Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389601/bmid_tma-B2w-389601.jpg 3 1302 375

Televizní scenárista přijíždí na osamělou horskou chatu v pohoří Malá Fatra, kde si chce oddychnout od hektické práce a napětí v manželském vztahu, ale i vychutnat si poklidnou zimní atmosféru. Pak se však stane cosi nečekaného a jeho ozdravný pobyt se změní v děsivou noční můru. Přestože dveře nikdo nezamkl, chata se mu stane vězením a on v ní svede zoufalý boj o přežití.... celý text

Horory , Thrillery , Literatura slovenská

Vydáno: , Argo

Tma , 2015

Rihatama
19.09.2023 4 z 5

(Tak trochu SPOILER) Horor? Thriller? Vzhledem k daným atributům ano, ale já se taky bavila, i když finále mi úsměv z tváře konečně vymazalo. Hlavně jsem ale tentokrát Karikovi všechno věřila. Kdyby se býval oprostil od průvodních sarkastických komentářů, možná by vyvolal výrazně hororovější atmosféru. Já totiž měla pocit, že čtu humorný žánr. Jenže já mám humorné příběhy ráda, takže pro mě nakonec dobře zvolená forma. Vtipné byly i hlášky, kdy se chudák hlavní hrdina - scénárista unikající z manželské krize, která je možná něčím víc, než jenom krizí - ocitá v mrazivých podmínkách odlehlé drevenice na samotě. Dobrý plán, jak prožít svátky vánoční a Boží hod. Jenže, člověk míní, a kdosi mění Karikův popis strádání ústřední postavy u mě budil pochopení a kupodivu i onen úsměv na tváři. Krom hlavní zrakové potíže jsem první část jeho potíží zažila (bolesti zlomeniny, u mě holeně na dlouho opuštěné sjezdovce, nebo omrzání vs. rozmrzání končetin, ale já měla nakonec lepší prostředky), takže vím, že takhle šílené to prostě může být. Závěr je ovšem docela originální a silný, ale i takové věci se můžou stát. Karika mi tentokrát sednul, jen štítky, pod kterými jsou jeho knihy zařazovány, bych trochu rozšířila.

L.Helena
27.08.2023 4 z 5

Audiokniha
Výborně načteno Vasilem Fridrichem, díky jeho přednesu jsem si knihu opravdu užila. Přestože se téměř celou dobu víceméně jedná jen o popis zvláštních, nepříjemných až hororových situací, a samotný příběh se vlastně z toho všeho vyloupne až v samotném závěru, tak jsem od začátku až do konce poslouchala s opravdovým zaujetím a očekáváním, jak to všechno dopadne.

Martina166
13.08.2023 2 z 5

Moje seznámení s autorem. Začátek příběhu se mi líbil dost, pak to začalo trochu váznout, ale ke konci se mi příběh zase líbil.

KnihoSny
28.06.2023 4 z 5

tu jsem se sice nebála ale určitě bych nechtěla byt na jeho místě....

Peggy2711
21.06.2023 4 z 5

Horor to nebyl. Nebála jsem se vůbec, za to jsem se pěkně bavila a dokonce i smála. Kniha je poutavě napsaná, jsou tam přemrštěné i nepochopitelné situace, ale v kombinaci s komentáři hlavního hrdiny mi to vůbec nevadilo a fakt jsem se bavila. Velmi pěkně autor zachycuje jeho myšlenkové pochody, jak si poradit sám v takové situaci a co vše se dokáže honit hlavou! Tak nějak jsem očekávala jaká bude pravda, ale až takový konec jsem nečekala.

TessieB
04.06.2023 3 z 5

Po Strachu a Trhlině třetí kniha od p. Kariky a jsem bohužel zklamaná. Cca první polovina knihy byla vcelku dobrá, ale pak mi přišlo, že sám autor si nebyl úplně jistý, jak dál a co všechno se v knize ještě má stát. Na můj vkus toho pak bylo až příliš, takže to působilo až neuvěřitelně a přeplácaně. Ohledně konce, no... moc to celkovému vyznění knihy nepomohlo, takže za mě slabé 3*.

LenkaMacak
01.06.2023 3 z 5

Nejspíš moje poslední kniha od pana Kariky. Trhlina mě nadchla, ale od té doby jsem neměla s jeho knihami štěstí. Příběh má dobrý nápad a velmi dobré vyústění, ale něco mi tam chybělo. Při konci jsem si říkala, co ještě se hlavní postavě může přihodit. 3/5*

Shaxx
21.04.2023 3 z 5

Sám v naprosté tmě, odtržen od civilizace, v nehostinných podmínkách v zimě na horách. To zní jako solidní základ pro tíživou atmosféru. A právě atmosféra je něco, co mi chybělo, nebo se mi ji nepodařilo dobře procítit. Nějaké části se mi líbily více, zejména narůstající panika hlavní postavy působila reálně úzkostně, aspoň na začátku. Potěšila mě zmínka žluté větrovky :) Jinak Trhlina zůstává stále můj favorit.

Timkim
20.04.2023 4 z 5

Celou dobu jsem si říkal, co z toho asi vyleze, ale že to bude takhle... Dobře, bylo to mrazivé, temné, občas nechutné a občas hororové, ale něco tomu chybělo, nějaká zápletka, třeba stopy medvěda....Trhlina se mi líbila o poznání víc i když ani ta nebyla uvěřitelnější.

spilina
30.03.2023 5 z 5

Zatím to nejlepší co jsem od Kariky četla, děsivé, úžasně mrazivé. Trhlina mě tak nechytila jako toto. Člověk sám se svými myšlenkami.

Miriam
20.03.2023 4 z 5

Já čtu Kariku moc ráda a jeho knihy mě baví. Proto jsem se divila, že má Tma takové slabé hodnocení. Po dočtení to opět nechápu, ale pro někoho Karika zkrátka holt není. Tma nemá žádný dlouhý úvod, bez představení minulosti, ale po pár stránkách jste v mrazivém prostředí slovenských hor. A pak klasika, už to jelo závratnou smrští dějem až na samotný konec, který byl tentokrát dost polopaticky vysvětlen.

morte
09.03.2023 3 z 5

Dopaminova opici draha. Ctenar obraci stranky, aby zjistil, co bude na konci za vysvetleni. Vysvetleni pro chovani hlavniho protagonisty a pro to, co se mu a kolem nej deje, je vsak pomerne neuspokojive. Autor se to pokousi vysvetlit, ale vysvetleni stoji na vratkych nohach. Trhlina byla o vela lepsi.
Ovsem vzhledem k tomu, do jakeho zanru kniha spada, podstatu sveho zanru celkem naplnila.Cetla se sama, byla napinava, strasidelna.

Lovana
21.02.2023 3 z 5

První kniha tohoto autora, kterou jsem četla. Od začátku jsem měla strach, že mi autor úplně nesedne, ani anotace knih mě úplně nepřesvědčily, ale v rámci knižního binga jsem se k autorovi nakonec dostala. Ale bohužel mi tato kniha vůbec nesedla, vůbec jsem se u knihy nebála, čekala jsem, že bude kniha děsivější, ale za mě nebyla děsivá vůbec, spíše v jednu chvíli nechutná…
Bohužel asi má první a zároveň i poslední autorova kniha.

Hodnocení 2,5*/5*

MM_Master
21.02.2023 5 z 5

Zločin a trest na spôsob Jozefa Kariku. Román "Tma" je perfektne napísaný, tiesnivo atmosferický, komorný, psychologický, existencionálny horror.

Lenka4
13.02.2023 4 z 5

V polovině jsem se bála snad víc než vypravěč. Nevydržela jsem a podívala se na konec. Nepomohlo to.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Jaké jiné hodnocení by asi mohl dostat můj oblíbený Karika? Opět famozní kniha, fakt jsem se bála, bylo mi zle, ale čtenářský zážitek na jedničku. Málo stran, ale spoustu napětí.

Zirvith
21.12.2022 3 z 5

Tma mě bavila o dost méně jak Strach. Tahle kniha mi přijde spíš nudnější, nic moc se tam neděje víc jak polovinu knihy. Ovšem i přesto se to četlo dobře, to ano, jen mě to příliš nezaujalo. Ale ten konec... no, ten byl hodně zvláštní.

kannibal28
08.12.2022 2 z 5

nejak tomu chýbalo napetie ,,nebola by to určite sranda keby človek oslepol v lese a nikde nikoho,,,pripominalo mi to jeden stary film už neviem nazov odohravalo sa to v mrakodrape sami dvaja ludia vrah a žena tam hrali ale to bolo napinave od začiatku až do konca......Tma ma dosť sklamala

SadUnicorn
28.11.2022 4 z 5

Velice dobře napsaný thriller/horor spoléhající především na atmosféru a pocit bezmoci, což je přesně žánr, který mě nejvíce baví. Jediné, co bych vytkla je, že série událostí, která hlavního hrdinu sráží na kolena, se stane až příliš repetitivní. hrdina se jen dokola plácá od jednoho zranění k druhému. A bohužel pro mě byl zvrat před koncem příliš předvídatelný (možná proto, že jsem si předtím přečetla povídku Samota, která má velmi podobnou příběhovou linku). Ale jinak moc oceňuji zvolené mrazivé prostředí (doslova) a velmi dobrý popis událostí v mysli zlomeného člověka.

koubin007
12.11.2022 3 z 5

Moc pekne napsany triller. Chvalim zejmena za Oliho, bubaka ve skrini (brr musel jsem na chvili odlozit ) a nakonec ten zaver byl dost slusny. Pekne jedna ustredni postava, jedna dejova linie, zadne velke odbocky a nastavovana kase. Kdyby autor vynechal zbytecne vulgarity, dal bych i o hvezdu vice. Pusobi v knize zbytecne rusive a hazi ji fo pozice braku. Taky s temi mirami to ma trochu popletene, nejdriv je hodinu cesty nejblizsi chata, pak najednou je z ni slyset radio a sakrys, on tam jezdi cele detstvi a nevi presne komu chata patri? Jako to je trochu tupy, chlapec jeden.
Jinak Karika ma asi nejaky zvlastni vztah k zime, snehu a mrazu a umi se skvele vyzivat v jeho ucincich na lidsky organismus. Zatim vsechny jeho knihy z tohoto prostredi. Doporucuji kazdemu, kdo se rad necha trochu postrasit.