Tíživá láska

Tíživá láska https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387065/bmid_tiziva-laska-UAa-387065.jpg 3 332 89

V prvním románu Eleny Ferrante, autorky celosvětového bestselleru Geniální přítelkyně, se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie. Autorka v próze tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry. Delia se po nejasné smrti matky, nalezené spoře oděné na pobřeží, snaží posbírat poslední střípky jejího života a rekonstruovat nejasné vzpomínky na své dětství. Ferrante svým románem otevírá svět symbolů, svět, v němž hlavní roli hraje hledání a nalézání – ztraceného vztahu s matkou i k sobě samé.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Ľamore molesto , 1992

olga8832
27.05.2020 2 z 5

Nejde to. Vadí mi to babrání se v sobě, i když v knize Dny opuštění to bylo ještě horší a vzteklejší.

3497299
29.04.2020 5 z 5

Spolu s Neapolskou tetralogií možná autorčin vrchol a zároveň pěkná ukázka zrádnosti literárního hypu - být populární je pro některé autory cosi jako nemoc - průvodních příznaků v podobě čtenářských reakcí se pak není vůbec snadné zbavit.

hana1070
18.04.2020 3 z 5

Tížívá láska se oproti Geniální přítelkyni nečte vůbec snadno. Čtenář má velmi často pocit, že se místo knihy nachází v nějaké surreálném snu, ze všech stran na něj útočí pachy, barvy, pocity, velmi často není jasné, zda se něco hrdince skutečně děje, nebo se jí to zdá, příp. zda se v myšlenkách nevrátila do minulosti. Byly chvíle, kdy jsem vypravěčku podezírala ze schizofrenie a vážně uvažovala, že knihu odložím a nedočtu, protože se mi z toho všeho točila hlava.

Nakonec jsem se ale překonala a vyřešení zápletky, objasnění tajemství celé téhle podivné rodiny, byť docela děsivé, mé čtenářské ambice vlastně nakonec uspokojilo a naplnilo. Nicméně, pokud jste od Eleny Ferrante dosud nic nečetli, pak Tíživou láskou rozhodně nezačínejte. Jejím geniálním dílem a bestsellerem, který svou kvalitu už prokázal, je prostě Neapolská sága, tj. tetralogie Geniální přítelkyně, Příběh nového jména, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou a Příběh ztracené holčičky, tu mohu s klidným srdcem doporučit úplně všem.

bigben
14.04.2020 2 z 5

Jak jsem se dočetla v dalších komentářích nejsem zdaleka jediná, koho kniha nezaujala. Četla jsem Geniální přítelkyně a zajímala mě autorčina prvotina....asi jsem dost nepochopila obsah sdělení knihy a ani hlavní postavu...

vlkcz
27.03.2020 1 z 5

Tahle knížka by mohla být ideální pro 5. téma ČV - Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou. Tady jsou totiž hráblý asi úplně všichni. A to jsem, myslím, dost tolerantní.
Ale celkově mě kniha nijak nezaujala. Vyprávění poměrně zmatené, zbytečně naturalistické.
Od čtení Geniální přítelkyně mě to, minimálně na nějakou dobu, odradilo.

mrabla
03.03.2020

Po přečtení autorčiny knihy Temná dcera jsem si chtěla přečíst další její knihu. Tíživá láska byla pro mě trochu náročnější, ale téma mě zajímalo.... Až do konce jsem netušila, jak strašlivé je celé to podivné rodinné tajemství, které zavinilo rozpad rodiny, zničilo vztahy mezi jejími členy a zničilo i jednotlivé životy. Zralá dospělá žena prožívá dny kolem pohřbu své matky v jakém si oparu, kde se prolíná současná realita s vynořujícími se vzpomínkami z doby dětství. A z té neurčité směsi se pomalu vylupuje pravda o událostech před desítky lety. Jak je možné, že "podivná lež" pětileté dívenky nepřinutí ostatní pátrat po tom, proč "lhala"????

Crimble
16.01.2020 4 z 5

Oproti maximálně košaté tetralogii opravdu málo děje, spíš točení se dokola. Ale magická atmosféra krásně hnusné Neapole s jejími machistickými, násilnickými, hysterickými a temnými manýry je hmatatelná. Tohle každý neumí.

mol378
07.11.2019 1 z 5

Pro mě to bylo tíživé celé, přes veškerou snahu jsem v knize našla jen pár zajímavých pasáží, které mi něco řekly, něčím na mě zapůsobily. Nic jiného od autorky neznám a po tomhle váhám, jestli vůbec do těch reklamou zpopularizovaných knih jít. Chápu, že kniha měla vypovídat o složitosti vztahů a měla být tíživá, proti tomu nic, nevyznávám právě lehkou literaturu na koupaliště a banální jednoduché podbízivé příběhy autorů typu Moniová či Hartl, ale toto bylo - divné a nudné prostě. Pokusy o tajemné náznaky sexuálních tajemství a o úniky mimo realitu působily nesmyslně a samoúčelně. Toto že je ta opěvovaná Ferrante?

Luciiis
29.09.2019 2 z 5

,,Vyprávění je založeno na komplikovaném- lživém i pravdivém- vztahu mezi skutečností, individuální i kolektivní pamětí a příběhem."

Pro některé autory by to mohl být vrchol tvorby, ale ti, kdo četli Geniální přítelkyně, se pravděpodobně shodnou, že se tady Ferrante teprve hledá.
Prostředí je načrtnuto velmi podobně. Postrádala jsem ale pestré charaktery a množství zajímavých postav. Vše se odvíjí především od hlavní postavy a jejího vztahu k zemřelé matce, což je v délce knihy znát- často jsem četla jen mělce/přeskakovala slova a doufala v nějaký zvrat.

,,Zatímco jsem obcházela malovaný pult, pohybovala jsem se jako ona, mluvila jsem sama se sebou a napodobovala její hlas, mrkala jsem a smála jsem se tak, jak si otec nepřál, aby se smála..."

,,Jenže to masivní tělo vedle mě, odulé z jídla, pití, starostí a záští, které v sobě mělo pohřbeného chlapečka vonícího po hřebíčku, po medu a po muškátovém oříšku, chlapečka, s nímž jsem si jako malá potají hrávala, vzbuzovalo moji zvědavost víc než slova, která právě vyslovovalo."

Dokča070
16.09.2019 2 z 5

Dostala jsem knihu darem, protože sama bych si po přečtení tetralogie Geniální přítelkyně již další knihu stejné autorky nepořídila. Příběh ze stejného prostředí jako v tetralogii, literárním stylem autorky nejsem nijak okouzlena, čili to úplně nebyla kniha pro mne.

Calinda
12.09.2019 1 z 5

Upřímně - něco tak hrozného a nudného jsem už dlouho nečetla. Ani nevím, proč jsem to četla celé, asi proto, že jsem dlouho čekala, co se z toho vyklube a pak už mi přišlo hloupé to v půlce odložit, naštěstí je knížka poměrně tenká. O čem to bylo? Vlastně ani nevím. Do postav jsem se nedokázala absolutně vžít, příběh nezajímavý, prostě ztracený čas.

hana.hanigerova
09.09.2019 2 z 5

Tak tento příběh se mi nelíbil natolik, že ani nevím, jak mám své konečné dojmy interpretovat. Hlavní hrdinka mi přišla jako psychicky narušená žena, která od mládí vzhlížela ke své matce a snažila se jí rovnat. Zároveň však byla ovlivněná chováním vznětlivého a násilnického otce a některé z jeho emocí přebírala. Takže se v ní odehrává velký rozpor. Kniha se sice četla celkem dobře, ale zároveň byla velmi náročná. Přechody z přítomnosti do minulosti někdy nedávaly smysl a musela jsem spoustu vět a odstavců číst znovu. Celkově na mě kniha udělala velmi negativní dojem a dočítala jsem ji jen s nechutí. Pokud takto fungují rodiny v Itálii (jak je zobecněně napsáno v anotaci), tak mi jich je fakt líto.

Podotýkám, že nesrovnávám s Geniální přítelkyní. Tíživá láska je první kniha, kterou jsem od autorky četla.

ladna
29.08.2019 5 z 5

Super kniha, která mě od začátku vtáhla svojí hloubkou, perfektni styl autorky mi prostě sedí, ať už píše o obyčejných věcech, které vykreslí úžasně, psychologie postav je brilantní.

koMaty
16.07.2019 5 z 5

Od knížky jsem spíš moc nečekala, chtěla jsem něco tenčího a lehčího na dovolenou, obálka mě zlákala, ale byla jsem moc nadšená a mile překvapená. Za mě je skvělá, čtivá, napínavá a lepší než 1. díl Geniální přítelkyně!

Pistácie
09.07.2019 1 z 5

Autorčina prvotina je moje první a poslední, kterou jsem od ní dočetla. Byla pro mě spíše zklamáním, ve kterém jsem se ztrácela a trápila při každé nové stránce. Stejně jako hlavní hrdinka, i já jsem se často hledala a ztrácela a bylo to až nadliské zůstat ve střehu a dočíst. Autorčinu trilogii jsem vzdala u první knihy, bohužel. I tady to pro mě bylo horkotěžkým čtením, ke kterému se už nevrátím.

maryska09
02.07.2019 4 z 5

Každé dítě má fantazii, vymýšlí si a lže. Pokud se tyto prohřešky promítnou i do dospělého života, nemůže to dopadnout dobře. Spisovatelka geniálně vystihla Neapol, horkou, těžkou, prašnou, přecpanou lidmi včetně nerudných stařen a oplzlých dědulů ve špinavých nátělnících. Díky za knihu.

Skuderka
09.06.2019 2 z 5

Po knize jsem šáhla díky Geniální přítelkyni. Byla pro mě zklamáním. Nedokázala jsem uchopit myšlenku, v ději jsem se ztrácela....

cace
21.05.2019

No, s Geniální přítelkyní to nesrovnávejte.

hapac
21.05.2019 3 z 5

Geniální přítelkyně se mi četla určitě lépe, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prvotinu, tak pohled do Neapole stojí za to.

Shari
11.05.2019 2 z 5

Po Geniálních přítelkyních jsem dočetla jen horko těžko. Příběh mě nevtáhl, s postavou jsem se neztotožnila, prostě mě to nebavilo.