Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103193/dobrodruzstvi-toma-sawyera-broz-103193.jpg 4 944 126

Světově proslulý příběh kamarádů Toma Sawyera a Huckleberryho Finna je klasickým, oblíbeným dobrodružstvím čtenářů mnoha generací. Tato kniha patří mezi vybrané tituly povinné školní četby.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Toužimský & Moravec

The Adventures of Tom Sawyer , 1876

Kontryhelka
07.02.2021 5 z 5

Klasika, která se četla jedním dechem . Klidně i pro menší a i starší čtenáře. Každý si v knize najde to svoje. Já na knihu vzpomínám velice ráda, pěkně napsané a čtivé.

AnetaR.
29.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha!

Katri
29.01.2021 5 z 5

Když jsem tuto knihu začínala číst, nenapadlo by mě, že by se mi mohla tolik líbit. Původně jsem ji otevřela jen tak ze zvědavosti a myslela jsem si, že to bude jedna z knížek, které mi budou týdny ležet na stolku než si najdu čas je dočíst.
Jakmile jsem však zabředla do Twainových řádků, opět jsem se cítila jako bezstarostné dítě. Živě jsem před sebou viděla hry a radovánky, které autor v knize tak barvitě popsal. Zkrátka Dobrodružství Toma Sawyera předčila má očekávání. Bylo to milé, veselé a plynulé - tolik plynulé, že jsem je přečetla téměř jedním dechem a vůbec se mi nechtělo dát tuto knížku z ruky. :)
Styl psaní mi připadal příjemný, slovní zásoba pestrá a celkově to všechno dohromady moc dobře ladilo.
Postavy mi byly sympatické, dobře prokreslené, velice oceňuji, že se v příběhu nacházely myšlenkové pochody hrdinů.
V knize nechybí humor, napětí ani jistá míra psychologie postav, tudíž mi při četbě nic nechybělo a náramně jsem si příběh užila.
Mark Twain mi tímto dílem učaroval a jsem moc ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Jsem si jistá, že to není naposledy co jsem ji přečetla. Vřele doporučuji.

smazenaryba
22.12.2020 4 z 5

Treba povedať, že dobrodružstvá Hucka Finna sú o kus ucelenejším a kompletnejším dielom, tak či tak, je toto prvé, útlejšie dobrodružstvo rovnako zábavným náhľadom do detskej mysle a jej dennodenných strastí a slastí. Žiadna dobrá detská kniha sa neobíde bez toho, aby obsahovala kus skutočného života, kus pravdy a tým sa stáva zážitkom aj pre dospelého. Taký je aj Tom Sawyer.

Znova musím podotknúť, že v originále, písanom dobovým jazykom, to má ešte niečo navyše, niečo, čo sa prekladom nenávratne stráca. Ak môžete, siahnite po originálne.

JanaProchazka
28.10.2020 5 z 5

Tohle je moje dětství, knihu mi čítávala babička a já doufám, že jí taky jednou budu číst svým vnoučatům, je krásně napsaná. Úplně mě při pohledu na jějí obálku jímá nostalgie.

DuncanIdaho
03.09.2020 5 z 5

Na knize je vidět, že je pro starší děti. To ale nevadí. Na odlehčení je dobrá pro každého. Dospělí si mohu zavzpomínat na klukoviny z jejich dětství a zazávidět Tomovi lumpárny, které oni ani udělat nemohli. Rozhodně stojí za přečtení.

inachisio
30.08.2020 4 z 5

Klasika, kterou jsem v dětství milovala. Později už mě tolik nenadchla, ale základ mého malého já se nezapře a stále tahle knížka v mém životě zaujímá zasadní místo.

Tess23
15.07.2020 4 z 5

Kniha, ve které Mark Twain výborně vykresluje život, lumpárny a problémy chlapců. Výborné je i filmové zpracování na námět této knihy (Páni kluci).

Cress
18.06.2020 1 z 5

Ke knize jsem se dostala díky povinné četbě. Musím říct, že mě zklamala. Možná to bylo tím, že jsem měla vysoká očekávání nebo jsem se ke knize prostě dostala v špatnou dobu. Tom byl hodně vynalézavý a trochu mi připomněl mého synovce. Kniha nebyla špatná, jen jsem se do ní nemohla začíst. Za nějakou dobu bych ji chtěla dát druhou šanci, možná se mi bude líbit. Bohužel, momentálně vám knihu nemůžu doporučit.

m_martina
16.06.2020 5 z 5

Tato kniha se líbila hlavně synovi, který toho jinak moc nepřečetl. Ale Tom Sawyer byl jeho oblíbený hrdina. I já jsem si knihu přečetla a docela se mi líbila, i když už dávno nejsem ta správná cílová skupina.

Jrsnbl
29.05.2020 5 z 5

Tom Sawyer je idolem všech dětí z okolí. Je to kluk, kterému se dostane to, po čem touží. Unikne každé nepravosti, kterou samozřejmě pokaždé provedl. Krásné, detailně popisující dětskou psychiku a vtipné dílo.

Blue
25.05.2020 5 z 5

Milé, vtipné, moudré. Jestli se nějaká kniha dá označit za nestárnoucí, pak je to tato. Ověřil jsem si to novým čtením po asi třiceti letech. Pozoruhodné je, že číst to může dítě i dospělý a oba budou spokojeni. To také není úplně běžné, obvykle chce kniha (dnes, nebo vývojem) určená dětem od dospělého čtenáře už jistý nadhled. Ne tak Tom Sawyer.

Greenfingers
28.04.2020 5 z 5

Tom Sawyer byl mým dětským hrdinou, stejně tak jako jeho parťák Huck. Byli to ti správní kluci neustále podnikající různé rošťárny a dobrodružství. Bavily mě jejich příběhy a vždy jsem si tajně přál být v jejich partě

ThomasRuhe
17.04.2020 3 z 5

Po dlouhých letech jsem se do toho pustil s chutí, jenže po několika desítkách stran to začalo drhnout, jako když se do soukolí dostane písek... chvíli jsem to ještě zkoušel, pak něco přeskočil a nakonec to zavřel... prostě dneska je už pro mě tahle knížka passé... zážitky Toma Sawyera a styl mě už neberou... hodnocení nechávám na třech, ale je to spíš na dvě...

HerrPilot
01.02.2020 5 z 5

Jako malý jsem nebyl vůbec žádný rebel a místo různých kousků jsem ležel v knihách, připravuje se na kariéru nejprve chirurga, poté hradního kastelána (ani jedno mi dodnes už nezůstalo).
Mou prakticky největší výstředností byla stavba malé kamenné hráze, díky které jsme s kamarádem lehce vychýlili tok místní řeky. Avšak tímto byla dětská rebelie vyčerpána a v době, kdy jiná děcka chtěla náš monument rozbít, zmohli jsme se jen na demonstrativní házení žabek, kterými jsme chtěli útočníky zastrašit (což samozřejmě nepomohlo).

Knihu Dobrodružství Toma Sawyera jsem přečetl až po „dvacítce“ a upřímně řečeno, bylo mi trochu líto, že jsem v dětskejch letech nebyl větší lump. Hrozně jsem Tomově partě záviděl ta jejich dobrodružství (např. to pirátské) a přál jsem si je zažít. Jenže dospělák, hopsající na voru a křičící „Jsem pirát, navalte peníze, bídníci!“, by vypadal kapku divně...

Přesto knize dám 5*, jelikož díky výtečnému umění vyprávěče, střídmosti a údernosti popisů a samotnému ději jsem fakticky ta dobrodružství prožil a knížku si díky tomu užil.

P.S. Pokud budete mít možnost, doporučuji sáhnout po vydání od Toužimského a Moravce, které disponuje skvělým překladem Františka Gela, jakož i padnoucími černobílými ilustracemi Kamila Lhotáka.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Naprostá klučičí klasika. Nádherné.

FilDaV
19.12.2019 5 z 5

Doma máme svazek, který již před lety dospěl do fáze rozkladu. Přesto legendární Mark Twain dokonale a bravurně sepsal osudy nezbedníka Toma a jeho kamaráda Huckleberryho Finna. To, že se kniha líbí stejně jak dětem, tak i dospělým je vzácné a pan Twain s touto schopností náramně naložil a inspiroval/inspiruje spoustu nejen spisovatelů, ale i filmařů - česká verze příběhu "Páni kluci" je taktéž výtečná :)

Tazz1
26.09.2019 4 z 5

Klasika dětských dobrodružství. Stejně jako sesterská kniha o Huck Finnovi. K tomu krásný český film Páni kluci.

valda
10.09.2019 4 z 5

Asi není moc klasičtějších knih pro mládež, než Dobrodružství Toma Sawyera. Tom brzy potkává rošťáka Huckleberryho Finna, se kterým většinu dobrodružství prožívá. Řekl bych, že tahle kniha v mnohém i definovala žánr takové té literatury, kterou čtou děti dostávající se do puberty. Některé Tomovy příběhy jsou celkem dost drsné, ale to je přesně to, co takového začínajícího puberťáka nejvíc zajímá: hřbitov, vražda, tajemný dům, neprozkoumané jeskyně, strašlivý Joe Indián, atd. Tom Sawyer rozhodně není žádný Mirek Dušín a na mě taky často nepůsobil zrovna jako kladný hrdina. Týrá zvířata, pere se, pořád vymýšlí, co udělat za lumpárnu, nebo koho obelstit. Ale život není černobílý, a příběh tak působí dost realisticky. Vzpomínám si, že když jsem knihu četl v dětství tak mi Tomovo chování přišlo úplně samozřejmé. A to je asi největší síla téhle knihy, že autor opravdu rozuměl tomu, jak se děti v tomhle věku chovají, a jaké jsou jejich motivace.

MOu598
03.09.2019 5 z 5

Čtivé, napínavé, hravé, poetické, dětské, spíš klukovské.
Občas těžší výrazy nebo slovní spojení. Ale krásně jsem si početla.
Citát:
"Slib něco nedělat je nejjistějším způsobem na světě, jak v člověku vzbudit chuť jít a právě to udělat."