Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389601/bmid_tma-B2w-389601.jpg 3 1302 375

Televizní scenárista přijíždí na osamělou horskou chatu v pohoří Malá Fatra, kde si chce oddychnout od hektické práce a napětí v manželském vztahu, ale i vychutnat si poklidnou zimní atmosféru. Pak se však stane cosi nečekaného a jeho ozdravný pobyt se změní v děsivou noční můru. Přestože dveře nikdo nezamkl, chata se mu stane vězením a on v ní svede zoufalý boj o přežití.... celý text

Horory , Thrillery , Literatura slovenská

Vydáno: , Argo

Tma , 2015

Loohikarme
11.11.2022 4 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a za mě rozhodně super. Děj ubíhal rychle a takový konec jaký to mělo jsem rozhodně nečekala. Ale po prečtení poslední strany mi přijde dost věcí nejasných a pořádně nevysvětlených, i přesto ale doporučuji.

TeriLoch
11.10.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora. Musím říct, že se mi četla dobře a rychle, líbí se mi přirozená mluva a myšlenkové pochody hlavní postavy. Příběh byl... no velmi zajímavý. Konec hodně překvapil a nejsem si jistá, jestli jsem s ním spokojená :D Bylo to ovšem zase něco jiného a o tom to je :) Těším se na další knihy autora a knihu doporučuji.

Obelix15
21.08.2022 1 z 5

Ve srovnání s Trhlinou absolutní propadák. Děj zdlouhavý, opakující se a pro mě absolutně nezáživný. Zpočátku jeden veliký chaos a nervové zhroucení při zázračném oslepnutí mimo civilizaci. Z celé knihy bych vyzdvihl snad jen scénu s pastí na medvědy a číhající vlky. Slabý podprůměr...

Belanna
20.08.2022 3 z 5

I tato Karikova knížka na mě udělala dojem.
Propracovaná psychologie hlavního (jediného) hrdiny, jeho myšlenkové pochody, které byly místy chaotické, skvělá práce s napětím.

Vesmich
25.07.2022 5 z 5

Na autora mě upozornila knihovnice a byl to výborný tip! Napínavé, strhující, podezřelé, podivné a pak se to postupně vyjasňující a když už čtenář tuší, není cesty zpět! Veliká paráda! Dočítala jsem s baterkou v noční tmě venku, protože to nešlo to nedokončit!

Aya81
16.07.2022 5 z 5

Tento typ knížek prostě můžu. Opět tíživá atmosféra, stupňující se vnitřní napětí... víc nebudu prozrazovat. Za mne super!

Meda77
12.07.2022 2 z 5

Velice zdlouhavé a slabé čtení, neustálé opakování vět a celý příběh, ačkoliv s jiným dějem by mohl fungovat, tady nefunguje. Situace s napětím jsou rozptylovány myšlenkami z minulosti a kazí i ten zbytek atmosféry. Po dočteni čtenář zjistí, že celý děj je totální blbost. Ještě od autora něco přečtu, ale tohle je opravdu k ničemu. Slabé 2 starsy.

KajaProchy
09.07.2022 3 z 5

Je to druhá kniha, kterou jsem od autora přečetla a Trhlina mě bavila a děsila vic.
Ve Tmě mě hrdina často štval hloupým chováním (které se tedy nakonec vysvětlí). Kniha je ale krátká a dostatečně napínavá, takže jsem ji přečetla za dva dny a ke to akorát.

soupik2012
09.07.2022 5 z 5

Kdykoliv jsem hledala hororové téma a využila k tomu Databázi knih, v podstatě pokaždé jsem se spálila. Jsem tedy moc ráda, že jsem tentokrát po této knize sáhla bez nějakého dlouhého zkoumání. Nízké hodnocení by mne totiž nejspíš odradilo. Ale Tma je přesně tím mrazivým thrillerem, které mám tak ráda. Hutná opravdu hororová atmosféra prochází celým tímto komorním příběhem. Audioknihu jsem začala poslouchat včera v noci a opravdu jsem měla chvílemi mrazivý pocit. A od tohoto druhu literatury nic jiného nepožaduji. Kdyby vznikalo podobných příběhů víc, byla bych patrně daleko kritičtější, ale oni nejsou. A tak mi vůbec nevadí, že tento příběh připomíná béčkový film a děj je chvílemi předvídatelný. Můj herec v něm zahrál na Oscara a dopadlo to přesně tak jak mělo. Audiokniha je načtena mým velmi oblíbeným narátorem panem Vasilem Fridrichem a mohu jí všem vřele doporučit.

AnoMANder
13.06.2022 3 z 5

Čekal jsem něco hororového, mystického, takže námět mírným zklamáním. Celkově mě příběh příliš nepohltil, jak se píše níže, je to příběh o přežití a o tom, co s člověkem může udělat jeho hlava.
Třetí hvězdu dávám za naturalistický popis prožitků lapeného člověka, atmosféru a samotný závěr knihy.

Pítrs85
28.04.2022 3 z 5

Karika počtvrté (Trhlina, Na smrt, Strach, Tma) a opět výtečně. Tentokrát spíš než horor psychologický thriller, ale to vůbec nevadí, naopak, napnutí budete i tak. Nechci se plácat po ramenou, že jsem celou zápletku prohlédl zhruba někde v půlce (ono je to venkoncem úplně jedno), ale nic mi to nebránilo v tom, abych si další psychoterror slovenského Kinga zas užil dosyta. Tedy v případě, že máte nakoukáno stovky hororů a pro tenhle žánr zkrátka slabost. Tak jako autor sám, autor, co není ani inovátorský, ani kdovíjak nápaditý, ale co je prostě dobrej- dobrej v síle sugesce (při čtení Tmy vám bude doopravdy zima, o to spíš, když si knihu čtete v době, kdy je venku minus deset, všude sníh, a ještě do toho posloucháte islandské šamany Sigur Rós), zkrátka dobrej v tom, jak si vás dokáže omotat kolem prstu a bavit až do poslední stránky. A to je nakonec to nejdůležitější. Těším se na Smršť. (A chválím nakladatelství Argo, že drží ten skvělý design Karikových knih).

memphisz
17.04.2022 3 z 5

Pokud pomineme pár vysvětlujících stran závěrem, jde o prostý survival thriller z Malé Fatry, ve kterém se nesympatický hrdina ve všech situacích rozhodne špatně. Aspoň, že se ukáže, že byla hlavní postava nesympatická záměrně. Mysteriózní stránka tentokrát velmi okrajová, což je u Kariky škoda, protože přesně proto ho čtu.

Celkově k tomu nejde nic moc více psát. Snad jen, že měl autor pravdu, když sám napsal, že je děj plný bezúčelného násilí.

Eistee
15.04.2022 4 z 5

Parádní jízda, ke které s přehledem postačila jedna postava a kus zasněženého tatranského lesa. Oceňuji bravurně zvládnutou psychologii a detailní myšlenkové pochody.

Kamčučák
15.04.2022 4 z 5

A tak jo, dám 4 hvězdičky. Za to, že se kniha dobře četla. Děj velmi obdobný jako u knih Strach a Trhlina. Aneb, ať žijí psychologické neurózy.

kalinka99
11.04.2022 3 z 5

Tak to mě popravdě moc nebavilo. Začátek mě naháněl strach, ale poté to bylo jen tlachání a utíkání před něčím, co měl snad jen ve své hlavě.

monika3332
18.03.2022 odpad!

Půjčila jsem si ji v knihovně a ještě že tak, jinak bych byla akorát naštvaná, že jsem za to ztratila peníze. Přijde mi to až moc přitažené za vlasy.

Blasth
10.03.2022 3 z 5

Za mě ale nejslabší Karikovina. Nejspíš mi nesedlo hlavní survival téma muže s problémy doma, co se jel "vyklidnit" do hor. Karika se nezatěžuje větším popisem místa, osob, vztahů, společnosti (jako to dělává např. King) a možná by mi to u tématu prospělo (užít si např. krajinu)... Závěr zajímavý, překvapivý ale atmosférou Strach a Trhlina mi byly bližší.

samkko
06.03.2022 5 z 5

Geniální one man, survival horror který je zajímavý i ve svých nejhlušších místech (není jich tam moc). Nechápu jak Karika dokázal i přes minimum postav, stále držed a dokonce stupňovat napětí. Atmosféru zde tvoří slovenská příroda, mráz, samota, beznaděj a TMA. Konec je slast pro každého milovníka temných thrillerů.

TomHr
17.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Borec se v zimě zašije na horskou boudu a tam oslepne. Půlka knihy je o tom, jak různě pobíhá, mluví sám se sebou a vyšiluje. Furt ne a ne zmrznout. Naštěstí se dlouhé pasáže dají přeskočit až do zhruba poslední třetiny knihy, kdy se začne něco dít. Náš dehydrovaný omrzlý superman s angínou a se zlomeným hnátem zvládne ještě spoustu krkolomných výkonů než kniha skončí, přičemž závěr je tak trochu očekávaný.
Karika většinou píše zábavně a umí navodit správnou mrazivou atmosféru. Tma ale jednoznačně ukázala sklon ke zdlouhavému plkání o ničem. Určitě zatím nejslabší Karikova knížka.
Hodně pobavily lidové písně a koledy, člověk si neuvědomuje, jaké je to psycho!

Jančislava
16.02.2022 3 z 5

Kniha Tma mě moc nezaujala. Musím říct, že nápad to byl pěkný a zajímavý, ale nějak moc dlouhý a postupně nudný. Začátek se četl pěkně, dokonce jsem se i trochu bála, ale pak už mě to nějak přestalo bavit. Možná kdyby byl příběh kratší... Nakonec jsem se uchylila k rychlocteni, což dělám jen zcela výjimečně a preskakovala nějaké odstavce. Nápad na konec také zajímavý. No jsem ráda, že ji mám za sebou a znovu se do ní pouštět nebudu.