Tobiáš Lolness

Tobiáš Lolness https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108157/bmid_tobias-lolness-bIV-108157.png 5 494 117

Pro velký zájem čtenářů vydává nakladatelství Baobab v novém vydání velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Souborné vydání obou dílů v jednom svazku. Domovem hlavního hrdiny je obrovský strom, který je pro jeho obyvatele celým světem. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Hledá bezpečí, přátele a způsob, jak zachránit strom před zničením, neboť srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Pokusí se odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu...... celý text

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Svojtka & Co , Baobab

Tobie Lolness , 2007

Petra21
Petra21
01.01.2024 5 z 5

Tak něžné krásno hladící dávno ztracenou dětskou duši! Dojemný, laskavý i dobrodružný příběh Tobiáška a jeho bližních vykřesá dávno zašantročenou touhu po fantastických světech i víru ve spravedlnost a lidské dobro. A já jsem opravdu lapena do pavoučí sítě utkané z nádherných metafor a lehoučkých krásách košatého jazyka, takže jsem věřila v pohádkové rozuzlení i přes všechna příkoří a zdánlivě předurčený zmar těch droboulinkatých tvorečků připomínajících lidi. Nechť se tedy prosím nechá každé dítě okouzlit a každý dospělý ať se na chvilenku vrátí k tomu podstatnému, co už za celá ta pokrytecká léta často přestal vidět...

los
los
15.11.2023 2 z 5

naprosto se shoduju s čtenářkou Alma-Nacida, která komentovala knihu níže: na Tobiáše jsem četl jen samé nadšené kritiky a dostával od dětí a dospívajících jen skvělá doporučení, a přestože mne na začátku upoutal nápaditý a originálně vystavěný fikční svět, který se zjevně chce cíleně vymezit proti magii, kouzelnickým školám a nadpřirozenu vůbec, nedokázal jsem se popasovat ani s příhodami, ani s postavami a už vůbec ne s posláním příběhů - vyprávění se pořád vrací do jakési tíživé, vážné atmosféry a předpojatě tlačí na city, charaktery jsou a zůstanou úplně ploché, bez vývoje a života, ono pohádkové rozdělení dobra a zla je extrémně ohraničené na trpící, soucitné, utlačované, spravedlivé a moudré dobráky proti krutým, úplatným, podlým, špinavým a ošklivým padouchům...

nezaujalo, spíše nudilo... nechávám k posouzení menším dětem, které už/ještě nebaví HP a LOTR

Rozari
Rozari
21.07.2023 4 z 5

Poslouchali jsme na dlouhé cestě autem se syny (9,5 a 8 let) jako audioknihu, respektive spíš než audiokniha to je rozhlasová hra, s hudebním doprovodem, různými zvuky dokreslujícími děj, kdy každou postavu mluví někdo jiný. Ta dramatizace je opravdu na vysoké úrovni.
Mně i synům se ten příběh líbil, z mého dospělého pohledu je sice poněkud černobílý, ti zlí jsou opravdu odporní a hnusní až na půdu, ti dobří laskaví a milí, ale proč ne. V pohádkách, a toto je pohádka, to tak přece bývá.
Konec mi přišel poněkud uspěchaný, ale celkově se nám to líbilo.

artep1605
artep1605
24.05.2023 5 z 5

"I pero z křídla anděla může vypíchnout oko, když ho špatně chytíme."

"Báli se, že o to všechno přijdou, i když o to přišli už dávno. Nic nebráníme tak úporně jako to, co už nemáme."

"Major ale nic neviděl: hloupost zabere člověku všechen čas."

"Svíčkař neříkal nic, což je spolehlivý způsob, jak vypadat inteligentně. Srovnání s Krolem se ovšem nemusel nijak obávat. Vedle majora by i nočník vypadal jako intelektuál."

"Těžko říct, co dělá chvíle strávené u slavnostního stolu nezapomenutelnými. Taková slavnost je tajemství, které není na objednávku."

Úžasná kniha.

Jaklová.katka
Jaklová.katka
07.05.2023 5 z 5

Nádhera. Příběh malého Tobiáše a Eliši. Rozhodně nečtu naposledy

papier451
papier451
26.03.2023 5 z 5

vťahujúce, fantastické, poučné, všetky emócie obsahujúce

Verouš23
Verouš23
18.03.2023 5 z 5

Pěkná kniha, všem ji moc doporučuji.

Love_books_369
Love_books_369
10.12.2022 5 z 5

Skvělá knížka, moc pěkné ilustrace. Moc doporučuji. ️

Alma-Nacida
Alma-Nacida
28.10.2022 2 z 5

Někteří čtenáři tu při hodnocení zmiňovali Broučky, na které jsem do té chvíle ani nepomyslela, ale teď si uvědomuji, jak mi šla v dětství ta kniha na nervy, dost podobně jako Tobiáš. Taky v ní vnímám citový nátlak a agitaci až moc okatou. Vadí mi, že záporné postavy jsou odporné až k jakési parodii, pokud někomu vyleze cigareta nosem už někde kolem strany 55, na dalších stranách to už moc prostoru ke gradaci nedává.
Stejně jako se Broučci pomodlí k "laskavému Hospodinovi" a následně bezmála všichni zmrznou, navíc autor záměrně užije těžký kalibr tím, že všechny sedmikrásky označí za jakési pomníčky mrtvých Broučků se záměrem uvrhnout asi dětského čtenáře do naprostého zoufalství, tak i v Tobiášovi cítím manipulaci s city čtenáře, která mi opravdu hodně vadí. Do té míry, že tuto knihu ve škole z doporučené literatury zcela vynechám.

klarenzi
klarenzi
13.10.2022

Když mi @zanicenyknihkupec napsal, že tohle je skoro povinnost, neváhala jsem. A je to pravda! S Tobiášem jsem si oba díly neskutečně užila. Jedná se o dětský příběh, kdy lidé jsou velcí zhruba jeden milimetr a žijí ve světě, který je velký přesně tak jako jeden strom. A ten strom je neskutečně promyšlený svět, který se pere se stejnou nerovností a lidskou hloupostí jako ten náš. Ale kromě nerovnosti i tady najdete statečná a upřímná srdce. Tohle celé je další důkaz toho, jak moc je důležité, aby dospělí četli dětské knihy. Protože oni to často potřebují mnohem víc než ty prckové. Sáhněte po Tobiášovi, stojí za to. @knihodura

Lenny33
Lenny33
05.07.2022 5 z 5

Skvělá kniha s určitým přesahem a krásnými myšlenkami.

Richisa
Richisa
27.06.2022 4 z 5

Knihu jsem měla půjčenou od kolegy, který ji velmi doporučoval. Ze začátku mi chvíli dalo, než jsem se začetla a pochopila, o kom se to vlastně mluví, a co se to tam děje.

Po nějaké době jsem začala knihu hltat. Cca 100 stran do konce jsem měla pocit, že už vím, jak to dopadne a trochu jsem ztratila motivaci dočítat, ale dočetla jsem.

Kniha má v sobě spoustu krásných paralel s naším světem, a spoustu myšlenek z vážnému zamyšlení... Své si zde najdou jak malí, pro které je více určena, tak i dospělí, kteří asi některé věci vidí jinak.

Postavy byly poměrně černobílé, jak už zde někdo zmiňoval, zlo bylo zbytečně umocněno ošklivostí a hloupostí, dobro bylo velmi krásné a chytré, a více méně mezi tím nebylo výjimek. Místy je vše zbytečně surové... Líbilo se mně i mému 10letému synkovi, který knihu četl ve stejném čase jako já.

Hanouch072
Hanouch072
13.05.2022

Moc pěkná kniha, sice těch 616 stran - uf, moc pěkně napsáno, od autora jsem přečetla více knih a všechny se mi líbily. Jsou to sice knihy pro děti, ale píše tak, že je to pro malé i velké. Nádherný příběh.

Lidska_ctecka
Lidska_ctecka
12.05.2022 4 z 5

Drahouškové,
tato kniha je řazená do sekce pro děti a mládež, ale nachází se v ní spousty krásných myšlenek, které nutí čtenáře se zamyslet. Příběh bych doporučila všem věkovým kategoriím. Je pravda, že některé pasáže jsou zdlouhavější, ale o to víc si pak užíváte dějově nabyté části a rozhovory postav.
Je zajímavé hledat paralely mezi naším reálným světem a životem ve světě Tobiáše Lolnesse. Chvíli trvalo, než jsem se takzvaně dostala do tohoto knižního světa. Ale stálo to za to...

Zuzanak4
Zuzanak4
16.04.2022 1 z 5

Další z těch knih pro vyumělkované lidi, co si libují v prapodivných názvech a anotacích. Nechci nikoho urazit, knihu jsem dostala darem ještě s dalšími knihami tohoto autora a nestačila se divit. Nuda, nuda, nuda...

lauris
lauris
12.03.2022 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy přečetla!!

tuommo
tuommo
28.02.2022 3 z 5

Čtivý dobrodružný až pohádkový román. de Fombelleho postavy jsou víceméně černobílé. Čeká tu na vás několik dějových linek, které se různě smotávají. Líbilo se mi to. Před dvaceti lety bych tomu určitě dal pět hvězdiček.

cérka
cérka
22.02.2022 4 z 5

Audiokniha

Ke knize mě přivedla řada dospělých čtenářů, kteří se ke knize vracejí a vřele mi ji doporučují. A tak jsem už i já poodkryla život stromových lidiček a prožila s nimi jejich dobrodružství.

Knihu hodnotím pozitivně. Z pohledu dospělého čtenáře bych sice řekla, že spousta situací a zápletek mohla být více rozvedena, na druhou stranu děti mají úžasnou fantazii a určitě si poradí ;).

Hvězdná interpretace Jiřím Lábusem, Viktorem Preisem, Mikulášem Převrátilem a dalšími skvělými herci knize přidává určitě nejednu hvězdičku.

hrosik3
hrosik3
08.02.2022

Dcera měla tuto knihu jako povinnou četbu. Něco tak hrozného jsem vážně nečekala. Vypadalo to jako směšná politická agitka. Kniha pro děti? Ne. Dceři ani mně se vůbec nelíbila.

Pepa62
Pepa62
15.01.2022 2 z 5

S knihou jsem se absolutně minul! Ze čtení jsem si odnesl pouze jedno. Snad ponaučení: neočekávej od knihy primárně určené pro děti a mládež nic víc, než je opravdu dopředu avizováno!