Tolkien: Na březích Středozemě

Tolkien: Na březích Středozemě je první francouzsky psanou knihou, jež se do hloubky zabývá Tolkienovým nejslavnějším dílem, trilogií Pán prstenů. Jde o svého druhu průkopnickou práci a vůbec první hlubší analýzu Pána prstenů, již nyní dostávají k dispozici i čeští čtenáři. Na pozadí starých mýtů a moderních teorií románu nám Ferré nejprve představuje svět, v němž se odehrávají dobrodružství Froda, Gandalfa, Aragorna, Legolase a dalších románových postav. Zasazuje Pána prstenů do kontextu Tolkienova díla a zabývá se jeho vztahem k žánru fantasy. Ve druhé části knihy se pak věnuje tématu smrti, jejíž zkušenost je podle něj zásadní pro vývoj všech postav Tolkienovy trilogie a koneckonců i pro vyústění boje o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/102594/tolkien-na-brezich-stredozeme-102594.jpg 3.27
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno, Mladá fronta

Tolkien: Sur les rivages de la Terre du Milieu, 2006

Kniha Tolkien: Na březích Středozemě

Vlastina67
24.07.2016

Kniha byla díky obrovskému množství poznámek dost nepřehledná.

Alex.Barunka
27.04.2016

Dlouho jsem váhala mezi dvěma či třemi hvězdičkami.
Tohle není typ knihy, která by se dala číst jen jednou, protože tolika srovnání, která autor používá, prostě čtenář musí vstřebávat, vstřebávat a vstřebávat. Já ale vím, že už si podruhé knihu nepřečtu.

Autor šel zbytečně do hloubky a až moc četl mezi řádky. Některá srovnáni mi přišla až absurdní, zbytečná. No, kdo by přirovnával Gluma k upírovi.

Kniha slouží pro ty, kteří třeba na poprvé Pána Prstenů nedočetli, či se jim nelíbil. No, po této knize se jim nebude líbit už vůbec. Dalším cílem, který si autor vytyčil je seznámit nového čtenáře s touto trilogií, po přečtení této knihy si tento "nový čtenář" trilogii už asi vůbec nepřečte.

Doslova jsem se nudila, když jsem se prokousávala přes odstavce této knihy. Tato první francouzská kniha o podrobné analýze trilogie je značně přehnaná.

cathyblack
07.01.2013

Kniha se mi moc nelíbila. Přirovnávat Gluma k upírovi byla jen jedna z oprzlých přirovnání, kterých se autor nestítil pouzít. Neudělala mi moc velkou radost, pročež jsem veliký fanda Tolkiena. Nejspíš autor přemýšlel až příliš do hloubky... a nečetl mezi řádky. Je tu také možnost, že jsem já ta, co nepobírá....

Středozem, Středozemě (Tolkien) Pán prstenů

Vincent Ferré