To je on!: O té, co si říkala Toyen

To je on!: O té, co si říkala Toyen https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467127/bmid_to-je-on-o-te-co-si-rikala-toyen-1nb-467127.jpg 4 199 61

To je on! – Tři slova, ze kterých možná vzniklo umělecké jméno surrealistické malířky Toyen. Jméno stejně záhadné, jako byla sama. Jako by za sebou stále zametala stopy. Svá svědectví tak o ní podali jiní. Malíř Jindřich Štyrský, se kterým vytvořila celoživotní uměleckou dvojici. Židovský básník Jindřich Heisler, kterého až do konce války skrývala ve své žižkovské garsonce, protože odmítl nastoupit do transportu. Její přátelé z Devětsilu Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert nebo Karel Teige. Nebo francouzští surrealisté, když v r. 1947 odešla do pařížského exilu. Díky těmto svědectvím, ale i na základě pátrání v archivech v Česku a ve Francii, napsala Milena Štráfeldová její beletrizovaný životopis. Příběh Marie Čermínové, rodačky z pražského Smíchova, kterou sám André Breton zařadil mezi deset nejvýznamnějších světových umělců 20. století.... celý text

SuperSojka
SuperSojka
22.09.2021 3 z 5

Ke knize jsem přistupovala skepticky - co to bude za biografii, když je o Toyen tak málo známo? Ale autorka si s tím skvěle poradila. V těch bílých místech života Toyen nám předkládá různé alternativy jejího života, nabízí čtenáři možné scénáře, ať si sám vybere a nenutí mu jen jednu verzi. Nebo naopak poodkrývá život Toyen skrze příběhy jejích přátel. Tímto originálním přístupem a odvahou si mě autorka získala. A Toyen samozřejmě taky...

missbellatrixx
missbellatrixx
13.09.2021 5 z 5

Jsem naprosto uchvácena...jako tehdejší Paříž, to muselo být sakra disko...

Runinka
Runinka
12.09.2021 5 z 5

Báječná kniha,měla jsem pocit,jako bych byla součástí děje. Škoda,že tam nejsou fotky...protagonistů...děl...ze soukromí.....tak jsem si je pěkně dohledala

Lucieve
Lucieve
07.09.2021 3 z 5

Má-li být zcela upřímná, tak mě kniha úplně nedostala, ačkoliv má mnoho zajímavých aspektů. Velmi oceňuji práci autorky. Je vidět, že si dala hodně záležet na tom, aby kniha odpovídala co nejvíce skutečnosti. Což rozhodně nemohlo být jednoduché vzhledem k poměrně tajemnému životu samotné Toyen. Vždy jako čtenář poznáte momenty, kdy ani historicky nikdo neví, jak přesně to bylo.
Co mi naopak trochu nesedlo je prolínání různých časových i dějových os. Myslím, že pasáže, kde je zachycen rozhovor "té druhé", jsou trochu nadbytečné, málo vysvětlené a zároveň zbytečně rozbíjejí chod knihy (ale jen můj názor). Taky mi nesedí momenty, kdy autorka předbíhá děj = na konci některých kapitol prozrazuje, co se stane v další části knihy, což u životopisných knih, kde postavy jsou historické osobnosti, asi tolik vadit nemusí, ale přiznám se, že si pak říkám a proč to tedy mám číst do konce. Poslední věc, kterou bych ráda zmínila - ačkoliv je to pouze můj subjektivní názor - moc se mi nelíbí název knihy. Ale nechci být příliš kritická, kniha rozhodně stojí za přečtení a dozvíte se opravdu mnoho zajímavého o životě nejen Toyen, ale i dalších českých umělců. Doporučuji.

alibaba72
alibaba72
29.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha :-) mám chuť jít okamžitě na výstavu Toyen a jejích přátel.

Meg1
Meg1
25.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha o jedné skvělé ženě. Velmi kladně hodnotím i popis života začátku 20 století. Jaká byla tehdy politika ale i myšlení lidí. Vše je na pozadí života této malířky moc pěkně zpracováno včetně dalších významných osob tehdejší doby ať už se jedná o literáty z Devětsilu nebo jiné malíře. Osobně se mi velmi líbily i úryvky snů jednotlivých postav, kterými autorka knihu obohatila.
S ostatními recenzisty souhlasím v tom, že mi v knize chyběly fotografie především děl Toyen ale i Štýrského.

janavom
janavom
19.08.2021 5 z 5

Jen škoda, že kniha neobsahovala fotografie Toyen a jejího díla. JV

Ivana.Ka
Ivana.Ka
16.08.2021 3 z 5

Trochu mám z knihy pocit, že jsem se dozvěděla hodně o všech okolo, ale o samotné Toyen moc ne... Myslím, že by kniha mohla být poloviční, někdy jsem se musela do čtení nutit...

ondras666
ondras666
16.08.2021 5 z 5

No páni... Skoro až nemám slov.
Když jsem zjistil, že vyjde atypický životopis mé nejmilejší malířky, říkal jsem si, co to bude. A volba byla jasná - knihu co nejdřív přečíst. A nemám slov...
Životopis pojatý formou vyprávění, prolínání všech významných i méně známých umělců, kteří prošli Mance životem a zanechali v něm stopu. Autorka vychází z reálných informací, které o tajemné umělkyni známe a přidala k nim dějovou linku, která to vše dokonale završila. Krátké pasáže, střídání postav a výborný styl psaní, to vše dělá z knihy to, že musíte číst dál a nechcete ji odložit. A jediné, co brání dočtení za jeden den je to, že si prostě musíte ty umělce vyhledat a něco si o nich přečíst a kouknout na jejich díla.
Jediné, co bych knize vytkl je to, že mohla jako správný životopis obsahovat i fotografie nebo minimálně alespoň nějaké kresby. Kniha o malířce bez jediného obrázku, je hodně smutná.

Maanna
Maanna
03.08.2021 4 z 5

Ne vždy jsem se dokázala srovnat s autorčiným stylem, občas to bylo trochu příliš vyumělkované (třeba "příspěvky" Zděňky), ale na druhou stranu jsem ocenila autorčin záběr a začlenění Toyen do historického kontextu i vztahů. Poválečné období by si možná zasloužilo víc pozornosti, tam už to celé šlo nějak moc hopem - chápu, že důležitější události se odehrály během mládí Toyen, ale přecen jen těm 35 letům je věnováno hodně málo stránek a fakticky je to jen od úmrtí k úmrtí - noví přátelé jsou zmíněni velmi letem světem...
Hlavně ale opravdu postrádám obrazovou přílohu, i když mnohé obrazy znám, do detailů si je během četby nedokážu vybavit. Bylo by fajn paměť si osvěžit, případně se seznámit s těmi, které neznám. Styl je otázka vkusu, ale tohle by u životopisu malířky chybět nemělo.

iška
iška
03.08.2021 5 z 5

Skvělé. Velmi jsem ocenila, že jsem si díky knize dala do spojitostí věci, které už jsem věděla, ale nějak jsem si je nepospojovala. Zvlášť pasáž týkající se meziválečného období byla pro mne hodně zajímavá.

sadlo
sadlo
26.07.2021

Skvělé! Jako všechny knihy paní spisovatelky. Četba její tvorby mně dělá velikou radost , poučení. Je vidět, že paní Milena čerpá z archivů, její znalosti jsou úžasné. A její čeština je prostě na jedničku, při čtení vás děj zaujme a čtete a čtete.

iceVS
iceVS
06.07.2021 4 z 5

Zvláštní příběh, zvláštní kniha.
První čtvrtina pro mě byla nerozluštitelná, až příliš snová, s tím jsem fakt bojovala. Chytila jsem se až později, u normálnějšího, víc souvislého děje. Asi víc dokážu ocenit reálie. Kniha byla zajímavá, to ano, ale přiznám se, že toto beletristické zpracování mě příliš nenadchlo. Anebo jsem byla až příliš natěšená...
Čtvrtá hvězda je spíš za kvalitu než za dojem.

lapagerie
lapagerie
28.06.2021 5 z 5

Ráda jsem se začetla, vždyť o Toyen toho víme vlastně tak málo. Známe její dílo, životopis, přátele. Ale ona samotná je pořád tajemstvím. A i nadále zůstane.

Lo3ce
Lo3ce
23.06.2021 3 z 5

Toyen byla bezesporu pozoruhodná a výjimečná osobnost. Tahle knížka o ní ale bohužel není můj šálek kávy. Nevím, co si o knize mám myslet. Dřina? Zmatenost? Dřina! Zmatenost! Ale dočetla jsem a něco nového a zajímavého jsem se dozvěděla, tak vlastně ani nelituji :)

Bája89
Bája89
22.06.2021 5 z 5

Tento text jsem si hodně hýčkala a každé slovo si rozkošnicky vychutnávala. Toyen miluju už dlouhá léta. Tu její odvahu, drzost, sprostotu, svobodomyslnost a tajemno, které i po dočtení knihy setrvává. Možná se dokonce ještě víc prohlubuje. Autorka čtenářům nabízí takřka dokonalý beletrizovaný životopis, který je psaný tak, že se v něm dokáže orientovat dokonce i ten, kdo nemá nejmenší tušení o tom, co je surrealismus, artificialismus či poetismus. Je plný informací, a hlavně dobových souvislostí. Zároveň nám ukazuje dobu a osudy dalších významných postav, které se nám odhalují mnohem víc než hlavní hrdinka, která je tak trochu v pozadí. Na okraji. A přitom stále přítomná, jako „ta z Batignolle“, která mě osobně velmi bavila. Dokonce i oba osudoví Jindřichové, "Štyrský a Heisler" jsou mnohem více dosažitelní.
Události jsou předkládány ve společenských, uměleckých, a hlavně politických souvislostech. Vše do sebe krásně zapadá a čtenář dostává velmi příjemný obraz doby, kterou si mnozí z nás příliš romantizují. První republika zkrátka nebyla tak idylická, jak nám ji ukazují filmy pro pamětníky.
Kniha je vymazlený skvost, na kterém jsou znát precizní rešerše a láska k tématu. Navíc je plná informačních intermezz, která doplňují a mnohdy dovysvětlují nejen dění, ale i chování, a pohnutky některých osobností. Snad jediné, co bych vytkal je absence překladu francouzských vět. Dnes už nám tento jazyk není tak blízky jako vrstevníkům Toyen. Stejně jako by bylo velmi příjemné, kdyby se v knize nacházely ukázky obrazů, grafik a fotografií, o kterých je řeč.
Přesto si až do konce Toyen uchovala svá tajemství. Je paradox, že i když měla tolik přátel, obdivovatelů a ctitelů, tak nakonec zůstala úplně sama.
„Jsem malíř smutnej.“

Acamar
Acamar
18.06.2021

Surrealismus, fascinující obrazy snově chaotického obsahu nevědomí, a jedna z jeho světových "ikon", neméně tajemná Toyen. O jejím soukromí se toho více neví než ví, s čímž se autorka vypořádala po svém ... přiznané fabulace, jak se co mohlo odehrát, se závěrem takhle to možná bylo, rámuje tím známým a pro život Toyen určujícím - zasazením do světa tehdejší české (a později francouzské) avantgardy, osudovými přátelstvími, nechává mluvit vzpomínky druhých, verše a obrazy ... nepřímou cestou vytváří imaginární portrét nekonvenční, silné, vyhraněné, ale také (i přes několik velmi blízkých kamarádství) osamělé ženy v téměř čistě mužském uměleckém světě.
Je to spíše hrubý nástin podstatných událostí jak cesty Toyen, tak surrealismu, potencionální odrazový můstek k dalšímu hledání.

-Pečivo-
-Pečivo-
13.06.2021 4 z 5

Dobrý to bylo. Teď vím, kde Toyen vyrůstala, kde schovávala u Akropole Heislera ve vaně a proč malovala smutný umčo.

Já bych teda válku ve vaně nevydržel. To muselo bejt šíleně nepohodlný. 7/10. Jako bonus pomatení Víti Nezvala na vedlejší koleji na trase surrealismus - komunismus.

aralka
aralka
31.05.2021 5 z 5

Naprosto skvělá záležitost! Jde o biografický román s různými faktografickými vsuvkami, díky kterým se čtenář lépe orientuje, s částečně vyfabulovanými příčinami, které vedly k důsledkům a událostem, které jsou ověřené... životní příběh, který nás provede od dětství svéhlavé holčičky Manky, přes její dospívání, kdy přijímá jméno Toyen, které jí vymyslel Jaroslav Seifert, přes dospělost, kdy si jde tvrdě za svým snem a je obklopena spoustou přátel až ke stáří, kdy světoznámá surrealistická malířka Toyen umírá v Paříži víceméně osamocena....líbilo se mi, že když si autorka není tak úplně jistá, jak přesně ke konkrétní události došlo, uvádí "mohlo to tak být" nebo "tak nějak se to mohlo stát"... dále moc pěkný nápad s dialogem se zemřelou "tou s Batignolles", který se prolíná celou knihou a čtenáři navozuje takový životní nadhled, pocit pomíjivosti života a vůbec celého lidského snažení a pachtění ... škoda, že nebyly uvedeny překlady francouzských vět, které se v knize objevují a také myslím, že by knize pomohly aspoň sem tam nějaké fotografie, vím, že to není vyloženě literatura faktu, ale spíše beletrizovaný životopis, ale nějaká fotopříloha by knihu ještě pozvedla.... autorka si dala velkou práci, knize určitě předcházely obsáhlé rešerše, aby všechny historické souvislosti "zapadly" na své místo a povedlo se to dle mého názoru dokonale!! Když to porovnám s nepovedenou knihou Barvy slečny Toyen, tak tato je o několik levelů výš, já jsem maximálně spokojená a všem kdo se zajímají o meziválečnou a poválečnou avantgardu určitě doporučuji!!!! :-)

Babouš
Babouš
29.05.2021 5 z 5

Vlastně dost netypický životopisný román. Jednak proto, že spíš než román je to shluk živě vylíčených scén ze života záhadné malířky prokládaný historickými událostmi a zajímavostmi z dějin umění. A jednak proto, že Toyen často ani není v centru pozornosti, autorka se ji snaží zachytit skrze známé umělce a příbuzné, kteří ji znali nejlépe. Velice čtivě podané, bude vás to bavit, i když se v umění vůbec nevyznáte, z některých momentů běhá mráz po zádech (ukrývání Heislera za druhé světové války, úprk před komunisty).