlišný? Tom bol lapaj, ktorý neustále niečo vyvádzal aby bol stredom pozornosti, čo sa mu strašne páčilo. Vďaka jeho neposednosti sa neraz dostal do veľkých problémov, ale vždy si svojou šikovnosťou dokázal pomôcť. Pomocou príbehu som si zaspomínal na huncúctva čo som povyvádzal ako nerozvážne dieťa. Kniha je fantasticky napísaná a preto netrvá dlho kým to človek prečíta. Tomovi kamaráti Joe a Finn skvele zapadajú do príbehu. Je to zase trošku odbočka od môjho žánru, ale pri povinnej literatúre si začínam hľadať záľubu. Skvelá oddychovka od fantasy a scifi literatúry.

Afc.luken
26.07.2019 5 z 5

Povinná literatura mi na škole nic neříkala. Raději jsem trávil své dětství venku s kamarády. Nyní jsem si knihu s chutí přečetl a musím smeknout před uměním autora s jakým popisuje dětské dobrodružství, snad jako by stále sám byl dítětem. Opravdu jsem si čtení knihy užil.

whale77
24.07.2019 4 z 5

Neštěstím knih z povinné četby bývá, že se nám mnohdy vyhnou jenom proto, že bývaly právě povinností. (Stejně tak nemám dodnes přečtenou třeba Němcové Babičku.) Toma Sawyera jsem v dětství a mládí prostě nějak minula. Níže zmiňovaný film Páni kluci taky, ale matně si pamatuji na nějaký TV seriál, ze kterého jsem tenkrát ale stejně viděla jen první díl s natíračkou plotu. Takže jsem si až donedávna představovala, že tento příběh bude něco jako Knoflíková válka, jen vyprávění a vzpomínání na klukovská dětská léta.
A tak jsem zase na stará kolena prozřela. Byla jsem mile překvapená, že to není příběh pro malé děti, ale spíš pro mládež, že se jedná o dobrodružný a napínavý příběh, že tam jsou dokonce (minispoiler!) mrtvoly – ty jsem tam fakt nečekala. A proto jsem naivně četla příběh jako čtení na dobrou noc našim malejm (9,6 a 4). Ale zvládly jsme to. Co bylo spíš problematičtější – jazyk. Pro mě, jako dospěláka milujícího češtinu, to bylo labůžo. Ale našim holkám (narozeným v cizině, tudíž češtinu majícím jako „druhý“ jazyk) jsem co chvíli musela vysvětlovat nějaké slovo nebo spojení, pro malé děti je to (dle mého názoru) těžší čtení.
Do Čtenářské výzvy jsem si Toma Sawyera zařadila pod téma knihy se zajímavou obálkou, protože jsem si koupila vydání z roku 2015 od Omegy a těšila se, že stejně parádní obrázky jako na obálce budou i uvnitř knihy. A to bylo malé zklamání - nejsou.

FilDaV
20.06.2019 5 z 5

Pro nás asi určitě nejlepší dětská americká kniha plná neplechy, napětí, dobrodružství, zábavy a vlastně všeho, co takové "nevinné" dítě (jako třeba Tom:) opravdu zažívá. Třeba natírání plotu či schůzka na hřbitově jsou již dnes legendární scény, Tom i Huck jsou legendy, teta Polly je legenda, Mark Twain je legenda, tato kniha je legenda!!! A nám se dostalo té cti, že jsme jí měli možnost řádně přečíst, i když u nás už to byl rozpadající se a několik desítek let starý svazek, opravdu tato kniha stojí aspoň za tři přečtení za život.

PhoebePollard
19.05.2019 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a vzpomínám si, že to nebylo zase tak zlé. Zároveň mi však nepřipadá, že by mi přišla bůhvíjak světoborná a převratná. Přesto se čte hezky a rozhodně ji doporučuji.

nicolettkaa
19.02.2019 4 z 5

Přestože je Tom Sawyer určen především dětem, setkala jsem se s ním až v dospělosti a jeho lumpárny a dobrodružné výpravy mě bavily i tak. Tom i Huck jsou sice kluci, které by asi žádná máma doma mít nechtěla, ale ve svém jádru jsou to přece jen milí hoši. Teď se vydám na cestu s Huckem.

Hani77
26.01.2019 5 z 5

Toma Sawyera jsem měla jako dítě ráda a četla jsem knihu asi 2x. Líbí se mi i film Páni kluci.

85098211
31.12.2018 5 z 5

Tom Sawyer je výborná kniha pro děti a mladší mládež, která mne - samozřejmě v tom správném věku ;-) - opravdu dokázala nadchnout. Četla jsem ji nejednou a pokaždé se mi zdála stejně dobrá, nikdy neztratila své kouzlo. Autor do příběhu dodal tu správnou porci dobrodružství, napětí a dokonce i trochu romantiky. Všechno je přesně nadávkované, kniha tím získává na čtivosti a já dávám samozřejmě plný počet :-).

Chesterton
20.08.2018 5 z 5

Našla jsem o prázdninách u své tety na půdě :o)
Myslím, že jsem neměla problém pochopit, byť nedělní škola mi byla trochu vzdálená . . . .
Mám k ní asi podobný vztah jako damato, přesto, že jsem nikdy nechtěla být klukem. Stačilo mi být holčičkou s klučičím srdcem. Myslím, že mi to vydrželo dodnes!
Také jsme měli vor ba i necky na rybníku a Tom Sawyer byl jedním z prvních mužů mého srdce :o)
Film Páni kluci jsem viděla, ale s našimi dětskými sny má pramálo společného.
Marku Twaine díky, že jste pomohl rozvinout do šíře můj dětský svět!

Pavelpi
10.08.2018 5 z 5

Výborná kniha o dobrodružstvích Toma a Hucka.Četl jsem jí v dětství a částečně jsem jí nerozuměl ( nedělní škola,otroci atd.)Sice mi to otec vysvětlil,ale já jsem si to neuměl představit,že je něco takového možné.Musím ke své hanbě říct,že jsem knihu od té doby nečetl a musím to určitě napravit.

RyonMathrin
01.07.2018 3 z 5

Kniha pro kluky o klucích a klukovinách.

SSTknihy
19.06.2018 4 z 5

Trochu se obávám, že kdo jednou viděl úžasný film Páni kluci, který byl natočený na motivy Tomových dobrodružství, tomu už jakékoliv jiné zpracování, včetně originálu bude připadat chudší a tak nějak méně vtipné. Ale i tak jsem si knihu užila a jsem ráda, že jsem ji četla.

Květinka008
24.05.2018 4 z 5

Obdobím prázdnoty a hledáním sebe samého prostřednictvím lumpáren na hranách mantinelů prochází každý kluk... Tady ještě v krásné době, kdy nemá diagnózu ADHD a je to prostě jen lump s dobrým srdcem :-) V dětství jsem se ke knihám M. Twaina nedostala, doháním nyní díky Čtenářské výzvě a nelituju!

Liduka
22.04.2018 4 z 5

Musím říci, že začátek mě nijak moc nezaujal a i když byl Tom velice vynalézaví, co se týče lumpáren, děj mě začal bavit až poté co došlo ke zločinu, to jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Knihu ráda zařadím do čtenářské výzvy pod bod kniha, která byla zmíněna v jiné knize.

PetraaMatouš
06.04.2018 5 z 5

Tento příběh miluje celá rodina. Filmově je to taky velice pěkně zpracované.
Tom je pěknej vykuk a vyčůránek, až hanba mluvit :-)

Damato
23.01.2018 5 z 5

... a zase návrat do dětství, kdy jsem strašně chtěla být klukem, abych pořád nedostávala doma vynadáno, že holčička se chová jinak ( kňourá, neleze na plot, nekrade za plotem třešně, všichni ji chválí, zatímco mým rodičům řekla paní učitelka v první třídě, že jsem měla být kluk a totálně otrávila mé mamince i mně moje dětství - " pančelka " byla totiž totální kus nejmenovaného domácího zvířete a já blbka ji tenkrát fakt měla ráda) . Teď se děsím toho, aby moje vnučky nedělaly totéž, protože počítám s tím, že na ně paní učitelky budou pět jen a jen chválu. Ale panenky s kočárky u nás zatím frčí, nevím, jestli tím, že holky ještě neumí lézt po stromech, nebo je to fakt baví . Ale fotka s naším prvním vorem ( svázaná domácí košťata - všechny maminky u nás v paneláku ten večer hledaly koště), který jsme vytvořili a chtěli na něm odplout do dalekých krajin, je důkazem toho, že jsme plány podle pana Twaina vytvořili dokonalé, jen rodiče neměli porozumění a když na tohle přišli, nejdříve nás seřezali všechny do houfu, ale pak asi potažmo byli všichni rádi, že nás vyhmátli v pravý čas, kdy jsme k Třebovce nedošli. Škoda, mohli jsme mít třeba úžasné zážitky z cest ( a nebo spíše z potápění - vzhledem k vratkosti voru). Tom Sawyer by kulil oči, na co všechno jsme nad jeho knihou přišli. A že jsme se vybavili nejen prakem a chlebem, ale i kompasem a rumem - jak správní cestovatelé. Doufám, že tahle inspirativní kniha přinese mnoha a mnoha čtenářským generacím ty skvostné zážitky jako nám v letech 1970-1975.

piroušek
05.12.2017

parta zlobivých dětí, kteří ani nezlobí, taková nostalgie, vtipné příběhy, dalo se to číst před lety,dá se to číst i teď.
Kluci jsou pořád stejní.

marta0912
01.12.2017 5 z 5

Jednoduchý závěr: Děti jsou pořád stejné.

Nelasp
08.10.2017 5 z 5

Vtipné příběhy malého zlobivce a jeho partičky kamarádů mám ráda už od dětství.

Majkrofon
22.06.2017 3 z 5

Mile, vtipné a svieže, ale ako dieťa by ma to zaujalo určite oveľa viac.