To že byl život? - Z podzemní církve do labyrintu svobody

V autobiografické knize Tomáše Halíka sledujeme autorovo dětství, atmosféru rodinného zázemí a jeho vysokoškolská studia na pražské filozofické fakultě v době pražského jara. Po této zdánlivě příznivé době přichází ostrý zlom, když se autorovy životní osudy svazují s prostředím „podzemní církve“ i bytových seminářů. Obojí ilustruje dobu „normalizace“, nejen její sdílenou konspirační schizofrenii, ale i ústrky, kterým bylo prostředí disentu vystaveno ze strany režimu. Napínavý příběh pokračuje jak v dobách těsně předrevolučních, tak během událostí sametové revoluce. Autobiografickou linku provázejí osobní vzpomínky na zajímavé osobnosti, které ho formovaly – Jana Patočku, Jiřího Reinsberga, Josefa Zvěřinu, Otu Mádra, Václava Havla, kardinála Tomáška, Jana Pavla II. –, ale objevují se i výrazné postavy současného světa, jakými jsou papež Benedikt XVI., papež František, tibetský dalajláma a mnozí další. Stejně tak přicházejí i mezinárodní ocenění a pocty za dosavadní práci, které ovšem pronásledují různé formy osobní zášti. Tomáš Halík využívá autobiografii k přiblížení východiska svých úvah nad závažnými otázkami společnosti, které nezahrnují pouze církev a její směřování, ale i směřování a místo člověka v dnešní době....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379827/to-ze-byl-zivot-z-podzemni-cirkve-d-llL-379827.jpg 4.724
Biografie a memoáry
Vydáno · NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha To že byl život? - Z podzemní církve do labyrintu svobody

ne.ver

Zivotopisy mam rada, takze jsem uz kdysi davno cetla predchozi Halikuv zivotopis "Ptal jsem se cest" - vrele doporucuju. Tato navazujici kniha nezklamala, je ctive napsana a dotahuje nektere myslenky z predchozi knihy. Chapu, co tu nekteri ctenari zminuji - totiz urcitou narcistni stranku povahy autora - ale myslim, ze to neni zas tak zle a lze se na to divat s laskavosti. Mam Halika rada se vsim vsudy; porad ma co rict, nikdy se v tomto ohledu nevycerpal a je pro me zdrojem velke inspirace.

Lucienka

Od disentu s Václavem Havlem až po dnešní dobu, z jednoho kontinentu na druhý s neskutečným a tak milým propojením historie, víry, politiky a filosofických zamyšlení z pera duší mladíka se zkušenostmi kmeta, toť naše studnice vědomostí Tomáš Halík, obklopený akademickou farností plné omladiny, kterou je radost sdílet a navštěvovat.

PetrJandáček

Od pana Halíka jsem již četl a čtu knihu Prolínání světů a musím tuto knihu jen doporučit. Tuto autobiografickou knihu od p. Halíka si přečtu rád.

ondjar0237

Velmi čtivé. Pozoruhodný život - člověk se neubrání obrovskému respektu k osobě autora. Ke kritickým hlasům ohledně ješitnosti autora: jde o autobiografii mimořádně úspěšného člověka. Ano, my Češi se s úspěchy krajanů smiřujeme často kdovíproč špatně. A když už má někdo před námi zmiňovat své úspěchy, měl by se -dle podivné české tradice- hned v každé větě alespoň a takřka povinně ironicky ,,shodit" či znevážit. To v této knize příliš nečekejme, ale já osobně nic takového opravdu nevyžaduji. Suma sumárum - skvělé čtení a klobouk dolů před Tomášem Halíkem!

MilBart
16.12.2018

Tomáš Halík jak ho všichni známe. Kniha není pro každého. Některé myšlenky jsou opravdu velmi zajímavé a hluboké.

Xena36
23.10.2018

Muž hlubokých myšlenek a víry, který se nebojí říci vše naplno. Ano, místy je cítit větší zaobírání se sebou samým, ale i o tom v knize hovoří a s pokorou tuto svou slabou stránku přiznává.

limetka2008
24.07.2018

Tomáš Halík poutavě zasadil autobiografické vyprávění do kontextu doby, pravdivě a bez patosu líčí situaci církve v komunistickém Československu a nejrůznější související události. Nevyhýbá se ani velmi bolestným věcem svého života, plynoucím z neporozumění, snad i závisti.... S pokorou líčí mety, které by leckomu jinému možná stouply do hlavy - doktoráty ze světových univerzit, Templetonovu cenu.... A navíc je mistrem slova, není to suché, kniha se čte výborně!

Nehorazna
28.06.2018

Zajímavé čtení, hlavně se mi líbilo zasazení otázky víry do historických okolností v Československu. Ale forma vyjadřování na mě moc sebestředná a ješitná, i velké události se dají vyjádřit s pokorou ....

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Tomáš Halík
česká, 1948