To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267/mid_to-i6S-267.jpg 4 4780 881

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si „Smolaři“, se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje – Smolaři versus Pennywise – s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky – a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Melantrich

It , 1986

ladyblack
19.07.2015 5 z 5

Úžasná mistrova kniha. Jedna z prvních, které jsem od něj četla. Děj je napínavý od začátku až do konce. Perfektně charakterizované postavy. Velice sympatický pro mě byl samotný Pennywise. Nevím sice proč, ale natolik jsem si TO oblíbila, že mi ho bylo možná i líto. Tato kniha byla první, u které jsem si oblíbila jak kladné, tak záporné postavy. Henry byl sice sígr, ale postupem času jsem si na něj zvykla a nakonec mi ho bylo - i přes to, co udělal (opět) líto... Co se týče Billa, Benna, Beverly a spol. - King vás dokáže přimět "milovat" postavy tak, že vás štve, že už kniha končí.
Na začátku knihy jsem se mírně strácela, kvůli přeskakování dějů - George, Adrian Mellon..- ale poté jsem si zvykla a kniha se četla sama.
Pokud někdo uvažuje o přečtení knihy od Kinga, ale bojí se tloušťky této knihy, ať se nenechá odradit! TO je jedna z nejlepších Kingovek a určitě stojí za to :))

Dariina
15.07.2015 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší kniha od Kinga! A že jsem jich od něho přečetla už kvanta :) (Navíc zbožňuju tlusté knížky).

mulderka
14.07.2015 5 z 5

Nepřekonané a nepřekonatelné Mistrovo dílo. Díky za ty čtyři noci napětí a hrůzy, když jsem četla poprvé. Ráda se ke knížce čas od času /ne moc často/ vracím, takovou lahůdku si člověk musí nechávat jen na výjimečné příležitosti. Ještě jednou: Thanks, Mr. King!! Forever!!

glombas
07.07.2015 5 z 5

Klobouček pane Kingu. To nemá chybu.

Juryk
30.06.2015 5 z 5

Neskutečný výtvor. Trvalo mi několik let, než jsem se rozhodl tuto knihu zakoupit a přečíst, ale již po přečtení několika desítek stran jsem zalitoval, že jsem si knihu nekoupil dříve. Charakteristika jednotlivých postav a jejich úvah, detailní popis okolí či prostředí - vše má svůj smysl, své místo a jako čtenáři mi tak bylo umožněno naprosté vcítění do děje. Jednou jsem v nějaké diskuzi přečetl názor na knihu To a po jejím přečtení nemohu než souhlasit: Kdo nečetl To, nečetl Kinga. Takže neotálejte a pusťte se do četby, "budete se vznášet..." :)

dennie3
20.06.2015 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Přestože je tak tlustá, přečetla jsem ji jedním dechem, a pokud tu byly části, které mě moc nebavily, pak moji pozornost udržely aspoň natolik, abych se o děj nepřestala zajímat (tím mám na mysli Mezihry, protože v nich bylo plno a plno faktů).
King mě asi nikdy nepřestane překvapovat tím, jak dobrý spisovatel vlastně je. Nehodlám se s lidmi dohadovat o tom, jestli píše na kvantitu, či kvalitu, ať si každý myslí, co chce. Každopádně mě většina knih, které jsem od něj zatím četla, pokaždé bavila - a To patří na první příčky. Kingovi se musí uznat jedna věc. Má uvěřitelné charaktery. Do posledního puntíku věříte v jejich existenci, nikdy o nich nezapochybujete. Všechno je tak úděsně opravdové, že vám najednou připadá, že absurdita působí reálně, a vy si ji dokážete představit v našem světě. V knize mi přišel trapný jen jeden moment, který samozřejmě zmiňovat nebudu, ale u kterého jsem se musela zastavit a zeptat se sama sebe, proč to ten King do háje udělal? Přišlo mi, že tuhle scénu snad psal opilý, protože SAKRA.. blbost, blbost, blbost!
Ale ani tahle scéna mě nedonutí ubrat hvězdičku. King je mistr. Příběh je úžasný a opravdový. Zakázala jsem si číst To v noci, protože kniha je tak strašidelná, že se mi před očima odvíjela jako viditelný hororový film, a já jsem na tohle moc velký posera.
Pět hvězdiček, nezapomenutelný zážitek! Doporučuju!

Krysa1769
19.06.2015 5 z 5

Ta knížka má v sobě víc, než se na první pohled zdá. Není to jen horor, ale příběh o hodnotách, jako je přátelství, odvaha a víra. Přiznám se, že místy jsem se v knížce ztrácela, ale mnohem víc bylo momentů, kdy jsem se v knížce našla. Smolaři si mě získali a prožívala jsem všechnu tu hrůzu, ale i zábavu s nimi. Tohle dílo rozhodně stojí za pozornost, ale asi to není čtení pro každého-nic pro začínající čtenáře. Za mě ale plný počet hvězd.

marek6463
17.06.2015 5 z 5

Film z devadesátých let byl příšerný,což mně velmi zklamalo,avšak když se mi do ruky dostala knižní předloha,která uchvátí i rozsahem stránek,byl jsem opět přesvědčen,že některé příběhy ve filmové podobě nejsou nejideálnější. Ovšem uvidíme,jak dopadne plánovaný remak,ale kniha je opět neuvěřitelná.

Skripi
11.06.2015 2 z 5

Je to moja tretia kniha od Kinga a asi aj posledná. Ja tomuto spisovateľovi neprídem asi na chuť. Možno vie dobre vykresliť atmosféru a postavy ale mne chýba u neho to čo u iného nájdem viac - a to deja. :/

CatherinManson
10.06.2015

Neuvěřitelné. Vážně neuvěřitelné. To je moje první kniha od Stephena Kinga a já lituji, že jsem To nečetla už dřív! Naprosto skvělé! Ze začátku pro mě bylo sice těžké se v knize zorientovat, ale poté už to bylo v pořádku. Přečetla jsem skoro jedním dechem. Obdivuji rozsáhlost děje - přítomnost každé postavy zvlášť, minulost každé postavy, ještě dávnější minulost, historie města, části, mezihry.. to jsem ještě v žádné knize neviděla.
''Budeme se vznášet"

ujunka
09.06.2015 5 z 5

Hyjé Stříbrňaku, do cvaluuu!
Právě jsem knihu dočetla, Smolaři mi chybí už teď... Bill, Ben, Eddie, Richie, Stan, Mike i Beverly, přesně jak napsal Obuvník, nostalgie a touha. Skvěle Mr.King.
Není co dodat. Ta želva nám nepomůže - ale že to trvalo, než jsem se k tý zatracený želvě propracovala a pochopila :)

Obuvník
05.06.2015 5 z 5

Celé tohle vyprávění je velkolepé. Rozsáhlost díla umožňuje zcela přilnout k partě hlavních hrdinů bojujících se zlem samotným. Zejména pasáže z dětství jsou doslova strhující, přičemž vyvolávají pocity nostalgie, včetně touhy stát jim po boku, smát se s nimi, bát se s nimi... a zemřít s nimi.

Mé očekávání bylo obrovské, následky po přečtení knihy pak trvalé. Na "To" se nedá zapomenout.

Nomad_75
01.06.2015 5 z 5

Ačkoli nejsem fanda hororů a ostatních knížek Stephena Kinga, To jsem přečetl jedním dechem. Skvěle napsaný příběh, který rozhodně doporučuji.

EnaryFeniel
27.05.2015 5 z 5

Knihu jsem dočetla tak před čtyřmi měsíci, tak už teď asi nebudu moct přesně vyjádřit ten první moment, jak moc nadšená jsem z knihy byla :) Kniha pobaví i vystraší. :) Smolaře jsem zbožňovala a zbožňuji, takové kamarády bych brala. :) Nejlepší co jsem četla. :) '' Hyjé, Stříbrňáku, do cvalu! '' :)

ELMA
09.05.2015 5 z 5

První kniha, která mi otevřela Kingův svět. Bylo mi třináct. Jediná kniha od Kinga, kterou jsem (zatím) četla jenom jednou :)
PS: ta želva nám nepomůže

kateeljackson
02.05.2015

Nejdříve se mi nechtěla ani otevírat ovšem byla by to chyba. Kniha je velice zajímavá a ještě více prohloubila moji fobii z klaunů. :-)

kleo9554
22.04.2015 3 z 5

Hodně špatně se mi to četlo... Nepřehledné postavy a to skákání z minulosti do přítomnosti... ke konci už to bylo lepší, ale i tak jsem to málem nedočetla... taky mi to dost trvalo...

mailo-s
14.04.2015 5 z 5

To bago Knize TO už se jen vyrovná Temná věž ale hezké návraty do Derry zažiješ v knihách Nespavost-Dallas 63-Pavučina snu.
Něco podobného jako TO napsal i Dan Simmons v knize ČERNÉ LÉTO.
Jestli se ti líbylo TO rozhodně ti doporučuji černé leto (temné léto) přeji hezké počteníčko

bago
13.04.2015

Knížku jsem sice četl před cca 20 lety, byla to novinka od vydavatelství Melantrich, ale doteď zaujímá přední místo v knihovně. Od Kinga jednoznačně nejlepší knížka, kterou jsem přečetl. Výborně popsané charaktery, skvěle popsaný život v USA 50 let, prostředí, napětí... Nedá se jí nic vytknout. Dejte vědět, jestli autor napsal něco lepšího, ale pochybuju, díky.

LucieRossi
09.04.2015 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Některé pasáže mě bavily hodně, některé vůbec. Proto dávám 3 hvězdičky.