Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259212/bmid_tisice-planoucich-slunci-zoQ-259212.png 5 1955 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Thousand splendid suns , 2007

Kackac77
09.11.2022 5 z 5

Toto byla pro mě silná káva. Příběh se mnou hodně zamával. Kolik bolesti a trápení se vejde do jednoho lidského života!?
Děj se odehrává v Afgánistánu od 70 let 20tého století do roku 2003. Popisuje osud Marjam a Lajly. V tom příběhu poznáte jak se žilo v Afgánistánu ženám. Popisuje jak se měnily politické systémy a jaký to mělo vliv na život žen; ale i mužů.

p.pavlina
16.09.2022 3 z 5

Bohužel mi tato kniha přišla jako nejslabší autorovo dílo. Měla jsem velký problém se začíst a musela jsem se do čtení opravdu nutit.

brixie
25.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Nádherná, smutná kniha, která dlouho zanechá stopu a také vděk, do jaké doby a kultury jsem se narodila. Moc jsem si přála pro Marjam lepší konec….

Han-nah
23.08.2022 4 z 5

Po lovci draků další krásná kniha. Tento autor má dar, kdy do svého díla propojí opravdu vše. Do příběhu dvou žen Marjam a Lajly, které spojí jejich těžký osud arabských žen a to je jejich manžel , krutý muslim, který vyžaduje pořádek a poslušnost. Do všeho zasahuje válka v Afganistánu, moc Talibánu, migrace uprchlíků, hlad, utrpení, vězení.
Při čtení si uvědomím, jak se někteří zabývají maličkostmi. Ženy se mohou oblékat dle svého vkusu, nedovedu si představit burku. Všichni můžeme chodit do školy, kdykoliv navštívit lékaře, scházet se, komunikovat.
Važme si svého života a domova. Na světě je mnoho lidí, kteří se mají o hodně hůř.

anelka560
09.08.2022 5 z 5

Jedním slovem, nádhera.

Jurajovamaka
04.08.2022 5 z 5

Smutný príbeh odohrávajúci sa v chatrči na úpätí hôr nad Herátom v hlavnom meste Kábul. Kniha rozpráva príbeh dvoch žien, odlišných tak generačne, ako aj sociálne, ktorých životy zmetie dovedna osud surovým šľahom vojny. Zápas ťažko skúšanej krajiny…
Vojny, ktoré prinútili milióny ľudí utiecť do cudziny, násilie, strach a nespravodlivé postavenie žien, ale aj viera, nádej a trvalé hodnoty sa intímne, hlboko všeľudsky konkretizujú v zápase o prežitie, ochranu rodiny a osobné šťastie hrdinov príbehu, ktorý nakoniec vyústi do poznania dôležitosti odpustenia a služby tým, čo sú v núdzi...
Veľmi ťažká kniha na čítanie, ledva som ju dočítala...
ODPORÚČAM ️

Manifest blech
29.07.2022 5 z 5

To bych znovu dechberoucí příběh. Určitě si přečtu i A hory odpověděly. Pro mě jako člověka žijcího v evropě je tohle neskutečné, jak dokáží zacházet se ženami, v těhle chvílích se všude řeší věcí jako trans a LGBT a když si přečtete tuhle knihu, dá vám znovu jiný rozměr.

kate9326
10.07.2022 4 z 5

Odstrašující příklad, jak žít nechcete.
Náboženství jako omluva pro chování, které nic neomlouvá. V tomto případě hurá za ateismus, i když ne každý věřící musí svojí vírou omlouvat omezenost, hulvátství a agresivitu.

Sixtínka
15.06.2022 5 z 5

Ďalší neuveriteľne silný príbeh od Hosseiniho, ktorý môžem len odporúčať. Realistický, drsný, smutný, dojímavý a v neposlednom rade krásny.

lucifess
06.06.2022 5 z 5

Kniha byla poměrně drsná. To jak se "běžně" chovají muži k ženám, ženy nemají naprosto žádná práva, ani názor. Jsou kusem majetku, manželova majetku. Nejen Marjam a Lajla nemají na růžích ustláno, Marjam je mi líto nejvíc. Je zde hodně výrazů a zvyků z islámského světa, někdy jsem se až trochu ztrácela. A jako Evropanka, kdy nejsem vychovávaná ve víře jsou pro mě některé věci špatně pochopitelné a smutné.

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Bolesť, ktorá preniká skrze celým príbehom, zapríčiňuje to, že o tejto knihe sa nedá siahodlho rozprávať. Hlavne preto, lebo ilustruje život, ktorý je pre nás, Európanov, veľmi ťažko pochopiteľný.
Preto, rovnako ako aj pri Majstrovi šarkanov, čitateľ sa musí sám previesť cez ťažké situácie ľudí, pre ktorých sa slovo 'vojna' dostalo do každodenného slovníka.

huhuhu
11.04.2022 5 z 5

Nečekala jsem, že to bude tak kruté... Samotné téma domácího násilí se pochopitelně netýká jen Afghánistánu (a dít se může i mezi partnery, kteří se brali zcela dobrovolně a z lásky), ale specifické bylo, že v daných společenských podmínkách (kdy žena nemůže ani sama na ulici) pro Marjam a Lajlu nebylo z té situace úniku a vyústění příběhu bylo vlastně jediným možným "řešením"... Jinak mě zaujaly i politické události a změny režimů, se kterými autor čtenáře na pozadí příběhu nenásilně seznamuje.

akynom22
25.03.2022 5 z 5

Tato kniha je pro mě TOP bestseller! Skvělé napsaný příběh se silnými emocemi. Kniha vás nutí stále o lidech vystupujících v příběhu přemýšlet a o tom že vše bylo a možná ještě je stále možné. Je téměř nemožné knihu a příběhy v ní popsané dostat z hlavy.

Aquagirl
23.03.2022 5 z 5

Měla jsem tuhle knihu dlouho na svém seznamu a pořád jsem se k ní nemohla dostat. A když jsem si ji konečně přečetla nemohla jsem na ni dlouho přestat myslet. Je to strašně smutné a pořád aktuální, v téhle době ještě víc... Kniha ve mě vzbudila hodně pocitů, ani je neumím popsat.

Kacatko86
24.01.2022 5 z 5

Kniha ve mě stále doznívají a rezonuje. Silný příběh, napsaný bez zbytečného patosu. Příběh dvou žen, jejich dětství, dospívání i dospělost, jejich postavení ve společnosti, to vše na pozadí desetiletí válek a bojů v Afghánistánu. Bohužel, stále aktuální téma, které nebere konce a pro nás pro Evropany mnohdy nepředstavitelné, že něco takového se ve světě stále děje. Celý příběh byl dechberoucí! Překvapivé pro mě bylo poznání, že pro ženy a vlastně nejen pro ně by byl komunistický režim lepší než nastolený islám pod taktovkou Talibanu.
Autor píše skvěle, dokáže krásně popsat, přiblížit téma a vtáhnout do děje i prostředí. Určitě ještě vyhledám jeho další knihy.

eva1984
29.11.2021 5 z 5

smutne, ale stale aktualni cteni

Rihatama
13.09.2021 4 z 5

Věděla jsem to. Čekala jsem to. A přece mě to pořád a stále stejně ohromuje, děsí a znechucuje. Jak mohl či může v moderní době existovat tak zvrhlý společenský systém, který odsuzuje celou polovinu společnosti (rádoby celého lidstva) k životu v bezbřehém a brutálním násilí, společenském odsudku, hanbě? Nepřekvapuje, že autor sám Afghánec (muž!) v Afghánistánu nežije. Jen tak, soudím, mohl získat dostatečný odstup od způsobu života ve své rodné zemi.

Osud svedl dohromady Marjam a Lajlu, ženy různých generací a z různých vrstev afghánské společnosti. Na jejich životech Hosseini demonstruje postoj afghánských mužů k ženám, který prochází takřka zničujícím vývojem společně se stejně zničujícím společenským a politickým vývojem v zemi. Nakonec to jsou hlavně cizinci, Sověti, podobně jako později Američané, Evropané a další, kdo byli/jsou pro afghánské ženy požehnáním umožňujícím, aby mohly chodit do škol, mohly pracovat, říkat co si myslí, svobodně se pohybovat, nemusely se zahalovat do burek aj. Pakliže to muži v jejich rodinách dovolili. Co to je za strašný komplex, který afgánské (nejen) muže nutí násilím si vynucovat a prosazovat svou moc nad jejich životy? Tohle jsem doposud nepochopila a asi nikdy nepochopím. Korán dle mého odpověď nedává, ten se jen té slabošské mužské části společnosti hodí, aby ospravedlnila své ničím neospravedlnitelné chování. A ti, jež ženy přese všechno respektují, doposud neměli sílu ani moc všeobecný respekt k ženám a jejich právům nastolit. Ne bez vnější pomoci, zdá se. Jenže to právě musí udělat.

Hosseini ve svém románu v průběhu novodobých dějin otevřeně poukazuje na ty nejohavnější defekty životů žen v Afghánistánu. Pro mne nikoli první seznámení, určitě však dobrý počin pro přiblížení hrůz, které se v Afghánistánu běžně děly a nejspíš, byť asi ne v takovém měřítku, dějí doposud. Což však dnes není vůbec jisté poté, co Tálibán v srpnu 2021 v zemi po téměř dvou desetiletích opět převzal otěže. Na druhou stranu se Hosseini příliš netrápí literární zápletkou, takže příběh obou žen a jeho vyústění je v podstatě předvídatelný. Otázkou tak pro mě zůstávalo, zdali ty hrůzy dočíst až do konce, jakkoli jde o fiktivní postavy. Kdo však nemá přílišné povědomí o afghánských konfliktech vnitrospolečenských i politických, kniha stojí určitě za přečtení.

Alizon
02.09.2021 4 z 5

Prakticky bych mohla pismeno od pismena prepsat komentar uzivatelky Gibis. Take jsem mela knihu dlouho na ctenarskem seznamu a nahodou jsem se k ni dostala az ted, v dobe tak neradostne pro Afganistan. Tudiz po docteni knihy zustala horka pachut, ze i ty postavy, kterym ke konci svitla jiskricka nadeje na mnohem lepsi zivot, mohou byt opet tam kde pred 20 lety byly:( Mladsi z obou hrdinek Lajla se narodila ve stejnem roce jako ja a pri porovnani toho jake "starosti" jsem mela v cca 15 letech ja a jaky zivot v te dobe mela ona se mi sviralo srdce. Pro nas naprosto nepochopitelny "stredovek" - minimalne ve vztahu k zenam. Pozadi konfliktu jsem znala zbezne, pri cteni jsem si vyhledala dalsi informace a jsem bohuzel pesimisticka pokud jde o budoucnost Afganistanu. Pokud velmi silna vetsina nebude chtil zmenu (coz je tezke pri narodnostnich, nabozenskych a jinych trenicich) klidu se zeme nedocka. Kniha smutna, ale doporucim k precteni. Za pribeh/namet davam 5 hvezdicek, celkove hodnotim 4.

Val
30.08.2021 5 z 5

Emočně velmi těžká kniha , od které se ovšem nedá lehce odtrhnout. Čtete, nechápete , nevěříte ... A pak pláčete .
Postavení žen v tomto světě je samo o sobě nezáviděníhodné a do toho ještě válka , šílený a fanatický Tálibán.
Kniha smutná , ovšem s jiskřičkou naděje a jasným poselstvím ...

Damato
27.08.2021 5 z 5

Memento
Všech válčících stran, kde zbytečně umírají lidé je mi líto.
Doporučuji přečíst všem těm, kdo nevidí na událostech v Afghánistanu nic nebezpečného pro okolní svět.
Doporučuji přečíst všem těm, co kolem sebe vykřikují, že se jich to netýká, že je to daleko, že islám je daleko.....
Doporučuji přečíst všem těm, kdo se u zpráv z Kábulu směje co provádí Táliban.
Doporučuji

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 872x