Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1015 339

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

simona g.
12.06.2022 5 z 5

Právě jsem dočetla a musím říct, že jsem už dlouho nečetla tak silnou knihu, s tak silným příběhem a neskutečnými osudy, které ho tvoří. Místy člověk při čtení skoro nedýchal. Nádherná, úžasná, silná, smutná, zarážející, neuvěřitelná, kniha, kterou doporučuji neminout a rozhodně doporučuji přečíst. Škoda, škoda, škoda, že už jsem dočetla, opravdu krásná...

AndreaP.
06.06.2022 5 z 5

Právě jsem dočetla tuto knihu, která mě od první stránky zarazila hluboko do křesla a už nepustila. Cloumají se mnou emoce doprava i doleva. Říkám si, že to snad není ani možné, ale vzápětí mi dojde, že je to realita, že takto to kdysi opravdu fungovalo, takové „ústavy“ opravdu byly a taková zvěrstva vydávaná za léčivé procedury se tam opravdu děly. Mrazí mě z toho a je mi úzko. Příběh Clary, začínající jako obyčejný lehký vzdor otci měnící se během chvíle v hrůzu. Její přetěžký osud, nezměrná síla a vůle. Jsi žena, o které otec prohlásil, že jsi blázen, nemáš právo na nic. Bože díky za to, že žiju v 21.století. A do toho prolínající se příběh Izzy, která tuto dějovou linku doplní svým příběhem. Během čtení této knihy se u mě vystřídaly téměř všechny pocity. Děs v očích, kdy jsem měla strach otočit na další stránku s tím, co mě tam čeká. Neskutečný vztek na lidi, kteří se chovali k druhým lidem jak zvířata. Zrychlené dýchání, kdy jsem byla tak napjatá, že jsem měla na sebe zlost, že neumím číst rychleji a naopak chvíle, kdy jsem měla pocit, že nedýchám. Slzy, které jsem u čtení polykala, a že jich nebylo málo. Jediné, co opravdu nebylo, tak je smích. Ten v této knize nečekejte. Je to těžká kniha, depresivní, smutná, šťastný konec nepředstavitelný….i když?? Smekám před autorkou a tuto knihu řadím mezi ty, na které nikdy nezapomenu. Kdybych mohla, dám minimálně 10 hvězdiček.

Ophelie
28.05.2022 5 z 5

Nádherná i smutná kniha, která se čte jedním dechem. Ostatně jako všechny knihy od této autorky. Je velmi smutné, co se dělo v minulosti, jak nepohodlní lidé, především ženy, byly “odklízeny” a posílány do blázinců, ačkoli byly naprosto zdravé. A jak tam bylo s nimi i ostatními pacienty zacházeno… Izzy jsem fandila celou dobu, neměla to vůbec lehký holka a zvládala se se vším “poprat”. Konec mě dojal k slzám. Více takových knih ;-) Rozhodně doporučuji.

Micha-Él
18.04.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem Lejčís! Jedná se o nádhernou knihu z děsivého prostředí, kam by se nikdo z nás nechtěl dostat. S Izzy a Clarou jsem prožívala každou větu, každý řádek. Obě linky mě moc bavily. Všechno bylo tak úžasně vyvážené a postavy i situace propracované, že s klidným svědomím mohu prohlásit - tohle je opravdu "Kniha" s velkým K!

Lejčís
10.04.2022 5 z 5

Nedokážu pochopit, proč jsem tuhle autorku tak dlouho odkládala a nepustila se do jejích knih okamžitě po tom, co jsem ji objevila. Tohle byla zatraceně jedna z nejlepších knih mýho života a já si nutně musím přečíst všechno ostatní, co Ellen napsala a ještě kdy napíše!
Kniha je psaná takovým tím stylem, kdy máte přesně vyvážené množství akce, vnitřních monologů a popisů. Absolutně nic nepřebývá ani nechybí, každé slovo je pečlivě promyšlené a dohromady tvoří perfektní celek, který Vás chytne a už nepustí.
Kapitoly jsou psané střídavě z pohledu Izzy v současnosti a Clary v minulosti, přičemž obě linky jsou velmi poutavé a udržují Vás v napětí, takže neustále chcete číst dál, abyste se dozvěděli, jak to s oběma dívkami dopadne.
Celý příběh je velmi drsný, nelítostný a na pověstné smíření budete čekat dlouho, protože Vás v průběhu knihy čeká velká řada opětovných zklamání, která všechny Vaše naděje pohřbí někde hodně hluboko a na šťastný konec ani nepomyslíte. Je to už hodně dlouho, co mě nějaká kniha rozplakala, ale byl to právě ten konec, který to u mě dokázal.
Tahle kniha mi sice zlomila srdce, ale zároveň nesmírně posílila mou víru v lidskost, soucit a laskavost a já se k ní ještě hodněkrát vrátím. Nemůžu se dočkat, až na konci května znovu vyjde! :)

jjanca
03.04.2022 4 z 5

Silný príbeh plný smútku, nešťastia a beznádeje. Clarin príbeh ma pohltil a cítila som sa bezmocná, keď som čítala, ako je s ňou zachádzané a ako ju opustili jej najbližší. Trochu ma rušila Izzina linka, resp. Shannon a spol., vôbec tam nemusela byť.

Allla9
01.04.2022 5 z 5

Kniha, která uchvátí. Nechápu, co všechno je možné udělat druhým lidem jen proto, že máte peníze a moc. Život plný zoufalství v psychiatrické léčebně, bez naděje o nápravu. Velmi silný příběh.

IvetaZ
01.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh Clary by si klidně zasloužil samostatnou knihu. Byla jsem tak napnutá, co s ní bude dál, že mě maličko štvalo, že se střídá její příběh s příběhem Izzy, a tak jsem četla jako blázen a na tři otevření zvládla celou knihu. Tak nějak jsem tušila, že nálada v psychiatrické léčebně v 20. letech 20. století nebude ,,klientsky přívětivá", ale bylo to mnohem odpornější. Bylo mi líto té nespravedlnosti, obzvlášť u těch, kteří tam byli neprávem. Linka s Izzy ale nebyla špatná, jen to bylo prostě o mladé holce s nešťastným osudem, ale podle mě se zde zbytečně často opakovala pedofilní zápletka.

Radasek
20.03.2022

Kniha byla úžasná. Clara byla velká bojovnice. Konec knihy mě překvapil. Hlavně ten hepiend.

booklover
09.03.2022 4 z 5

Velmi čtivé, nicméně depresivní. Příběh Clary byl smutný a je neuvěřitelné, kam jsme se posunuli v medicíně a vůbec ženské emancipaci. To že nás v podstatě vlastnili muži (otcové, partneři) je v dnešní době téměř až nepředstavitelné. Tedy alespoň v západním světě.
Knihu doporučuji, pokud toužíte po něčem temném a depresivním. Nicméně všechno bylo tak trochu předvídatelné.

Junjun
16.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Ač je knížka velmi čtivá, asi mi tam trochu rušila dějová linka s Izzy. U těchto částí mi bez ohledu na závažnost témat přišlo, že čtu nějaký holčičí román (obzvláště popisy úžasného vysportovaného těla Ethana) nebo Stopy hrůzy. Ten super šťastný a vlastně pak rychlý happy end, kdy člověk má pocit, že vlastně všechno dobře dopadlo, i když to není zdaleka pravda, mi taky úplně nesedl. Bohužel se autorka dost povrchně věnuje i tématu psychiatrické léčebny, kdy vlastně největší napětí bylo, když se pokoušeli utéct. Díky tomu ve mě knížka nezanechala takový dojem, jaký asi měla. Škoda, ale pamatovat si ji asi budu.

Křovinka
09.02.2022 5 z 5

Smutek, beznaděj, bolest, slzy, nepochopení, víra, - všechno to ve mě rezonuje a nechce se to ve mě uzavřít ... tato kniha ve mě opravdu něco zanechala ...
Doporučuji ...

Ivana11
02.02.2022 5 z 5

Přes smutek, lidské trápení a depresivní prostředí pro mě bylo čtení této knihy velký čtenářský zážitek.

Inka8
31.01.2022

(SPOILER) Právě jsem dočetla a je to kniha , která mě velmi zasáhla emočně . Musela jsem si dávat pauzy , abych byla schopná pokračovat ve čtení . Nemám ráda bezmoc a bezpráví a toho je v této knize až až . Ještě než autorka zmínila důvod , proč matka Izzy zastřelila jejího otce , jsem věděla o co tu šlo a jsem ráda , že jsem se nespletla ve své úvaze . Pokud ještě někdo nečetl , vřele doporučuji . Za mě opravdu velice silný emoční příběh a dávám plný počet bodů

ivakola
27.01.2022 5 z 5

Jsem moc ráda že jsem si tuto knížku přečetla a že se tedy četla...Nešla odložit. Příběh Clary je velmi smutný, ale v minulosti se toto ,, neposlušným" dívkám a ženám opravdu stávalo. Již více literatury jsem o tom přečetla. Navíc zde to autorka podává jednoduše, přímo, bez zbytečného másla okolo. Romantika do příběhu samozřezmě krásně zapadla a knížku udělala o to čtivější. Nelze dát méně než plný počet bodů...

Karin94
11.01.2022 5 z 5

Táto kniha bola jedna emocionálna nálož!
Toľko smútku, bolesti, poníženia a pocitov, som ešte nikde nikdy nenatrafila v knihe a nenechá to nikoho chladným!
*Kniha, ktorá vám nedá spať.
*Kniha, ktorú keď dočítate, bude vám veľmi dlho rezonovať v hlave, a s istotou vám poviem, že nesiahnete hneď na druhý deň po druhej.

Štýl písania pútavý od začiatku až do konca! Autorka knihu napísala excelentné a bravúrne! Žiadne sprostosti okolo knihy a žiadne hluché miesta. Bolo tam napätie (až sa mi niekedy zježili chlpy na tele). Miestami som mala pocit, akoby čítam Trhlinu od Kariky, asi kvôli tej liečebni a pútavým písmom. Ale dej je úplne iný! Prosím, nenechajte sa zmiasť.

Príbeh je o dvoch hlavných postavách. O Clare a Izzy. Obe v rovnakom veku, ale Clara v roku 1929 a Izzy 1995. Clara, ktorá sa dostane nešťastím do psychiatrickej liečebne do Willardu. A Izzy, ktorá tiež nemá život ako v rozprávke. Jedneho dňa, sa dozvie o Clare a o jej denníkoch a pomaly začne po nej pátrať, a odkrývať jej minulosť. Neskôr začnú tieto príbehy splývať do seba, a je to niečo prekrásne. Musím napísať, že najviac ma bavili kapitoly Clarine, aj keď pri jej kapitolách mi trhalo srdce na malé kúsky, a chcelo sa mi veľmi plakať. Ale ani Izzy kapitoly nie sú od veci, tam sa tiež podozvedáme drsné veci. Niektoré veci sa žiaľ dejú aj v realite, a tým nikto nikdy žiaľ nezabráni.

Ja vás žiadam! Prosím, kto to ešte nečítal, tak si to určite prečítajte! Možno, že niekedy knihy nemajú zaujímavé anotácie, ale táto kniha bola jedna veľká emočno, silná bomba! A ja ju odporúčam všetkými desiatimi.

red_marionette
12.12.2021 5 z 5

Opravdu silný příběh, který je krásně napsaný. Myslím, že tuto knihu jen tak z hlavy nedostanu. Pokud budete mít štěstí a dostane se vám kniha do rukou, neváhejte a přečtěte si ji.

zulvisek
07.12.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem sháněla moc a moc dlouho. Obešla jsem bezpočet antikvariátu shlédla spoustu stránek na internetu a ne a ne sehnat.
Když už náhodou byla k dispozici, majitelé její cenu sprostě vyšroubovali na šílené sumy.
Naštěstí mi ji před třemi dny jedna dobrá duše věnovala jako e-knihu.
Od příběhu jsem se doopravdy nemohla odtrhnout A jestliže Sběratelka sirotků a Pro tvoje dobro byly úžasné knihy, vůbec nevím jak vychválit toto díllo Pět hvězdiček je málo.
Je strašně smutné, že se takovéhle zvěrstva stávaly doopravdy A i když je příběh smyšlený ,tak se takovéhle hrůzy mnoha lidem děly skutečně.

AlenaF
01.12.2021 4 z 5

Depresivní příběh, naštěstí s dobrým koncem.

Aaloha
15.11.2021 5 z 5

Krásná kniha i když hodně smutná. Hotový emoční koktejl. Bezpráví a beznaděj, ale zároveň naděje a touha, že se stane zázrak a Clare se podaří z léčebny dostat pryč. Nešťastná láska, láska k dítěti, nenávist k rodičům a otázky proč???? Kniha mě vtáhla do děje a ten konec, přes slzy jsem ani neviděla.