To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29004/to-nemyslite-vazne-pane-feynmane-29004.jpg 5 562 95

Sbírka humorných historek z Feynmanova života, ilustrující jeho chuť poznávat zákonitosti světa kolem nás.

Literatura světová Biografie a memoáry Věda
Vydáno: , Aurora (Praha)

Surely You're Joking, Mr. Feynman! , 1985

Jonny
08.03.2017 5 z 5

Richard P. Feynman byl jedinečný člověk! Nejenže dosáhl skvělých úspěchů v akademické dráze coby Fyzik, navíc se skvěle prosadil v umění a aby toho nebylo málo - taky skvěle píše. A přitom působí dojmem uvolněného, vstřícného člověka. Jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat alespoň skrze knížku.

alef
21.02.2017 4 z 5

Knížka vyprávějící milý, vtipný a až poetický příběh o tom, jak se z jednoho zvídavého chlapce opravujícího stará rozbitá rádia stal uznávaný fyzik. Z příběhu téměř fyzicky cítíte jeho chuť do života ... a taky jeho touhu život poznat ... a až do těch nejmenších detailů ... životu a světu porozumět :-) ... a to je sympatická "vlastnost" nemyslíte? ... mně tedy rozhodně ano :-)

... při čtení pak zjistíte, že byl v hledání odpovědí na své otázky vždy dost důkladný, ... ať už se jednalo o jakýkoli problém :-).

" Jak to vypadá, když usínáte? Co se děje, když usínáte? Zastaví se vaše myšlenky najednou, nebo se pohybují pomalleejjii aaa ppooommmmmmaaalllllllllleeeejjjjiiiimiiin? Jak vlastně dochází k tomu vypnutí mysli?"
To mě zaujalo. Teď jsem musel odpovědět na otázku: Jak proud vědomí zaniká, když člověk usíná? Takže následující čtyři týdny jsem každé odpoledne pracoval na své kompozici. Stáhl jsem v pokoji žaluzie, zhasl světla a šel spát. A sledoval jsem, co se děje, když usínám."

Toffee
30.12.2016 5 z 5

Vtipné a zábavné čtení. Skvěle jsem se bavila, když jsem si představovala ty scénky z dětství, když jako kluk opravoval rádia, na střední škole si, aby nerušil, sám studoval vysokoškolskou učebnici.... V jeho podání je věda zábavná.

Gi-Gi
05.12.2016 4 z 5

zajímavá a vtipně psaná knížka, autorovy vzpomínky na začátky jeho vědecké kariéry, ke konci již trochu poznamenané slávou (mám ji v češtině :-)

aleskrmela
06.06.2016 5 z 5

Zvídavost,to je ta úžasná vlastnost,o kterou mnozí přichází s koncem dětství.A tímto děkuji Richardu Feynmanovi,že si ji uchoval.

gunaroid
25.02.2016 5 z 5

Docela dlouho jsem odolával, když mi táta tuhle knížku cpal. Nakonec jsem podlehl, přečetl si ji a našel tak svůj životní vzor. "We love you, Dick" :-)

qwill
25.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. V naší domácí knihovně byla jeden čas třikrát - každý měl tu svou....

Richard Feynman v biologické knihovně:

Článek, který pro mě vybrali, pocházel od Adriana a Bronka, kteří prokázali, že nervové impulsy jsou tvořeny jediným, ostrým pulsem. Dělali pokusy s kočkami, při nichž měřili elektrická napětí v nervech.
Začal jsem článek číst. V jednom kuse se tam mluvilo o extenzorech, flexorech, gastrocnemiálním svalu atd. Sem tam nějaké svaly byly sice pojmenovány, ale neměl jsem ponětí, kde se nacházejí vzhledem k nervům a ke kočce samotné. Šel jsem tedy do biologické knihovny a požádal knihovnici, jestli by tam neměla mapu kočky.
„Mapu kočky, pane?“ opakovala zděšeně. „Patrně myslíte anatomický obraz!“ Od té doby koluje pověst o jednom postgraduálním studentovi biologie mdlého rozumu, který sháněl „mapu kočky“.

JosefW
20.01.2016 5 z 5

Dle komentářů a vysokého hodnocení jsem docela natěčeně otevřel tuto knihu. Prostě skvělé! Krátké povídky, ze života, technika, zvídavý člověk,... Pana Feynmana po přečtení nevnímám jako "dalšího výborného vědce" ale jako "výborného člověka". Jednoduše, kasař z Los Alamos... Za mě rozhodně plný počet. :-)

pavel6614
06.01.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, jedna z nejlepších, co jsem kdy četl. Člověk ani nemůže uvěřit, že ji napsal jeden, z největších fyziků naší doby. Těžko se dá uvěřit i tomu, že se takové příběhy staly jedné jediné osobě. Feynman prožil plný život, do všeho se pouštěl s chutí a s vrozenou zvědavostí. Chtěl přijít věcem na kloub, chtěl se vše naučit. Inspirující, zábavná a poučná knížka od někoho, kdo byl "populární jako daně z příjmu".

Meybe-
05.11.2015 4 z 5

Kniha o autorovi z vyprávění autora :). Velmi čtivá, sem tam vtipná a sebe ironická kniha o jednom z nejlepších fyziků všech dob.

FifrQzypf
24.10.2015 5 z 5

Richard Feynman nebyl jen skvělý vědec, ale také pozoruhodný člověk, s kterým trávit čas by bylo jistě velmi obohacující. A tato kniha nám to zprostředkovává alespoň formou vyprávění jeho života. Na mě zní dýchla jeho velikost a moc jsem si to užíval. Již jsem ji v minulosti četl, nedávno opět a jistě se k ní zase za čas vrátím, protože vidět svět Feynmanovýma očima je pro mě nesmírně příjemný zážitek.

parxel
01.10.2015 4 z 5

Tato kniha pro mne byla takovým ohlédnutím za životem R. P. Feynmana. A musím dodat, že to bylo ohlédnutí velmi zajímavé. Z velké části to totiž bylo o více či méně běžných životních zážitcích a příhodách jednoho pána, který jen tak mimochodem dostal Nobelovu cenu.

Pokud se vám tato kniha líbila, tak doporučuji rovněž knihu "Feynmanova duha". Feynmana v ní můžete spatřit z pohledu mladého vědce, který tak trochu tápe, jakým směrem se má vydat a to jak v profesním, tak v osobním životě.

Vojslava
29.05.2015 5 z 5

Tak tahle kniha se nedala zhltat, i když se čte báječně. Sama jsem ji četla pomalu, důkladně a s internetem za zády, kde jsem si občas musela hledat fyzikální pojmy, které byly nad rozsah mé fyziky ze střední školy... Ale historky samy o sobě jsou úchvatné, i jsem se poučila, a poslední kapitola o tom, jak se má poctivě dělat věda, je k nezaplacení. Moc jsem si četbu užila!

bob0985
19.05.2015 5 z 5

Kniha, která dá skutečně člověku víc, než esoterické povídání o smyšleném hrdinovi, který chtěl být něčím, a pak tím byl. Tento pán byl skutečný, a o to víc byl jeho život neskutečný. Říká se, že když Feynman umíral, tak se mu naposlední chvíli snažili zachránit život operací, která nebyla úspěšná, ale probral se z ní. Udájně tehdy řekl: "Nenáviděl bych umírat dvakrát. Je to taková nuda."

Navi01
13.05.2015 5 z 5

Nečekal jsem že se u knížky o fyzikovi tolik nasměji.
Ale co je hlavní. V knížce je spousta myšlenek a pravd nad kterými by se měl každý alespoň na chvíli zamyslet.

ivanah
30.04.2015 5 z 5

Neskutečná knížka o fyzikovi, nositeli Nobelovi ceny, výjimečném učiteli, znalci umění, žen, trezorů a tak dále :), která vám navždy změní názor možná nejen na vzdělání. Asi nikdy nezapomenu na jeho objasnění toho, proč nám určitá rozhodnutí usnadňují život. Vším čím byl, byl tento člověk (http://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Feynman) rád a díky této knize se pro mě stal bezpochyby velkým vzorem. Varování: občas se budete smát i nahlas.

unavensluncem
13.03.2015 5 z 5

Dost casto neuveritelne prihody ze zivota pana Feynmana v podani pana Feynmana...

JIC
11.01.2015

Vynikajici kniha skveleho myslitele, ktera se velmi dobre cte. Je az neuveritelne, jak Richard Feynman byl chytry, a talentovany. Jeho touha po poznani je velmi inspirativni. Zaroven se ctenar v knizce seznami s Feynmanovym osobitym smyslem pro humor. Jiste to byl vyjmecny clovek !!'

lazarus
16.12.2014 3 z 5

Zábavné příhody ze života významného fyzika. Nic víc.

Černorizec
17.11.2014 5 z 5

Velmi inspirativní kniha, která Vám ukazuje, jak mít nadhled nad jistými věcmi. Jak nebýt jen ovce, ale jak kriticky hodnotit skutečnost, bez potřeby hrát si na někoho. To vše Feynman ukázal na svém životě.