Tobiáš Lolness

Tobiáš Lolness https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108157/bmid_tobias-lolness-bIV-108157.png 5 497 117

Pro velký zájem čtenářů vydává nakladatelství Baobab v novém vydání velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu...... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Svojtka & Co , Baobab

Tobie Lolness , 2007

Zverak
26.11.2021 5 z 5

Kniha pojednává o životě maličkých lidí na jednom stromě. Každý člověk má jen něco kolem jednoho milimetru. Hlavním hrdinou je Tobiáš Lolness, zprvu dvanáctiletý chlapec, který se snaží nejdřív utéct, pak zachránit svoje rodiče a pak zachránit celý strom. Mé vydání je vlastně soubor dvou knih. Má moc pěkné ilustrace a překrásný přebal. Kniha poukazuje také na rasismus a různé ekologické problémy. Kniha se mi moc líbila a řekl bych, že se dostala do Top 10. Každému ji doporučuju a dávám pět hvězdiček z pěti.

Zmiu
06.10.2021 2 z 5

Na knihu jsem se těšila a ze začátku jsem byla tak nadšená, že jsem tu ohromnou bichli táhla i v MHD. Nicméně v momentě, kdy se děj posunul do vězení, se něco změnilo. Zcela absurdní pasáž s Bernikou mi ukázala knihu v jiném světle. Čím dál víc jsem si uvědomovala, kolik je zde krutosti. I v jiných dětských knihách je násilí, ale tohle bylo jiné. Postavy byly až parodicky a nesmyslně zlé, místy mi z nich bylo až fyzicky špatně. Často zmiňované ekologické poselství zde bylo jen tak mimochodem, autor se daleko víc vyžíval v popisování násilí, někdy ho doprovázely i ilustrace. Plus ta nechutnost záporných postav, kdy kromě násilí je doprovází ještě odporný zjev a hloupost. Kniha obsahuje i milé pasáže a autor má bohatý jazyk, ale celkový dojem je spíše roztrpčenost. I náhlý zvrat děje byl trochu nelogický, ale jsem ráda, už takhle měla kniha moc stran. Můj oblíbenec byl Nils Amen, ten se aspoň nedopustil krutosti.

kercah
29.09.2021 5 z 5

Koupila jsem si ji na počest mého syna Tobiáše. Nevěděla jsem tedy o jaký příběh se jedná, to asi také ovlivnilo, že jsem se ze začátku trochu sžívala se stromovým světem. Nakonec to dostalo takový spad, ze jsem ani nevěděla, jak jsem knihu dočetla. Skvěle propracovaný příběh, klobouk dolů.

Barabora
07.05.2021 4 z 5

Pěkné, poslouchala jsem jako audioknihu, a super. Čekala jsem, že se mi to nebude líbit, ale jo. 4*

A.books
19.04.2021 5 z 5

Nádherný příběh v zajímavém světě. A obálka přímo nádherná!

peprenka12
15.04.2021

tuto knihu jsem cetla, kdyz jsem byla mladsi a zamilovala jsem se do ni takzvane az po usi. je krasne napsana a u fantazie se meze nekladou, podobny napad jsem zatim tedy nikde nevidela. je to take bohuzel smutny pribeh, ale pamatuji se, ze jsem knihu hltala a stale se tesila na dalsi a dalsi kapitoly. pribeh vas jednoznacne vtahne do deje a vlastne je to tak hezky popsane, ze bych si ji ted nejradsi precetla znovu. urcite doporucuji, je to poutave a pribeh si oblibite.
hodnotim 5/5

Jarka_rybář
26.03.2021 5 z 5

Přečteno či spíše poslechnuto jako rozhlasová hra. Hra je udělaná moc hezky.

Příběh Tobiáše a jeho blízkých je moc pěkný. Dramatický a plný zvratů i klidných přístavů. Autor vykreslil život na stromě i v trávě tak pěkně, že jsem si připadala, jako bych tam byla.

IYv
23.03.2021 4 z 5

chvilkama mi přišlo, že je to o Agrofertu...
teď vážně - trochu zklamaná jsem z překladu, nechápu, proč Tobiáš ždímá ponožky a teče z nich šťáva a podobné nepřesnosti se dají najít v knize často.
ale jinak je to roztomilé.
čteno vnučce 9let.

brebta
10.03.2021 5 z 5

Když teď jdu kolem stromu - stromů, prohlížím kmen, větve, listy.....kde roste mech a jak je veliký a hustý. Hledám jezírka, vodopády, domečky. Dívám se na jmelí, které nemusí být jen jmelí.....Každý strom je teď svá vlastní planeta, vlastní svět......
Chtěla bych být Elíšou.

Lucka12345
01.03.2021 5 z 5

Na této knize se mi líbilo snad všechno:Krásné myšlenky, originální nápad, do detailů promyšlený příběh, napínavé...Na začátku bylo jediné co jsme věděli že Tobiáš měří jen o něco víc než jeden milimetr,ale příběh nabíral a my jsme dostávali kousky skládanky. Příjde mi zbytečné psát koho jsem měla nejradši a koho jsem nesnášela protože každý si u mě našel místo a něčem se mi aspoň trochu podobal. Od srdce doporučuji!

Tritvaetna
09.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha :)
Jediné, co mi trochu vadilo je překotný začátek, který čtenáře vrhne do děje, aniž by mu dal jediné vodítko, co se děje, kdo jsou ti malí tvorové, kteří to mluví a tak dál, což bohužel může některé čtnenáře odradit. Nicméně pokud se čtenář prokouše začátkem, může se těšit na úžasně vystavěný příběh; kniha ubýhá ideálním tempem a její tloušťka vůbec nevadí (pomineme-li fakt, že je poněkud problém nosit ji v tašce), postavy mají charakter i plány a postupně se rozvíjejí, záporák je prostě správný hnusák se vším všudy (občas až komicky přehnaně, ale ne tak, aby to kazilo dojem) a jak se na závěr ukáže, všechno souvisí se vším...

Plysolida
02.02.2021 5 z 5

Nádherná kniha, navnadila mě rozhlasová úprava a musela jsem si přečíst celý příběh. Láska a přátelství je to nejdůležitější v této knížce i v životě :)

Alena640
27.01.2021 3 z 5

Umně a přesložitě vystavěná dějová konstrukce, obdivuji autora a ráda bych viděla ty grafy, které si maloval, aby se v tom všem vyznal. Postav je mnoho, dějových linek také, ale jakoby kouzlem se to všechno nakonec krásně zaplete tak, že to dává smysl. Na můj vkus příliš a zbytečně dlouhé, kéž by byl autor schopen u tohoto svého opusu zkondenzovat děj tak o třetinu, IMHO by to knize prospělo. Ale rozumím čtenářům, kteří na této knize ujedou, zamilovat se do fantastického světa stromových lidiček a užívat si s nimi jejich napínavé příběhy rozkročené mezi dobrem a zlem jde u této knihy samo.

Hanik.snb
16.01.2021 5 z 5

Kniha nadeje a lasky. Zamysleni se nad nicenim naseho sveta skrze svet stromovych skritku.

sandratea
13.01.2021 3 z 5

Podle mě přeceňovaná kniha, příběhy jsou na sebe krkolomně naroubované, všechny světové problémy naroubované na strom. Já jsem to nějak nepobírala.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Milá knížka, z originálního prostředí, která pohladí vaši duši.

zandu
10.12.2020 4 z 5

Hezká kniha. Hezké ilustrace. Mě jen trochu mrzí, že tyto dvě části knihy vyšly takto v jednom svazku, navíc v měkké vazbě. Uvítala bych raději opět dvě samostatné knihy.

Katrinreading
23.11.2020 5 z 5

Tohle je můj oblíbený autor, jeho tecty jsou plné poetiky k zamyšlení. Takhle kniha je vyjimecna.

Evžen82
16.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která me nejdřív odrazovala svou tloušťkou. Zpočátku jsem měla problém představit si malinké lidičky žijící na stromě, pořád jsem v nich hledala hmyz. Kniha se ale rychle rozjela a i přes značkou tloušťku jsem ji během pár dnů přečetla.

lencin
03.09.2020 5 z 5

Dvojdílná sága o chlapci Tibiášovi (1,5mm) žijícímu ve větvích stromu.
(2008)