Dobrodružství Toma Sawyera

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/592/dobrodruzstvi-toma-sawyera-nxI-592.jpg 4.2672
Série:

Tom Sawyer (1.)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)
Orig. název:

Adventures of Tom Sawyer (1876)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera

Přidat komentář
valda
10. září

Asi není moc klasičtějších knih pro mládež, než Dobrodružství Toma Sawyera. Tom brzy potkává rošťáka Huckleberryho Finna, se kterým většinu dobrodružství prožívá. Řekl bych, že tahle kniha v mnohém i definovala žánr takové té literatury, kterou čtou děti dostávající se do puberty. Některé Tomovy příběhy jsou celkem dost drsné, ale to je přesně to, co takového začínajícího puberťáka nejvíc zajímá: hřbitov, vražda, tajemný dům, neprozkoumané jeskyně, strašlivý Joe Indián, atd. Tom Sawyer rozhodně není žádný Mirek Dušín a na mě taky často nepůsobil zrovna jako kladný hrdina. Týrá zvířata, pere se, pořád vymýšlí, co udělat za lumpárnu, nebo koho obelstit. Ale život není černobílý, a příběh tak působí dost realisticky. Vzpomínám si, že když jsem knihu četl v dětství tak mi Tomovo chování přišlo úplně samozřejmé. A to je asi největší síla téhle knihy, že autor opravdu rozuměl tomu, jak se děti v tomhle věku chovají, a jaké jsou jejich motivace.

MOu598
03. září

Čtivé, napínavé, hravé, poetické, dětské, spíš klukovské.
Občas těžší výrazy nebo slovní spojení. Ale krásně jsem si početla.
Citát:
"Slib něco nedělat je nejjistějším způsobem na světě, jak v člověku vzbudit chuť jít a právě to udělat."

NemmamSlov
19. srpna

Tom Sawyer je prešibanec, luhár, podvodník, sebec, ale napriek tom chlapec, ktorý má srdce na pravom mieste. Zo začiatku som mu moc nefandil, ale potom som si uvedomil : Kto bol v dectve odlišný? Tom bol lapaj, ktorý neustále niečo vyvádzal aby bol stredom pozornosti, čo sa mu strašne páčilo. Vďaka jeho neposednosti sa neraz dostal do veľkých problémov, ale vždy si svojou šikovnosťou dokázal pomôcť. Pomocou príbehu som si zaspomínal na huncúctva čo som povyvádzal ako nerozvážne dieťa. Kniha je fantasticky napísaná a preto netrvá dlho kým to človek prečíta. Tomovi kamaráti Joe a Finn skvele zapadajú do príbehu. Je to zase trošku odbočka od môjho žánru, ale pri povinnej literatúre si začínam hľadať záľubu. Skvelá oddychovka od fantasy a scifi literatúry.

Afc.luken
26. července

Povinná literatura mi na škole nic neříkala. Raději jsem trávil své dětství venku s kamarády. Nyní jsem si knihu s chutí přečetl a musím smeknout před uměním autora s jakým popisuje dětské dobrodružství, snad jako by stále sám byl dítětem. Opravdu jsem si čtení knihy užil.

whale77
24. července

Neštěstím knih z povinné četby bývá, že se nám mnohdy vyhnou jenom proto, že bývaly právě povinností. (Stejně tak nemám dodnes přečtenou třeba Němcové Babičku.) Toma Sawyera jsem v dětství a mládí prostě nějak minula. Níže zmiňovaný film Páni kluci taky, ale matně si pamatuji na nějaký TV seriál, ze kterého jsem tenkrát ale stejně viděla jen první díl s natíračkou plotu. Takže jsem si až donedávna představovala, že tento příběh bude něco jako Knoflíková válka, jen vyprávění a vzpomínání na klukovská dětská léta.
A tak jsem zase na stará kolena prozřela. Byla jsem mile překvapená, že to není příběh pro malé děti, ale spíš pro mládež, že se jedná o dobrodružný a napínavý příběh, že tam jsou dokonce (minispoiler!) mrtvoly – ty jsem tam fakt nečekala. A proto jsem naivně četla příběh jako čtení na dobrou noc našim malejm (9,6 a 4). Ale zvládly jsme to. Co bylo spíš problematičtější – jazyk. Pro mě, jako dospěláka milujícího češtinu, to bylo labůžo. Ale našim holkám (narozeným v cizině, tudíž češtinu majícím jako „druhý“ jazyk) jsem co chvíli musela vysvětlovat nějaké slovo nebo spojení, pro malé děti je to (dle mého názoru) těžší čtení.
Do Čtenářské výzvy jsem si Toma Sawyera zařadila pod téma knihy se zajímavou obálkou, protože jsem si koupila vydání z roku 2015 od Omegy a těšila se, že stejně parádní obrázky jako na obálce budou i uvnitř knihy. A to bylo malé zklamání - nejsou.

FilDaV
20. června

Pro nás asi určitě nejlepší dětská americká kniha plná neplechy, napětí, dobrodružství, zábavy a vlastně všeho, co takové "nevinné" dítě (jako třeba Tom:) opravdu zažívá. Třeba natírání plotu či schůzka na hřbitově jsou již dnes legendární scény, Tom i Huck jsou legendy, teta Polly je legenda, Mark Twain je legenda, tato kniha je legenda!!! A nám se dostalo té cti, že jsme jí měli možnost řádně přečíst, i když u nás už to byl rozpadající se a několik desítek let starý svazek, opravdu tato kniha stojí aspoň za tři přečtení za život.

PhoebePollard
19. května

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a vzpomínám si, že to nebylo zase tak zlé. Zároveň mi však nepřipadá, že by mi přišla bůhvíjak světoborná a převratná. Přesto se čte hezky a rozhodně ji doporučuji.

nicolettkaa
19. února

Přestože je Tom Sawyer určen především dětem, setkala jsem se s ním až v dospělosti a jeho lumpárny a dobrodružné výpravy mě bavily i tak. Tom i Huck jsou sice kluci, které by asi žádná máma doma mít nechtěla, ale ve svém jádru jsou to přece jen milí hoši. Teď se vydám na cestu s Huckem.