Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1012 339

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

juliesze
juliesze
25.11.2022 4 z 5

Autorce dávám 4 hvězdičky hlavně za to, že i v románu ve mě vyvolala napětí a knihu jsem musela dočíst stůj co stůj, a to i přes protesty psa a přítele. Zajímavě pojato, bylo vidět, že příběh je hodně smyšlený, protože jsou trochu nepředstavitelné i ty scény. Konec byl trochu přibarvený (za to ubírám) a některé věci byly trochu plytce rozebrány a možná by zasloužily větší důraz pro hloubku knihy. Jinakk samozřejmě opět výborně zvolené téma (po knize Pro tvoje dobro o fyzických postiženích) neotřelé a zajímavé.

soukroma
soukroma
22.11.2022 2 z 5

Mně to od začátku až příliš připomínalo knihu Klíč, která se zřejmě až příliš inspirovala zde, takže jsem ztratila zájem číst něco až příliš stejného...

gordon13
gordon13
19.11.2022 3 z 5

Na tuhle knihu jsem byla zvědavá a trochu se jí bála, podobné prostředí na mne působí dost depresivně a člověk si představuje ty neskutečné hrůzy, co se v dřívějších dobách na místech podobných odehrávaly...no,obavy zcela zbytečné. Ač příběh Clary je skutečně zničeným životem, nemůžu si pomoci, je to psáno tak jako uměle,některé situace jsou úplně divné, zkrátka nedovede to ve mně vyvolat ony nepříjemné pocity, jako třeba film Přelet nad kukaččím hnízdem, to je zcela jiná liga!

libuse6749
libuse6749
11.11.2022

Kniha, co se mi až neskutečně zaryla do paměti. Určitě se k autorce vrátím.

Dvě časové linky, které průběžně doplňují celkovou atmosféru až nehumánního zacházení s pacienty ústavu pro choromyslné. Clara, jako čerstvě osmnáctiletá, je tam proti své vůli umístěna jen proto, že se vzepřela svým rodičům. Ta bezmoc, bezpráví, bezvýchodná situace prostupuje jejím příběhem stránku za stránkou. Přiznávám, že na konci příběhu i slzička ukápla.

archivářka115
archivářka115
08.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Zvláštní rozporuplný příběh. Život Clary musel být hrozný. Chování Izzy mně připadalo divné. Škoda, že se nesetkala se svojí matkou, dokud byla zdravá.

Lovana
Lovana
07.11.2022 5 z 5

Kniha autorky, na kterou jsem se chystala už dlouho, i když původně jsem chtěla nejprve sáhnout po knize Sběratelka sirotků, nakonec jsem se pustila do Willardu a rozhodně toho nelituji. Tato kniha rozhodně není jednoduché čtení a pokud jste citlivky jako já, tak doporučuji, nachystejte si kapesníčky, budete je potřebovat…
Clara a Izzy, dvě hlavní postavy, každá žila v jiné době (30. a 90. léta minulého století) a ani jedna z nich to neměla v životě jednoduché. Z mého pohledu to měla přece jen o něco složitější Clara, ale ani v Izzině kůži bych se nechtěla ocitnout. Zajímal mě životní příběh obou hrdinek, zejména ale Clary, jelikož u Izzy jsme víceméně od začátku věděli, čím si zhruba prošla (i když jsme samozřejmě nevěděli, jak to všechno přesně bylo…), u Clary jsme se vše dozvídali postupně.
Střídání vyprávění z pohledů Clary i Izzy mě nutilo číst stále dál, abych věděla, jak vše bylo a přesto, že to nebylo jednoduché čtení jsem měla knihu hodně rychle přečtenou… Vůbec mi nevadilo, že Izzina linka dopadla přesně tak, jak jsem si myslela, u závěru jsem si hodně pobrečela, zejména teda u příběhu Clary, ale celkově jsem knihu potřebovala pár dní vstřebat.
Za mě to byl velmi silný příběh a určitě si časem přečtu i další knihy autorky, které u nás vyšly, jen to nebude hned… Potřebuji nejprve vstřebat Willard a pak se časem určitě pustím i do dalších knih.

Hodnocení 4,75*/5*

Lena79
Lena79
05.11.2022 4 z 5

Dvě časové linky příběhu.
1. linka- Clara- Nějak se nemůžu zbavit přesvědčení, že se něco podobného odehrávalo v 50. letech minulého století i u nás a v dalších zemích s komunistickým režimem. Poměrně dost lidí bylo takto "uklizeno" a mnozí z nich se už nikdy nedostali ven. Samozřejmě, léčebné metody na poli psychiatrie byly v rozkvětu a pro dnešní dobu zcela nepochopitelné.
2. linka-Izzy- Tato část příběhu mi přišla taková na rychlo psaná, možná to bylo proto, že hlavním tématem měla být Clara.
Myslím, že kniha určitě stojí za přečtení.

LilyGorch
LilyGorch
28.10.2022 4 z 5

“Svět je plný zlomených lidí a žádné špitály, ústavy ani žaláře nedokážou spravit jejich těžce zkoušená srdce, poraněné mysli a utrápené duše.”

..A co teprve, když do ústavu pro duševně choré zavřou někoho, kdo je psychicky naprosto zdravý? Právě tak se to stalo mladičké Claře Cartwrightové, která se vzepřela rozkazu svého otce a nechtěla se provdat za jím vybraného ženicha. Namísto toho se zamilovala do chudého italského přistěhovalce Bruna, se kterým následně i čekala holčičku. Clara se několikrát ocitla na pokraji zoufalého šílenství. Pokaždé se jí však povedlo zachovat zdravý rozum a naději, že se jednou z ústavu dostane, zase se shledá se svým milovaným Brunem a společně budou vychovávat jejich dceru.
Příběh Clary střídají kapitoly ze současnosti, ve které se sedmnáctiletá Isabella (Izzy) v rámci práce pro místní muzeum se svými pěstouny pouští do pátrání po Clařině osudu. I ona má však svá trápení a nepříjemné vzpomínky z minulosti.. Na konci knížky se obě dějové linky hezky propojí a příběhy obou dívek dojdou k zajímavému závěru. Překvapivě totiž žije ještě pár pamětníků, kteří měli s Willardem něco společného..

Knihu Tmavé stěny Willardu jsem objevila díky výzvě na říjen v románovém bingu a jsem za to ráda, protože bych se o ní jinak nejspíš nedozvěděla. Prostředí psychiatrických léčeben mě děsí a zároveň svým způsobem fascinuje. Snad jenom příběh Izzy by ze začátku mohl být méně jako z amerického filmu, kdy se hlavní postava zamiluje do přítele královny školy, která je neskutečná kravka a o to víc hlavní hrdinku nesnáší a dělá jí naschvály.

4/5 *

Hanaluna
Hanaluna
04.10.2022 5 z 5

Vynikající kniha. Tajemná, čtivá, nemohla jsem se od ni odtrhnout. Při čtení v podzimním pochmurnem dni vás až mrazí.

DreamerX9
DreamerX9
02.10.2022 3 z 5

Tohle rozhodně nebylo lehké čtení ale takhle to dřív chodilo a jsem ráda za 21. století a pokroky v léčbě lidi s psychickými poruchami. Líbilo se mi propleteni příběhu, a i styl psaní i kdyz nelehká slova. A zároveň má celkově kniha i mnoho hezkých příspěvků do zivota

JJJ007
JJJ007
24.09.2022 5 z 5

Velmi pěkně napsaný příběh. Ta bezmoc je šílená, skoro k zblázní. Opravdu stojí za čas, věnovaný čtení. Doporučuji

Damaj
Damaj
21.09.2022 5 z 5

Velmi silný příběh a emotivní příběh, u kterého se dá jen velmi těžko nebrečet. Hlavní hrdinka knihy má nepředstavitelně těžký osud. Nejhorší na tom je na bezmoc, že nemůže nic dělat, postavit se svým trýznitelů, nikdo jí nevěře a celý život prožije v takovém zařízení jen kvůli tomu, že se nechtěla podřídit svému otci. Chudák Clara.

le21nka
le21nka
28.08.2022 4 z 5

Poutavý příběh, velmi dobře se kniha četla.

Péťa1950
Péťa1950
27.08.2022 4 z 5

Románový příběh dvou dívek, které dělí dvě generace .Děj je fikce, jak vysvětluje autorka v poznámce. Léčebné metody jsou skutečné, i když byly používané v různých dobách. Věznění nepohodlných členů rodin v psychiatrických léčebnách nebylo až tak neobvyklé. Čtivé, ale spíš pro ženy. Víc psát nebudu, přečtěte si.

BaNaMa
BaNaMa
13.08.2022 5 z 5

Tahle kniha mě nepustila do poslední stránky a ještě dlouho jsme o ní přemýšlela.

Adush
Adush
12.08.2022 5 z 5

Perfektní kniha, která mě chytla a nepustila. Věřila jsem ve šťastný konec, kterého se mi jakés takés dostalo. Čekala jsem, že deník, který je zmíněn v anotaci bude více součástí příběhu a že z nej budou úryvky, což tak úplně nebylo, ale líbily se mi pasáže rozdělené na Izzy a Claru, které se zajímavě prolínaly. Konec byl na mě poměrně rychlý a na to, že celou knihou provázel tvořící se vztah Izzy s Ethanem, tak se to na konci shrnulo do jedné části věty. Ale to jsou jen maličkosti, z velkého počinu a velkého pohnutí emocí, které ve mě čtení zanechalo. Příběh sice není založen na skutečných událostech, ale ukazuje nám jak to dříve fungovalo v takových ústavech a "léčebnách", kam se opravdu lidé mohli dostat omylem a nakonec se natolik třeba ztotožnili s tím, že jsou opravdu nemocní.

Sabča92
Sabča92
11.08.2022 5 z 5

Zhruba před rokem se vznesl okolo autorky Ellen Marie Wiseman jistý boom v českém knižním rybníčku. Kniha Sběratelka sirotků si získala neuvěřitelný ohlas, ovšem než jsem se k jejímu čtení dostala, vyšla znovu tato kniha. Tmavé stěny Willardu není jednoduché čtivo, naopak se jedná o dost bolestivý příběh. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách - ve 30. a v 90. letech minulého století, kde vypráví příběh dvou odlišných a nesouvisejících dívek. Obě mladé dívky, které by měly být plné ideálů a začít žít trápí několik různých faktorů. Kniha mě chytla od samého začátku, o něco víc mě zajímal příběh Clary, který je pro celý příběh stěžejní, přesto jsem byla ráda i v přítomnosti Izzy. Její příběh byl takový až young adultový, pokud by byl vyprávěn samostatně. Tmavé stěny Willardu mě chytla za srdce a závěrečné stránky mi drtily vnitřnosti. Tolik nespravedlnosti, bolesti a promarněného času. A co horší, žádná spravedlnost.
Tehdy nebyli psychiatři, kteří by se snažili pacientům pomoci, vše se řešilo ač mučivou formou a s pacienty se často zacházelo hůř, jak se zvířaty. Ač je příběh Clary zcela smyšlený, co čím si prošla, a čemu čelila bylo skutečné. Kniha ve vás bude jistě ještě velmi dlouho rezonovat.
Tuto knihu jsem nedokázala odložit, a přečetla jsem ji za dvě odpoledne. Autorce se bezesporu povedlo skvěle vystihnout atmosféru příběhu, prolnout obě dějové linky, i napsat propracované mezilidské drama. Osudy obou hrdinek nesmírně ovlivnily také špatné či neúplné informace, které vedly k zásadním rozhodnutím v jejich životech, a vedly k nezvratným následkům. Přečtěte si ji sami a okuste bolest hrdinek na vlastní kůži. Jejich silný příběh vás nenechá chladnými.

rajen
rajen
02.08.2022 4 z 5

Silný příběh. Velmi. Těžký osud hrdinky a hlavně ta bezmoc s tím tehdy něco moci udělat je šílené a v dnešní době nepředstavitelné. Kniha se velmi dobře čte, doporučuji.

Renna1
Renna1
30.07.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila . Chvílemi byla tak smutná, že jsem musela přestat číst.

markej
markej
29.07.2022 4 z 5

Tento román je na sociálních sítích hojně opěvován, musím ale říct, že mě nijak zvlášť nepřekvapil... Všechno postupovalo víceméně tak, jak jsem očekávala, jak linka z dvacátých let minulého století, kdy byla Clara proti své vůli zavřena bohatými rodiči do psychiatrické léčebny, tak linka současná, kdy sedmnáctiletá Izzy pátrá po Clařině minulosti... Je pravda, že na konci se pár překvapení konalo, ale nic, co by ve mně vyvovalo nějaký závratný "wow" efekt... Čtení tedy za mě dobré, ale velmi průměrné...
Hodnocení: 3,75 ⭐ z 5 ⭐