Dobrodružství Toma Sawyera

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/592/dobrodruzstvi-toma-sawyera-nxI-592.jpg 4.2826
Série:

Tom Sawyer 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Adventures of Tom Sawyer, 1876


více info...
Nahrávám...

Komentáře (104)

Kniha Dobrodružství Toma Sawyera

Leona333
24. června

Jak už to u mladšího sourozence bývá, dost často po starším sourozenci podědí různé věci, včetně oblečení... a i knížek. Za dědictví Marka Twaina jsem bratrovi vděčná. Stejně tak i za úžasné dětství, které jsem mohla se svým bratrem a jeho partou kamarádů, každý víkend a i o prázdninách, prožít u prarodičů na venkově. Díky tomu se spousty věcí z této knížky, dalo realizovat v praxi... ; ) Běhat v obnošených kalhotách a roztrhaném tričku po polích a loukách, bosá se brodit v potoce, chytat ryby a i dost často se u toho sklouznout po mokrém kameni a vymáchat se ve vodě... Lézt po stromech, nebo tajně plivat ze střechy nádražní budky po kolemjdoucích... Jo, i v tomhle mě, nás děti tahle úžasná knížka inspirovala. ; ) Takové to krásné dětství, na které v dospělosti můžu jen v dobrém zavzpomínat a v duchu poděkovat, hlavně mému tatínkovi za neskutečnou trpělivost a shovívavost, kterou se mnou měl..., na rozdíl od tety Apoleny - Polly, z knížky Toma Sawyera. ; )
Knížka, která v mé knihovně, nesmí chybět ani dnes.

SamanthaCook
20. června

(+ SPOILER) Túto knihu som mala ako povinné čítanie, niektoré kapitoly sa tiahli, ale na to, že to je staršia kniha tak veľmi dobre. Najviac sa mi páčilo keď Huck s Tomom išli hľadať poklad a keď sa Becky a Tom stratili v jaskyni.
Podľa mňa celkom dobrá kniha na jej dobu.
85%


vernem1850
16. června

SKVĚLÁ KLASIKA KTERÁ NESKLAME.

lukaskmn1
13. června

Naprosto geniální.

knihomolmoravy
10. června

Celý život jsem o této knize slyšel mnoho věcí, proto jsem nemohl odolat, si ji přečíst. Když jsem ji viděl na školním seznamu povinné četby, tak jsem nebyl zklamán. Připadala mi velmi čtivá. Sem tam jsem musel číst pasáže textu s delším popisem. I přesto autor zvládal barvitě popisovat povahu postav, jejich myšlenky a krajinu. Doporučuji přečíst všem, kteří mají rádi dobrodružství a přání.

Lilda
29. března

Mrzí mě, že jsem knihu nečetla v dětství. Ale není čas plakat nad rozlitým mlékem. Jsem ráda, že jsem ji přečetla nyní během studia češtiny, abych ji potom mohla představovat svým budoucím žákům — v komentářích vnímám nelibost k jazyku; pro mě naopak byl ten jazyk přitažlivý a líbilo se mi, jak vykresloval dobu. Co se týče pochopitelnosti u dětí — nemůžeme jim přeci dávat jen jednoduché a nesložité věci, takový krásný jazyk v děské literatuře je důležitý. Když s ním dítě nezačne pracovat v dětství, těžko se potom vrhne třeba na takový Zločin a trest nebo nějakou poezii.

Petr K.
27. března

Pokud budu hodnotit příběh, tak ten je naprosto v klidu a nemám co vytknout. Jak už tu někdo psal, měl jsem také před očima nonstop ,,Páni kluci,, a k postavám i některým událostem to nedalo, abych je v tom neviděl . Jsou tak pochopitelně určité věci jinak a ne vše je ve filmu podle knihy. Ale to je vedlejší, to je jen postřeh.
Co ale vůbec nehodnotim kladně, je styl ( asi i překlad, netuším ) jakým je tato kniha a toto vydání napsáno. Vůbec se to nečte dobře, ani mě a to je mi 39. Děti se s tou knihou neskutečně perou. Nevím, jestli už existuje nějaké novější vydání, ale snad jo, protože toto je tragédie. Myslím, že v dnešní době už je na trhu moře jiných a velice povedených a napínavějších knížek pro děti, než je tento pravěk . (Vysvětlujte dětem, co je černošský sluha a tak ) Za mě je prostě povedenější náš film Páni kluci :-)

Meda77
04. března

Netřeba představovat, v mládí povinná četba, kterou všichni četli rádi a nepovinně. Skvělý příběh od Twaina.

1