Tolkien: Na březích Středozemě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tolkien: Na březích Středozemě je první francouzsky psanou knihou, jež se do hloubky zabývá Tolkienovým nejslavnějším dílem, trilogií Pán prstenů. Jde o svého druhu průkopnickou práci a vůbec první hlubší analýzu Pána prstenů, již nyní dostávají k dispozici i čeští čtenáři. Na pozadí starých mýtů a moderních teorií románu nám Ferré nejprve představuje svět, v němž se odehrávají dobrodružství Froda, Gandalfa, Aragorna, Legolase a dalších románových postav. Zasazuje Pána prstenů do kontextu Tolkienova díla a zabývá se jeho vztahem k žánru fantasy. Ve druhé části knihy se pak věnuje tématu smrti, jejíž zkušenost je podle něj zásadní pro vývoj všech postav Tolkienovy trilogie a koneckonců i pro vyústění boje o Prsten....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102594/tolkien-na-brezich-stredozeme-102594.jpg 38
Žánr
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Tolkien: Sur les rivages de la Terre du Milieu, 2006

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Tolkien: Na březích Středozemě

Přidat komentář
jirka9453
17. května

Jako Tolkienovci mi kniha nesměla chybět - aspoň jsem si to myslel, když jsem po ní v regále sáhl. Ne že bych toho přímo litoval, ale měl jsem strávit více času tím, že obsah knížky aspoň zevrubně prozkoumám. Zajímavá studie, ale zpracování je opravdu vcelku dost nepřehledné, nejlépe mít u čtení všechny knihy po ruce - a připravte se na to, že z některých rozborů byste z fleku vyslali autora do Mordoru. Nechám pouze hodnocení za snahu a oblibu žánru. Bohužel nic, co bych vytahoval z knihovny dnes a denně.

Vlastina67
24.07.2016

Kniha byla díky obrovskému množství poznámek dost nepřehledná.


Alex.Barunka
27.04.2016

Dlouho jsem váhala mezi dvěma či třemi hvězdičkami.
Tohle není typ knihy, která by se dala číst jen jednou, protože tolika srovnání, která autor používá, prostě čtenář musí vstřebávat, vstřebávat a vstřebávat. Já ale vím, že už si podruhé knihu nepřečtu.

Autor šel zbytečně do hloubky a až moc četl mezi řádky. Některá srovnáni mi přišla až absurdní, zbytečná. No, kdo by přirovnával Gluma k upírovi.

Kniha slouží pro ty, kteří třeba na poprvé Pána Prstenů nedočetli, či se jim nelíbil. No, po této knize se jim nebude líbit už vůbec. Dalším cílem, který si autor vytyčil je seznámit nového čtenáře s touto trilogií, po přečtení této knihy si tento "nový čtenář" trilogii už asi vůbec nepřečte.

Doslova jsem se nudila, když jsem se prokousávala přes odstavce této knihy. Tato první francouzská kniha o podrobné analýze trilogie je značně přehnaná.

cathyblack
07.01.2013

Kniha se mi moc nelíbila. Přirovnávat Gluma k upírovi byla jen jedna z oprzlých přirovnání, kterých se autor nestítil pouzít. Neudělala mi moc velkou radost, pročež jsem veliký fanda Tolkiena. Nejspíš autor přemýšlel až příliš do hloubky... a nečetl mezi řádky. Je tu také možnost, že jsem já ta, co nepobírá....

Doporučujeme

O psaní - Memoáry o řemesle
O psaní - Memoáry o řemesle

Štítky

Středozem, Středozemě (Tolkien) Pán prstenů

Autor a jeho další knihy

Vincent Ferré
francouzská, 1974

Kniha Tolkien: Na březích Středozemě je v

Přečtených11x
Knihotéce7x
Chystám se číst3x
Chci si koupit1x
dalších seznamech3x