Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389601/bmid_tma-B2w-389601.jpg 3 1302 375

Televizní scenárista přijíždí na osamělou horskou chatu v pohoří Malá Fatra, kde si chce oddychnout od hektické práce a napětí v manželském vztahu, ale i vychutnat si poklidnou zimní atmosféru. Pak se však stane cosi nečekaného a jeho ozdravný pobyt se změní v děsivou noční můru. Přestože dveře nikdo nezamkl, chata se mu stane vězením a on v ní svede zoufalý boj o přežití.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Tma , 2015

SittingBull
06.02.2022 1 z 5

Nevierohodné, nepravepodobné, krátke a predsa nekonečné. Bez hlavného hrdinu, bez postáv, bez zápletky. Chlap, čo je úplný (...hľadám slušný výraz ako keď má počítač kruháč, sakra) ...trubiroh. Čoby, nechutný odroň. Dobre, nemôže byť sympaťák, to je jasné (nechcem nič vyspoilerovať), ale toto? Nič sa tam nedeje, len nevierohodne blbne a fantazíruje ako na metamfetamíne. Celá tá knižka je riedka, bez chuti, bez farieb, bez vône. Stresuje, znervózňuje, obťažuje, no nedesí. Otravuje. Strata času. A že je to román? Figu drevenú, novelka. Slabá ako lipový čaj. Jednu hviezdu slabej svietivosti dávam za slovenské prostredie.

Kathy77
22.01.2022 5 z 5

Za mě úplně jednoduše - VÝBORNÝ. Dávám všechny hvězdičky a jsem naprosto spokojená. A ten konec? Noo, prostě každému po zásluze..

martinaandulka
18.01.2022 5 z 5

Další kniha od pana Karika a nadšená,nechápu tak nízké hodnocení.Za mě jízda,napnutí a nečekané rozuzlení,které jsem nečekala.

kiki11
14.01.2022 4 z 5

Jsem ráda, že se mi dostala do ruky další Karikova knížka, protože tenhle autor mě fakt baví. Od začátku mě příběh vtáhnul, Karika umí skvěle pracovat s napětím a dokáže čtenáře přikovat ke stránkám na několik hodin. Konec mě celkem překvapil, ale jako celek se mi tahle kniha nelíbila tolik jako třeba Trhlina nebo Strach. Rozhodně si ale ráda přečtu od tohoto autora něco dalšího.

Aiden888
14.01.2022 4 z 5

Kdysi dávno jsem rozečetla Karikovu Trhlinu, ale tehdy jsem na to ještě nebyla psychicky připravená, takže jsem se od té doby tomuto autorovi vyhýbala jako čert kříži. Zlákal mě až před pár dny a jako vždycky, když na něco dostanu chuť, jsem si objednala hned čtyři jeho knížky. V tuhle chvíli už mám rozečtený Strach, který mě tak neskutečně vtáhnul, že jsem prostě musela Tmě ubrat jednu hvězdičku. I tak je to úžasná knížka, dokonale zpracovaný horor, ve kterém na vás sice neskáčou démoni a obludy, ale autorův mistrný popis hrůzné atmosféry vás donutí knihu odložit vždy před setměním (abyste se z ní strachy nepo... :) Do hlavního hrdiny se perfektně vcítíte, jeho strach a hrůza se na čtenáře přenesou už po pár větách a atmosféra zimního horského ticha se najednou změní z romantiky v něco, co nebude chtít v následujících letech na dovolené zažít. Rozhodně stojí za přečtení. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdo si knihu přečte, nějakou dobu do lesa dobrovolně nepůjde :)

lenkaabooks
12.01.2022 4 z 5

Moje druhá kniha od autora a jistě ne poslední. Příběh je vystavěn na jediné postavě - muži, který se před problémy schová do chaty ležící na samotě v horách. A začíná noční můra, celou knihu mě i přes vytušený konec mrazilo.

Majto
11.01.2022 2 z 5

Oproti Strachu ma dej tohoto výtvoru bavil asi tak do polovice. Potom už som len čakal, čo sa stane a ako to celé skončí a ani ten koniec ma nejak neuspokojil. Rovnako dopadol aj druhý pokus s knihou túto jeseň. Z hororovej tvorby autora pre mňa najslabší titul.

Warden
07.01.2022 1 z 5

Tak tohle je hodně velká slabota a hodně velké zklamání. Kniha má velice dobrý rozjezd, ale už cca ve čtvrtině knihy, kdy začíná neskutečně nudit, není problém odhalit pointu a zbytek knihy se mění v nesmyslné a nudné plácání, kdy si čtenář nepřeje nic jiného, jenom ať už to proboha skončí a to jakkoliv. Největší muka a trýzeň tak nezažívá hlavní hrdina, ale čtenář, který má větší část knihy dilema, jestli tu pitomost dočíst nebo rovnou odložit.
Jedna hvězda za úvod a za opravdu nádhernou fotografii na obálce knihy.
Mám připravenou ještě Trhlinu, ale odkládám a nevím, jestli se do ní po tomhle zážitku kdy pustím...Bohužel.

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Opuštěný srub v horách, beznaděj, šílenství a tma. Ozdravný horský pobyt se mění v děsivou noční můru. Co se skrývá ve tmě?
Po dočtení Trhliny a Strachu jsem se vrhla po hlavě do Tmy. A bylo to teda slušné psycho! Jsem nadšená! Karikovy horory mě zkrátka baví.
Už netrpělivě vyhlížím Smršť!

Arwen777
14.12.2021 4 z 5

Byla to taková poměrně rychle ubíhající jednohubka. Na rozdíl od Trhliny tady dostává děj rychlý spád a je od začátku dramatický. Líbil se mi nápad, představa takovéto bezmoci na odlehlém místě a v zimě je pro mě dostatečně hrozivá. Četla jsem v noci a je pravda, že jsem pak v klidu usnula, ale budování napětí a strachu se mi líbilo. A konec? Pro mě bylo rozuzlení překvapivé a konec přijatelný. Jediné, s čím jsem se potýkala, byl až příliš detailní popis jedné krvavé scény.
Možná souhlasím, že má nápad větší potenciál, než se autorovi podařilo vytěžit, ale já jsem se docela bavila. 3,5*

Zdenule27
12.12.2021 2 z 5

Jak tenká je hranice mezi láskou a nenávistí? Čeho je prostě moc, toho je příliš
Byly části co mě bavily a části, že kdybych je vynechala , tak vlastně pointa zůstane stejná.

tamara1351
03.12.2021 4 z 5

Dobře vystavěný příběh o jednom hráči, atmosféra postupně graduje, hlavní hrdina bojuje o přežití.....a nebo je to všechno jinak?Za mě bych zvládla větší porci strachu a napětí,proto jsem strhla nějaké hvězdičky, ovšem jednu jsem musela vrátit za velmi povedený závěr.

Arev122
28.11.2021 4 z 5

Pustá a tajuplná zimní krajina a nešťastník v ní. Co je jeho fantazie a co skutečnost? Čeho se bojí? Zajímavé rozuzlení.

Iki1
11.11.2021 4 z 5

Hodně zajímavý námět, aneb jak velký nepořádek může mít člověk ve své hlavě. Autor mě zaujal tím, jak dokáže celou knihu vystavět na jedné postavě. Několikrát ovšem děj ztrácel na tempu, až téměř uspával. Vylepšilo to vyvrcholení na konci, pro mě to bylo nečekané překvapení.

stanislav0373
11.10.2021 4 z 5

Posloucháno ve slovenčině. Nádherná atmosféra, skvělý jazyk!!! Obzvláště, když ji posloucháte v noci za volantem.

Konec mě dosti překvapil, v jednom místě trošku zklamal, ale přesto se jedná o něco, co by měl okusit každý :-)

viweb
11.10.2021 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, perfektně namluvil Vasil Fridrich-klobouk dolů! Napětí až do konce! Perfektní! Moc doporučuji

zpevSusannah
11.10.2021 4 z 5

Zajímavá kniha. Poutavě napsaná, psychologie hlavního hrdiny vykreslená do každičkého detailu.
TMA mě opravdu překvapila. Nečekala jsem, že se bude upínat tímto směrem. Ke konci už jsem začínala malinko čuchat pointu a můj čich mě k mému překvapení nezklamal.
Rozhodně si Karika zaslouží větší pozornost. Jeho knihy nejsou nudné, vkládá do nich netradiční kořeníčko a výsledná chuť není tuctová.
Zasloužené čtyři hvězdičky. A jsem zvědavá, co nám tento slovenský spisovatel ještě předvede.

roso.mak
09.10.2021 2 z 5

Trochu Kingovské. A dost Kingovsky rozvláčné. Jednak jsem čekala trochu jinou zápletku a jednak napsat dobrou knihu o přežití umí snad jen Weir. Abych pravdu řekla, dost jsem se nudila.

Aspoň ta překvapivá pointa.

aishimizu
05.10.2021 4 z 5

Audiokniha byla skvělá. Klasická kniha mě moc nebavila.

Raddkaa
30.09.2021 5 z 5

Televizní scénárista příjíždí na osamělou horskou chatu v pohoří Malá Fatra, kde si chce oddychnout od hektické práce a napětí v manželském vztahu, ale i vychutnat si poklidnou zimní atmosféru. Pak se však stane cosi nečekaného a jeho ozdravný pobyt se změní v děsivou noční můru. Kniha je děsivá, mrazivá i temná. Líbí se mi, jak autor dokázal dobře vytvořit hororovou atmosféru i reálné oblasti, kde se kniha odehrává. Na závěr samozřejmě přijde nečekaná pointa. A jakmile jsem pochopila, proč se kniha jmenuje právě Tma, tak mě zamrazilo v zádech a nechtěla bych být v jeho kůži. U této knihy jsem se ani jednou nenudila a hltala slovo od slova a čekala na celé rozuzlení, jak to vlastně celé dopadne. Nechápu negativní komentáře na konec knihy, podle mě by to dopadnout takhle mohlo.