To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román anglického veterináře zavádí na anglický venkov v třicátých letech a v úsměvném pohledu líčí příhody mladého absolventa veterinární fakulty na jeho prvním místě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31665/to-by-se-zverolekari-stat-nemelo-31665.jpg 4.868
Orig. název:

If Only They Could Talk / It Shouldn’t Happen to a Vet (1977)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)

Přidat komentář
Mirka2778
30.12.2018

Trampoty začínajícího veterináře jsou podávány většinou z té humorné stránky, ale dojde i na případy dojemné či smutné.
Autor vyjadřuje především obdiv k těžce pracujícím farmářům, k jejich lásce a oddanosti k půdě i zvířatům, k zarputilosti s jakou se denno-denně pouští do nikdy nekončící dřiny, kdy je jim největší odměnou pohled na čerstvě narozené mládě, které se ihned snaží vstát a najít cestu k mléčnému baru.
James Herriot je moje oddychovka pro jakoukoli chvíli. Navíc se mi několikrát stalo, když jsem tak nějak automaticky komentovala nějaké zvířecí chování, že mi bylo odpovězeno: "Tys taky četla Herriotta, viď!"
Je to srdcovka a vím, že nejen moje.

lenyleny
08.08.2018

Jsou knihy které nadchnou, jsou knihy které se nám nelíbí. A existují knihy, ke kterým se vracíme třeba několikrát a pro mne je to právě kniha "To by se zvěrolékaři stát nemělo". Nejsem si jistá proč, ale asi pro tu čistotu pojetí života ,života lidí i zvířat. Prostě je to oddechové a zároveň plné života. Díky za takové knihy.

Rup
14.12.2017

Čtení vskutku pohodové. Doporučuji kupříkladu na dlouhé zimní večery.

Lessana
06.10.2017

Nádherné príbehy, ktoré sa nedajú vymyslieť - tie tvoril sám život a krásnym, ľahkým štýlom s jemnulinkou iróniou sebe vlastnou zapísal majster Herriot :). Mám veľmi rada to, ako z nich priam prýšti láskavosť, pokora pred stvorením, úprimný záujem o bytosti, ktorým autor pomáha, a neprikrášlená ľudskosť všakovakých postáv a postavičiek. Herriotove knihy sú vždy správnou voľbou v knižnici, keď sa chcem pri čítaní sústavne blažene usmievať :))). Kiežby všetci zverolekári boli takíto!

RSR
08.12.2016

Když jsem si knihu půjčila a začala ji číst, zjistila jsem, že první část knihy je totožná s knihou Zvěrolékař na blatech, kterou už jsem četla. ALe vůbec mi to nevadilo a schutí jsem si přečetla znovu i první čast. A napodruhé se mi zdála snad ještě lepší.

Danae001
14.11.2016

Kniha mne dojímala k pláči, pak zase rozesmívala....je plna nejen humoru, ale hlavně emocí, lásky k našim zvířecím přátelům i k přírodě a člověku samému....odpočinkové dílko, které pohladí po duši i pobaví

von Bahnhof
18.02.2016

Všech pět bez komentáře!

metrolog
22.04.2015

Klasika, která nikdy nezklame, zvláště pokud zrovna není veselo...

ivet92
06.02.2015

Jednoduše skvělé - čtivé, oddechové, neurazí :)

Palele
22.01.2015

Kdysi dávno jsem chtěla být veterinářkou, bohužel když vidím krev tak omdlím, což je v tomto povolání docela problém :) Kdo jeho knihy četl tak ví, že veterinář se tam válí na zemi v podstatě pořád, ale musí být při vědomí. A tak se stávám "zvířecí doktorkou" aspoň na chvíli při čtení jeho knih. Mají čestné místo v mé příruční knihovničce - tam sahám, když je mi smutno, protože asi žádná kniha tak nepohladí po duši. Díky pane Herriote.

martinkaLLL
23.09.2013

Kniha je místy vtipná, místy zajímavá, ale taky místy dost nudná. Takový průměr, který bych nikomu nedoporučila,ale když ji někdo bude držet v ruce, tak bych ho od ní neodrazovala.

antragus
16.07.2013

Ještě trochu váhám mezi čtyřkou a pětkou. Je to takový ten pocit, kdy hodnotíte zaručeně kladně, jen nějak nemáte ani vnitřní argumenty pro rozhodnutí se. Každopádně se Herriotovi musí nechat poměrně silný cit jak pro lidi a svět kolem sebe, tak i pro převod tohoto všeho na stránky knihy. Navíc to nehraje na prvoplánovou zábavu, někdy je naopak hloubavější a posmutnělejší. A z toho mi leze jeho pravděpodobně nejsilnější literární zbraň - popis života takového, jaký je. S citem a pohledem na svět, který mně osobně sedí. A jak se tak rozhlížím, nebudu sám.
PS: Ale Siegfriedovo čištění předního skla auta po dostizích téměř v úplném závěru knihy mě opravdu dostalo do kolen... :-)

Koka
07.06.2013

Nevím, jak mi to mohlo celá léta unikat, ale o existenci tohoto spisovatele jsem neměla tušení. Asi je to tím, že nemám žádné domácí mazlíčky ani skot, a tak jsem v knihovně zřejmě nikdy ani okem nezavadila o nic, co má v nadpisu slovo zvěrolékař. Tato kniha si mě našla až předloni na dovolené u moře. Nějaký český návštěvník mezinárodního hotelu (budiž mu za to chvála) jí - po vzoru Angličanů a Němců a Rusů - zařadil do hotelové knihovničky u recepce, kde odjíždějící turisté ponechávají svá "lehátková čtení". Spolkla jsem jí za dvě noci a měla jsem dilema, zda tu knihu neukrást a ošidit tak o zážitek někoho dalšího. Protože jsem to neudělala, tak jí nemám, a proto mohu jenom ze vzpomínek lovit zážitky z velice příjemného, humorného čtení, ze kterého dýchala pohoda, klid a především obrovské zanícení pro práci, láska k vlastnímu povolání v té nejhezčí, nezprofanované podobě, a příkladný vztah k rodině. Utkvěla mě v paměti zejména scénka, jak poprvé uviděl svého prvorozeného a byl tak zděšen jeho "ošklivostí", že se musel podívat na jiné novorozeně, aby zjistil, že každé dítě chvíli po narození vypadá jak fialový skříteček .

kattyV
11.03.2013

Kniha je podobně jako všechny ostatní knihy tohoto autora dojemná i vtipná, můžete číst jednu historku nebo celou knihu. Yajímavý i je pohled na veterinární praxi v Anglii těsně před 2. světovou válkou. Jen mi připadá matoucí, jak se Harriotovy knihy vydávají. Člověk si koupí novou knihu a pak zjsití, že polovinu z ní už četl někde jinde....
Nu, tady u této se vám to snad nestane, Je to kniha o autorových začátcích na anglickém venkově, o jeho prvním střetu s realitou a o tom, že teorie se leckdy poměrně značně rozchází z praxí.

Tlapka
17.07.2012

Kolikrát už jsem ji četla a kolikrát ještě budu, to se nikdo nedopočítá. :) Jediné, co bych mohla celé sérii vytknout, je zmatek v mnoha vydáních jednotlivých dílů v různých kombinacích s různými jmény...
A přidávám se k těm, kteří si ale stejně nejvíc oblíbili Tristana a Siegfrieda. Klobouk dolů před takovým vykreslením postav! :)

Kat123
11.07.2012

Tak tuhle knihu si určitě přečtu znova. Dobře jsem se bavila. Hezké počtení :)

kivera
04.04.2012

Zábavné, občas dojemné, psáno s obrovským nadhledem a humorem. Je to moje srdeční záležitost. Když mám špatnou náladu, tahle knížka nikdy nezklame.

nier
31.12.2010

Tak u toho jsem se opravdu pobavila...

Fiona

Siegfried a Tristran byli neskuteční, to se musí podat, jejich povahy si Herriot nemohl nechat pro sebe. Nejlepší je, že to vše není vymyšlené ale reálné. O to víc si užívám nadhled a humor, s jakým autor vše popisuje.