Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1015 339

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

dagsvob
26.07.2023 5 z 5

Tak tohle mě bavilo. Chvílemi jsem měla vztek kvůli konanému bezpráví a chvílemi mně přepadla lítost a brečela jsem. Prostě silný příběh...

Andrea81
24.07.2023 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Zase jedna o tom kolik nespravedlnosti na světě bylo, je a bude.

NoraHudecová
05.07.2023 4 z 5

Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca a odsúdili ju na doživotie. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne.

Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a zaľúbila sa do chudobného prisťahovalca z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, ale neskôr Claru premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu.

Dve dejové línie sú v románe zjavným a jemným spôsobom prepojené. Dej sa odohráva prevažne v strašidelnom prostredí psychiatrickej liečebne. Hlavné postavy sú Clara a Izzy, jedna predstavuje minulosť a druhá súčasnosť. Clara je mimoriadne naivná a niekedy tak trochu "plochá", ale jej príbeh je oveľa pútavejší ako príbeh Izzy, ktorý miestami pripomína skôr román pre vekovú kategóriu young adult. Avšak aj v rozprávaní Izzy je niekoľko zaujímavých tém, napríklad šikana či adopcia.

Autorka odvádza excelentnú prácu opisovaním liečby duševne chorých. Pripomína priam až zarážajúcu brutalitu sestier a lekárov. Napriek tomu, že ide o fikciu, vieme, že v minulosti sa tieto nehumánne metódy používali. Dokonca existuje aj Psychiatrický ústav Willard, ktorý otvorili v roku 1869 v New Yorku. Počas jeho fungovania prešlo jeho bránami 50 000 ľudí, z toho približne polovica nikdy neodišla. Priemerná dĺžka pobytu pacienta bola 30 rokov. Ústav zavreli v roku 1995.

Pútavé, tajomné a tak trochu hnev vzbudzujúce čítanie.

Dádulka67
22.06.2023 2 z 5

Kniha je pěkně psaná, má kvalitní překlad. Obsah bych osobně pocitově rozdělila. Clařin osud je prostě úděsný. Díky absurdnímu chování rodičů, má zničený život. Ta bezmoc je šílená.
Izzy - klasické americké klišé. Tyhle přehnaně popisované šikany a deprese s následným sebepoškozováním a neustálým rozebíráním problémů jsem vždycky nesnášela. Už můj dědeček říkal, že kdo si hraje, nezlobí. Dřívější generace neměly na jakékoliv deprese čas. Musely makat. Bohužel se tato moderní sebezaujatost dostala i k naší mládeži. Je to katastrofa, která jednou ty mladé semele...

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Tady nemám skoro co říct. Úžasná kniha, silný příběh a skvěle napsáno. Střídají se kapitoly o Izzy a o Claře, ale děj zůstává přehledný. Izzy mě sice chvílemi maličko štvala, zato z Clařina příběhu mi bylo hodně smutno, její zážitky jsou příšerné, ale závěr mi vykouzlil úsměv na rtech a zároveň jsem upustila nějakou tu slzu. Vřele doporučuju! A rozhodně se podívám i na další knížky od této autorky, psát vážně umí

Thalin
29.04.2023 4 z 5

Při čtení téhle knihy na čtenáře doslova řve ta hrozná nespravedlnost a neuvěřitelné lidské chování. Kolikrát jsem si v hlavě říkala, jak sakra tohle někdo může dovolit? Linka Clary pro mě byla mnohem silnější, ale asi taky proto, že byla zkrátka drastičtější a víc člověka pohltila. Izzy byl takový spojovatel s přítomností. I když to taky neměla snadné, tak osud Clary zkrátka člověka bral za srdce víc. Trošku mě tam rozčilovaly ty pubertální rozbroje, jak vystřižené z amerického filmu ze střední školy, kde je vždy nějaká taková šikanátorka jako je Shannon, bez ohledu na její důvody. Ale naštěstí jich tam nebylo tolik a ke konci se to už soustředilo jen na hledání pravdy. Ten konec byl ale takový docela očekávatelný, doufala jsem v nějaký další zvrat.

Babo
20.04.2023 5 z 5

Knihu jsem měla dlouho v plánu číst,ale z nějakého důvodu jsem se stále k ní nedostala. Konečně přišla na řadu a nezbývá mi než ji doporučit ke čtení. Není to úplně pro slabé povahy,nekoná se žádný happyend ,ale tak to v životě bývá.
Už se těším na další dílo autorky.

Arwen329
11.03.2023 4 z 5

Kniha s velmi silným námětem. Je popisována z pohledu dvou osob. Musím říct že mě se líbil děj více z pohledu Clary ale kdyby nebylo Izzy tak by to nedopadlo jako to dopadlo. Na konci mě kniha dojala. Člověk si nikdy neuvědomí jaké kruté věci se na světě dějí a dít budou. A i když byl příběh smyšlený tak věřím že se najdou ti kteří si tuhle hrůzu prožili. Za mě tuto knihu rozhodně doporučuji přečíst.

LuckaDea
05.03.2023 4 z 5

Knížka, která má poměrně silný námět. V knize se vyskytují dvě dějové linky. Dějová linka "Clara" se odehrává v minulosti a vykresluje příběh pacientky v ústavu pro duševně choré. Tato dějová linka byla hodně čtivá a plná různých emocí od bezmoci, smutku, strachu, až po naději a odhodlání. Postavy a zápletky jsou sice smyšlené, místo a praktiky v této dějové lince mají ale reálný základ. Tyto části s Clarou byly poměrně těžké na čtení a občas úplně mrazilo z popisu, jak to v ústavu pro duševně choré probíhalo.
Druhá dějová linka "Izzy" mě bohužel moc nezaujala. Je o sedmnáctileté Izzy a odehrává se v současnosti. Tyto kapitoly mně přišly lepší až ke konci knížky.
Na plný počet to u mě sice není (asi právě kvůli druhé dějové lince), ale 4 hvězdičky si tato kniha díky silné první dějové lince určitě zaslouží.

katerina6763
20.02.2023 3 z 5

Asi jsem od toho (dle reklamy všude kolem mě) čekala trošku více... Ale i tak se jednalo o zajímavý příběh (zčásti inspirovaný skutečností), při kterém občas zamrazilo nad pomyšlením, co všechno se mohlo odehrávat v psychiatrických ústavech v první polovině 20. století. Příběh se odehrává ve dvou zdánlivě vzdálených dějových liniích, které se nakonec protnou; to spojení osudů bylo, dle mého názoru, celkem očekávané vyústění děje.

dufkys
12.02.2023 4 z 5

tak tohle mě bavilo! trosku od víceméně každého žánru, skvělá oddechovka

knihomol1985
07.02.2023 5 z 5

Tak toto bude u mě kniha roku 2023 a to je únor teprve. Tuto knihu jsem nemohl číst více jak 2 kapitoly, opravdu dechberoucí dílo ze kterého mrazí co vše se mohlo stát. Obě dějové linky byli napínavé a dobře že to tak bylo jedna na dřeň ,,nervní,, a druhá situaci trošku odlehčovala jinak by mě kleplo ... DOPORUČUJI... Tuhle knihu u mě asi zatím jen tak něco nesesadí a zůstane mi v paměti hodně dlouho...

PavlaA
26.01.2023 5 z 5

Tento příběh mě velice zasáhl, i když vím, že je autorkou smyšlený, Willard přece existoval a takové věci se tam nejspíš opravdu děly. Některé kapitoly jsem doslova četla se zatajeným dechem a nemohla se od čtení odtrhnout. Po dlouhé době kniha, na kterou budu hodně vzpomínat. Vlastně stejně tak jako na Sběratelku sirotků. Ještě mě od této autorky čeká kniha Pro tvoje dobro a očekávám, že to bude opět plně bolesti a slz.

PetraN17
21.01.2023 5 z 5

Nejhorší je to, že když dočtete knihu, uvědomíte si jak se naprosto snadno dal zničit život lidem jen tak z rozmaru a nebylo žádné dovolání …. Hrůza

PetK
15.01.2023 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, mimo jiné proto, že jsem se obávala "romanticky" zpracovaného hrůzného příběhu (mám alergii na romantické romány z války, koncentračních táborů apod., to už mnohem radši brutální Na smrť). Nakonec se pro mě příběh rozjel a nejvíc mě zaujaly popisy naprosto šílených praktik v "blázinci" začátku 20. století. Jak málo stačí, abyste měli absolutně zničený celý život. Bylo to trochu předvídatelné, váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec volím 4.

simca9342
15.01.2023 5 z 5

Přečtená před lety .

Dvě dívky v časové smyčce, jedna budova skrývající noční můru. Izzy, která nikdy neměla možnost poznat vlastní matku a otec zemřel, má po těžkých dobách snad konečně štěstí. Práce pro místní muzeum je pro ni to pravé - dostane se na místo, u kterého by jeho existenci nepředpokládala ani v tom nejhorším snu. Psychiatrie je v dnešních dobách doufám úplně jiným místem než jakým byla popisovaná v knize. Mladé děvče najde zaprášený a léty zažloutlý deník bývalé pacientky Clary C.
Metody léčení pacientů , které si Izzy přečte jsou těžko představitelné.
Není divu, v ručně psaných zápiscích se nacházíme v minulém století konkrétně r. 1929 a personál tehdy asi nic jiného než elektrošoky a přísný režim neznali. Hlavně ne k těm s mentálním postižením. Clara byla narozdíl od ostatních zdravá, ale skončila tam, kde si podle přísných rodičů zasloužila být. Na nabídku k sňatku s bohatým ženichem řekla ne, milovala přece někoho jiného. Její příběh odhlalujeme Isabellinýma očima a sledujeme ten její. Mohou mít dvě skoro stejně staré holky jiný pohled na svět? Historický román o době, kterou můžete znát leda tak z dějepisu.

Acner80
28.12.2022 5 z 5

A to jsem si myslela, že jsem docela otrlá. Ale tuto knihu jsem chtěla párkrát odložit pro ty negativní pocity, co ve mně vyvolávala. Ta bezmoc! Brr

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Když jsem loni díky vynikající Sběratelce sirotků objevila Ellen Marie Wisemanovou, tak jsem chtěla honem sehnat všechny její předchozí knihy, Willard se však sehnat nedal. O to větší mám radost, že si jej nyní mohou v knihkupectví pořídit všichni, kdo ho jako já marně sháněli.
Tmavé stěny Willardu jsou fantastický historický román, ve kterém se prostnou dvě časové linky, zamilujete si postavy a budete dojatí… Kniha je napsaná skvěle a věřím, že vás dostane stejně jako mě, byť uroníte i nějakou tu slzu… Prostě wow!

Kacatko86
10.12.2022 5 z 5

Příběh o dvou dívkách z jiné doby, ke kterým osud nebyl příliš shovívavý. Izzy,která jde z jedné pěstounské péče do druhé se při práci pro muzeum dostane do prostředí bývalé psychiatrické léčebny a objeví tam mezi osobními věcmi zápisník jedné z pacientek Clary Cartwrightové . Čtení v ní vyvolává spoustu otázek o Claře, ale také o své matce, minulosti i budoucnosti. Zatímco čtenář postupně odhaluje příběh Clary, Izzy prožívá ten svůj. Název i obálka ve mě vyvolávali pocit, ze půjde o nějakou duchařinu, ale není to tak. Příběh je zajímavý, pro mě neotřelý a i když tam bylo pár drobností, které mi neseděli, tak vřele doporučuji.

mataaskorice
26.11.2022 5 z 5

Tohle mě vážně bavilo. Děsivé čtení o izolování mladé, zdravé ženy v psychiatrické léčebně v dobách, kdy byla péče o pacienty v neutěšeném stavu a léčebné praktiky si mnohdy nezadaly s ohrožením zdraví i života. Kniha je napínavá. Čtenář by Claře tak rád pomohl! Bavil mě i paralelní soudobý příběh Izzy,který se s Clařiným osudem v mnohém protíná. Čtení je to smutné, občas strašidelné, ale napínavé, příjemně stylisticky podané, lidské.