Dobrodružství Huckleberryho Finna

Slavný americký román, jenž se stal po právu jedním z pilířů moderní americké prózy. V době svého vzniku v roce 1884 nepřinesl Marku Twainovi úspěch jako předchozí román o Tomu Sawyerovi. Byl stažen z amerických knihoven jako kniha poskytující špatný příklad mládeži. Vždyť vybrat si za vypravěče kluka ze spodiny společnosti – to chtělo odvahu. A postavit příběh na přátelství chuďase Hucka a uprchlého černocha Jima a vytvořit mezi nimi pouto silné a vřelé, prověřené tolika nebezpečími, kterou skýtá plavba po řece Mississippi za svobodou –, to si vyžádalo víc než odvahu, ale naprosto nový pohled člověka, který přehlédl svou dobu. Román je mnohovrstevnatý a bohatý. V dětství ho čteme okouzleni dobrodružstvím, později ho čteme jinýma očima, a pokaždé se nám odkrývají další souvislosti a zaujmou nová místa. Dobrodružství Huckleberryho Finna nyní vychází v novém překladu Jany Mertinové, který vyprávění dodal nebývalou svěžest a přitažlivost. Přiměje vás k pláči i k smíchu zároveň, jak budete znovu s hrdiny prožívat jejich naděje i zklamání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/593/dobrodruzstvi-huckleberryho-finna-1P7-593.jpg 4.2536

Tom Sawyer (2.)

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna

Mark Twain poutavě popsal životní peripetie Hucka Finna. Věřím, že číst v dětství mé nadšení z knihy by dosáhlo ještě mnohem výš a promítlo by se do dětských her. Jedná se o dětskou knihu ale styl psaní (angličtina) je svou vytříbeností a zároveň jednoduchostí bájný, vyžaduje četbu a nedovoluje přestávky.

SydBarrett

Ale jo, číst se to dalo, ale mě osobně to moc nebavilo. Bylo to dobrodružné. Nejvíc mě bavilo, jak byl zavřený u toho svého taťky a vymýšlel, jak utéct.

smazenaryba

Tak som si povedal, že si po dlhšej dobe zasa niečo prečítam po anglicky. Voľba padla na Huckleberryho Finna. Keďže sa to z časti považuje za detskú knihu, vyzeralo to byť na rýchle, pohodové čítanie. Slová o početných použitých nárečiach v autorovom úvode ma trochu zneistili, ale pustil som sa do čítania.

Poviem vám, že od udalosti, keď si v hotelovom bare odomňa škót vypýtal jedno pivo, a ja som netušil, čo chce, bola toto pre mňa tá najdrsnejšia lekcia angličtiny. Ale po takej stovke strán štúdie černošského nárečia to už šlo. Ako tak.

Inak sú Huckove dobrodružstvá asi tou najlepšou a najzábavnejšou knihou o fungovaní nevinnej detskej logiky a mysle, akú som mal možnosť zatiaľ čítať. Je to jedna z tých kníh, kde vám počas čítania z tváre nezchádza slabý úsmev, ikeď tu ani zďaleka všetko nieje veselé.

Srší z toho nezameniteľný americký folklór zafarbený otrokárstvom, krvou a fanatickým kazateľstvom. Ak my máme Grimmovcov či Dobšinského, tak Amerika má so svojou mladšou históriou Twaina. Potrlé duo "king" a "duke" je nezabudnuteľné a ich príhody vysmievajúce sa ľudskej hlúposti sú skutočným ekvivalentom európskych rozprávok.

Pôvodne som myslel, že Toma Sawyera si prečítam už v preklade, ale použitý jazyk príbehu dodal tak skvelú atmosféru, že znova siahnem po originálne.

nicolettkaa

Kniha mě bavila do té doby, dokud se na scéně neobjevil Tom Sawyer se svými bláznivými nápady a "chytrými" řečmi. Přišel mi zde neskutečně otravný, víc než v předešlém díle a zkazil mi tak dojem z celé knihy

Hani77

3* jsou málo, 4* jsou moc ☺. Kniha se mi líbila míň než Tom Sawyer a nikdy jsem se k ní nevrátila.

Pokračování Toma Sawyera se autorovi podle mého názoru už tolik nepovedlo, i když nedokážu posoudit, proč se tak stalo. Prostě tady oproti první knize něco chybí, příběh už nemá tu samou šťávu, bohužel. Ale i tak stojí za přečtení, to zase ano ;-). Proto dávám o jednu hvězdičku míň, knihu však určitě doporučuji :-).

eliska2669
15.10.2018

Vtipné, geniální a s total dobrou atmosférou. Někdy depresso. Story je docela komplikovaná, budu si to asi muset někdy přečíst znova, ikdyž jsem to už párkrát četla. Vybavují se mi z toho spíš takové obrazy, jak je u nějaký paní v přestrojení za holku, jak je se zločinci na lodi, něco s černochama, a má absolutně nejoblíbenější scéna s opilým otcem a jeho hláškami aka "Tremp tremp, mrtví jdou, trem tremp, jdou si pro mne. Ale já s nimi nepůjdu..." nebo "Pomoc, pomoc, kouše mě do týla!"

Pavelpi
10.08.2018

V dětských letech ta kniha patřila mezi moje nejoblíbenější.I když jsem neměl vůbec představu,co jsou to otroci atd.Spíš se mi líbila dobrodružství,která Huck zažíval.Budu se muset ke knize vrátit a znovu si jí přečíst.