Tobiáš Lolness

Pro velký zájem čtenářů vydává nakladatelství Baobab v novém vydání velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108157/tobias-lollnes-108157.jpg 4.9240

Tobiáš Lolness

Tobie Lolness (2007)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Svojtka & Co, Baobab

Kniha Tobiáš Lolness

lumiluvi

Kniha mě už od prvních stran zaujala, zamilovala jsem si autorův styl psaní.. Lehká "pohádkoidnost", láska k přírodě, smysl pro pravdu a spravedlnost se pojí dohromady a vytvářejí půvabnou postavičku Tobiáše, kterého prostě musí milovat každý... Osobně velmi doporučuji, myslím, že se vyplatí si přečíst i ostatní knihy tohoto geniálního autora.

Premek77

Orwell pro starší děti. Také jsem zkonzumoval ušima přes pětidílný vynikající rozhlasový seriál.

Ellíza

Kniha, která bude mít navždy čestné místo v mé knihovně...

skořice

Pamatuju si, jak tuto knížku dostala starší sestra kdysi k Vánocům. Tehdy jsem tu „bichli" vzala do ruky a hrozně jsem si jí chtěla přečíst kvůli tomu obrázku na obálce... a byla to chyba... Bylo mi asi sedm a přečetla jsem asi třicet stránek a vůbec mě to nebavilo...
Proto, když mi ji ségra asi o pět let později znovu doporučila, musela jsem se hrozně nutit než jsem se dostala přes oněch třicet stránek...
Knížku jsem četla vcelku asi půl roku, ale druhou polovinu jsem zhltla asi za týden... Konec se mi hrozně moc líbil a určitě doporučuji všema deseti. Jen se člověk musí donutit přečíst ten začátek...

GabrielleT.

Překrásný příběh, který v člověku dlouho doznívá

Puntíkářka

Jaká je tahle knížka? Jako šťastná vzpomínka na někoho, koho jste ještě nepotkali.
Milované pohlazení po duši.

Lamanai

To nejlepší z Broučků, Ferdy Mravence, Jamese Bonda, hrdinů Jaroslava Foglara a moudrosti De Saint-Exupéryho. Čtivé a dojemné ekologicko-sociologické varování. Příměs nádherné, láskou oplývající naivity a hrdinství příběhu dodává na síle a mně připomíná filmy, jako jsou Život je krásný a Vykoupení z věznice Shawshank, kde nejde o logickou celistvost, ale o naději v těžkých okamžicích, ve víru v dobro a obětování sebe sama pro vykoupení duší blízkých lidí ze smutku a zatracení. Pěkně jsem to obrečel a nestydím se za to.

Mabie
24.12.2018

Vyslechla jsem si příběh jako audioknihu a líbil se mi. Zápletka (i rozuzlení) není sice pŕekvapivá, ale to není na škodu, ten svět hmyzu je tolik podobný tomu našemu! U audioknihy jsem i ocenila “hudební podmalbu”.
Sice ji nepovažuji za nejlepší knihu svého života, ale je to hezky podaný příběh, který ocení nejen děti, ale i dospělí s dětskou duší.

hurikan123
20.11.2018

tahle knížka je boží - akční, netradiční i romantická
už jsem to četl jednou dřív, ale rozhodně se vyplatí si tohle přečíst podruhé, je to občas docela zmatené

driftcz
07.11.2018

Je to o Tobiášovi a jeho tátovi. Který jsou vyhnáni protože Tobiášův táta má tajemství které nechce říct ,aby ochránit strom což je dům pro trpaslíky. Tákže jsou ve vyhnanství a snaží se přežívat.je to trochu zamotaná kniha ale pobavíte se.
zaujalo mě to že je to aktivní a zajímavá kniha. Doporučuji ji tím co mají rádi akčnost a zábavu

LostrisS
11.10.2018

Úžasná kniha. Hodně zamotané, ale dalo se to dobře pochopit. Kniha má spoustu tváří a je to velice poutavě napsané.

eliska2669
27.09.2018

Super kniha, jsou tam nesrovnalosti a občas mě štval jakýsi didakticko - ekologický nádech, občas až moc výrazný, ale celkový dojem je hodně dobrý a zajímavý. Až teda na Tobiáše, což je prostě klasický naprosto bezcharakterní hlavní hrdina. Leo Blue je tisíckrát lepší.

Alžbjeta
23.09.2018

Krásná kniha. Ideální pro starší děti.

pafčaodřeky
30.08.2018

Dobré, nicméně mám podobný postřeh jako Aroucaria; na příběh pro (malé i velké) děti je Tobiáš Lolness málo "pohádkový", jste sice na stromě s jeho obyvateli, řešíte však reálné věci dnešního světa bez roztomilých zázraků a větší fantazie....a jako pohádka pro dospělé mi zde trochu vadí předvídatelnost, prvoplánová dějová linka....takže slabší 4 hvězdy

Aroucaria
31.07.2018

Dočetla jsem ten první díl. Jak to jen napsat, abych ten křehký svět broučků nepomačkala. Nemohla jsem si pomoct, ale tolik se to podobalo lidskému, pozemskému životu, že jsem se nedokázala vcítit do toho pidisvěta. Možná, že i dokázala, ale byla smutná, že tam to taky tak krutě chodí. Ale taky možná, že mám čtenářskou krizi ...

Elisa.Beth
17.07.2018

Krása. Síla. Ani nemám chuť používat slova. Nevystihnou všechna kouzla té knihy.

Moc si vážím toho, že autor dokázal vyjádřit jádro ekologické a společenské krize tímto krásným způsobem, tak, že do problémů můžou nahlédnout i děti.

Jen je mi úzko z toho, jak ta kniha na dnešní společnost sedí. A že nesedí na začátek a konec té knihy, ale na to temnější uprostřed.

jxr
10.05.2018

skvělá kniha, která se mi moc líbila - příběh, který je ilustrován spoustou obrázků, má spád, je plný zvratů, často napínavý...dobře se čte. Z prvního pohledu dobrodružný pohádkový příběh miniaturních lidí , kteří obývají strom na louce, který však skrývá hrůzy totalitního režimu reálného světa.

Svica
10.05.2018

Neuvěřitelně nádherný příběh. Krásné ilustrace. Nedá se k tomu napsat nic víc, než jen to aby si to každý přečetl. Určitě se k ní budu pravidelně vracet.

Maťkooo5
19.04.2018

Jedním slovem BOMBA

vodopad152
13.02.2018

Tahle kniha je prostě bomba. Sice jsem ji četla pěkně dlouho, ale je naprosto dokonalá.

Drey
31.01.2018

Jedna z mých nejmilovanějších knih. Četla jsem to třikrát a rozhodně ne naposledy.

simviki
28.10.2017

Nádherná kniha nejen pro starší děti, ale pro kohokoliv, kdo chce číst, vstřebávat, vnímat, naslouchat stromům, trávě a celému světu kolem sebe. Někteří ji přirovnávají k Hobitovi, ale ve mně spíše vyvolává knížky Letopisy Narnie C.S. Lewise . Dobrodružný nádherně napsaný příběh na první pohled, s hlubokým a varujícím poselstvím při pozornějším čtení. Ale i děti, které to čtou jen prvplánově pro pobavení a adrenalin nepřijdou zkrátka, dozví se mnoho životních mouder, setkají se tváří v tvář zradě, ale i přátelství, které neváhá obětovat život pro druhé, dokonce je pohladí i první dětská láska...

Alíša236
11.10.2017

Knížka se mi moc líbila, nápad je skvělý i když děj předvidatelný. Jen během čtení mi pořád naskakovalo, že je to kniha určená dětem. Nějak jako dospělý, který už přečetl hodně historických románů a z dějepisu pojem o historii lidstva trochu má hodnotím určité pasáže a situace jako příliš prvoplánové a zjednodušené. Ale právě pro děti mi tato forma přijde skvělá a až dorostou děti mé, určitě jim knihu doporučím. (Mimochodem, velmi mě bavilo, že i když je v knize dosti klišé, tak tam občas zazáří nějaké moudro, které klišé není a dopadne s žuchnutím do mysli čtenáře, který se musí zastavit a moudro vstřebat... většinou jde jen o jednu větu, která řekne vše... a takových vět je v románu tak deset?? ale stojí za to)

-LaraRead-
15.09.2017

Nejlepší kniha v mém životě. A vzhledem k tomu, za jsem jich přečetla stovky, bych řekla, že už není, co dodat.
Snad jen to, že mi změnila náhled na stromy i svět.

kyticka152
21.07.2017

Kniha se mi moc líbila. Originální nápad a ten příběh mě uchvátil. Dlouho jsem nad knihou váhala, ale teď už vím, že jsem neměla důvod. Pouze tloušťka dvou knih v jedné. Doporučuji k přečtení!!!

kofee
18.05.2017

Pohled na stromy se touto knihou mění. Tolik světů v sadech a lesích. Který je ten Tobiášův? Kdo žije na ostatních? Opatrujme stromy, je v nich víc, než jsme tušili.
Tolik nádherné fantazie, tolik puzzle příběhů. Geniálně napsané, s citem a láskou.

havranice
09.05.2017

Nádherná kniha, přečteno za týden. Je asi i skvěle přeložená, protože text se čte neuvěřitelně ladně, nikde nezadrháváte, prostě si vychutnáváte obrazy, které ve vás text souvisle vytváří. Příběh je skvěle vystavěný, perfektně vykreslené postavy a jejich charakterový vývoj, pozadí jednání, napětí na každé stránce, hodně postav, ale všechny vás zajímají, všechny mají v ději své místo, není to "one man show". Líbí se mi, že zde velkou roli v příběhu mají i Tobiášovi rodiče a to nejen jako rodiče a nejen z titulu funkce jeho rodičů, ale prostě jako lidé, kteří také mají svůj životní příběh a nějak ho žijí. Je to o vztazích, o lásce, o rodině, o dobrodružství, o odvaze... Je tam ekologický podtext, ale myslím, že dobrým způsobem (považuji ekolog.chování za důležité, ale dnes je v tom někdy i spousta lží, demagogie a pseudonáboženství). U mnoha míst jsem si říkala - to je dobrý, to má přesah, nad tím musím ještě popřemýšlet, ale děj byl tak napínavý, že jsem těmto myšlenkám prostě neměla sebedisciplínu dát prostor - což je škoda, opravdu v tom je i o čem přemýšlet, ale je to tak dobré, že to člověk prostě zblajzne moc rychle. Příště to dám pomaleji. Těším se, až to budou číst moje děti - myslím, že ideální věk je 11 až 15 let.

jasnenka
04.05.2017

Miluju stromy a toto byla jízda ... překrásná kniha o všem, co nás přesahuje. Kdo z nás ví, jak to vlastně doopravdy je... "Věci se nemění pro nic za nic"
"Každý mozek ma svoje tajemství. To moje je postel. A tvoje talíř. Než začneš myslet, najez se, jinak tvé přemýšlení nebude stát za nic"
"Že nejkrásnější objev, jaký jsem kdy udělal ve svém životě, byl ten, ze suché listy nepadaji samy od sebe. Padají, protože je tlačí pupen příštího listu. Život!"

18LenkA12
05.04.2017

Pěkná příjemná kniha, plná dobrodružství a napnelismu. Čtení jsem si užila a jednoduše vžila do osudů hlavních postav. Doporučuji přečíst, těm kteří hledají originalitu a mají rádi přírodu především její krasu.

misa2834
23.03.2017

Fantastická kniha. Četla jsem ji 10 leté dcerce před spaním a byla unesená. A já taky. Napínavý příběh se spoustou přesahů. Na stromy se teď díváme úplně jinak :D

rozhlasové zpracování

Timothée de Fombelle