Dobrodružství Hucka Finna

Dobrodružství Hucka Finna https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394866/bmid_dobrodruzstvi-hucka-finna-LeZ-394866.png 4 731 84

Huckleberry Finnovi, o jehož otci si všichni myslí, že se utopil, zemřela matka. Malého tuláka proto svěřili do péče vdovy Douglasové, která se ho snaží převychovat a začlenit do spořádané maloměstské společnosti. Ale takový život Hucka příliš netěší. Jeho táta se ve skutečnosti neutopil, jen se snaží vyhnout spravedlnosti. Hucka unese a snaží se dostat k majetku jeho poručnice. Tak začíná jeden z nejznámějších dobrodružných příběhů amerického spisovatele Marka Twaina. S potěšením ho lze číst v jakémkoliv věku, protože se nejedná o knihu „jen“ pro mládež. Twainův osobitý humor i jazyk a mnoho zajímavých postřehů o americkém světě i jeho lidech po svém vychutnají i odrostlejší čtenáři.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ladislav Janů

Adventures of Huckleberry Finn , 1884

alimrix
alimrix
07.03.2015 5 z 5

Já osobně si myslím, že se Huckleberry dostal do nebe...

lushi
lushi
02.01.2015

parádní dobrodružný příběh, který nenudí a pobaví. vždycky jsem měla raději Hucka pro jeho ryzí srdce, Tom Sawyer mi vždycky přišel příliš nafoukaný.

kniha ale není pro všechny děti. myslím si, že je potřeba, aby měly znalosti o historii otroctví v USA. čtenář musí chápat, proč je kniha tak rasistická

LenZa28
LenZa28
26.12.2014 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, byť některé pasáže mi přišly zdlouhaé ale opravdu jsem se nasmála! :-)

sasena
sasena
30.11.2014 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších a nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Opravdu jsem si ji ale vychutnala až v dospělosti. Chystání "únosu" uprchlého černocha Jima mě rozesměje spolehlivě pokaždé, když to čtu. A že jsem tuhle knížku četla snad desetkrát.

Marbo
Marbo
07.10.2014 5 z 5

Napínavé dobrodružství a zároveň povedený obraz jihu USA druhé poloviny 19. století. Toma Sawyer je floutek, Huck je sympaťák...

Dera
Dera
14.09.2014 4 z 5

Skvělé a napínavé dobrodružství. Pro mě jedna z nejlepších knih pro čtení v chlapeckém věku...

AdrienMonk
AdrienMonk
08.08.2014 5 z 5

Mark Twain byl genius a toto je jeho nejlepší kniha! Volné pokračování Toma Sawyera, ale hlubší a propracovanější. Smysl pro spravedlnost a touhu po svobodě tu autor hlásá ústy malého kluka. Fascinuje mě, že si v 19. století dokázal dělat tak nepokrytě legraci z pánbíčkařů...

Kelíns
Kelíns
22.06.2014 4 z 5

Krásná, jednoduchá, dětská knížka. Někdy trochu moc zdlouhavá, ale jinak fajn oddech. Mrzí mě, že jsem si je nepřečetla už dříve jen proto, že jsem ji odsuzovala kvůli povinné četbě.

LPG
LPG
26.04.2014 4 z 5

Pod čtyři hvězdy určitě nepůjdu. Až dnes jsem pochopil proč je toto dílo zařazeno do povinné četby. Obrovská spousta pravdy a moudrosti v dětském obalu. Díky

moonchild
moonchild
28.02.2014 5 z 5

Další kniha z řady povinné četby.Jako malá jsem jí nesnášela ale teď patří mezi oblíbené.

Kula
Kula
24.11.2012 5 z 5

Twainův jazyk a styl vyprávění je jedinečný a nádherně živý i dnes.

Gandalf
Gandalf
20.11.2012 5 z 5

Rozhodně se mi příběh Hucka Finna líbil víc, než ten o Tomu Sawyerovi, i když nelze říct, že ten by byl nějak špatný. Jenom, jak již psali mnozí, obsahuje více podnětů k zamyšlení a je atraktivnější i pro starší čtenáře. S odstupem let můžu říct, že je to jedna z nejlepších dobrodružných knih, které jsem kdy četl. Už proto, že díky absenci jakýchkoliv fantaskních prvků (aspoň téměř) a vůbec Twainovu stylu psaní vyvolává dobrodružná plavba po řece v (nejen) mladém čtenáři pocit, že je on sám jen krůček od takovéhleho dobrodružství. A co s odstupem času můžu soudit, líbí se mi lehkost Twainova psaní a Huckova schopnost se rozhodovat spontánně, ale také rozumně. Asi se už musím brzy k Huckovi vrátit.

Artem
Artem
30.09.2012 4 z 5

Závěr knihy se Twainovi moc nevyvedl, řekl bych. I tak se ale jedna o velmi kvalitní počteni. Atmosféra dobrodružné plavby po řece je téměř dokonala.

nervy
nervy
20.08.2012 5 z 5

Mně je jen líto, že tuhle fakt dobrou knihu nemůžu vnutit synovi :)

Livien
Livien
15.08.2012 5 z 5

Když jsem v knihovně sahala po Dobrodružství Huckleberryho Finna, vůbec jsem nečekala, že se tak nasměju. Musím jedině souhlasit - některé příběhy časem prach nepokryje a budou obohacovat jednu generaci za druhou, aniž by se omrzely. :)

nightlybird
nightlybird
31.07.2012 5 z 5

Jednoduchý a výstižný komentář napsal už před léty někdo jiný, proč si tedy něco pracně vymýšlet :

"Všechna moderní americká literatura vychází z jedné knihy Marka Twaina jménem Huckleberry Finn" - napsal v jednom článku jistý pan Ernest Hemingway, zvaný Papá.

Vera Silent
Vera Silent
03.01.2012 4 z 5

Huckleberry je psan ve stylu vypraveni jizanskych historek. Pusobi to jednoduse jako by to psalo dite pro jine deti, ale ve skutecnosti je to jen dokonale zvladnuty pocin chlapka, ktery vedel jak do textu nenapadne schovat vetsi poselstvi. Hucka je spatny ulhany kluk, ale kdyz jedna, ridi se srdcem a kolkrat tak ironicky dojde k moralne spravnejsimu reseni nez vsichni ti dobri krestane a dospeli kolem nej. Huck ma vice podnetu k zamysleni nez Tom Sawyer.

Zajda
Zajda
31.07.2011 5 z 5

"A nestalo se někomu nic?"
"Ne, madam, jenom to zabilo černocha"
"To je ještě dobré, někdy přicházejí k úrazu i lidé."

Možná Twain psal tento román jako takové nenápadné dobrodružství. Možná chtěl poukázat na otřesnou nespravedlnost a nelidské postavení černochů v tehdejší Americké společnosti. Jisté je, že v románu to svědectví o tehdejším svinstvu je. Nikdy se už nesmí dopustit aby byl člověk zotročován kvůli tomu, že jeho kůže má jinou barvu než většiny.

kapllu
kapllu
21.03.2011 5 z 5

Mně se to četlo krásně. Moc se mi zamlouvalo, když Huck byl schopný poznat, jak se věci opravdu mají (že i černoch je člověk s city) a že to okolí také dokázal. Jeho selský rozum mi byl mnohem sympatičtější než ten Toma Sawyera. Huck také projevil nesmírnou odvahu, když zinscenoval svoji sebevraždu a vydal se do neznáma.

Bbrody
Bbrody
06.01.2011 5 z 5

Pěkné počtení i ve 20 letech. Tato kniha se mi líbila víc, než Tom Sawyer, který je doopravdy spíš pro mladší čtenáře. Naopak Huckleberry je přitažlivý i pro starší...najde se v něm napětí, lidské drama, podvody, černochy, protirasistický podtext...prostě vše, co může být zajímavé i pro dospělé.