To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech)

To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech) https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105733/to-by-se-zverolekari-stat-nemelo-1-dil-105733.jpg 5 527 91

Zvěrolékař série

Úsměvné příběhy yorkshirského veterináře, plné životní pohody elánu a optimismu. Obsahuje první díl série s názvem „Zvěrolékař na blatech“ (vyšlo také pod jménem „Kéž by uměli mluvit“).

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Knižní klub

If Only They Could Talk , 1970

lucky4ever
04.07.2021 5 z 5

Herriot opět nezklamal. K jeho knihám se velmi ráda vracím a vždy mám co dělat, abych se ve vlaku nahlas nerozesmála. Super četba na zkouškové nebo v nějakém stresujícím období, kdy je potřeba vypnout a odlehčit.

Kajami
02.07.2021 5 z 5

Kniha mně překvapila svými jedinečnými příhodami, které se veterináři mohou stát. Nikdy mne nenapalo, že mohou řešit takové situace, které jsou v knize popsány. Je to pěkná oddechovka. Určitě se těším na další díly :)

allebra
30.06.2021 5 z 5

Tato útlá knížka přibližující veterinářskou praxi doktora Herriota nemá chybu. Návštěvy zvířecích pacientů u často svérázných starousedlíků dávají mladému zvěrolékaři leckdy pořádně zabrat. Kniha je protkaná příjemným anglickým humorem a zaručuje stoprocentní relax. Těším se na pokračování.

Vilma232
16.06.2021 4 z 5

Příjemná klasická oddechovka.

pidalka777
08.05.2021 3 z 5

Některé jeho popsané příběhy byly tak veselé, že jsem měla co dělat abych nevypsrkla smíchy. ( Když jsem to četla spal vedle mě můj roční syn).

07hop
06.05.2021 5 z 5

Super čtení

kramver
06.05.2021 5 z 5

Víte jaký je rozdíl mezi člověkem, který sedí v klidu na gauči a čte si knihu a člověkem, který se nekontrolovaně otřásá pod nápory záchvatů smíchu? Ten druhý není postižený duševní chorobou, ale pravděpodobně se mu dostala do rukou kniha ze série o mladém zvěrolékaři, který přichází na praxi do drsného yorkshirského kraje. Mám to potvrzené ještě minimálně jednou osobou, že moje slzy smíchu nebyly ojedinělou a tedy ani přehnanou reakcí na toto neuvěřitelně laskavé vyprávění.

Mychaela
22.04.2021 4 z 5

Milé, na duši hladící, čtení :-)
Uvažovala jsem při čtení nad tím, jak je dnes veterina "jiná". Ano, samozřejmě, jsou i veterináři zaměřující se na hospodářská zvířata a pak jiní, kteří se věnují drobnému zvířectvu. Já ale porovnávala, co všechno kdysi musel takový zvěrolékař umět, jaká to byla makačka, v zimě, tmě a nepohodlí, jak nebezpečné to často bylo, porody telat, hříbat... A dnes - vytopená ordinace a stříhání drápků, broušení zoubků, křečci, morčata, králíčci, nebo nějaká ta kastrace... Samozřejmě, přeháním, ale víte, jak to myslím...
Určitě do budoucna sáhnu i po dalších dílech. Uvítala bych trošku společenské zápletky, Zvěrolékař v chomoutu zní nadějně :D Samozřejmě při zachování veškeré té zvířeny okolo :-)
Je super, že to není fikce, ale skutečné zážitky a příhody.

alibaba72
12.04.2021 4 z 5

Tak to je skutečná "superoddychovka" milé a příjemné čtení.

efka.saf
18.03.2021 5 z 5

Neskutečně poklidné a oddychové čtení, při kterém jsem slastně přivírala oči s přitupělým úsměvem na tváři :). Člověk si při čtení říká, že to byl svět ještě v pořádku. Pan Herriot musel být nejen skvělý veterinář a člověk, ale byl i skvělý spisovatel. Píše s lehkostí, bez zbytečné omáčky a popisů, přesto řekne vše podstatné. Jeho příběhy mají pointu, povětšinou velmi úsměvnou, o což se pravidelně staral Herriotův chlebodárce Siegfried se svým bratrem Tristanem, ale tyto veselé příhody ze života jsou občas proloženy i příhodou smutnou, kdy zvířeti již nešlo pomoci. V téhle knize ovšem víte, že to tak prostě má být.
Za mě určitě skvělá oddychovka, za niž jsem vděčná opět čtenářské výzvě. Těžko říct, jestli bych po knize jinak sáhla. Ale nyní jsem ráda, že o autorovi vím a až budu zase potřebovat zahrabat se do všedních problémů let dávno minulých, je mi úplně jasné, kam sáhnu.

knihomolkajanca
15.03.2021 4 z 5

Po tom, co jsem se minulý rok díky čtenářské výzvě dostala ke knize Zvěrolékař a kočičí historky, která mě hrozně mile překvapila, jsem si řekla, že si musím přečíst i ostatní knihy Jamese Herriota.

Zvěrolékař na blatech je počátkem jeho příběhu, kdy sledujeme rok mladého veterináře, který sotva vylezl ze školy. Pln očekávání, ale také nejistoty, najde své první zaměstnání pod křídly zkušeného veterináře Siegfrieda. Za střechu nad hlavou, jídlo a pár liber týdně tak začne nabývat svých prvních zkušeností ze zvěrolékařské praxe. Čekají ho nejen zážitky milé či úsměvné, ale také hořká zklamání a nekonečná dřina.
Čtenář pozoruje první často nejisté kroky veterináře, který však oplývá nejen láskou ke zvířatům, ale také k lidem. Herriota potkají nástrahy nejen v podobě zuřivého dobytka, ale také mnohdy velmi nepříjemných farmářů, kteří k nezkušenému veterináři nemají velkou důvěru, a ještě je jim líto každého šilinku, který by od nich měl dostat.

Do toho tady máme velmi chaotického Herriotova šéfa Siegfrieda a jeho bratra. Musím říct, že z nich mi tedy někdy šla hlava kolem a docela obdivuji, jak to s nimi Herriot zvládl. Musel to být jistě člověk s nekonečnou trpělivostí, protože já osobně bych je asi odstřelila na měsíc.

Pokud máte chuť přečíst si něco oddechového a také máte vřelý vztah ke zvířatům, určitě knihy Jamese Herriota mohu doporučit všemi deseti. Nečekají vás žádné šílené zvraty, ale příjemné počtení, u kterého vám bude plynout pod rukama jedna stránka za druhou a po zavření knihy budete u srdce mít příjemný hřejivý pocit.

DK197
13.03.2021 5 z 5

E-KNIHA: Toto dílo popisuje radosti i strasti mladého anglického zvěrolékaře kolem roku 1944 (rok si nepamatuji přesně). Úsměvné i smutné historky jsou prokládané lyrickými řádky o tamější krajině. A v neposlední řadě je důležitou knižní postavou zvěrolékařův šéf a jeho bratr. S oběma totiž bydlí a jejich rodinné vztahy a dost rozdílné povahy jsou značným hybatelem děje. Možná budete stejně jako já toho mladšího občas litovat, o tom starším si myslet, že musel trpět nějakou psychickou poruchou... ale hlavně se budete zaručeně dobře bavit. (S pátou hvězdičkou jsem trochu váhala, jelikož jsem se v jednom momentě zasekla a nechtělo se mi číst dál. Ale když jsem se překonala a pak si povšimla, kolikrát jsem se do konce knihy chechtala, bylo jasno.)

MarkétaKočí
12.03.2021 5 z 5

Milá, vtipná, oddychová knížka, kterou jsem četla jen díky výzvě, ale k autorovi se určitě vrátím.

Allys
08.03.2021 5 z 5

S ľahkosťou a humorom písaná kniha o živote veterinára. Čitateľ sa dozvie mnoho o tom, ako fungovala veterinárna prax pred viac ako 80rokmi na anglickom vidieku. Vtipné príbehy sa striedajú so smutnejšími, ale o to reálnejšími zážitkami autora. Život veterinára, na dedine a medzi farmami vyzerá úplne inak, ako v meste a je niekedy naozaj drsný, ale z rozprávania vyžaruje autorova láska k prírode a k zvieratám. Charaktery hlavných aj vedľajších postáv sú veľmi realistické a miestami aj úsmevné. Úplne najviac sa mi páčili časti so psíkom Trickym Woo a pani Pumphryovou :-) Som rada, že som sa ku knihe v rámci výzvy dostala.

boxas
13.02.2021 5 z 5

Jak ráda jsem si po všech těch frustrujících problémech dnešní doby "odskočila" do poklidné krajiny anglických samot a prožívala první zkušenosti mladého veterináře, byla s ním smutná, když něco dopadlo špatně, třeba jako ten nemocný kůň, smála se s ním nebo i jemu, jako třeba když podával kolegovi veterináři čípek, chodila s ním ke krávám a ovcím, poseděla v salonu u bohaté majitelky malého tlustého jorkšírka u skleničky sherry, kroutila hlavou nad rozepřemi jeho zaměstnavatele s bratrem...atd. atd.
Je to moc hezká knížka. Poznáte z ní nejen, jak měl
James Herriot rád zvířata, ale i jak měl rád lidi a život.

evik_svistik
11.02.2021 4 z 5

Příjemné, milé a místy vtipné čtení, pro milovníky zvířat moc fajn.

Stanas513
05.02.2021 5 z 5

Krásné příběhy zvěrolékaře na anglickém venkově. Úsměvné vyprávění.

vandalka
30.01.2021 3 z 5

Čteno v rámci čtenářského klubu. Suma sumárum: docela spokojenost. Sama bych si ji nevybrala, takže tímto mi Klub posloužil v rozšíření obzorů. Myslela jsem si, že to bude nějaký ten roztomilý veterinář, který popisuje srdceryvné historky o nemocných psech , nečekala jsem meziválečný anglický venkov, samorostlé farmáře a zběsilého veterináře a jeho bratra. Krajina nádherná, dobytek děsivý, když uvážím, že je to jeho prvotina, tak je autor borec. Nejlepší na tom fakt byl ten kout Anglie :)

munka
30.01.2021 5 z 5

Vybrala som si ju kvôli vyzve a neľutujem. Príjemné čítanie, také že som sa aj zasmiala, aj mi bolo smutno. Príbeh veterinára, ktorý žije svojím povolaním. Určite si prečítam aj pokračovanie .

hanzmb
30.01.2021 5 z 5

Není nad suchý anglický humor. Přitom je to kniha plná hřejivé lidskosti. Respektive v tomto případě vlastně lidsko-zvířeckosti. Při čtení si vůbec neuvědomujete, že se popisuje doba před více než 80 lety. V porovnání s Kayem musím konstatovat, že staří angličtí zvěrolékaři byli podstatně vyšší třída než současní angličtí lékaři. Jak lidsky tak spisovatelsky.

zvířata, fauna zvěrolékaři blata láska k přírodě Yorkshire zfilmováno – TV seriál láska ke zvířatům

James Herriot (p)
britská, 1916 - 1995
1981  94%Když se zvěrolékař ožení
1991  93%Zvěrolékař mezi nebem a zemí
1993  91%To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech)
1995  91%Zvěrolékař a psí historky
1995  93%Zvěrolékař a kočičí historky