To prší moře

To prší moře https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356556/bmid_to-prsi-more-rIL-356556.jpg 4 1584 410

Hančin svět naruší poprvé nečekaný rozvod jejích rodičů a střídavá péče, o níž rozhodne soud. V otcově nové rodině se setká s Alešem, synem otcovy ženy. Měla by ho považovat za bratra, ale ona se do něj zamiluje. Nešťastně, protože Aleš v ní vidí především sestru. Jenže to není jediný Hančin problém. Nejdřív otcova a potom i matčina smrt ji zcela vykolejí a Hanka obtížně hledá způsob, jak se se vším vyrovnat, hledá někoho, o koho by se mohla opřít. Zprvu jí pomáhá babička, jejíž životní příběh jako by předznamenal i Hančiny osudy. A pak potká o hodně let staršího Huberta, který dělá, co jí na očích vidí. Ale bylo jejich setkání opravdu náhodné, nebo Hubert sleduje svůj vlastní cíl?... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Motto

AlbionFoxyFox
23.05.2020 3 z 5

Několik zábavných momentů, zajímavý závěr, i když jsem ho v jednu chvíli začala čekat, ale mně osobně nebyla hlavní hrdinka sympatická, chvílemi mi vyloženě vadila, ale knihu jsem četla i tak dál díky tomu, jak čtivě byla napsaná. Prostě rozporuplné pocity.

Kopretina_aku
20.05.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Sice to není žádné veselé čtení, ale místy i pobaví. Vyhovovalo mi střídání časových rovin, různorodé postavy. Oblíbilia jsem si Ježibabu. U knih paní Třeštíkové jsou většinou hlavní a vlastně i vedlejší hrdinové svým způsobem nenormální, takže mi nejvíc ujetá přišla jen zápletka s Hubertem, to už byl opravdu úlet.

Savelok
13.05.2020 4 z 5

Ještě z žádné knihy jsem neměla tak rozporuplné pocity. Moc se mi líbí styl a forma jakou je kniha napsaná - kniha podává odlehčený pohled na tragické události v životě mladé ženy a moc hezky popisuje vývoj její osobnosti. V žádné pasáži se děj netáhne a plyne rychle, nad ničím se autorka nezastavila natolik dlouho, aby mě to mohlo začít nudit. Nadruhou stranu je tu ale jedno velké ALE - příběh je několik kilometrů vzdálený tomu, čemu jsem ochotná uvěřit. Přestože běžně čtu Young Adult literaturu, mám pocit, že s ničím tak přitaženým za vlasy jsem se doposud nesetkala. Ve výsledku dávám 4/5, protože si myslím, že mi kniha, i přes místy nereálný děj, něco přinesla - jsem plná emocí a pocitů, které ve mě kniha zanechala.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Radka Třeštíková dokáže svým umem čtenáře vtáhnout do příběhu, který dokonale demonstruje to jaký život opravdu je. Budete cítit, že se autorka snaží vypořádat se svou osobní ztrátou a tak se téma ztráty v knize objevuje hned několikrát a to v různých podobách.

Aleh
27.04.2020 4 z 5

Další setkání s RT. Baví mě, že každá kniha překvapuje. Autorka se často věnuje mezním životním příběhům svých postav, ale pokaždé je čtenáři podává trochu jinak. Překvapuje něčím jiným, nějak jinak. Tentokrát nechává vyprávět své hrdiny a především Hanku, která poměrně věcně popisuje svůj životní příběh. Na to, kolik jí je let, toho zažila požehnaně. A má co dělat, jak se se vším vyrovnat. A ne vždy to jde lehce a snadno. Hanka procházi nejrůznějšími životními etapami s menšími i většími kotrmelci... A není divu, už od dětství je postavena tváří tvář těžkým životním situacím. Baví mě prolínání časových rovin, jako by odbíhala od hlavního tématu, ale vše má svůj smysl, řád a cíl. A taky potká Huberta. Časem přijde na to, že setkání a seznámení s Hubertem není vůbec náhodné. A opět svým způsobem přichází otevřený konec. Ale to mi nevadí. Život plyne dál a přináší dál stále nové zkušenosti. Čtenář má prostor pro vlastní představivost. Vždyť s poslední stránkou knihy život Hanky nekončí..... Je to jako v životě.

kokina74
25.04.2020 2 z 5

Moje první setkání s touto autorkou. Nějak nevím jak tuto její knihu uchopit. Silné téma, které je ovšem popsáno velmi povrchně. Mnoho pohledů postav, že jsem se v jedné chvíli ztrácela, pokud jsem se plně nesoustředila na čtení. Občas mě pobavily určité pasáže no spíše "hlášky," ale to je tak vše. Přemýšlím, zda mi kniha něco přinesla. Bohužel nemůžu na nic přijít. Obávám se, že to pro mě bude jen kniha, kterou jsem přečetla, ale za pár dní dní už o ní nebudu vědět.

Chesterton
16.04.2020 3 z 5

Překvapení po knize Osm. Prolínají se osoby i časové roviny....sny a touhy, zraňování dětí i dospělých...minulost s přítomností....
Chvíli jsem hledala způsob jak příběh uchopit, ale promyšlenost, čtivost ani myšlenka nechybí.
Prožít peklo střídavé péče, všechny nástrahy a životní kopance, co Hanka, kdo ví jak bych skončila.
Nešlo mi nemít ji ráda.
Zručně popsáno jak snadno vlastní sebestředností pácháme dětem šrámy na duši, avšak tytéž si často neseme sami z minula....
Postava Huberta je až děsivá.

Žádná velká literatura, oddychovka k zamyšlení, ale tentokrát mi sedla.

zuzu8480
15.04.2020 5 z 5

Knížka byla pohodová, nic náročného, nic světoborného. Četla se dobře a závěr překvapil.

KnihomolkaEva
14.04.2020 4 z 5

Knížky Radky Třeštíkové mě nikdy nelákaly, ani nevím proč, k této jsem se dostala jen proto, že je teď ke stažení zdarma. Čtení mě kupodivu bavilo, knížka byla velmi čtivá, i když někdy mi přišla trochu zdlouhavá. Ráda čtu knihy o psychicky nemocných lidech. Některým situacím jsem se opravdu zasmála a závěr byl skvělý. Možná si přečtu ještě nějakou další knihu od autorky.

viki77
13.04.2020 4 z 5

celkem dobré čtení.Zajímavý konec

Kris.Tyna
13.04.2020 1 z 5

Musela jsem se opravdu donutit dočíst knihu do konce, v porovnání s dalšími knihami od této autorky (Osm a Bábovky), je za mě tahle jednoznačně nejslabší.

huhuhu
07.04.2020 4 z 5

O téhle knize platí totéž jako o všech od RT, které jsem četla: Je hodně čtivá, čte se rychle a snadno, občas mě pobavily různé "hlášky". Ale za pár dní už asi nebudu vědět, o čem to bylo, nic to ve mně nezanechá. I když téma se tváří hodně "vážně", tak nějak to jen klouže po povrchu.

yellowbanna
04.04.2020 4 z 5

Doufala jsem v lehkou, oddychovou knížku, která mě v současné době zvládne pobavit. Což o to, často pobavila, ale spíš stylem psaní a některými "hláškami" než lehkostí tématu. To rozhodně lehké nebylo a teď po skončení jdu hledat dál něco veselejšího.

*Čtenářská výzva - 6 - Kniha, která mě zaujala svým názvem

domihruzkova
03.04.2020 3 z 5

Do půlky knihy to bylo ještě docela zajímavé, kdy se rozvod a následně i smrt otce rozebíraly z úhlů všech účastníků - dcery, manželky, milenky i matky.

Hanka je rozmazlený spratek, zasloužila by pár facek, aby si začala vážit lidí, které kolem sebe má a toho, co pro ni dělají. Její jednání a chování mě neskutečně iritovalo.

Vztah s Hubertem je jeden velký bizár.

A ten konec?!

Simikik
02.04.2020 5 z 5

Radka Třeštíková má neuvěřitelný smysl pro napětí a současně humornou náladu. Chvílemi jsem si říkala, že jestli použije další klišé, tak knihu odložím, ale nakonec jsem za ta klišé ráda. Je to oddechová literatura, která má zabavit, pobavit, rozplakat. Slova hezky plynou a přitom člověk touží číst dál a dál. Smrt je součástí Radčiných knih, respektivě těch, co jsem četla. Líbí se mi, jak si pracuje. Tak neuchopitelně. Nesnaží se mocí mermo všechno vysvětlit. Nechává čtenáře mít vlastní prožitek, vlastní projekce a vlastní žití. Předpokládá, že každý má svojí zkušenost, kterou si promítne a mezitím nechá příběh běžet dál. Závěr je otevřený a přitom všechno pěkně uzavře. Znovu nemá potřebu dovyprávět celý příběh, to se mi zamlouvá, nechává to takovou chuť si přečíst další knihu, protože nikdy nevím všechno.

Pav
27.03.2020 4 z 5

Za ten závěr ubírám jednu hvězdičku. Tentokrát sice nebyl tak nejasný, ale některé věci se dořešit mohly. Od půlky už jsem nedokázala přestat číst. O to víc ten konec nenaplnil mé očekávání. Jestli to byl záměr?

drzaja
22.03.2020 1 z 5

Já čtu Radku Třeštíkovou moc ráda, jen mě mrzí, že ve svých knížkách vrší klišé na klišé. A asi to po ní nikdo ani nečte, protože znáte někoho, kdo ve dvaceti letech s překvapením zjistí křestní jméno svojí jediné babičky, se kterou se stýká celý život? to v životě nedělala hrdinka jediný projekt do školy na téma rodina? Při tom stačilo změnit málo a situace by dávala smysl. Paní Třeštíková je talent, potřebuje lepšího editora nebo redaktora, ale vlastně má to cenu pro nás pár náročnějších čtenářů? Nevím.

Stepi84
15.03.2020 4 z 5

Taková fajn oddechovka.

Aranel15
24.02.2020 5 z 5

Výborná kniha. Napsaná je velmi čtivě a úplně mě vtáhla do děje.

Daris
21.02.2020 5 z 5

Smutné životní osudy. Každopádně kniha je napsána skvěle, nemohla jsem se odtrhnout.