Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11756/tma-11756.jpg 4 441 82

Původní verze románu který byl později přepracován a později vydáván již pouze v upravené verzi. Jednoho jarního pátečního odpoledne r.1998 nastává celosvětová katastrofa, absolutní konec elektrické energie. Autor domýšlí do detailů, co taková situace dokáže udělat s Prahou, českým prostředím i českou vládnoucí elitou. Elektrické zdroje jsou neobnovitelné a zhrouceného života se naplno ujímá podsvětí. Hlavní hrdina, mladý muž Honza Kryl,musí nasadit všechny své síly, aby uhájil život svůj a svých blízkých. Ujímá se opuštěné dívenky s downovým syndromem, aby brzy celý svět poznal, že právě v těchto dětech je ukryt klíč k řešení celé katastrofické situace.... celý text

tomkoutsky
14.06.2018 2 z 5

Nápad zajímavý, začátek napínavý, zasazení do Prahy pro pražáka taky zajímavé. Nejlepší byla ovšem první třetina, potom už mně to moc nebavilo a pozornost klesala až téměř k nule. Jakoby to chtěl autor už mít rychle dopsané, takže splácal x příběhů a situací.

zluk
11.06.2018 5 z 5

Tenhle román má spád, je čtivý, místy zábavný. Jen ten konec člověka kapánek zklame. Z druhé strany jinak to šlo sotva vymyslet. Ale nápad vcelku dobrý.

vlkodlaq
15.05.2018 3 z 5

Zatím jen rozečteno, přesto se neubráním prvnímu postřehu, a to jak skvěle autor vystihuje jednotlivé charaktery, špínu lidské duše pod nánosem "morálky" skrytou, tupost, zbabělost a třeba i logiku v nezvyklých situacích. Příběh je trochu přehnaný, jen vyvstává otázka jak moc.

slaska77
08.05.2018 5 z 5

Tak tohle je pecka, i když 20 let stará kniha. Samozřejmě, že téma je složité. Ale má to atmosféru, má to dynamiku, má to příběh, najdeme tam dokonce lásku i filosofii, trošku politiky a psychologie, prostě se čtenář nenudí, a za to patří panu Neffovi veliký dík. A k tomu zvláštní hvězdičku za fantazii. PS. Možná jsem až moc pozitivní, ale před čtením knihy jsem si zde přečetla komentáře a trochu váhala, jestli vůbec číst, takže přidávám trošku na protější misku vah.

Renyem88
25.04.2018 3 z 5

Knihu jsem četla před několika lety. Pamatuji si, že mě bavil jen začátek.. původní myšlenka knihy vážně skvělá, ale čím víc jsem se prokousávala dějem, tím víc to bylo šílené a divné. A konec knihy vygradoval v něco opravdu nechutně podivného a vy si říkáte.. Proč?

PetraaMatouš
08.04.2018 4 z 5

Tato kniha mě v 20letech uchvátila. Jelikož jsem studovala v Praze a jezdila každý víkend stejnou trasu která je v knize popsána. Navíc žiju v jednom a pocházím z druhého města, ne-li přímo z ulic, které jsou popsány v knize. Fantazie zapracovala, až děsuplně. Jelikož se toho za ty roky tady moc nezměnilo fantazie pracuje pořád stejně.
Kniha je psaná lehkou formou. Myslím že je to ke škodě. Konec knihy jsem nepobrala. Na cesty autobusem a volný líný víkend však velice dobrá.

Fbc
17.03.2018

Kniha dobre napsaná, bohužel ji degraduje naivní námět. Pokud by přestaly fungovat elektrony tak už to žádný mozek neuvidí. Ale přece si tim nebudeme kazit takovou pěknou knihu a průměrný člověk o tom nepremysli. V tom je blackout od Elsberga o level výš, jelikož tam člověk cítí současnou realitu.

RyonMathrin
07.03.2018 5 z 5

Tak tohle se panu Neffovi opět povedlo. Mám jeho knihy rád, ale tohle je něco extra. Protože je to něco, co si tak nějak dokážeme představit a co by teoreticky mohlo nastat třeba zítra. Detailně a uvěřitelně zpracovaná proměna společnosti, kdy by se právo silnějšího stalo hlavním zákonem.
Hodně se mi líbilo například, jak autor zpracoval mentalitu v gangu a jak se hrdina stal během několika sekund z "pobočníka" vůdcem. Ale bylo toho víc.
Hodně čtenářů se tu zmiňuje o slabším konci. Mě to tak nepřišlo, spíš bych to označil jako nečekaný konec. A co se týče vulgárnosti a brutality - zkuste si to představit. Nebylo by to jiné.

biairicia
28.01.2018 1 z 5

Za mě bohužel špatný. Velmi sprostá kniha, chvílemi opravdu přitažená za vlasy. Nápad je super a to co by se dělo, kdyby se něco takového stalo (nedej bože), je šílené a nahánějící až hrůzu. Ale to naprosto zoufalé až nesmyslné zakončení, to fakt nedávám. Úplně z toho na mě čišela spisovatelova zoufalost, jak to má zakončit. To neúplné a odbyté vysvětlení znevážilo jakékoliv klady této knihy. Pro mě velké zklamání. Jedná se o hodně laciné scifi. Škoda.

hopla
23.12.2017 3 z 5

Druhé přečtení téměř po dvaceti letech mi už nedokázalo vrátit ten zážitek něčeho nového, možná i šokujícího. Tehdejší reálie dnes působí spíš rušivě. Četl jsem i verzi 2.0 a vzpomínám, že na mne působila stejně dobře jako tato původní. Znovu se do ní už ale nepustím...

Makkulka
23.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, podle mě nejlepší od tohoto autora. Při čtení se člověk musí zamyslet, co by se dělo u nás doma kdyby delší dobu nesel proud....

juli2
18.08.2017 4 z 5

Námět knihy by bezkonkurenčně zaujal i dnes, proto ty 4 hvězdy. Kniha se četla velmi dobře, jen na mě byla místy moc brutální a politická. Knihu jsem občas musela zavřít, abych děj strávila. Jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila.

ManželéMannovi
16.08.2017 2 z 5

No, nic moc. Den Trifidů, ani Vteřinu poté, to nedožene. Jediné co je na knize zajímavé, je že se to odehrává u nás. Některé části mi přijdou hodně přitažené za vlasy.

Mann

gan112
21.04.2017 3 z 5

Tak toto pre mňa priemerne dielo, by mi neuškodilo, keby bolo v poviedkovej forme. Takto mi to prišlo síce akčne a spádom v poriadku, ale celé nejak neprepracované. Obrovské skoky v deji, kde dôležité situácie zostali opomenuté a pôsobili čisto funkčne. Politika a trochu zvláštny politický humor, ktorý priznávam miestami brnkal na kvalitnejšiu satirickú strunu ale poväčšine grotesknel až na frašku. No nejako ma to nezaujalo. Možno negatívne prílišnou snahou hnať drsnosťou veci do extrému a svojpomocne tak šokovať čitateľa. Myšlienka elektrickej smrti je fajn, obrazovo a žánrovo sa to dá pekne využiť až na hranu steampunku, myšlienkovo mi téma prišla ale z veľkej časti nevyužitá a aj záver a celá zápletka slabšia, jednoduchšia. Záver: priemerné dobrodružné čítanie, pri ktorom mi najviac prekážala nekonzistencia dvoch hlavných prvkov humoru a drsnosti, avšak s rýchlim tempom deja.

Alezi76
08.04.2017 5 z 5

Velice vydařené postapo od českého autora. Kniha je velice čtivá. Škoda rychlého konce.

józi.odkudkam
26.03.2017 4 z 5

Tak, tak, áčkaři, až zas jednou budete proti globalizaci chrabře reformovat výlohy obchodů, pak vězte, že kdyby ta tenká slupka ošklivácké plutokracie padla, jakože úplně padla, tak se k moci nedostanou ti nejschopnější, tedy vy, ale ti opravdu nejbrutálnější. Protože tak to prostě funguje. A pak bude už jen na vás, jestli to skousnete a přidáte se k některému z potulných, nově vzniklých dvorů násilnických primitivů, nebo se holt ocitnete na druhé straně klacku. Ne, tady už se po uspokojivé demonstraci nebudete moci vrátit do pelíšku a sdílet své zážitky s přáteli na facebooku, tady se bude srát rovnou na chodník.
4 betonově solidní ****

itulenka
19.03.2017 3 z 5

Po knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a jsem ráda, že zrovna po ní. Ten popis jak by svět vypadal bez elektřiny je děsivý. Ke všemu v den kdy jsem četla vypnuli u nás na celý den el., netekla voda a o to víc jsem si ty popsané následky uvedomovala.

chamyl
18.01.2017 5 z 5

Tleskám panu Neffovi, tato kniha je velmi podařená. Především pak její první dvě třetiny, ve kterých jsem byl zcela pohlcen realistickým popisem událostí prvních týdnů a let „po Tom“. Samozřejmě můžeme o směřování společnosti a chování jednotlivých lidí i lidí jako celku polemizovat, ale autorův přístup je naprosto legitimní a pro mne i (bohužel) silně pravděpodobný. Syrovost a leckdy surovost jeho popisu mně silně připomínaly McCarthyho Cestu, která by bez dalšího klidně mohla být americkou dějovou linií po příchodu Tmy.
Postupem času je děj trochu dobrodružnější a samotný závěr je už na úplné hraně, ale mně to nijak zásadně nevadilo. Popis zhroucení naší křehoučké civilizace, které z nějakého nepříliš zřejmého důvodu stále říkáme se zpupností nám vlastní, vyspělá, je popsán skvěle a zároveň mrazivě při pomyšlení, jak málo k jejímu krachu stačí. Snad jedinou výtku bych tedy měl k výskytu reálných postav (především politiků) v knize, ale nejedná se o nic nepřekonatelného a myslím, že i rozumím autorovým důvodům jejich použití.
Určitě doporučuji k přečtení.

Gigy
20.12.2016 5 z 5

Knihy podobného žánru moc nečtu, přesto jsem byla nadšená.

tom_kladno
21.08.2016 4 z 5

Na doporučení jsem se pustil do první verze (v té době jsem netušil, že existuje i přepracované vydání). Nyní jsem dočetl i přepracování a musím říct, že obě mají něco do sebe. Druhá je propracovanější, ale myšlenka první se mi možná líbila trochu víc, i když druhá verze zase s nárůstem reálnosti donutí čtenáře trochu víc k zamyšlení.