Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1015 339

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

Rosana
14.11.2021 5 z 5

Velice ctiva a zaroven prevelice smutna kniha. Cekala jsem pri te vsi hruze, kterou hrdinove knihy zazivali, happyend v podobe stastneho a spokojeneho zivota Clary s Brunem a jejich dcerou, ale ten se tentokrat nekonal.

Anett525
14.09.2021 5 z 5

Kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Sice mi vadilo, jak se opakovaly některé fráze, ale za ten příběh jsem to odpustila.
Na knížkách mám ráda,když se prolínají dvě časové roviny, což tato kniha splňuje...i když je pravda,že příběh Clary byl zajímavější.
Určitě si přečtu i jiné autorčiny knížky.

Szilvia1
10.09.2021 5 z 5

Tato knížka byla krásná a zároven i smutná.Příběh Izzy a Clary byl smutný,protože co museli přežít aby se ve společnosti udrželi.Byla to moc strašná doba,kdy i zdravé ženy ale i muži zavírali do blázince,přestože byly zdravý.Určitě si přečtu i druhou knížku od téhle autorky.

Han-nah
17.08.2021 4 z 5

Od této autorky se mi víc líbila kniha Sběratelka sirotků, ale oslovil mě námět knihy - psychiatrická léčebna. Ani mi tak nevadilo střídání doby, kdysi Clara a přítomnost Izzy. Děj s Izzy mi připadal plytký. Měla své problémy , žila v pěstounské rodině, škola, šikana, láska. O to víc vynikl děj Clary. Mladá, krásná zamilovaná dívka, která plánuje svou budoucnost s přítelem. Což ale nevyhovuje jejímu bohatému otci, který ji, ač zdravou, nechá zavřít do psychiatrické léčebny.
Jak toto může rodič svému dítěti udělat? Připomnělo mi to podobnou knihu "Dívky od svaté Magdalény." tam se to dělo ještě koncem minulého století. Hrůza.

Temný a tajemný Willard, co vše tam musejí pacienti zažít. Obdivovala jsem a soucítila s Clarou, která tam nepatřila a s vírou , že ji propustí tam žila.

Kdo může, ať si vyhledá dokument Mudr Hnízdila " Jak vyrobit pacienta"
úryvek - V psychiatrických léčebnách není možné rozlišit příčetného a nepříčetného jedince, jestliže se tam už jednou dostane.

tittanie
13.08.2021

Druhá kniha o blázinci, kterou jsem četla v krátké době po sobě. Nikdy jsem nic takového nečetla a teď bum dvě. První z nich byla Klíč od Kathryn Hughes. Možná je škoda, že jsem knihy četla v tak krátkém intervalu, protože mi přišly dost podobné.
Určitě se mi líbily obě a možná ani nejsem schopná říct, která více. V obou byla linka, kdy do blázince zavřeli zdravou osobu a museli ji tam držet. Obě měly dítě a obě někoho milovaly. Je fakt, že tam odlišnosti byly.

ela1972
12.08.2021 5 z 5

Jedna z těch knih, na kterou nelze zapomenout. Krásná, ale velmi smutná kniha. Buďme rádi, že se nám takový osud (alespoň doufám) už stát nemůže.

petrzel
08.08.2021 5 z 5

Perfektní příběh s nečekaným koncem . Za mě skvělá kniha.

kulatina
20.07.2021 5 z 5

Tak to byla jízda. Neotřelý příběh z prostředí ústavu pro choromyslné. Autorka vás nenechá vydechnout. Příběh plný napětí, lásky, očekávání, ale i hrůzy, jak tyto ústavy fungovaly. Žádná hluchá místa, příběh graduje a končí překvapením. Autorka si zaslouží plných pět hvězdiček.

Leyla
10.07.2021 3 z 5

Mám zmiešané pocity z tejto knihy .. tak ako sú pomiešané aj dve dejové línie. Tá historická je silná, striedajú sa láska s beznádejou, frustrácia s chvíľkami šťastia a nádeje. S Clarou som sa rýchlo stotožnila, vžila do jej situácie a dúfala, že to pre ňu /nich dobre dopadne .. Naopak Izzy ma "vyrušovala", mala som chuť preskakovať stránky, autorka sa opakuje v motíve u nej a jej spolužiačky .. stačilo by Izzinu situáciu naznačiť v pár kapitolách a v závere spojiť s Clarou. Celkovo dobrá kniha, aj keď trochu pokazený dobre rozbehnutý dej.

Evka271
07.07.2021 5 z 5

Tak to byl koncert .Ta hra slov a celý příběh , který je nádherně napsaný .Už sem četla všechny knihy této spisovatelky a musím říct že fakt umí.Kniha celá od začátku do konce velmi zajímavá ,napínavá ,překvapivá a dojemná .Měla jsem půjčeno z knihovny a velmi dlouho sem na ní čekala.Musela sem si jí koupit i po přečtení, ale sehnat jí nebylo vůbec lehké .Nakonec se mi to povedlo právě dnes kdy sem knihu úplně zlhtala.Určite všem doporučuji koupit !

LucieVero
24.06.2021 5 z 5

Nádherná kniha,napínavá od začátku do konce.

Eeva11
23.06.2021 3 z 5

Po dočtení knihy jsem nevěděla, co na to říci. Dvě dějové linie, jedna téměř super, druhá jako dívčí románek. A ten konec! Přeslazený a zbrklý. Jen kvůli dějové linii z minulosti dávám 3 hvězdičky.

Owain
31.05.2021 5 z 5

To bylo něco, nemohla jsem přestat číst.Moc silný příběh, vystřídaly se ve mě snad všechny možné pocity. Trochu mě mrzí, že už dál nebyla žádná zmínka o postoje otce a matky Clare. Ikdyž je to smyšlený příbeh, nemůžu pořád pobrat, proč se jí takhle zbavili =/ Ale určitě si knihu přečtu ještě .

Drahuš
31.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha přečtená jedním dechem. Jsem z ní úplně vedle. Doporučuji.

Doubravka1975
24.05.2021 5 z 5

Úžasný, silný, ale chvílemi hodně drsný a smutný. Při čtení mě obcházela hrůza a totální bezmoc a beznaděj. Na druhou stranu obdivuji tu sílu a statečnost.
Willard - ústav pro choromyslné opravdu existoval. Byl uzavřen roku 1995

Sesulka72
23.05.2021 5 z 5

Kniha přečtena během chvilky, naprosto úžasná, stejně jako druhá kniha autorky. Už se těším na další knihy...

Annannas
20.05.2021 5 z 5

Čtení, u kterého téměř nedýcháte. Všudy přítomná hrůza a děs, ve které je schovaná bojující lidskost a láska. Přepadal mě obrovský vztek nad bezcitným činem a lítost a obdiv lidské síly. Úžasná kniha, od které se nejde odtrhnout.

Knihajeradost
17.05.2021 5 z 5

Ještě nikdy jsem u knihy neměla tolik pocitů, jako u této. Byl to pocit bezmoci, hrůzy, smutku, údivu a obdivu. Kdybych si tento příběh měla představit na sobě, ať už z pohledu Clary nebo Izzy, asi bych se v obou případech zhroutila.

sonkovaj
16.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Autorka mě opět nezklamala a postarala se mi o krásný víkend, kdy jsem byla plně ponořená do strhujícího příběhu. Čtení jsem si moc užila a opravdu se ani jednou nenudila. Knížka vůbec nešla odložit. Pokaždé se mi už zdálo, že jsem přišla všemu na kloub a pokaždé samozřejmě bylo všechno jinak, tak jak jsme u autorky zvyklé. Zkrátka napětí až do poslední stránky. Jsem sestra, takže vím něco o tom, co se v minulosti dělo v psychiatrických léčebnách i v ústavech pro mentálně postižené, přesto mě popis praktik personálu vůči klientům šokoval. Zaplať pánbůh, že je ta doba již nenávratně pryč. Propletenec postav musel dát spisovatelce ohromnou práci a příprava rešerší ke knize asi taky. Je to dokonalé dílo. Konec možná trochu ála americký film, ale to autorce velkoryse odpouštím. Knihu doporučuji všem k přečtení a nemám důvod nedat nejvyšší ohodnocení.
A taky moc děkuji za nalezení této knihy, o které bych nic nevěděla, nebýt databáze knih.

katerina5544
16.05.2021 5 z 5

Už je to chvíle co jsem knihu četla, ale vím, že jsem ji měla prectenou za par hodin a byla tak drsna,ze jsem ji poslala dal,znovu uz bych ji cist nechtela. Nicmene je vyborna a doporucuji.