Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1302 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

AlienkaMU
09.08.2019 2 z 5

Začátek vypadal slibně, ale pak už to bohužel šlo od desíti k pěti... Knížku jsem dočítala s pocitem, že musím...což se mi často nestává :(

Andrea7272
06.08.2019 odpad!

No,nějak mě to nebavilo,dočetla jsem jen,abych věděla,jak to dopadne.Znovu už bych do toho, tedy nešla. Nevím, zda od Jožka ještě něco přečtu?!

Alena_S
05.08.2019 3 z 5

Až moc věcí se opakovalo. Vydržela jsem všechno to psycho - čí je tahle atmosféra šálek čaje, je to horor přesně pro Vás. Odpustila bych autorovi snad i hrdinovu (no..) neschopnost aspoň zkusit (!) se zorientovat v té jedné malé místnosti (kterou už předtím viděl a sám do ní své věci vybalil!!) - nakonec zřejmě mělo jít hlavně o beznaděj, a to se mu podařilo. Ale když si to po sobě pak nepřečte (aby viděl, kdy už stejnou myšlenku už použil jen jednu stránku zpátky), je dobrý záměr bohužel zmařen. :(
Navíc to bylo čím dál přehnanější, že ke konci už mi to připadalo jako parodie na horor.
Ale děkuji knize za to, že mě pobavila, když jsem se na konci přistihla, že si v duchu zpívám "severní vítr je krutý" :D

Enforcer
05.08.2019 3 z 5

Solidní slovenský cabin horor. Ano, je to místy nelogické a ten konec působí tak trochu nuceně, ale v rámci středoevropské literatury podobného typu to není zlé.

Knižní střípky
21.07.2019 2 z 5

Toto Karikovo dílko mě bohužel zklamalo. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický, po tom co ho postihla v odlehlém srubu uprostřed lesů v pohoří Malé Fatry slepota, mi ho nebylo líto, prostě žádné emoce ve mně tento příběh nevyvolal. Takže i po třetí přečtené Karikově knize u mě stále vede STRACH.

hana.hanigerova
06.07.2019 2 z 5

Po vcelku dobré Trhlině naprosto strašná Tma. Opravdu jsem dlouho nic tak špatného nečetla. A abych měla opravdu silnou touhu v knize nepokračovat, ba s ní dokonce mrsknout o zeď, to se mi taky dlouho nestalo. Zpočátku to vypadalo docela nadějně, ale od chvíle, kdy hlavní hrdina oslepl, je to horší a horší. Některé věci vůbec nedávají smysl, a i když má na konci dojít k tomu velkému rozuzlení, kdy vám vše dojde, tak pro mě je to prostě blbost. Žádný wow efekt se nedostavil, jen reakce "Bože, to je ale kravina". Anotace slibuje boj o přežití, ale nic takového v knize fakt nenajdete. Proč, popíšu v dalším odstavci, ale pozor, jedná se už o SPOILERY.

* POZOR SPOILERY *

Hlavní hrdina nebojuje o přežití, on dělá vše proto, aby zemřel. Takže jsem si celou dobu říkala, co to je za pitomce. Ale ještě jsem měla jakous snahu ho chápat, protože najednou oslepnout musí být hrozně náročné na psychiku a věřím, že se z toho může člověk zbláznit. A on se opravdu zbláznil, dělal jednu botu za druhou. Navíc podle všech okolností měl být už dávno mrtvý a přitom žil několik dalších dnů. To byla další věc, která knihu dost degradovala. Pak se objevil záááhadný vrah a nakonec bylo vysvětleno, že vrahem byl on sám, respektive ty stíny minulosti, které ho dohnaly. Ono to ale v některých případech taky smysl nedávalo, především s ohledem na události ve vedlejší chatě, kam došel, protože odtamtud slyšel koledy. (A kam její obyvatelé chaty teda zmizeli?)

No za mě úplně všechno špatně a konec, kde nám bylo vysvětleno, že se vlastně celou dobu zabít chtěl, to moc nezachránil. Navíc mi připadá jen málo uvěřitelné, jaké mají ty Karikovy mužské postavy obrovský přehled. Oni vlastně vědí vše, mají znalosti z psychologie, historie, biologie... a přitom jsou tak jednoduší.

* KONEC SPOILERŮ *

Knihu nedporučuji, dávám jí jen podprůměrné hodnocení a to pouze za to, že byla poměrně čtivá a měla nadějný začátek. I přesto mě celkem láká si přečíst další díla autora. Možná zčásti proto, abych zjistila, jestli jsou také z mého pohledu tak blbé (pardon), nebo naopak. Třeba na Strach jsou občas jásavé reakce, takže ho určitě časem zkusím.

sandra7
05.07.2019 3 z 5

Přečteno během dvou hodin, nemohla jsem to odložit, byla jsem strašně zvědavá jak se z toho dostane. Mělo to spád, něco mi přišlo překombinované, hlavní hrdina mi nebyl nesympatický, přála jsem mu ať se z toho dostane, zato Natálku jsem měla chuť vzít po hlavě železnou tyčí od první stránky. Závěr mě zčásti vyloženě potěšil a zčásti naštval. Další Karikovy knihy si určitě přečtu.

CharlesWard
04.07.2019 2 z 5

Mám docela Strach začít číst jeho další knihu.

Bee240
29.06.2019 3 z 5

Knihy Jozefa Kariky jsou takové jednodenní knihy...jsou prostě tak dobré že jakmile začnete číst nejde přestat. TMA je opět velmi povedená a napínavá , i když Strach který jsem četla od tohoto spisovatele jako první se mi líbil více. Tohle na mě bylo málo psycho :D ale to že jedete na chatu a přijdete o zrak je hrozné , to by si nikdo nechtěl prožít a to jak postava začne být paranoidní a začne mu jak se tak říká hrabat je teda slušně popsané a je to dost děsivé. Jak se vypořádává se svou situací je šílené , situace ho pohltí a téměř zešílí. Bylo to tak dobře napsané a popsané že jen čtete se zatajeným dechem co se bude dít dál. Co je pravda a co výmysl a konec byl překvapení i když už jsem tušila že v tom bude něco víc. Že nejde jen o dovolenou od manželky. Když to dočtete je to skvělá kniha a moc se mi u autora líbí že vše nekončí šťastně.

Hella
28.06.2019 3 z 5

Mám rozporuplné pocity - na jedné straně originalita vyprávění a pak: Ten konec!, na druhou stranu toho "divna" bylo trochu moc. Ale přečteno celé a za chvilku, neb to i tak bylo hodně čtivé.

Bulldog
26.06.2019 2 z 5

Druhá kniha tohohle autora a opět jedna velká nuda..

Balthazar
26.06.2019 3 z 5

Trhlina mnohem lepší, ale i tato kniha má něco do sebe, zoufalost a strach jsou velmi pěkně vyjádřené... I ten konec byl zajímavý, nečekala sem to, přečteno za pár hodinek

lapagerie
21.06.2019 2 z 5

Jsem z knížky fakt rozpačitá. Strach a Trhlina byly jiné kafe. Ne, že bych neměla u Tmy sem tam husinu, hlavně ze začátku ve scénách, kdy z hrdiny strach přímo prýští. Tam se dá vžít do jeho situace, paniky. Ale postupně mi přišlo, že příběh nemá hlavu a patu. Konec tedy překvapivý, to uznávám.

amorito
14.06.2019 2 z 5

Po dříve přečtené Trhlině pro mě byla Tma druhou literární zkušenosti s Jozefem Karikou. A bylo to pro mě naprosté zklamání. Vůbec se mi nepodařilo nechat se vtáhnout do děje a užít si atmosféru příběhu, i když jsem pro to ze své strany udělala hodně. Měla jsem velký problém uvěřit příběhu a vybudovat si sebemenší sympatie k jeho "hrdinovi". Rozhodně jsem obtíže tohoto druhu neočekávala, protože i když jsem byla z Trhliny ve výsledku rozpačitá, její první třetina mi přišla skvělá. Ale u Tmy ani ťuk... Navíc se mi zdálo, že autor sice rozehrál hru s jednou postavou, ale pak jako by si s ní nevěděl rady, když mu chyběly berličky v podobě dalších postav. Celkový můj dojem je, že autor sice vybudovat tajemnou atmosféru a vtáhnout do děje čtenáře umí, jen se mu to často nedaří z toho důvodu, že moc tlačí na pilu - a to ve Tmě dělá od začátku až do konce...
Dvě hvězdy dávám knize za některé nápady a za to, že jsem si díky ní zase trochu rozšířila slovní zásobu ve slovenštině.

Koketa
13.06.2019 1 z 5

Popravdě vůbec nevím, co si o knize myslet. Celou dobu před sebou máte nějaký příběh, který Vám poslední dvě strany naprosto zničí. Můžete namítat, že se jedná o náhlý dějový zvrat, pro mě to byl ale pohřeb do té doby celkem dobré knihy.

martineden
08.06.2019 4 z 5

Vynikající kniha. Vůbec jsem nečekala takový závěr.

sgjoli
25.05.2019 2 z 5

Uff, tak s touto knihou jsem bohužel bojovala. A je mi to vůči autorovi dost líto, protože jeho předchozí dvě knihy Strach a Trhlina mne bavily. Ale u Tmy jsem se dost trápila. Značnou část knihy jsem se nudila, neseděl mi styl psaní, kniha ve mně nic nevyvolávala. Hrdina mi nebyl vůbec sympatický a nelíbil se mi způsob jeho vyjadřování. Závěrečná pointa od určitého bodu odhadnutelná. V druhé půlce jsem pak už jen přeskakovala, protože jsem tu knihu už chtěla mít za sebou, což se mi většinou u knih neděje. Co se to stalo? Jak je možné, že autor, který napsal Strach - ten nejlepší horor, co jsem kdy četla, je zároveň tím samým autorem této knihy, u které jsem měla nutkání to ani nedočíst? :-( Nechápu to a mrzí mne to...
Slabé 2 hvězdy za celkový nápad a za pár výjimečných scén, které byly napínavé a strhující. A že jich moc nebylo...

bogi
19.05.2019

Souhlasim s uzivatelem Jogesem. Tohle byla opravdu haluz. Zacatek skvelej, ale od poloviny jsem si zacal rikat:"to je jako co?", nektere stranky jsem jen preletel ocima, abych neztratil nit a nepreskocil neco duleziteho. Ale vlastne jsem to docetl jen ze zvedavosti,jak to dopadne, nez ze bych to docist musel - kvuli nervydrasajicimu deji.
Doporucuji si knizku pujcit v knihovne, nez za ni utratite penize - i kdyz stala "pouze" asi 280 Kc.
Knihu jsem cetl po precteni Trhliny a tudiz nevim, zda toto nebyla moje pospedni kniha od Kariky-pro me opravdu zklamani. Nejlepsi na cele knizce je jeji prebal

Elixirzivota
17.05.2019 2 z 5

Prečítané na jeden šup od podvečera do 0,20. Som na rozpakoch, ako hodnotiť a byť aspoň trocha spravodlivá. Karika je šoumen a nezaprel sa ani tu. A ja mám humor rada. Stačí to ale?? Ide o triler, mysteriózny element je tu iba chvíľu a veľmi letmo do cca tretiny. Karika je dobre čítavý, má krátke, presné a trefné formulácie. To je ale iba formálna stránka. Zasa otázka: stačí to ale?? V príbehu ide v princípe o to, koľko toho znesie fyzická schránka hlavného hrdinu počas nerozvážnej špacírky slovenskými lazmi. Čo mi však príšerne vadilo, sú kecy o šamanizme či čarodejizme, to teda ja nemusím. Ale to je už asi môj problém, pravda....

Tatrman
15.05.2019

Strhující, napínavé, sugestivní... na Trhlinu to sice nemá, ale i tak vás Tma jen tak nenechá klidně spát.